פרסומת
דלג

המלון הנטוש צפוי לצמוח לגובה

מאת: רותם נועם למערכת ערב ערב באילת ● צילום: רותם נועם למערכת ערב ערב באילת ● 9/3/2018 16:34 ● ערב ערב 2853
מלון דורטל סול השרוף עומד לשנות את ייעודו לבניין מגורים לעשירים ● הקבלן כבר ביקש תוספת קומה והקלות בנושאי החנייה ● עם זאת 30% מהחדרים יישארו בשימוש מלונאי ● משרד התיירות תומך, והוועדה המחוזית אישרה את הפקדת התכנית להתנגדויות
המלון הנטוש צפוי לצמוח לגובה
הפיכת המבנה למגורים לא תפגע לדעת הוועדה במצבת חדרי בתי המלון בעיר. דורטל סול

הוועדה המחוזית לתכנון ובניה מחוז דרום החליטה לאשר להפקדה להתנגדויות את תכניתו של היזם והקבלן יוסי אברהמי, שרכש לפני למעלה משנה את המבנה הנטוש של מלון דורטל סול (לשעבר סונסטה). על פי התכנית המבוקשת, ישונה ייעודו של המבנה ממלונאות ודירות נופש לפרויקט ש-70% ממנו ישמשו למגורים ורק 30% ממנו למלונאות.
החלטת הוועדה נחשבת לחריגה שכן שינויים מייעוד מלונאי למגורים הינם נדירים ביותר, במיוחד כאשר המדובר על מבנים הסמוכים לחוף הים.  כיום קיימת רגישות גבוהה ביותר להשתלטות של יזמי נדל"ן למגורים על רצועות הסמוכות לחופי הים, כמו גם המחסור הארצי בחדרי בתי מלון שאינו עומד בקצב גידול התיירות לישראל. אלא ששני טיעונים אלה ניגפו מול העובדה כי המדובר במפגע העומד בשיממונו למעלה מ-15 שנה ומהווה פצע פעור ומפגע תברואתי בלב אזור התיירות של אילת. 

 

"באילת לא קיים מחסור בחדרי בתי מלון"


בהחלטתה לאשר את הפקדת התכנית קבעה הוועדה כי: "במקרה מיוחד זה, בו קיים מבנה מלונאי נטוש ושרוף מזה 15 שנה באזור מרכזי במע"ר אילת ולאחר שכל ניסיון להשמישו כבית מלון עלה בתוהו, ראוי לקדם את התוכנית במתכונתה הנוכחית, אשר 70% מזכויות הבנייה במבנה יוקצו לטובת מגורים ורק 30% מהשטחים יוקצו לטובת אכסון מלונאי".
הוועדה נימקה כי באילת לא קיים מחסור בחדרי מלון זאת לאור מצבת החדרים הקיימת, מול אחוזי התפוסה לצד התכניות העתידיות לבניית בתי מלון נוספים המצויים בשלבי אישור שונים. לפיכך לא מצאה הוועדה כי ביטולם של חדרי המלון בפרויקט יפגע במצבת חדרי בתי המלון של אילת, נימוק נוסף שנתנה הוועדה נגע לכך שמדובר במתחם מרכזי בעיר הממוקם בלב אזור התיירות ומכאן שישנה חשיבות למרקם העירוני בקיום יחידות דיור וכן כי שילוב בין יחידות מלונאיות למגורים תורם להתכנות הכלכלית של הפרויקט. כן ציינה ההחלטה כי השינוי המוצע תואם מול משרד התיירות שלא התנגד כפי שהוא נוהג לעשות לשינוי ייעוד כזה.
על פי התכנית המוצעת ישונה כאמור ייעוד הקרקע ממלונאות למגורים ומלונאות, כך שהמבנה יכלול 200 יחידות דיור לצד 80 יחידות מלונאיות. כמו כן מבקשת התכנית להוסיף למבנה קומה שמינית ללא תוספת אחוזי בנייה. לאור גודלן הקטן של הדירות המוצעות בפרויקט כמו גם המיקום המרכזי הקרוב לקווי אוטובוס הפועלים עיר, מבקש היזם להקטין גם את תקן החניה למקום. כן קבעה הוועדה המחוזית כי תוסדר במקום חניית אופניים ורכב דו גלגלי. את התכנית ערך משרד אורן אדריכלים.

 

אברהמי צפוי לשלם בהמשך היטל השבחה


יצוין כי בקשתו של אברהמי ל-70% מגורים הינה שינוי מתכניתו המקורית אז ביקש להפוך את כל המבנה למגורים, ואולם לאור התנגדותו של משרד התיירות שונתה כאמור התכנית ונקבע כי 30% מיחידות הדיור יהיו מלונאיות. בקשה זו אף פטורה מהצורך לקבל את אישור הולחו"ף (הוועדה לשמירת חופים) והמועצה הארצית זאת לאור כך שהנושא כבר נידון בפניהם ביולי 2017, אז אושר לאברהמי שימוש חורג במבנה שהעניק לו אפשרות להשכיר במקום דירות מגורים עד להכרעה בתוכנית לשינוי ייעודה של הקרקע.
דורטל סול משתרע על שטח של 10 דונם, הוא כולל 25 אלף מ"ר בנויים, הוא הוקם בשנת 1983 תחת השם סונסטה ונכללו בו 301 חדרים. בשנת 2001 נסגר המלון ומאז נשרף המבנה והפך למפגע סביבתי ולמשכן עבור הומלסים. בשנת 2013 הגיעו בעלי הזכויות במבנה להסכמות כי המקום יוצע למכירה במסגרת הליך פירוק שיתוף וכינוס נכסים. בסוף 2014 רכש את המקום הקבלן יוסי אברהמי תמורת 40 מיליון ₪, עם זאת צפוי אברהמי להוסיף בעתיד תשלום היטל השבחה בשל עלייתו הצפויה של שווי הנכס בשל שינוי הייעוד ממלונאות למגורים.


חדשות אילת

שתפו את הכתבה בפייסבוק

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש