פרסומת
דלג

הנזק לנחל שלמה טרם תוקן

מאת: רותם נועם למערכת ערב ערב באילת ● צילום: רותם נועם למערכת ערב ערב באילת ● 16/2/2018 10:37 ● ערב ערב 2850
אף שחלפו שלושה שבועות מאז חשף 'ערב ערב' כי הקבלן סמי נופי שפך כמויות פסולת גדולות בשפך נחל שלמה ליד הטקסס ראנץ', נראה כי חלק ניכר מהעפר במקום טרם פונה ובמקום זאת שוטח ● זאת אף שבשיחה השבוע עם הקבלן הוא טען בתוקף כי המקום הושב למצבו הקודם ● החברה הממשלתית לתיירות: ''החברה החלה בהליכי שימוע לקבלן ותקבל החלטה בעניין בימים הקרובים'' ● המשרד להגנת הסביבה: ''נערך סיור במקום ...מהבדיקה עלה כי לא נמצאה פסולת במקום. באשר לעפר ששוטח, באחריות העירייה לפנות אותו ועל כן הוצא מכתב למהנדס עיריית אילת בבקשה להשבת המצב לקדמותו'' ● עיריית אילת: ''הנושא טופל אכיפתית על ידי היחידה לאיכות הסביבה''
הנזק לנחל שלמה טרם תוקן
אזור נחל שלמה השבוע, ניכר כי פני השטח גבוהים בעשרות ס

לפני כשלושה שבועות חשף 'ערב ערב' כי הקבלן סמי נופי פרק בשפך נחל שלמה ליד הטקסס ראנץ' כמויות פסולת ועפר גדולות שהוצאו מפרויקט תשתיות שהוא עושה עבור החברה הממשלתית לתיירות (חמ"ת) בחוף הדרומי בסמוך לחוף הויליג', זאת בניגוד לדין. נופי הודה במעשה אך טען כי הפסולת רק הונחה במקום ליומיים שלושה ופונתה לאתר נימרה:  "הייתה טעות טכנית של המשאית שפרקה את זה שם בשביל להחזיר. אנחנו עובדים באזור הזה שם. פינינו את זה מיד", אמר בשיחה עם 'ערב ערב'. כשנשאל כמה משאיות הוציא מהמקום השיב: "אני לא בקיא בפרטי פרטים של כמה גרם כל משאית וכמה גרם פונה, וכמה זה. פונה. טופל. זה הכל. נקודה". בעקבות האירוע נקנס הקבלן בסכום 8000 ₪ על ידי פקחי החברה להגנת הטבע ואף זומן לשימוע במשרדי החמ"ת. מסיור שערכנו השבוע במקום נראה בבירור כי אף שחלק מהפסולת פונתה, רוב העפר שוטח באופן שמגביה את פני הקרקע בעשרות ס"מ. כן נצפו במקום צינורות פלסטיק גדולים שמקורם אינו ידוע ובחמ"ת הדגישו כי מקורם אינו בפרויקט שהיא מנהלת. בשיחה שערכנו השבוע עם נופי עמד זה על דעתו כי השטח פונה במלואו וכי לא נותרה במקום פסולת לפינוי. "תתעסקו בנושאים יותר מעניינים מאשר לאן הלכה האדמה", אמר נופי "ולא בדברים שמעביר לכם אחי".

 

'ערב ערב' פנה בנושא  לחמ"ת, לעיריית אילת ולמשרד להגנת הסביבה, על מנת לקבל התייחסותם לדברים וכן ביקש לברר אילו פעולות אכיפה נעשו במקום מאז:

 

מהחמ"ת נמסר: "החברה החלה בהליכי שימוע לקבלן ותקבל החלטה בעניין בימים הקרובים".

מעיריית אילת נמסר: הנושא טופל אכיפתית על ידי היחידה לאיכות הסביבה. ככל הידוע לנו גם החמ"ת כמזמיני העבודה פעלו בעניין.

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר: בעקבות פניית המשרד להגנת הסביבה לעיריית אילת, בדרישה להפעיל את סמכויותיה בנדון, מפגע עודפי העפר טופל ב-23.01.2018 על ידי מפקח המשרד, פקח של עיריית אילת ומפקח מנהל מקרקעי ישראל. כמו כן, בעקבות פניית המשרד, נערך סיור במקום בליווי פקח היחידה הסביבתית של עיריית אילת ומפקח מטעם מנהל מקרקעי ישראל. מהבדיקה עלה, כי לא נמצאה פסולת במקום. באשר לעפר ששוטח, באחריות העירייה לפנות אותו ועל כן הוצא על ידי המשרד מכתב למהנדס עיריית אילת בבקשה להשבת המצב לקדמותו. יתרה מזאת, הוצא קנס כספי לקבלן שביצע את העבודות על ידי פקח היחידה הסביבתית של העירייה, על פי חוק הניקיון על סך 8,000 ש"ח. המשרד להגנת הסביבה ימשיך לעקוב ויפעיל את סמכויותיו בהתאם לצורך.


חדשות אילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש