פרסומת
דלג

תלמידי מגמת רובוטיקה: השנה הגענו להישגים כמעט ללא ליווי מנטורים

מאת: אהובה מאמוס ● צילום: מערכת ערב ערב ● 12/4/2018 21:33 ● ערב ערב 2858
לאחר שזכתה בשנת 2013 בפרס היוקרתי לקבוצות חדשות המעפילות לגמר העולמי ● העפילה גם השנה מגמת הרובוטיקה של גולדווטר לתחרות העולמית ביוסטון ארה"ב ● הרובוט שבנו שגובהו כמעט כגובה אדם, מסוגל להרים קוביות ולסדרן במקום שנקבע מראש ● אלא שלטענת תלמידי המגמה, בניגוד לשנים עברו בהן נהנו מליווי צמוד של מנטורים מקצועיים, השנה התפוגגו אלה כבר בתחילת השנה ואת מרבית העבודה עשו התלמידים בעצמם, כשהם מלווים במורתם חיה עידן "שנתנה את הכל ובהתנדבות", הם מחמיאים ● בעיריית אילת דחו את הטענה וטענו כי את התלמידים ליוו השנה ששה מנטורים ● גדעון גולבר מנהל הנמל הודה כי מנטור אחד לא תפקד בשל בעיות אישיות, ומחברת מקורות התעלמו מפנייתנו בנושא
תלמידי מגמת רובוטיקה: השנה הגענו להישגים כמעט ללא ליווי מנטורים
האלופים נצעירים בדרך ליוסטון

תלמידי מגמת רובוטיקה שהעפילו לתחרות העולמית טוענים: "השנה עשינו את הכל כמעט לבד ללא ליווי של מנטורים". בעיריית אילת אמנם טוענים בתוקף כי את התלמידים ליוו השנה ששה מנטורים ואולם התלמידים הודפים את הטענה הזו ומסבירים כי בעבר אמנם היה ליווי של מהנדסים ואנשי מקצוע שהתנדבו לפרויקט, אך השנה המנטורים שצוותו מחברת מקורות ומנמל אילת בקושי הגיעו, לטענת הילדים הקבוצה עבדה "נטו ילדים", בליווי של המנטורית הראשית המורה חיה עידן "שנתנה מעצמה הכל כדי שנצליח". התלמידים מסבירים כי הליווי של המנטורים חשוב, שכן הם אלו שמתמחים בתחומים שונים כגון אלקטרוניקה, צוות בניה וכדומה "בלעדיהם זה ממש קשה", מסבירים התלמידים. עם זאת ולמרות המחסור במנטורים, העפילה הקבוצה לרמה הגבוהה ביותר והיא תיסע השנה לתחרות העולמית ביוסטון ארה"ב. גדעון גולבר מנכ"ל נמל אילת דחה אף הוא את טענות התלמידים ואמר ל'ערב ערב': "התרתי לשני עובדים בכירים לתת סיוע כמה שאפשר כמו בכל שנה. מנטור אחד נוטרל בשל בעיות אישיות".
מגמת רובוטיקה בבית ספר גולדווטר פועלת בחמש השנים האחרונות וקוצרת לא מעט שבחים. תלמידי המגמה הגיעו להישגים חסרי תקדים, ומאז פתיחתה יכולים להתהדר בזכיות בתחרויות נחשבות. קבוצת הרובוטיקה מורכבת מתלמידים בכיתות י'-י"ב' בהובלתה של המנטורית והמורה חיה עידן- רכזת מגמת הנדסת תוכנה ורובוטיקה. השנה לאחר שצלחו את כל התחרויות הגיעו לרמה הגבוהה ביותר וייסעו לייצג את העיר אילת בתחרות העולמית ביוסטון. 
לאורך השנים בהן פועלת המגמה, היא לוותה על ידי מנטורים שהגיעו בהתנדבות מחברות וגופים שונים בעיר, כך למשל היה עם מנטורים שהגיעו מחברת מקורות ומנמל אילת. תפקידם של המנטורים, ללמד את התלמידים בתחומים שונים כגון : אלקטרוניקה, הנדסה, צוותי בניה ועוד כשהמטרה הסופית היא לבנות רובוט עמו ייגשו התלמידים לתחרויות שונות. התלמידים מספרים כי הליווי על ידי המנטורים חשוב מאד עבורם אך טוענים כי השנה היו אמורים להיות מלווים על ידי מנטורים שניתנו במסגרת התנדבות מנמל אילת ומחברת המים מקורות אך בפועל המנטורים לא הגיעו "עם מקורות יש לנו הסכם כי הם עוזרים לנו עם הרובוט כספונסרים ואנו מפרסמים אותם", הסבירו לנו חברי הקבוצה, בפועל טוענים התלמידים כי מלבד המנטורית חיה עידן "שנתנה מעצמה הכל כדי שנצליח", הם מצאו את עצמם מתמודדים כמעט לבד,ללא ליווי של מנטורים ולמרות הכל הגיעה הקבוצה לרמה הכי גבוהה משנבחרה לייצג את העיר ואת מדינת ישראל בתחרות העולמית ביוסטון ארצות הברית. 
אמרתם שמקורות מקבלים פרסום, הם תומכים בכם כספית ? 
"לא , ההסכם עם מקורות שהם כספונסרים עוזרים לנו עם הרובוט והם מקבלים פרסום על חולצות. בכך שהם נותנים מנטורים הם ספונסרים". 

 

הרובוט האילתי יעשה לנו כבוד ביוסטון ארה"ב


ובפועל מה קרה ? 
"הגיעו שני מנטורים בתחילת השנה נתנו הסבר למצטרפים החדשים לכיתות י' וזהו". 


אז תסבירו למה המנטורים כל כך חשובים ? 
"התפקיד של המנטורים הוא ללמד אותנו בתחומים שונים למשל אלקטרוניקה אנחנו לומדים איך לחוות ולומדים איך לקדד. צוות בניה מלמד איך לעבוד עם מקדחות". 


ובכל זאת הצלחתם לבד 
"אנחנו מאד גאים, הגענו לתחרות העולמית, מדובר ברמה הכי גבוהה, זה נכון, ועשינו הכל לבד. במהלך השנה היו שני מנטורים בלבד שליוו אותנו וחיה עידן. חיה נתנה מעצמה הכל כדי שנצליח , אך היא בן אדם אחד ולא יכולה לעשות הכל . חיה גם לא מעולם האלקטרוניקה וגם התכנות שונה ממה שהיא מכירה", הם מוסיפים כי: "בתחילת השנה נגמר ההסכם עם הנמל בגלל שזה שאב הרבה שעות מהנציגים של הנמל, המנטור של הנמל היה מאד מחובר אלינו וזה שאב ממנו הרבה שעות והנמל לא היו מרוצים. ממקורות הגיעו מנטורים בתחילת שנה וזהו, אחר כך הם חדלו מלהגיע". 
גדעון גולבר מנכ"ל נמל אילת דחה השבוע את טענות התלמידים: "כמו בכל שנה התרתי לשני עובדים בכירים לתת סיוע למגמת הרובוטיקה כמה שאפשר ואכן קיבלתי מכתב תודה ממנהלת בית ספר גולדווטר , אפרת זקס, על התרומה הרבה של הנמל למען ילדי מגמת הרובוטיקה . השנה כתוצאה מבעיות אישיות של אחד המנטורים הוא היה מנוטרל". גולבר משבח את העבודה שנעשית במגמה ואומר: "אני חושב כי צריך לתת פרס לחיה עידן ולאפרת זקס על הצלחת הפרויקט שאינו פרויקט תיירותי אלא הייטקי ומעלה את אילת על המפה בתחום". 
עירית אילת שמלווה את הפרויקט ואף מעניקה תמיכה כספית מסרה בתגובה: לצערי השאלות שהופנו אלינו תמוהות ומתבססות על עובדות שאינן נכונות. גם האופן שבו פועל העיתון מלמד על המגמה. במקום שיחה חשאית עם תלמידים שאף אחד לא ידע על קיומה ראוי היה לראיין את התלמידים כקבוצה וכך גם את מובילי הקבוצה. בטוחני שראיון מסודר היה דרך ראויה להציג את ההצלחה המסחררת של קבוצת הרובוטיקה הפועלת זו השנה השמינית בהובלתה של חיה עידן שעושה עבודתה כרכזת מגמת הנדסת תוכנה, במקצועיות, במקצוענות ובהצלחה רבה לאורך שנים. תכנית הרובוטיקה היא תכנית קהילתית המבוססת על התנדבות מנטורים מהקהילה. בדיקה מול מנהלת תיכון "גולדווטר" – אפרת זקס מעלה, כי במהלך השנה עבדה הקבוצה, באופן צמוד לאורך כל העונה עם ששה מנטורים וקיבלה את כל העזרה שהייתה אמורה לקבל. הרובוט נבנה על ידי התלמידים לאחר שרכשו את הידע מהמנטורים בתחומי העשייה השונים, בתוכם: אלקטרוניקה, חשמל, שרטוט, תכנות, פנאומטיקה ורובוטיקה. כידוע, אלה תחומים שאינם נלמדים בבית הספר וללא הידע שרכשו התלמידים, לא היו מצליחים בבניית הרובוט. כאמור מדובר בקבוצה איכותית שמגיעה להישגים אדירים וגורפת פרסים וכולנו גאים בהם".
מחברת מקורות לא נמסרה תגובה עד למועד סגירת הגיליון.

 

כרוניקה של הצלחות

 

קבוצת הרובוטיקה רשמה הישגים יפים מרגע הקמתה. כבר בשנת 2013 זכתה הקבוצה הבוגרת 'אימפריוס' (EMPERIUS) בשנה הראשונה להיווסדה בלבד, בפרס הנחשק, הRookie All Stars - העולמי, פרס הניתן לקבוצות חדשות שמשתתפות לראשונה בתחרות העולמית בסנט לואיס ארה"ב והוכתרה כנבחרת הרובוטיקה הצעירה הטובה ביותר. זו הייתה הפעם הראשונה שקבוצה מישראל זכתה בפרס זה. השנה, הקבוצה החדשה 'ספרטה' FTC SPARTA   העפילה את כל שלבי התחרות וקצרה הישגים מרשימים. חברי הקבוצה בנו רובוט אשר מסוגל לפעול בצורה עצמאית ולבצע משימות המוגדרות מראש עבור כל משתתפי התחרות בארץ ובעולם - השנה דרשו דרישות התחרות כי הרובוט יהיה כמעט בגובה אדם ויצליח להרים ולסדר קוביות גדולות בהתאם לתכנון מוקדם. האתגר האמתי שעמד בפני חברי הקבוצה הוא כתיבת החוברת ההנדסית שעומדת בסטנדרטים של פיתוח מוצר בעולם ההיי-טק. לשלב הגמר עלו ארבע קבוצות בלבד. בשלב זה בוחרות הקבוצות בעצמן בקבוצה הנוספת שתהיה להם לברית למשחק. רק חמש קבוצות מתוך 43 עולות להתחרות בתחרות העולמית בארה"ב. כאמור הקבוצה תיסע בקרוב לייצג את אילת ומדינת ישראל בתחרות העולמית ביוסטון ,שם יתחרו מול אלפי קבוצות מכל העולם לתואר הנחשק.


חדשות אילת

שתפו את הכתבה בפייסבוק