פרסומת
דלג

התכנית: לסגור את התאחדות המלונות באילת

מאת: אהובה מאמוס ● צילום: מערכת ערב ערב ● 9/3/2018 16:16 ● ערב ערב 2853
החלטת התאחדות המלונות הארצית לבטל את הסניפים המקומיים של ההתאחדות מסעירה את התיירנים באילת שמזהירים כי מדובר במהלך שיפגע אנושות באינטרסים של העיר ● בין המתנגדים למהלך ליאור מוצ'ניק יו"ר ההתאחדות המקומית ומנכ"ל מלון דן אילת: "היוזמה שגילתה ההתאחדות המקומית בסבסוד הטיסות השכר לאילת היוותה אבן פינה מרכזית להצלחה מסחררת בגידול המסיבי של התיירות הנכנסת לעיר יוזמה שההתאחדות הארצית לא חשבה וגם לא יכלה לבצע" ● שבתאי שי מנכ"ל ההתאחדות באילת: "הם ילדים גדולים , זה הכסף שלהם והם יכולים לעשות מה שהם מבינים אני אפרוש, אבל מי שיסבול מהמהלך לטווח ארוך תהיה העיר אילת" ● אבי אלה העומד בראש הוועדה הבוחנת את הנושא: "אין כוונה לבטל את ההתאחדויות המקומיות יש כוונה לחדש את המבנה הארגוני" ● רפי שדה דווקא תומך בתכנית: "ההתאחדות המקומית עולה כסף רב שישמש לקידום התיירות"
התכנית: לסגור את התאחדות המלונות באילת

האם נחרץ גורלה של התאחדות המלונות באילת להיסגר? כך לפחות נראה מהצעת התאחדות המלונות הארצית המבקשת לבטל את הסניפים המקומיים של התאחדות המלונות ולהפעיל התאחדות אחת ברמה ארצית שתטפל בשלט רחוק בכל מה שטופל עד היום על ידי התאחדות המלונות המקומית. המהלך גורם ללא מעט מתנגדים בקרב התיירנים בעיר שטוענים כי מהלך כזה יפגע באינטרסים של אילת . מהעבר האחר, ישנם אלה הטוענים כי המדובר במהלך חכם שיחסוך כסף רב שיושקע בקידום מיזמים תיירותיים ובשיווקה של העיר.

 

לא מאמין כי התכנית תצא לפועל. ליאור מוצ'ניק

 

רפי שדה: "כך יחסך כסף רב" 

 

בין התומכים בהצעה רפי שדה מוותיקי ובכירי המלונאים בארץ , חבר התאחדות המלונות הארצית שכיהן בין היתר כמנכ"ל רשת ישרוטל , רשת פתאל ורשת מלונות דן וכיום בעל חברה ליעוץ מלונאי, לדבריו: " אני חושב שמדובר במהלך שנכון לעשות. כרגע, כל עיר מחוז מחזיקה התאחדות משלה, אני מעריך שאם ירכזו כוחות במקום אחד ויפעלו ביחד עם הנציגים המקומיים, זה יעשה בצורה יעילה יותר ויחסוך כסף רב". לדבריו, "מלבד הכסף שיחסך, התאחדות אחת שפועלת יחד מהווה יותר כוח". 


עלו טענות כי התאחדות אחת ארצית תגרום לכך שלא ישמרו האינטרסים של העיר אילת ? 
"יכול להיות שמקומות מסוימים יהיו קצת פחות בראש מעיני ההתאחדות , אך חייבים להבין שמנגנון של כל התאחדות כזאת עולה כסף רב . אני סומך על החבר'ה בהתאחדות ומהלך כזה יפנה הרבה כספים שמתבזבזים על כפילות. באילת משלמים בכל שנה סכומי עתק שיוכלו לשמש לקידום ושיווק ". עוד מוסיף שדה: "אני בטוח שאם ההתאחדות הארצית תעבוד עם הנציגות המקומית שלפי מיטב ידיעתי הנציג באילת יהיה ליאור מוצ'ניק (מנכ"ל מלון דן אילת א.מ) אני בטוח כי מוצ'ניק ייצג את העיר לא פחות טוב ויעבוד עם ההנהלה ונשיאות ההתאחדות נציג שיעשה את תפקידו כראוי ייצג את האינטרסים של העיר בצורה טובה ". 

 

מי שיסבול מהמהלך זו העיר אילת". שבתאי שי ● צילום: עומר כרמון

 

ומה יעלה בגורלם של האנשים שפעלו רבות בהתאחדות המקומית כשבתאי שי המנכ"ל וציגי פופר עוזרת המנכ"ל? 
"אין ספק שהאנשים בהתאחדות המקומית תרמו רבות לעיר אילת אני לא יודע מה מתכננים בהתאחדות עוד לא חשבו על העניין עד הסוף למיטב ידיעתי הכל עדיין בוסר ואין החלטות סופיות".

 

ליאור מוצ'ניק: "לא מאמין שההתאחדות באילת תיסגר"


שמו של מוצ'ניק הועלה גם על ידי אנשים נוספים בתחום התיירות כמי שישמש כנציג ההתאחדות בעיר, זאת מתוקף תפקידו כיו"ר ההתאחדות באילת, אולם מוצ'ניק מצדו בכלל מתנגד לרעיון לסגור את ההתאחדות באילת ומאשר כי אכן נבחנת הצעה כזאת בהתאחדות המלונות הארצית. לדבריו  "יש אכן הצעה כזו אך יש הרבה התנגדויות לכך מצד רוב חברי הנהלת ההתאחדות וביניהם כמובן אני". 
מוצ'ניק אומר כי: "אין ספק שההתאחדות הארצית לא תוכל לטפל ברגולציה העירונית ובכלל זה בעירייה , במועצה הדתית והרבנות וכן בנושאי העובדים הירדנים ועוד יוזמות מקומיות". לגבי השאלה האם ההתאחדות הארצית תוכל לשמור על האינטרסים של העיר אילת ? אמר מוצ'ניק "אינני רואה גוף שאינו מקומי ששיווק העיר אילת יעמוד בראש מעייניו ועל סדר יומו העיקרי".  מוצ'ניק משבח את התנהלות ההתאחדות המקומית ומוסיף: "היוזמה שגילתה ההתאחדות המקומית בסבסוד טיסות השכר לעיר היוותה אבן פינה מרכזית להצלחה המסחררת בגידול המסיבי של התיירות הנכנסת לעיר , יוזמה שההתאחדות הארצית לא חשבה וגם לא יכלה לבצע". 

 

תומך בתכנית. רפי שדה

 

האם לדעתך המהלך יצא לפועל ? 
"הוקם צוות שאמור לתת המלצות בנושא ולבדוק האם בכלל יש מקום למהלך כזה . אני בכל מקרה לא מאמין שהתאחדות מלונות אילת תיסגר ואעשה כמובן כל שביכולתי למנוע זאת , גם בגלל ייחוד העיר והמרחק הגיאוגרפי שלה, גם כי ההתאחדות המקומית מייצגת את עיר התיירות הגדולה במדינה , גם כי התנועה התיירותית לעיר אילת שונה מכל שאר אזורי התיירות בארץ , גם בשל כמות העבודה והמשימות שיש להתאחדות המקומית בשונה משאר האזורים וגם בשל העובדה כי המלונות הקטנים והבודדים שאינם מאוגדים תחת רשתות חייבים ייצוג הולם". עוד הוסיף:  "עדיין לא נאמרה המילה האחרונה בנושא וכפי שאמרתי בתחילה אני מאמין בכל ליבי כי מהלך כזה לא בר ביצוע , איננו הגיוני וגם לא יקרה בסופו של תהליך ". 
קודמו של שבתאי שי בתפקיד יוסי אני גם הוא חושב כי מדובר במהלך שגוי. אני שמכהן כיום כמנכ"ל המצפה התת ימי, שימש כמנכ"ל התאחדות המלונות בשנים 2000-2004, ומאמין כי אילת הפכה להיות מעצמה תיירותית: "הרבה בזכות ההתאחדות", הוא אומר. 
אני מאמין כי כדי לקדם מוצר או במקרה הזה את התיירות בעיר חייבים להיות חלק ממנו", אני לא רואה איך התאחדות שיושבת בתל אביב יכולה לקדם את האינטרסים של אילת. מדובר בטעות אסטרטגית . "להתאחדות המקומית יש חשיבות רבה והיא מטפלת בנושאים רבים: רבנות, עובדים ועוד בשנים האחרונות שבתאי שי קידם הרבה מאד נושאים כגון :ההסכם של הבאת העובדים הירדנים לאילת בשל המחסור העצום בעובדים וכל נושא הבאת טיסות הצ'ארטר שהוא בעזרת גורמים נוספים הצליחו לשכנע גם את חברות התעופה וגם את משרד התיירות כשהתוצאה מדברת בעד עצמה". 
"אסור לשכוח כי ההתאחדות במשך שנים רבות תמכה בפסטיבלים ובאירועים רבים בעיר "אמר בכיר בתחום התיירות שסירב להזדהות, "ללא הסיוע והכספים של ההתאחדות , אירועים רבים לא היו מתקיימים". 

 

שבתאי שי: "הם ילדים גדולים, זה הכסף שלהם"


"התאחדות המלונות באילת הוקמה בשנת 1951 במטרה לשמש כנציג מוסמך ולדאוג לאינטרסים של המלונאים מול מוסדות , גופים ורגולציות, מסביר אבי אלה הבעלים של רשת מלונות קיסר העומד בראש וועדת האסטרטגיה שדנה בנושא . לטענתו , אין תוכנית לבטל את ההתאחדויות המקומיות כאשר הכוונה היא בסך הכל לחדש את המבנה האירגוני הישן ולהפוך אותו לעכשווי. 
את שבתאי שי מנכ"ל התאחדות המלונות המקומית תפסנו בתערוכת התיירות בברלין , שי הגיב לשאלות אך ניכר כי הדבר קשה לו: "להעביר את ההתאחדות לתל אביב זה לא ייעול או חידוש מבנה אירגוני. הכסף שנטען כי יחסך כתוצאה מהעברת ההתאחדות לתל אביב לא יושקע בשום מקום אחר היות והרעיון להעביר את ההתאחדות הגיע בגלל שהמלונאים רוצים לשלם פחות כסף . גם אם יהיה נציג שכיום מדברים על ליאור מוצ'ניק  - היות והוא היו"ר באילת - האם הוא יוכל להיות 'פול טיים' ג'וב בתפקיד? הרי יש לו את המלון שלו ואת המטלות שלו . אני מתקרב לסוף הקריירה שלי ויכול להגיד בגאווה שכל דבר שעשיתי היה בחשיבה של מספר שנים קדימה ולא רק עוד שיווק נקודתי או עוד קמפיין . למשל כשהעליתי לפני כ-5 שנים את נושא הבאת עובדים מירדן על רקע זה שצפיתי את המחסור ההולך וגובר בעובדים ,הרימו גבה היום כולם קוצרים את הפירות ומברכים שהמהלך הזה נעשה". עוד הוסיף שי:  "נושא טיסות הצ'ארטר נולד ביני לבין טולי שני כשדיברתי לפני מספר שנים על רשת ביטחון לטיסות השכר. הייתה אז התנגדות בתוך ההתאחדות וסירבו לשלם וטענו כי התיירים יעברו לירדן . בנוסף הייתה התנגדות משרד התחבורה למתן פטור מאגרות לחברה וההתאחדות לקחה את זה על עצמה ,ביקשתי מכולם כי יתאזרו בסובלנות והחורף הזה הוא החורף ה-3 ובעיר יש יותר מ-40 אחוז יותר לינות מהחורף שעבר וזה רק יעלה ". 


שי אף מפנה את תשומת הלב לפעולות היומיומיות שהוא עושה: "היה לנו משבר עם המועצה הדתית ובמשך שבועיים קיימנו ישיבות ודיונים והצלחנו לפתור את המשבר האם פקיד בהתאחדות המלונות היה יכול לעשות זאת בשלט רחוק ?" הוא שואל. 

מה תעשה אם אכן ההתאחדות תחליט להוציא לפועל את ההצעה  ?
"הם ילדים גדולים , זה הכסף שלהם והם יכולים לעשות מה שהם מבינים אני אפרוש, אבל מי שיסבול מהמהלך לטווח ארוך תהיה העיר אילת".

תגובת התאחדות המלונות הארצית: "התאחדות המלונות הארצית עובדת בימים אלה על אסטרטגיה ובוחנת את מבנה הארגון. אין שום כוונה לסגור או לבטל את הפעילות המקומית שכן אי אפשר לתאר שנעבוד ללא זרועות מקומיות".


חדשות אילת

שתפו את הכתבה בפייסבוק

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש