פרסומת
דלג

בוועדת הרווחה של העירייה שוקלים: סגירת 'יד רוז'ה' ומעבר לסופר קהילתי

מאת: מירב לוי דיאמנט למערכת ערב ערב באילת ● צילום: מערכת ערב ערב ● 5/4/2018 08:31 ● ערב ערב 2857
לאחר שבחנה את רעיון הסופר הקהילתי, וראתה דגמים שפועלים בהצלחה בארץ, דוחפת מנהלת האגף לשירותים חברתיים בעיר, פרידה בן לולו, לפעילות דומה גם באילת ● אלא ששנתיים עברו מאז התקבל הרעיון באהדה בוועדת הרווחה של העירייה, אך בפועל שום דבר לא זז ומפעילי 'יד רוז'ה' - קניון 'מול הים', טרם שמעו אפילו על הרעיון ● עו"ד סימה נמיר, מ"מ יו"ר הוועדה מבטיחה: "מיד לאחר החג אעלה את הנושא בפני מנכ"ל הקניון" ● מנכ"ל 'מול הים' ישראל בטיטו, סרב להתייחס לנושא עד שיוצג בפניו על ידי הגורמים הרלוונטיים
בוועדת הרווחה של העירייה שוקלים: סגירת 'יד רוז'ה' ומעבר לסופר קהילתי

בכמה מקומות בארץ כבר פועל ובהצלחה רעיון הסופר הקהילתי. כך למשל הקים בשנה שעברה איש העסקים וחסיד חב"ד רפאל ברבי סופרמרקט שיציע לנזקקי העיר כפר סבא את המחירים הכי נמוכים בעיר. מטרנה וקופסאות שימורים עולים שם חמישה שקלים, ג'ינסים ונעליים נמכרים בעשרה שקלים. הלקוחות מגיעים באמצעות אישור מרשויות הרווחה. באילת מדברים על וורסיה לאותו רעיון - המדובר בסופר של אחת מרשתות המזון, שחבור לאגף הרווחה בעיר ותאפשר לנצרכים באילת לרכוש בה מוצרים על פי צרכיהם, בהצגת כרטיס טעון בכסף. "מדובר ביוזמה ברוכה, שתאפשר שירות מכובד ולא סטיגמטי כמו השירות שניתן כיום ב'יד רוז'ה', מסבירה מחזיקת תיק הרווחה בעירייה וממלאת מקום יו"ר וועדת הרווחה בעירייה, סימה נמיר את היוזמה שהועלתה על ידי מנהלת האגף לשירותים חברתיים פרידה בן לולו, לא לפני שראתה דוגמאות לפעילות כזו הקיימת בערים שונות בארץ. "בדרך זו יוכל כל נזקק לבחור את המוצרים שהוא צריך באמת ולא לקבל באופן קבוע את סל המוצרים שניתן לו היום כחבילה הנאגדת לנצרכים ב'יד רוזה'. תתארי לעצמך שהנצרכים מקבלים היום חבילה מסוימת שלפעמים כוללת דברים שהם לא צריכים, לא חבל שכך?", אומרת נמיר. "תחת זאת בסופר הקהילתי הם יקבלו כרטיס שייטען בסכום מסוים פעם או כמה פעמים בחודש, על פי החלטה שתתקבל, ויוכלו לחוות את חוויית הקנייה כשהם מסתובבים בין המדפים וקונים לעצמם בדיוק את מה שהם צריכים".

 

"הנצרכים מקבלים היום חבילה מסוימת שלפעמים כוללת דברים שהם לא צריכים". סימה נמיר


אם אכן יפתח בעיר סופר קהילתי הרי שמשמעות הדבר תהייה סגירת 'יד רוז'ה', הבית לנצרכים בעיר שפועל מזה שנים באילת בסיוע ומימון של קניון 'מול הים' בעיר. מה שאומר שקבלת ההחלטה בנושא חייבת לעבור את אישורו של מנכ"ל קניון 'מול הים' ישראל בטיטו, שמבהיר השבוע כי אליו הדברים טרם הגיעו ולכן הוא גם בחר שלא להגיב על האפשרות הזו.
למרות שההחלטה לקדם את הנושא התקבלה כבר לפני כשנתיים, בוועדת הרווחה של העירייה לא ממהרים משום מה לזרז את העניינים. עורכת הדין סימה נמיר הסבירה השבוע כי הייתה עסוקה ולא מצאה עדיין זמן להיפגש עם מנכ"ל הקניון ישראל בטיטו ולשמוע את דעתו בנושא. "מה שלא יהיה הכוונה היא להמשיך את ההנצחה של רוז'ה ז"ל (מי ששימש כמנכ"ל קניון מול הים ונהרג בתאונת דרכים) וניתן יהיה אולי לעשות את זה בכיתוב על גבי הכרטיס הנטען שיחזיקו הנצרכים", היא מבהירה. כך או כך, הסברה היא כי לא יהיה קשה לגייס לטובת העניין רשת מזון כזו או אחרת שתחבור לרעיון, שכן הדבר צפוי להגדיל את נפח הקניות ותנועת הלקוחות באותו סופר. "זה בדיוק מה שעושה היום 'הקרן לידידות' עם ניצולי השואה", אומרת נמיר, "הניצולים מקבלים מהקרן סכום של 200 ₪ בחודש בכרטיס שנטען מדי חודש והם יכולים לערוך קניות באחת מרשתות המזון מולה נסגר ההסכם". לשאלה האם הכסף נשמר בכרטיס באם לא השתמשו באותו חודש אומרת נמיר: "הכסף לא נצבר, מתוך כוונה שניצולי השואה ינצלו את הסכום בכל חודש וחודש".
עד שהעניינים באילת יתקדמו בכיוון של סופר קהילתי, פסח כבר כאן וב'יד רוז'ה, כמו בכל חג, הכנת סלי המזון בעיצומן. אלא שבמקום שהשנה הנצרכים כבר יוכלו להסתובב בעצמם עם עגלת הסופר ולבחור את המצרכים שהם באמת צריכים, גם השנה הם עדיין יצטרכו להסתפק במה שמתנדבי 'יד רוז'ה' יארגנו להם בסל לחג. 


חדשות אילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש