פרסומת
דלג

מים אפורים

מאת: רותם ג'קסון ● צילום: מערכת ערב ערב ● 7/3/2018 09:47 ● מה נשמע 538
בעידן בו ניתן למחזר כמעט כל דבר, אין זה מפתיע שגם בתחום המים ישנם פיתוחים טכנולוגיים לטובת האקולוגיה ● התקנת מערכת מים אפורים היא אחת השיטות הביתיות, הקלות והשימושיות ביותר לחיסכון במים וניצולם בצורה מיטבית לגינה, במיוחד באזור מדברי כמו שלנו ● מהם מים אפורים, למי זה מיועד, ומתי כדאי להשתמש בהם? טיפים למחזור מים!!
מים אפורים

מסתבר שגם ההישגים המרשימים בהתפלת מי הים בישראל, אינם משנים את העובדה שהדרישה למי שתייה ומים לחקלאות, לגינון ולתעשייה רק תלך ותגבר בשנים הבאות. כדי לספק את המים המתוקים הנחוצים לאוכלוסיית ישראל תידרש הגדלה דרמטית של כמות המים המותפלים מ-600 מיליון מ"ק בשנה כיום לכ-1,500 מיליון מ"ק בשנת 2050. כך עולה מתכנית האב למשק המים של רשות המים. לכן אם הינכם חובבי גינה ואיכפת לכם קצת מכדור הארץ, אין סיבה שלא תתקינו בביתכם מערכת ניקוז למים אפורים. ואם זה גם חסוך לכם בעלויות המים לטובת השקייה הרי שהרווח הוא כפול. 

 

 

מהם מים אפורים?


מים אפורים מקורם בכיורי רחצה, מקלחות, אמבטיות ובמי מכונת הכביסה והם אינם מכילים הפרשות בני-אדם. לעומת 'מים שחורים' אשר מקורם בשירותים ובכיורי מטבח, ובהם לא ניתן לעשות שימוש חוזר בדרך יעילה ובאיכות גבוהה, במים האפורים, לאחר תהליך טיהור, ניתן להשתמש בשנית. תהליך מחזור מים אפורים מתחיל באיסוף נפרד של  המים האפורים ממערכת הביוב והובלתם למערכת מחזור מים. המערכת מעבירה את המים תהליך סינון מכני וביולוגי, כך שרמת המזהמים מופחתת למינימום והמים הופכים ראויים לשימוש חוזר. לרוב, השימוש במים הממוחזרים מנותב להשקיה, להדחת אסלות ולמתקני קירור במים. כך ניתן לצמצם את צריכת המים השפירים ואת העומס על מערכות הביוב. חלופת מחזור המים האפורים מאופיינת בחיסכון כלכלי ואנרגטי רב השפעה, כאשר השימוש המבוזר במים אפורים לא רק חוסך במשאבים, אלא גם מפחית את פליטות גזי החממה, את זיהום מקורות המים הטבעיים ואת פליטתם של מזהמים רבים הקשורים במחזור החיים של השפכים העירוניים. את מתקן הטיפול הביתי אפשר למקם בגינה פרטית, בחצר הבניין או על הגג, אך בכל מקרה נדרשת צנרת נפרדת להובלת המים אל המתקן וממנו. קיימות היום בשוק מגוון מערכות לשימוש ביתי בעלות סבירה שמשתלמת בטווח הקרוב והרחוק. 
"מערכת מים אפורים ביתית היא יתרון גדול למי שאוהב לגדל צמחים בגינה, במיוחד במקום מדברי כמו אילת והערבה", מסביר דוד זקס, תושב חבל אילות שהתקין בביתו מערכת מים אפורים לפני כארבע שנים. "אין ספק שעדיף לתכנן ולעשות הפרדה של הביוב כבר בשלב הבנייה של הבית, אבל זה אפשרי גם על מערכת קיימת. כל הרעיון עובד על הפרדת הניקוזים ומאיזה ברזים לוקחים לגינה. זה חוסך כמעט 100 אחוז מצריכת המים שאנחנו מייעדים לגינה וזה כמובן תלוי בגודל הגינה ובמספר הנפשות שגרות בבית. החישוב שעושים בהתקנת מערכת כזו היא לפי כמה מטר גינה יש לך על מספר נפשות. אבל בכל מקרה, גם אם אני גר בבית לבד, עדיף שכל המים שאני משתמש ילכו לגינה ולא סתם לביוב, גם אם אצטרך להוסיף השקיה לגינה. זה עדיין חוסך בהוצאות השוטפות. מעבר לחיסכון הכספי, יש פה חיסכון אקולוגי. במקום לשפוך מים לביוב - ממחזרים אותם ומנצלים אותם למטרה נוספת". 

 

 

מה לגבי השימוש בסבונים ובאבקות כביסה? 
"ממה שאני יודע ומהניסיון שלי, לא צריך לשנות שום דבר בשימוש של סבון ושמפו לרחצה, כי מסתבר שהחומרים הכימיים המצויים בהם הם אותם חומרים שנמצאים בדשן המלאכותי לזיבול הגינה, רק שכמובן במינונים שונים. לכן לא רק שזה לא מזיק, אלא אפילו נותן אפקט של דישון ומוסיף מזון לצמחייה. העניין היחידי שצריך להקפיד עליו הוא לא להשתמש באבקות כביסה, אלא רק בנוזלים (ג'ל כביסה), בגלל כמות המלח שיש באבקה לעומת הנוזל. כמו כן, בניקוי הכיורים והמקלחות כדאי להשתמש בחומרי ניקוי אקולוגיים ולהיפטר מהאקונומיקה. לנו יש גינה עשירה, ירוקה ופורחת בגודל של 80 מטר רבוע מלאה בעצי פרי, עצי נוי, תבלינים וירקות, וכמעט אף פעם לא השקנו אותה בהשקיה נפרדת ולא דישנו אותה בדשן מלאכותי רק במים האפורים וזה עובד לנו נהדר. הבונוס של זה הוא שאנחנו נהנים ממקלחות ארוכות ומאמבטיות ללא חשש מבזבוז, כי אנחנו יודעים שהכל הולך לגינה. ככה כולם מרוויחים!".

מה עלויות ההתקנה של מערכת כזו? 
"אפשר לבנות מערכת כזאת לבד ואפשר לקנות ערכות שלמות מוכנות. אפשר כמובן לשדרג את המערכת ולהוסיף מנגנוני שטיפה עצמית ומסננים. יש כל מיני אביזרים שעושים את המערכת ליותר פשוטה, כי היא בכל זאת דורשת תחזוקה וטיפול. המערכת שלנו עלתה 7000 ש"ח לפני 4 שנים. החשבון שאני עשיתי בהתאם לגודל הגינה שלנו, תואם לשבע שנים של חשבון מים להשקיה. זה מה שנקרא אקולוגיה לשמה". 


חדשות אילת

שתפו את הכתבה בפייסבוק

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש