פרסומת
דלג

מספר המסתננים נמוך משחשבו

מאת: רותם נועם למערכת ערב ערב באילת ● צילום: ווקיפדיה ● 9/3/2018 16:32 ● ערב ערב 2853
לקראת סגירתו הצפויה של מתקן הכליאה 'חולות' בו נמצאים כ-640 מבקשי מקלט ומהגרי עבודה, החלה ישראל בשחרור הכלואים בו ● על המשתחררים חל איסור לעבור לגור ברשימה סגורה של ערים בהן ריכוז גבוה של אוכלוסייה זו, ביניהן אילת ● עם זאת אומדים נתוני רשות האוכלוסין את מספר מבקשי המקלט באילת בכ-1000 איש, פחות מההערכות הקודמות בנושא
מספר המסתננים נמוך משחשבו
בתי הדין כבר קבעו כי הגבלת מבקשי המקלט גיאוגרפית הינה מידתית. מתקן חולות

רשות ההגירה והאוכלוסין החלה לשחרר השבוע (ב') את הכלואים במתקן חולות שעומד להסגר ב-15 למרץ, זאת בעקבות החלטת הממשלה בנושא המבצעת בימים אלה גירוש המוני של שוהים אלה למדינות שלישיות. 50 מהשוהים במתקן כבר שוחררו אף שטרם מילאו את שנת השהייה שנגזרה עליהם במתקן, שלשום (ג') שוחררו 100 שוהים נוספים. שאר השוהים ישוחררו בהדרגה., אך יאסר עליהם לעבור ולהתגורר באילת, ירושלים, תל אביב, םתח תקווה וערים נוספות. 
המשוחררים הינם כאלה שהגישו בקשת מקלט לפני חודש ינואר 2018 אך טרם קיבלו תשובה, לפיכך לא היו מועמדים לגירוש בסבב הראשון של המצבע. שוהים כאלה שהגישו את בקשתם לאחר 1 בינואר 2018 מועמדים לגירוש ובקשותיהם לא יבדקו. שוהים אלה יועברו מחולות למתקן סהרונים ללא הגבלת זמן, או שבמידה ויביעו עניין יתאפשר להם לעזוב את ישראל למדינות שלישיות בהתאם להסכים עליהם חתמה מדינה ישראל. 
על השוהים המשוחררים יחולו הגבלות בהשתקעות במספר ערים בישראל ביניהן אילת, ירושלים, פתח תקווה, נתניה, בני ברק, אשדוד – שכן בערים אלה קיים כבר כיום ריכוז גבוה של שוהים לא חוקיים. 
על פי נתוני רשות האוכלוסין, גרים רוב מבקשי המקלט בתל אביב, בה נמצאים 14,920 מהם, לאחריה ממוקמת פתח תקווה עם 2300 סודנים ואריתראים, ולאחר מכן אילת, נתניה, אשדוד, בני ברק וירושלים, אשר בכל אחת מהן למעלה מ-1000 מבקשי מקלט ומהגרי עבודה.  עם זאת ראוי לציין כי נתוני רשות האוכלוסין נמוכים משמעותית מנתוני עיריית תל אביב או משטרת ישראל, אשר העריכו לפני כשנה כי בתל אביב גרים כ-26 אלף מבקשי מקלט (אומדן עיריית תל אביב), בשעה שמטרת ישראל אמדה את מספרם בכ-30 אלף.
הסיבה לסגירת המתקן לא החלה בהחטת הממשלה על הגירוש אלא בהצרת צעדיו על ידי בג"ץ שקבע פעם אחר פעם מגבלות על השימוש בו, פעם היה זה צו על תנאי שאילץ את המדינה לצמצם את צפיפות בחדרים מ-10 שוהים ל-6 בלבד, לאחר מכן תחם את זמן השהייה המקסימלי במתקן לשנה, חובת הנוכחות בו הורדה משלוש פעמים ביום לפעם אחת ולשוהים בו (גברים בלבד) הותר לצאת לעבודה. לאור אלה הפכה ההשקה השנתית במתקן שעומדת על 200-250 מיליון ₪ בשנה למיותרת. בשנה האחרונה נותרו חלקים לא מעטים במתקן כשהם ריקים. 
במסגרת המבצע הנוכחי שהחל בחודש ינואר השנה, החלה רשות האוכלוסין וההגירה לקרוא לאזרחי אריתריאה וסודאן לעזוב את הארץ בתוך 3 חודשים. מי שלא יעזבו עלולים למצוא עצמם נשלחים לכלא ללא הגבלת זמן. יתרה מכך, מאפריל תחל הרשות באכיפה לא רק נגד מי שיידרשו לעזוב אלא גם נגד מעסיקיהם. מבקשי המקלט שלא יעזבו ייכלאו, ומעסיקיהם יקבלו קנסות.
כן צפויה המדינה להקטין את מענק העזיבה העומד כיום על 3500 דולר לאדם, בהדרגה החל מחוד שאפריל השנה.


חדשות אילת

שתפו את הכתבה בפייסבוק

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש