פרסומת
דלג

תיעוד: התעללות בעגלים בתחנת ההסגר באילות

מאת: אהובה מאמוס ● 12/4/2018 21:01 ● ערב ערב 2858
עמותות 'אנונימוס' ו'תנו לחיות לחיות' פנו השבוע לשר החקלאות בדרישה להפסיק את המשלוחים החיים ולסגור את תחנת ההסגר אילות ● העמותות חושפות צילומים נדירים את המתרחש באניות ''המשלוחים החיים'' המגיעות לנמל אילת וחושפים צפיפות בלתי נתפסת, תחלואה ותמותה, תנאי חום קיצוני וזוהמה ● כמו כן נחשף תיעוד הכולל צילומים מתחנת ההסגר אילות, אליה מועברים בעלי חיים ● בצילומים נראים עובדים מכים לכאורה עגלים במוטות, מעקמים את זנבותיהם ומטיחים בהם שערי ברזל ● קיבוץ אילות: ''אין המדובר בעובדי תחנת ההסגר''
תיעוד: התעללות בעגלים בתחנת ההסגר באילות
תיעוד עובדי הקרנטינה בקיבוץ אילות. בעמותות טוענים –

עמותות 'אנונימוס' ו'תנו לחיותלחיות', חשפו השבוע צילומים ממסעות "המשלוחים החיים" של בעלי חיים המיועדים לשחיטה בישראל ומגיעים במסע באוניות מאוסטרליה לנמל אילת. הצילומים חושפים צפיפות בלתי נתפסת, תחלואה ותמותה, תנאי חום קיצוני וזוהמה. כמו כן חשפה העמותה צילומים  המתעדים עובדים בתחנת ההסגר שבקיבוץ אילות כשהם מכים עגלים במוטות, מעקמים את זנבותיהם ומטיחים בהם שערי ברזל.
כבר שנים ארוכות שהעמותה נלחמת נגד התנאים בהם מועברים בעלי החיים המיועדים לשחיטה בארץ, הן בהעברה הימית באוניות המגיעות לנמל אילת, הן באכסנתם כשהם ממתינים עד לשליחתם לשחיטה, בתחנת ההסגר באילות (הקרנטינה), הן בצורת העברת החיות במשאיות בצפיפות נוראית, ובתנאי חום קשים מנשוא. 
לאחר פרסום התיעוד, הכולל תמונות וסרטים, פנתה העמותה לשר החקלאות אורי אריאל, בדרישה להפסיק את המשלוחים ולסגור את תחנת ההסגר באילות. חברי העמותה הציגו בפני השר את הממצאים שנחשפו. במכתב הדרישה לשר החקלאות ציינו כי במהלך המסע הימי הכבשים מוחזקים בתנאי צפיפות שאינם מאפשרים להם לשכב ולנוח במשך שלושת השבועות של המסע. רבים אינם מצליחים להגיע למתקני המזון והשתייה. 
הם ציינו כי בעלי-חיים שרועים על רצפת האוניה כשהם פצועים או חולים, מתבוססים בהפרשותיהם, גוססים או מתים. הם אינם מקבלים טיפול וטרינרי כנדרש בחוק והצפיפות מקשה ולא מאפשרת גישה אליהם. בצילומים מתועדים עובדים מפנים גופות, שלעתים נמסות ומתפרקות להם בידיים, ומשליכים אותן לאוקיינוס. הביוב מהאוניה מוזרם גם כן לאוקיינוס, ושובל של מים מזוהמים נשרך אחרי הספינה.
"הובלת בעלי חיים מאוסטרליה לישראל, במשך שבועות (רק הקטע הימי של ההובלה נמשך שבועיים-שלושה), על פני מחצית כדור הארץ, אך ורק כדי לשחוט אותם בסוף הדרך, היא הפרה בוטה של כלל זה. זהו אבסורד. זוהי התעללות", כתבו.

 


חברי העמותה טוענים כי התיעוד שנחשף הינו חלק משגרה של התעללות הכרוכה במסעות המוות של עגלים וכבשים מאוסטרליה לישראל. ההמתנה להעברתם לשחיטה כשהם מאוכסנים בתחנת ההסגר באילות  וצורת העברתם על גבי משאיות. "פעם מדובר בהכאה ברוטאלית של בעלי-החיים בהעברה ממשאית למשאית. פעם בהחזקתם ימים שלמים על-גבי משאיות ללא מזון ומים. הובלה של בעלי חיים כרוכה בהכרח בגרימת מצוקה. הם מוחזקים בצפיפות, והאוורור בכלי ההובלה לעולם אינו מספיק. במשאיות הם מוחזקים ללא מזון ומים, ובספינות לעתים קרובות המים והמזון לא מספיקים או לא מתאימים. עוד הוסיפו במכתבם לשר "בעלי החיים נחשפים לטלטולים, לתנאי מזג אוויר קשים ומתחלפים, לטראומות ולאימה הכרוכה בשינוי התנאים ובמגע האינטנסיבי עם בני אדם. בתנאי הלחץ והצפיפות, הם חשופים במיוחד למחלות. משום כך ההמלצה של מומחים בתחום היא שאם שוחטים בעלי-חיים, הדבר צריך להיעשות קרוב ככל הניתן למקום גידולם.
העמותה מותחת ביקורת קשה על תנאי האכסון בקיבוץ אילות: "הם מאוכסנים בתחנת ההסגר בקיבוץ אילות בתנאי צפיפות כשהם סובלים מחום, מתנשפים במצוקה ובכבדות, מכוסים בהפרשות, מה שמחריף את עקת החום ומוביל לזיהומים  ופליטות אמוניה שעלולות לגרום לסיכונים בריאותיים". הפעילים מביעים זעזוע מחשיפת צילומים בהם מתועדים עובדים מכים עגלים במוטות, מעקמים את זנבותיהם ומטיחים בהם שערי ברזל. "העובדים מכים את בעלי החיים במוטות פעם אחר פעם, בגב, בבטן ובראש, מטיחים עליהם שערי ברזל ומושכים ואף מעקמים באגרסיביות את הזנבות של העגלים, שחלקם אינם שורדים", בצילומים מתועד טנדר מפנה גופות מהקרנטינה.
בחודש אפריל 2015 פורסם ב'ערב ערב' כי קיבוץ אילות מאשים את חברת 'רפת בערבה' שניהלה עד חודש ינואר את חוות ההסגר, כי במשך שנים קברה אלפי פגרים בשטח הקרנטינה ובאתרים בלתי מורשים סמוכים. על פי הערכה נקברו כ-3150 פגרים . הקיבוץ הציג מסמכים המראים כי תברואן מטעם הקיבוץ מצא בקרנטינה (תחנת ההסגר) רטיבות וכמות גדולה של רימות זבובים.
בשנת 2006 פנו חברי העמותה למבקר המדינה בדרישה כי יבדוק את תנאי האכסון של החיות בחוות ההסגר באילות בעקבות מוות של מאות עגלים, שסבלו מרזון, קשיי נשימה ודלקות. 
בשנת 2002 התגלתה תמותה גבוהה בקרב עגלים שיובאו מאוסטרליה. הסיבה המשוערת למוות: חום והתייבשות. אז הוקפא הייבוא למספר חודשים וחודש .
הצילומים הנדירים שנחשפו כאמור השבוע צולמו על ידי עובד אמיץ שהזדעזע מהפגיעה בבעלי החיים.

מקיבוץ אילות נמסר בתגובה: "ראשית, חשוב לציין כי המצולמים בתמונות אינם עובדי תחנת ההסגר של אילות ואינם עובדים מטעמנו. בנוסף, תחנת ההסגר אילות פועלת על פי כל האישורים הסטטוטוריים הנדרשים ועובדת בתיאום ותחת פיקוח מלא של השירותים הוטרינריים במשרד החקלאות. כמו כן, אנו מגנים כל התעללות בבעלי חיים ופועלים על פי התקנים והסטנדרטים המחמירים של משרד איכות הסביבה".

 

 

משלוחים חיים במספרים

 

על פי נתוני משרד החקלאות, בשנת 2017 יובאו לישראל 499,265 בעלי חיים במשלוחים החיים. ביולי האחרון בג"ץ הוציא צו על תנאי בעתירה שהגישו עמותות תנו לחיות לחיות ואנונימוס לזכויות בעלי-חיים, המבקשות לאסור על המשלוחים החיים. ברקע פסיקת בג"ץ עמדה החלטת הוועדה המייעצת לממשלה בעניין חוק צער בעלי חיים, שהביעה עמדה עקרונית לפיה "ההובלות הבינלאומיות של בעלי-חיים כרוכות מעצם הווייתן בפגיעה ברווחת בעלי-חיים".
במקביל למחאתן מול שר החקלאות, עמותות אנונימוס לזכויות בעלי חיים ותנו לחיות לחיות פועלות גם מול שר האוצר משה כחלון בקריאה לשינוי מדיניות המכס לפיה יבואני המשלוחים החיים זוכים להטבות מכס נרחבות. המדיניות נותנת פטור גורף ממכס על יבוא עגלים וקובעת מכס נמוך על יבוא טלאים, ומהווה, לטענת העמותות, תמריץ כלכלי להתעללות.


חדשות אילת

שתפו את הכתבה בפייסבוק