פרסומת
דלג

הקרב בעולם העיתונות הרוסית באילת נמשך

מאת: איה פלשקס ● צילום: עומר כרמון ● 16/2/2018 11:04 ● ערב ערב 2850
תביעת דיבה שהוגשה לפני כחודשיים על ידי מיכאל רבינוביץ' בעליו של העיתון הרוסי המקומי "מידעון אילת" מסעירה את הקהילה הרוסית בעיר ● בימים אלה הוגש כתב הגנה על ידי סרגיי יוניס, הבעלים של העיתון המתחרה "אילת לייב" ● בכתב ההגנה צויין כי נותני שירותים לעמותת 'נושיט יד לילדי אילת' לא קיבלו תשלום ● "הכספים "נלקחו על ידי התובע לטובת דברים אחרים ללא כל הסבר" נטען
הקרב בעולם העיתונות הרוסית באילת נמשך
יוניס טוען כי אויים על ידי רבינוביץ' וצ'רנמוריץ'. מיכאל רבינוביץ' התובע

הוגש כתב הגנה בתביעתו של מיכאל רבינוביץ' העומד בראש העמותה 'נושיט יד לילדי אילת', והבעלים של העיתון בשפה הרוסית 'מידעון אילת', שתבע 100,000 ₪ מסרגיי יוניס, הבעלים של העיתון המתחרה 'אילת לייב' בשל שורת פרסומים שלטענתו הכפישו את שמו הטוב.
מכתב התביעה עולה כי בסוף 2016 החל יוניס לפרסם כתבות מכפישות על רבינוביץ' בעיתון 'אילת לייב', ושלח הודעות אימייל למחלקת הקליטה של עיריית אילת, ליועץ המשפטי של העירייה ולמבקר המדינה. בפרסומים אלה טען כי רבינוביץ' הינו "סוכן קג"ב מושחת ותאב בצע, הגונב מכספי העמותה אותה הוא מנהל, 'נושיט יד לילדי אילת', המתוקצבת על ידי העירייה ב-190,000 ₪ לשנה. הוא עושה זאת "תוך סילוף דו"חות העמותה ומתן שוחד לעובדי ציבור למטרות לא חוקיות." פרסומים אלה היוו תגובה לתלונה שהגיש רבינוביץ' ביחד עם איגוד הווטרנים הרוסיים באילת (וותיקי מלחמת העולם השנייה א.פ) כנגד יוניס על אנטישמיות, זאת בעקבות שלוש כתבות שפרסם יוניס בעיתונו. יוניס טען אף לאי סדרים בעמותת 'נושיט יד לילדי אילת', שרבינוביץ' עומד בראשה.
עוד טען יוניס בכתבות שהתפרסמו ב'אילת לייב' כי מספר תושבי אילת מצאו עצמם חתומים על פרוטוקולים של ישיבות וועד של עמותת 'נושיט יד לילדי אילת', שעה שהם כלל אל היו חברים בעמותה, לא היו מודעים לשימוש שנעשה בשמם, ובוודאי שלא היו נוכחים בישיבות האמורות.
בעקבות כך הגיש עו"ד יוסף בדש תלונה לרשם העמותות כנגד העמותה, כבא  כוחם של אותם אנשים. בעקבות הגשת התלונה נערכה בדיקה מטעם רשם העמותות בסיומה נקבע כי: "בנסיבות העניין ובין היתר לאור העובדה שהעמותה תיקנה את הליקוי, לא מצאנו לנכון להמשיך ולבחון את הטענה בעת הזו".
בכתבה שפורסמה ב'ערב ערב' לאחר הגשת התביעה, טען יוניס  כי רבינוביץ' טוען שהמניע האמיתי להגשת התביעה הוא מסחרי, זאת לאור התחרות העסקית בין שני העיתונים המתחרים. יוניס לעומתו טוען כי הבסיס לסכסוך הוא פוליטי, וכי הוא משקף למעשה את חלוקת הצדדים בעיר בין מחנה אולג צ'נמוריץ' לעומת מחנה סטס דינקין.

 

סכסוך עסקי או פוליטי? מערכת 'אילת לייב' ● צילום: רותם נועם

 

כתב הגנה שהגיש הנתבע, יוניס


בכתב ההגנה שהגיש סרגיי יוניס לבית המשפט נטען כי מעת שהקים את עיתונו, "אילת לייב" החל רבינוביץ' בעליו של "מידעון אילת" הוותיק לנסות לסגור אותו. אבל הוא לא דיבר אודותיו. העניין החל בעצם כשבדק מידע שקיבל על עמותת "נושיט יד לילדי אילת", בדבר כספים לא מדווחים וחברי עמותה פיקטיביים. באותה עת הזהירו חבר המועצה אולג צ'רנומוריץ' כי "בדיקותיו מהוות תיגר". בנוסף, לדבריו ככל שהמשיך לפרסם על "שחיתויות ודברים מאוד חמורים" קיבל גם איומים מרבינוביץ' וצ'רנומוריץ'. 
עוד נטען בכתב ההגנה כי רבינוביץ' מקבל מהעירייה כ-190,000 ₪ כספי תמיכות עבור העמותה. לטענתו רבינוביץ' ביקש שירותים שונים, למשל כתיבת שירים לעמותה ולא שילם תמורתם, כשאותם כספים הופנו למטרות אחרות.
עוד טען יוניס להגנתו כי גילה שלפחות שלושה אנשים הרשומים בעמותה בחלק ממקבלי ההחלטות אינם יודעים דבר על חברותם בעמותה ובוודאי שלא נכחו בישיבות. הוא ביקש בכתב ההגנה לקבל פרטים על ניהול העמותה ולפרסמם לציבור הקוראים והבוחרים. לטענתו, כול הדברים נעשים על ידי רבינוביץ' וצ'רנומוריץ' כדי להזמין את האוכלוסייה הרוסית לאירועים, הפלגות ועוד, ללא תשלום, כדי לזכות בתפקיד במועצת העירייה. הוא מדגיש כי הוא מחוייב לתת לקוראיו את המידע, שלא יאמינו בנכתב בעיתון המתחרה, ולא ישוכנעו לבחירות.
עוד נטען בכתב התביעה כי כל מי שנמצא בקשר עם יוניס אויים כי "ינושל" מיידית מהחברה הרוסית וכל הפעילויות שלהם".


חדשות אילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש