פרסומת
דלג

האם תפצה עיריית אילת את נכי העיר?

מאת: רותם נועם למערכת ערב ערב באילת ● צילום: רותם נועם למערכת ערב ערב באילת ● 2/3/2018 16:28 ● ערב ערב 2852
כנגד עיריית אילת הוגשה בקשה לתביעה ייצוגית בשל כך שאינה מנמיכה מדרכות בתחנות אוטובוסים על מנת להקל על ניידותם של מוגבלי תנועה ● השבוע מתפרסם הסדר פשרה שקיבלת תוקף של פסק דין בתביעה ייצוגית דומה שהוגשה בעיריית חיפה ● על פי ההסדר תפצה עיריית חיפה את הנכים בעיר בסכום של 10 מיליון ₪
האם תפצה עיריית אילת את נכי העיר?
רשויות בישראל אינן מקפידות על הנמכת מדרכות בתחנות אוטובוסים. תחנת אוטובוס בלתי מונגשת באילת

בשורה לא מאוד משמחת לעיריית אילת שנתבעה בתביעה ייצוגית על ידי נכה בשמה של כלל אוכלוסיית הנכים בישראל, לאור כך שאינה עומדת בדרישת החוק ואינה מנמיכה מדרכות בצמתים ובתחנות אוטובוס באופן שיקל על הנגשתן לנכים המתקשים בתנועה - עיריית חיפה שנתבעה בתביעה דומה, הגיעה להסדר פשרה שיעלה לה-10 מיליון ₪.
בקשה להכרה כתביעה ייצוגית הוגשה החודש כנגד עיריית אילת בבית המשפט המחוזי בבאר שבע, על ידי אדהם כיאל, שהינו אדם בעל מוגבלות. כיאל קובל בבקשה על כך כי עיריית אילת, עיריית רהט וכן המועצה האזורית כסיפה, שלושתן מגלות יחס מפלה ואי אכפתי כלפי אנשים בעלי מוגבלות, זאת בל הנוגע להנגשתם של מדרכות, צמתים ותחנות אוטובוס ברחבי העיר שלטענת המבקש אינן עומדות בדרישות החוק והתקנות בכל הנוגע להנמכתן בעבור המוגבלים בתנועתם, כן קובל המבקש כנגד כך שתחנות אוטובוס רבות אינן מקורות בסככות כנדרש ובאופן המקשה על כלל האוכלוסייה לעשות בהן שימוש. כיאל העמיד את סכום תביעתו על 3 מיליון ₪, כאשר כל אחד מ-6000 החברים בקבוצת המופלים הנכים יקבל 500 ₪.

עיריית אילת אמנם טרם הגישה את תגובתה לבקשה לאישור התביעה כייצוגית ואולם רמז ראשון וברור למדי כבר שוגר השבוע מבית המשפט המחוזי בחיפה, לאחר שקיבל את עמדת התובעים שטענו טענות דומות כנגד עיריית חיפה וחייב את העירייה לפצות את אוכלוסיית הנכים בעיר בדרך של הקמת מתקנים נגישים בעלות כוללת של 10 מיליון ₪.
"העירייה (הכוונה לעיריית חיפה) חזרה והתחייבה לבצע את התחייבויותיה ולפעול להנמיך את המדרכות הסמוכות לתחנת אוטובוס", נכתב בהסדר הפשרה שקיבל תוקף של פ"ד. לפיכך נקבע כי העירייה: "תפצה את חברי הקבוצה בסכום של 10 מיליון ₪ שישולמו כמפורט לעיל: העירייה תקים בפארק הכט מתחם נגיש ובו מתקני משחק וכושר ייעודיים המתאימים לאנשים בעלי מוגבלות בניידות (מבודרים וילדים) המתחם יכלול מתקני משחק וכושר שאינם מיועדים לאנשים בעלי מוגבלות זניחה. המתקנים יותקנו בתוך שנתיים ועלותם לא תפחת מסך 7.5 מיליון ₪. העירייה גם תקים מרכז למשפחה עבור משפחות לילדים עם מוגבלות שיתן מענה רחב לתמיכה בכל חברי המשפחה לילד עם מוגבלות, שיפעל במשך חמש שנים לפחות. עיריית חיפה תשקיע במרכז למשפחה כחצי מיליון ₪ לשנה, ובסה"כ לחמש שנים 2.5 מיליון ₪. המרכז יוקם בתוך שמונה חודים.
עיריית אילת נתבעה כזכור על סכום נמוך בהרבה מזה שנתבעה בו עיריית חיפה, רק 3 מיליון ₪ ועדיין ניתן ללמוד מפסק הדין הזה על עמדתו של בית המשפט בכל הנוגע לאכיפת רשויות לבצע הנגשת מתקנים ציבוריים לאוכלוסיית הנכים. 


חדשות אילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש