פרסומת
דלג

הפרקליטות החלה בבדיקה פלילית כנגד מהנדס העיר אסף אריכא

מאת: רותם נועם למערכת ערב ערב באילת ● צילום: מערכת ערב ערב ● 9/3/2018 16:23 ● ערב ערב 2853
פרשת החשד לניגוד עניינים מרמה והפרת אמונים מצדו של מהנדס העירייה אסף אריכא מקבלת תפנית לאחר שחברת המועצה לימור להב הגישה ערר על החלטת המשטרה לסגור את התיק מ''חוסר אשמה'' ● להב: ''העניין המהותי ביותר הוא שאסף אריכא לא הכחיש את העובדה שישב וקידם ענייניהם של יזמים בעיר אילת, תוך שהוא פועל בניגוד עניינים מובהק, המהווה עבירה פלילית'' ● הפרקליטות: ''המשנה לפרקליט המדינה (עניינים פליליים) הורה על הקפאת הליכי המשמעת בעיריית אילת וזאת על מנת שלא לפגוע בבחינת התיק הפלילי על ידי מחלקת עררים בפרקליטות המדינה''
הפרקליטות החלה בבדיקה פלילית כנגד מהנדס העיר אסף אריכא
אריכא טוען כי דו

הפרקליטות הנחתה את עיריית אילת להשהות את ההליך המשמעתי שמתנהל בימים אלה נגד מהנדס העירייה אסף אריכא, לאחר שערעורה של חברת המועצה לימור להב הוביל לפתיחה של בדיקה מחודשת של הפרשה בה נחשד המהנדס בניגוד עניינים, הפרת אמונים ושימוש לרעה בכח המשרה. 
כנגד אריכא הוגשה בספטמבר שנה שעברה, על ידי עיריית אילת, קובלנה משמעתית בחשד כי פעל בניגוד עניינים כאשר השתתף בישיבות ועדת המשנה לתכנון ובניה ובוועדות הרישוי, בהן נדונו ואושרו בקשות של קבלנים ואנשי עסקים, כאשר רעייתו, אור אריכא, התקשרה עם אותם קבלנים בהסכמים לביצוע עבודות פנים. חושפת הפרשה היא חברת המועצה לימור להב שדרשה עוד ביוני 2016 מראש העירייה להשעות את אריכא מעבודתו. אלא שבעיריית אילת ביכרו לנהל מול אריכא הליך משמעתי ולא דרשו ממנו להשעות עצמו ואריכא ממשיך לשמש בתפקידו גם כיום. בהמשך מינה ראש העירייה בודק חיצוני שדו"ח שהגיש קבע כי הלה עמד בניגוד עניינים ב-12 מקרים שונים בהם עסק בענייני קבלנים להם העניקה רעייתו שירותים מקצועיים. עוד עולה מהדו"ח כי אריכא לא נתן דעתו בעת שמילא את שאלון ניגוד העניינים לקשר שבין עיסוקה של רעייתו לבין חשש לניגוד עניינים בשל תפקידו כמהנדס עיר. גם בהצהרה המהווה נספח לשאלון לא התייחס אריכא לעיסוקה של רעייתו, ובהמשך משהשתנו נתוני המצב בעת החתימה לא דיווח על כך כנדרש.  במקביל הגישה להב תלונה במשטרה כנגד אריכא בגין קבלת שוחד, ניגוד עניינים, הפרת אמונים ומרמה ושימוש לרעה בכח המשרה. בעקבות הדו"ח הגיש מנכ"ל העירייה קובלנה משמעתית כנגד אריכא שהתבררה עד תחילת חודש פברואר השנה.
אלא שתלונתה של להב נסגרה בשל מה שהוגדר כ"חוסר אשמה". על ידי המשטרה. על כך הגישה להב ערר לפרקליטות מחוז דרום עוד בנובמבר 2017 ואף ערבה את פרקליט המדינה בנושא: "לחוקר המשטרה נמסרו ראיות מוצקות שאינן ניתנות לערעור, שיש בהן כדי למצוא אשם פלילי בהתנהגות המהנדס", כתבה להב, "כבר בתחילת מסירת העדות שלי, הביעו החוקר והקצין הממונה עליו חוסר שביעות רצון מהגשת התלונה, בטענה שהם מעדיפים להתעסק "בדברים האמתיים" ולא במהנדס מושחת. על אף ניסיונם האגרסיבי לשכנע אותי לבטל את התלונה, ועל אף הודעתם מראש שבכוונתם לסגור את התיק, התעקשתי להמשיך במסירת העדות. אז החליט החוקר, על דעת עצמו, לנסות ולבסס אשמה בגין זיוף מסמך, למרות שלא התלוננתי בגין עבירה זו. בהתאם ביקש ממני החוקר מסמכים נוספים שהומצאו לו על ידי." עוד עולה ממכתבה של להב כי למשטרה זומנו היועמ"ש לעירייה עו"ד דפנה ישראלי ואדריכל העיר ישראל חיון, למסירת עדות, ואולם לטענת להב גם הם נחקרו על זיוף מסמך ולא על תלונתה המקורית בגין שוחד וניגוד ענייניים. יתרה מכך להב טוענת כי חוקר המשטרה אף סירב לקבל את חומר הראיות שנאסף בתיק המשמעתי שהתנהל נגד אריכא מידיה של היועמ"ש לעירייה. "העניין המהותי ביותר הוא שאסף אריכא לא הכחיש את העובדה שישב וקידם ענייניהם של יזמים בעיר אילת, תוך שהוא פועל בניגוד עניינים מובהק, המהווה עבירה פלילית", מסיימת להב את מכתב הערר שהגישה לפרקליטות. כאמור הודיעה הפרקליטות כי היא בוחנת מחדש את התיק ברמה הפלילית ובשל כך ביקשה להשעות את ההליכים המשמעתיים המתנהלים כנגד אריכא עד להשלמת הבדיקה.

מפרקליטות המדינה נמסר ל'ערב ערב': "ס' 270 לחוק העונשין מאפשר ליועץ המשפטי לממשלה להורות על הפסקת הליכים משמעתיים שנוגעים לעניין פלילי. ביום 01.02.18 הורה המשנה לפרקליט המדינה (עניינים פליליים) על הקפאת הליכי המשמעת בעיריית אילת וזאת על מנת שלא לפגוע בבחינת התיק הפלילי על ידי מחלקת עררים בפרקליטות המדינה באותו עניין."


חדשות אילת

שתפו את הכתבה בפייסבוק