פרסומת
דלג

לא רק קטן ומסריח

מאת: דורית בן נון ● צילום: מערכת ערב ערב ● 7/3/2018 10:03 ● מה נשמע 538
בשירותים שקופים ביקרתם לאחרונה? ● או שאולי חלום חייכם הוא שמהשתן שלכם ייצרו קומפוסט לגינה? ● ומה לגבי אסלות שעולות ויורדות מהקרקע אל פני השטח? ● ואיך נראה בית שימוש (ציבורי) ששווה 6 מיליון דולר? ● להשתין בסטייל
לא רק קטן ומסריח
מה שעולה גם יורד

עולם העיצוב כבר מזמן חצה את גבולות ההיגיון. היום ניתן למצוא מעצבים אשר ידם בכל ויד כל בם (בסלנג חופשי), אבל אם נהיה רציניים לרגע ונבין שעבור מעצב, ככל שהאתגר גדול יותר כך המעוף ופריצת הגבולות רחבים יותר דבר אשר נותן חופש עיצוב טוטאלי.
בשנים האחרונות ישנו אפילו פרס שנתי אשר ניתן לשירותים הציבוריים המעוצבים בעולם (הפרס ניתן למעצב לא לשירותים) אז קבלו במחיאות כפיים סוערות את השירותים שכנראה לעולם לא נראה בארץ.

 

זבל אנושי

 

בושם הקומפוס


צמד מעצבים צרפתיים לקחו את איכות הסביבה מאה צעדים קדימה ובנו שירותים שתורמים לסביבה ומייצרים תוך כדי השתנה קומפוסט. ואיך נוצא הפלא?
קודם כל נאמר שזוהי יוזמה ירוקה אשר נועדה לשימוש במרחבים פתוחים כדוגמת מתחמי קמפינג, אירועי ספורט, פסטיבלים ומסיבות טבע.
התהליך נוצר כאשר משתמשים במשתנה בצורת ערימת חציר(תכף תגיע התשובה לחציר) שהיא בעצם האסלה, מה שאומר שאם הקש לא עוצב בצורה מקצועית זה הולך להיות מאוד דוקר...ובתוכה נמצא המשפך, ועכשיו הפלא, השילוב של הפחמן, שהוא הקש, ביחד עם החנקן, שהוא השתן, יוצר זבל אנושי טהור שתוך חצי שנה עד שנה הופך לקומפוסט לגינה. חשוב לציין שאין ריח של שתן בסביבה, כי הכול נספג בקש. אז על הדרך חסכנו את הסירחון.

 

’אובר’ עיצוב

 

מיליון דולר בייבי


או יותר נכון, 6 מיליון דולר בייבי.
מהכי ג'יפה קפצנו להכי 'פנסי'. ופה באמת שאנשים קצת הגזימו כי בואו נודה באמת ששירותים בהונג קונג העשויים כולם מזהב 24 קראט, זאת באמת הזיה במיוחד לאור העובדה שאם תזדמנו לאזור, וממש לא תוכלו להתאפק, שירותי הזהב בהם עסקינן, לא יהיו הפתרון(למה? תקראו בהמשך)
בשנת 2001 חברה מקומית החליטה לבנות שירותים העשויים מזהב אמיתי מה שאומר שהאסלה, מיכל ההדחה, הכיורים, המראות, הברזים, האריחים, הרצפה, התקרה ואפילו המתקן לנייר הטואלט ומברשת האסלה, כולם עשויים מזהב טהור. למה זה טוב? השירותים נועדו לראווה בלבד לתיירים המטיילים באזור, ואם לא די בכך, במהלך השנים, ותוך כדי מחלוקות בין החברה למשפחת הבעלים האטרקציה עומדת בפני סכנת התכה.

 

שש מיליון דולר. בקטנה

 

משתנה נשלפת


אסלות שעולות מן הקרקע בשעות הלילה, זאת ללא ספק הברקה של צוות המעצבים אשר באים בגישה חדשנית למנוע את ההשתנות בלילה ועדיין לשמור על היופי והאסתטיקה ברחובות לונדון ואמסטרדם.
אז איך זה עובד? בלילה עם רדת החשיכה, כאשר התנועה ברחובות ובמקומות הבילוי גוברת, עולות המשתנות מן הקרקע, כך שאם תחפשו שירותים תמיד תוכלו למצוא איזו אסלה ולהימנע מלהשתין בסמטה חשוכה, ומה קורה ביום?
במהלך היום האסלות מוסתרות לגמרי, כדי לשמור על איכות הסביבה. כך שאם ממש תצטרכו לשירותים, תאלצו למצוא בית שימוש אמיתי באחת המסעדות או השירותים הציבוריים הגלויים. כל העניין נועד בעצם לשמור על הניקיון של העיר ולמנוע את המצב בו אנשים משתינים ברחובות בלילה.

 

מי אומר שקוף?

 

שירותים שקופים


נשמע הזוי? חולני? מאתגר?.  בלוזאן שבשוויץ עוצבו שירותים שקופים במבנה מרהיב בזכוכית דו כיוונית. נשאלת השאלה, האם הייתם נכנסים לשירותים כאלה? מעל 90% מהנשאלים ענו שלא, אבל שינו את תשובתם לאחר שנודע להם הנתון הבא- כאשר נכנסים לתא השירותים ונועלים את הדלת, הקירות הופכים אטומים, מה שללא ספק מעניק למעצב שהצהיר בעצמו כי עיצב את השירותים כניסוי חברתי את תואר 'המתחכם', אבל גם היעיל, מפני ששירותים אלה כוללים מנגנון מיוחד שפועל במקרה שמישהו נופל מכל סיבה שהיא ואינו זז במשך 10 דקות, במצב כזה הקירות יהפכו להיות שקופים שוב והדלת תפתח באופן אוטומטי, ביג לייק!
אז אם במקרה טסתם ללוזאן בשוויץ וראיתם שירותים שקופים, אל תהססו להיכנס, אבל תקפידו לא לשהות שם ללא תנועה מעל 10 דקות.

 

שירותים בהגזמה


חלומו של גבר נמצא בעיצוב תאי השירותים בתיאטרון 'שוג'י טאבוצ'י' בבראנסון מיזורי, שולחן סנוקר ענק מעץ שגולף בעבודת יד מוצב בשירותי הגברים וזה לא הכל... בתאי השירותים תמצאו נברשות מקריסטל אמיתי, בשילוב מראות ענקיות מעוטרות וממוסגרות הניצבות מעל כיורים בצורות של ראשי אריות בנוסף לאח בוערת. אם תתעייפו מכל העושר ותרצו לנוח לרגע ספות מעור אמיתי ימתינו לכם שם לרגע אחרי ההשתנה. סטייל כבר אמרנו? לכן נשים, אם הגעתן עם בן זוגכם לאופרה והוא נתקע בשירותים, הוא בטוח לא משתין, אלא גונב משחק סנוקר, בשירותים!

 


הגעתם ליעד


ועכשיו נשאלת השאלה איך תמצאו את כל תאי השירותים האלה כי ה"וויז" בטוח לא ייקח אתכם לשם אבל אפליקציית AIRPNP  דווקא כן.
אפליקציה זו שלקוחה מאחותה התאומה אפליקציית AIRBNB תזהה את מיקומכם ותציע לכם את השירותים הקרובים ביותר אליכם בנוסף למחיר השימוש בבית השימוש של אנשים פרטיים שמשכירים את תאי השירותים. לכם רק נותר להתרוקן ולדרג, כדי שמשתמשים נוספים יוכלו לדעת איפה נמצאים תאי שירותים, כמה נקיים הם, יקרים ולפעמים הזויים הם. 


חדשות אילת

שתפו את הכתבה בפייסבוק

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש