פרסומת
דלג

קטנטנים - ההתעלות השקטה

מאת: מערכת ערב ערב ● צילום: מערכת ערב ערב ● 8/5/2018 10:45 ● מה נשמע 547
שוב ושוב אנחנו נחשפים לתופעת טלטול הילדים ● תופעה המוגדרת בג'רגון המקצועי כ'התעללות השקטה' ● איפה עובר הקו הדק בין נדנוד הילד לבין הנדנוד האלים, וכיצד מזהים את מה שקשה כל כך לאבחון? ד"ר טל שקד, מומחה לרפואת ילדים של הכללית באילת עושה לנו סדר בבלגן
קטנטנים - ההתעלות השקטה

מאת: ד"ר טל שקד

מומחה לרפואת ילדים במרפאה לבריאות הילד של הכללית בשחמון

 

ההגדרה- 'תסמונת התינוק המנוער', הידועה גם בשם- 'חבלת ראש התעללותית', הינה פגיעה מוחית בתינוק שנגרמת כתוצאה מהתעללות. היא נגרמת כאשר מטלטלים תינוק באופן אגרסיבי. תסמונת התינוק המנוער מתרחשת לרוב בתינוקות בגילאי 5-9 חודשים. בארצות הברית נפגעים כ-1,600 תינוקות בשנה לאחר שטולטלו על ידי ההורים או המטפלים בהם. כרבע מהמקרים מסתיימים במוות ו-75% מסתיימים בנכות לטווח ארוך.
למה זה קורה? כתוצאה מטלטול חזק של ראשו של התינוק, מוחו זז בתוך הגולגולת ללא שליטה וכתוצאה מכך המוח נפגע ונהרסים תאי מוח. כפועל יוצא המוח אינו מקבל מספיק חמצן ונגרם נזק מוחי, אשר יכול להיות בר-חלוף ויכול להיות תמידי.
תסמינים נוספים-  נוצרים הן כתוצאה ישירה מהניעור והן כתוצאה מהנזק הפסיכולוגי לתינוק.
הנזק תלוי בחזקת הניעור ובמשך הזמן בו נוער התינוק כמו גם בגילו של התינוק.
תינוק מנוער יכול לסבול משברים בעצמות שונות, אי שקט, בעיות נשימה בעיות האכלה פרכוסים נכות בעיות ראייה ועוד. ישנם מצבים לאחר ניעור שמגיעים אפילו למוות מוחי.
חשוב לציין בהקשר זה, כי בכל תינוק שמת 'מוות בעריסה' יש לבדוק כחלק מתהליך הברור של המוות, גם את האפשרות של תינוק מנוער.

 

קושי בזיהוי


במקרים קלים של טלטול, התינוק יראה בתחילה 'נורמלי', ללא כל פגיעה גופנית, אולם בהמשך יתכן ויפתח בעיות בריאותיות לימודיות או התנהגותיות.
הקושי באבחנה- מטבע הדברים, הגורם המנער, בדרך כלל ההורים, ישתדלו  להסתיר את עצם הניעור או את הנזק שנגרם על ידם ולכן יגיעו לטיפול באיחור רב. תינוקות רבים שנוערו, מגיעים לטיפול רפואי רק כאשר התסמינים חמורים או כאשר הם כבר במצב של תרדמת. הבעיה העיקרית באבחון התופעה הינה שתסמיני התינוק המנוער הינם בעלי דמיון רב לבעיות אחרות כגון: מחלת הרככת, תסמונות גנטיות, זיהומים שונים, בעיות מטבוליות.
זיהוי פציעות ישנות בגופו של התינוק מעלה את החשד כי מדובר בהתעללות מתמשכת ולא באירוע חד פעמי שבגינו פנו ההורים כעת לעזרה רפואית.

 

יש להגביר את המודעות בארץ


תסמונת 'התינוק המנוער' ידועה בעולם, אולם בישראל היא זוכה להתייחסות מעטה וקשה למדוד באופן חד משמעי את היקף התופעה. לפיכך, עולה הצורך בהגברת המודעות לתופעה. הציבור הישראלי אינו מכיר את 'תסמונת התינוק המנוער' או יודע עליה פרטים מעטים בלבד: סקר של המועצה הלאומית לשלום הילד שהתבצע במרץ 2009 באמצעות מכון דחף מעלה כי: 

  •  40% מהנשאלים לא שמעו על התופעה שתינוקות נפגעים מכך שמנערים ומטלטלים אותם בחוזקה או על תופעת הנקראת 'תסמונת התינוק המנוער'. 
  •  ממצא נוסף מעניין שעלה הוא כי 82% מהציבור לא קיבל הסברים על התסמונת אי פעם, בכתב או בעל פה. 
  •  רק 7% ממי שקיבלו הסברים, קיבלו אותם מטיפת חלב/רופאים (כלומר האחוז הכללי הוא אפסי). 
  •  עוד עולה כי 8% מהציבור טלטל / מטלטל תינוק או מכיר מישהו שמטלטל תינוק או ילד צעיר מדי פעם או לעיתים נדירות!  

חדשות אילת

שתפו את הכתבה בפייסבוק

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש