פרסומת
דלג

קטנטנים - ילדים רגישים מדי?

מאת: מערכת ערב ערב ● צילום: מערכת ערב ערב ● 8/5/2018 10:43 ● מה נשמע 547
גם אתם כבר נתקלתם במושג 'קשיי ויסות'? אתם לא לבד ● לאחרונה החלה יותר ויותר מודעות בנושא קשיים תחושתיים אצל הילדים ● מיכל פירן – מרפאה בעיסוק במכון לנוירולוגיה והתפתחות הילד בקריות מטעם שירותי בריאות כללית מסבירה על התופעה
קטנטנים - ילדים רגישים מדי?

במכון לנוירולוגיה והתפתחות הילד, אנו פוגשים ילדים והורים עם קשיים בהתפתחות ולאחרונה החלה יותר ויותר מודעות לגבי קשיים תחושתיים או בשפה מקצועית קשיי וויסות.

 

מה זה וויסות חושי ?


וויסות תחושתי הינו תהליך קליטת גרויים מהסביבה באמצעות החושים שלנו. בתהליך זה אנו קולטים מידע באמצעות מערכות התחושה השונות מתאמים את הקלט, מעבדים אותו ומשתמשים בו לצורך הסתגלות לסביבה. יכולת תקינה של ויסות חושי, עוזרת לארגן את אופי התגובה לגירויים החושיים באופן מתון, מדורג ומסתגל. אך מה קורה כשיש קושי בוויסות החושי?

 

לזהות מגיל צעיר


ליקוי בויסות חושי, עלול לגרום לקושי בהסתגלות לסביבה וכתוצאה מכך לקשיים בהתנהגות, למידה וקשיים רגשיים. ילדים בעלי הפרעות חושיות, יאבדו או לא יפרשו נכון את אותו מידע קריטי בזמן שהם לומדים לתקשר עם העולם, כך תושפע הלמידה של יכולת הקשב, התחברות והתקשרות אל הזולת.
לעיתים ניתן לראות את הקושי כבר בגיל הינקות המוקדם, כאשר הורים מגיעים עם תינוקם לפיזיוטרפיה על רקע של איחור מוטורי, אך בבירור מעמיק ניתן לראות כי מקור הבעיה הוא חושי- מדווח על תינוק לא רגוע, מתקשה במעברים מערות לשינה, מאוכל נוזלי למוצק, בוכה כשמרימים אותו או כשנוגעים בו. הפיזיוטרפיסטית, ביחד עם צוות המכון, מנסים לאתר את הקושי, האם הוא נובע מרגישות יתר למגע, לתנועה, לקול או לשילוב של מספר גירויים בו זמנית, או שמה הילד אינו חש את עוצמות התחושה ברמה  סבירה ולכן נראה פסיבי ולא מתנסה. לעיתים הבעיה מתגלה בשנה השנייה לחיים, כאשר הפעוט מגיע לקלינאית התקשורת על רקע של איחור בדיבור, ואז בבירור ובאבחון מעמיק ניתן לראות כי הילד אינו מתנסה מספיק במגוון מאכלים ואוכל, למשל מאכלים רכים מאוד שאינם מאפשרים את חיזוק שרירי הפה או שמה מתקשה בעיבוד המידע החושי שמיעתי ומפענח רמזים וצלילים באופן מוטעה, כמו למשל מגיב לצלילים קטועים אך אינו מצליח לפענח אותם למילים.

 

סרבול - לא מילה גסה


 פעמים רבות מגיע ילד למכוננו בשנה השלישית לחיים, כשהוא מופנה לריפוי בעיסוק על רקע של סירבול מוטורי. סירבול כזה יכול לנבוע מסיבות רבות שחלקן גם תחושתיות: תחושה לא נעימה כאשר מערכת שווי המשקל בתנועה או לחלופין הוא זקוק לתנועה חזקה מאד על מנת להרגיש שמערכת זו בפעולה.  הורים רבים באים למכון ומרגישים אשמים על כך שאינם מצליחים להרגיע את ילדם, לא מצליחים להיות מותאמים אליו למרות רצונם והורותם החיובית. ההתארגנות, הקושי במעברים ממצב למצב ,ההסתגלות למסגרות, מצבי הרוח המשתנים של ילדם, גורמים למשפחה קושי החייב עזרה ותמיכה גם של אנשי מקצוע פרה רפואיים וגם של הצוות הפסיכוסוציאלי הנותן מענה רחב יותר גם לצרכיהם של הורים לילד עם קושי בוויסות החושי. כיום אנו יודעים שככל שהסביבה מותאמת יותר לילד, הקושי בוויסות החושי מפריע פחות לילד ולמשפחתו לכן, חשוב להיות מודעים לבעיה ולהגיע לרופא ההתפתחותי במכון, היודע לזהות ולאתר קשיים אלו ולהפנות לאנשי המקצוע המתאימים שיכולים לתת כלים וצידה לדרך לילד ולמשפחתו. 


חדשות אילת

שתפו את הכתבה בפייסבוק

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש