פרסומת
דלג

כישלון מהדהד ל''מחיר למשתכן'' באילת

מאת: אהובה מאמוס ● צילום: מערכת ערב ערב ● 12/4/2018 21:35 ● ערב ערב 2858
שמונה פעמים נדחה מכרז ''מחיר למשתכן'' ברובע 2 באילת משום שאף קבלן לא הביע בו עניין ● מבין שלושת המכרזים שיצאו ברובע 11 בשחמון צלח רק אחד וגם זאת רק לאחר שמינהל מקרקעי ישראל הוריד את מחיר היחידה לקבלן לפחות מחצי ● לאחר שנפתחו המכרזים גם למשפרי דיור, ולאחר שהותר לקבלנים למכור חלק מהדירות במחירי שוק, עולים קולות המבקשים לפתוח את המכירה גם לציבור המשקיעים ואף להוריד את סף גיל הזכאות ליחידים מ-35 ל-33 ● עד לסגירת הגיליון לא הגיעה תגובתם של משרד השיכון ורשות מקרקעי ישראל
כישלון מהדהד ל''מחיר למשתכן'' באילת

כשל שוב מכרז "מחיר למשתכן" באילת. המכרזים באילת כללו שלושה מגרשים בשכונת שחמון 11, בהם אמורות להבנות  138 יחידות דיור כאשר 125 מהן דירות המיועדות לשיווק במחיר למשתכן  ו-13 למכירה במחיר השוק. מחיר המקסימום במכרז עמד בין 7,966 שקל למ"ר ועד 8,000 שקל למ"ר, ועלות הפיתוח נעה בין כ-2.34 מיליון שקל לכ-5.88 מיליון שקל תלוי בשטח המגרש. מכרז נוסף שנכשל  בשכונת שחמון 2 כלל 84 יחידות כאשר 67 מהן במחיר למשתכן ו-17 אמורות להימכר במחיר השוק. מחיר המקסימום למ"ר במכרז 8,000 שקל. עלות פיתוח הקרקע 18.2 מיליון ו 4.37 תשלום למנהל מקרקעי ישראל בגין פיתוח תשתיות.
המכרז בשכונת שחמון 11 פורסם לראשונה בשנת 2016 ונדחה מאז כשמונה פעמים ואילו המכרז לשחמון 2 פורסם ביוני 2017. המכרז שכשל באילת הוא ממה שמכונה 'שיווקי הלחץ' של סוף השנה והוא פורסם כבר בדצמבר 2016, כאשר פעמים רבות רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) מפרסמת מכרזים שאינם בשלים בכדי לעמוד ביעדי הממשלה בכל סוף שנה ואלו נדחים משך תקופה נוכח אי בשלותם. מכרז זה כאמור נכשל בשיווק תוך שנדחה פעמים רבות לאורך הדרך. 

 

2000 דירות ללא דורש


המכרזים הראשונים כללו בתחילה רק דירות במחיר למשתכן ובהמשך שונו התנאים וניתנה האפשרות לשווק חלק מהדירות במחיר השוק וזאת על מנת להפוך את ההצעה לכלכלית עבור הקבלנים, על מנת לעודדם להציע הצעות לרכישת הקרקע. בהמשך נפתחו המכרזים גם למשפרי דיור שהם לפי הגדרת משרד השיכון מי שיש או היתה בבעלותם דירה בשש השנים האחרונות, והתחייבו למכור את דירתם הראשונה בתוך שנה מרגע האכלוס של הדירה החדשה. 
כעת עולה דרישה מקרב הקבלנים לאפשר מכירה של הדירות בפרויקטים גם למשקיעים, אלא שנקודה זו עלולה להיתפס כרגישה ביותר אצל שר האוצר ששם לו למטרה ואף הצליח לצנן את שוק המשקיעים מתוך תפיסה לפיה הוצאת המשקיעים מהשוק תוביל לירידת מחירים. נכון להיום על אף שנרשם צינון משמעותי בשוק המשקיעים, לא הוביל הדבר לירידת מחירים משמעותית ולא סייע להעלאת הביקוש למיזמי "מחיר למשתכן" בפריפריה. נכון להיום יש בשוק 2000 דירות שטרם נמכרו במסגרת התכנית.
באילת אף הסיר משרד הבינוי את דרישתו מהמכרז ברובע 11 לפיו נדרש הקבלן לנקות את הקרקע המזוהמת שכן במקום היתה בעבר מזבלה. בשל העדר ההיענות נטלו במשרד את טיהור הקרקע על עצמם מתוך תקווה כי הדבר יביא קבלנים להגיש הצעות לשטח. תקווה זו נכזבה כאמור שוב. 
כיום אף מתקיימים דיונים בשאלת הקריטריונים השונים שהוצבו לזכאים בתוכנית. כך למשל, עשוי קריטריון הגיל לרוכשים יחידים לרדת מ-35 ל-33.

 

מגרש ברובע 6 שממתין לקבלן שיסכים לבנות עליו "מחיר למשתכן" ● צילום: רותם נועם

 

הזוכים טרם הוזמנו לבחור דירות


בחודש ינואר 2018 הוגרלו 58 דירות ברובע 6 בלבד בהגרלת "מחיר למשתכן" שנערכה בעיר. 47 משקי בית אילתים זכו בהגרלה. ההגרלה הקודמת של 161 דירות התקיימה באפריל 2017, אך הזוכים טרם הוזמנו לבחור דירות. את הדירות של ההגרלה מחודש ינואר אמורים לבנות יחד הקבלנים מרואן נופי, ציון פרץ ויעקב חקוק, שזכו במשותף במכרז של רשות מקרקעי ישראל. לדברי מרואן נופי הם ביקשו תוספת של 18 דירות, אך בגלל סחבת בעירייה לא אושרו להם עדיין התכניות ואיתן – תוספת הדירות. בעירייה טענו אז כי הסחבת מצויה לפתחם של הקבלנים. מאז דרשה הוועדה המקומית מהזוכים להוסיף מעליות לבניינים במטרה להעלות את האטרקטיביות של הפרויקט, ואלו הסכימו אך לדברי נופי הם יתבעו בהמשך מהעירייה את עלות התוספת שאינה מהווה חלק מתנאי המכרז. 
בהגרלה הקודמת שהתקיימה בעיר במהלך 2017, הוכרז על 126 דירות מהן מחצית לאנשי אילת. בפועל הוגרלו 161 דירות לאחר שאושרה בקשת הגדלת מספר הדירות, מהן הוגרלו 80 לאילתים. באותה עת הסביר ל'ערב ערב' נחום סרי, ראש מנהלת השכונות הוותיקות והתחדשות עירונית באילת, המטפל מול משרד השיכון בכל נושא "מחיר למשתכן" שלקבלן הזוכה במכרז לבניית "מחיר למשתכן" הזכות להגיש בקשה, להגדלת מספר הדירות, באותם תנאים של המכרז היסודי. אם הוא עומד בתנאים שקבע מהנדס העיר ועבר את הוועדות מאשרים לו עוד 20%-30% של יחידות דיור. כך קיבל באותה הגרלה הקבלן עמרם אברהם חברה לבניין בע"מ, אישור ל-161 דירות, שהוגרלו בין הנרשמים. 

 

ברוך קבלו חזה את הנולד


בחודש פברואר 2018  זכתה חברת אייל פרץ יזמות ונדל"ן במכרז לבנית 51 יחידות דיור ברובע 11 בשחמון . אייל פרץ הייתה המציעה היחידה שניגשה למכרז של משרד השיכון והבינוי שפורסם על ידי רשות מקרקעי ישראל (רמ"י).  המגרש בו זכתה החברה היה אחד משלושה מגרשים שכללו את שני המכרזים שנכשלו. גם מכרז זה בו זכתה חברת אייל פרץ פורסם מספר פעמים, וכשל בשל חוסר הענות וצלח בסופו של דבר רק לאחר שרשות מקרקעי ישראל הפחיתה משמעותית את עלות דמי הפיתוח מ-500 אלף שקלים ליחידה הקטנה ,ל-230 אלף עבור אותה יחידה. חברת אייל פרץ הציעה מחיר קרוב מאוד למחיר המינימום שפורסם במכרז שעמד על 3,087,000שקל, והציעה 31,000 שקל יותר בסך הכל.
עם פרסום המכרז הראשון בו עמד מחיר הפתיחה מעל 500 אלף שקל ,הוציא ברוך קבלו, מנהל אזורי של חברת יוסי אברהמי,  מכתב בו פירט את  כל הנתונים ואף התריע שבתנאים הנדרשים במכרז הקבלנים לא ייגשו אליו בגלל גובהו, שגורם לחוסר יכולת לעמוד בתנאיו, ומחירים סופיים לקונים שיהיו גבוהים עשרות מונים מהראוי. מאיר יצחק הלוי נתן את המכתב, ביד, למנהל המרחב העסקי במחוז הדרום של רשות מקרקעי ישראל, ערן ראובני". ראש העירייה אף שיתף בנושא את שר השיכון כשזה הגיע לביקור. 

 

בנק ישראל נגד מחיר למשתכן

 

בדוח השנתי שלו מבקר בנק ישראל את "מחיר למשתכן" באופן חריף ביותר. הבנק קובע כי מחירי הדירות אמנם נמצאים בירידה, אך לפחות במרכז הם צפויים לשוב ולעלות לאור כשלון המדינה להדביק את הפער בביקושים. על פי בנק ישראל רוב הזוכים בתוכנית בוחרים לוותר על זכייתם מסיבות מגוונות ובהן קושי במציאת מימון. 37% מהמכרזים נכשלו עוד בשלב היציאה לקבלנים פשוט בשל חוסר עניין מצד האחרונים.  מהדוח עולה כי מרבית מחוסרי הדיור מחפשים דירות במקומות בהם אין "מחיר למשתכן" או במקומות בהם הסיכוי לזכות נמוך משמעותית, או שסוג הדירות המוצע אינו מתאים להם. גם ההמתנה הצפויה של שנים עד להשלמת הבנייה מצננת את התלהבותם, זאת לצד רמת גימור נמוכה במיוחד שמציעים פרויקטים אלה. הפער בין מחירה של דירה בשוק לבין מחירה של דירה בפרויקט "מחיר למשתכן" אינו מצדיק את שנות השכירות שמצפות לזוג הממתין לדירה כזו. הפער במחירים בין "מחיר למשתכן" לדירות בשוק החופשי נע בין 150 אלף שקל בלבד בפריפריה ל-600 אלף שקל בתל-אביב והרצליה וישנן ערים בהן נמחק הפער לחלוטין. בנק ישראל החשיב את 2017 כשנה שבה המשיכו מחירי הדירות לעלות, זו השנה העשירית ברציפות, אך ציין כי מאז ספטמבר האחרון נרשמה ירידה של 2.1% במחירים. מגמת הירידה נמשכה בחודש פברואר שרשם ירידה נוספת בת 1.2% במחיר הדירות.
מרשות מנהל מקרקעי ישראל וממשרד השיכון לא הגיעה תגובה עד למועד סגירת הגיליון.


חדשות אילת

שתפו את הכתבה בפייסבוק

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש