פרסומת
דלג

כשהג'ירו כבש את אילת

מאת: מירב לוי דיאמנט למערכת ערב ערב באילת ● צילום: פרנסיסקו די סטסיו ● 9/5/2018 15:08 ● מה נשמע 547
אלפי מעודדים, 176 רוכבים, שלושה ימי תחרויות וסיום אחד מושלם ● הג'ירו ד'איטליה כבש את הארץ וגם את אילת ● למעלה מ- 5000 אילתים הגיעו לנקודת הסיום לחזות מקרוב בפלא ובאלופי העולם באופניים, שיצאו לראשונה בתולדות התחרות מיבשת אירופה, רק כדי לפרגן למדינה שציינה 70 שנה לקיומה ● בסיומם של 229 קילומטרים ביום הרכיבה השלישי והאחרון, ניצח את הקטע באר שבע- אילת איליה ויויאני האיטלקי
כשהג'ירו כבש את אילת

למעלה משבוע של הכנות ומאות אלפי שקלים (במימון ההפקה), הושקעו בעיר בהכנות שלקראת הגעתו של מרוץ הג'ירו ד'איטליה לאילת, לסיום קטע הרכיבה השלישי והאחרון בישראל. ולמרות ששעות של עבודות הכנה, כמו גם שעות של המתנה של מבוגרים וילדים לאורך ציר הסיום, הסתכמו בשנייה של עידוד של רוכבי האופניים הטובים בעולם שחלפו על פני המעודדים במהירות של למעלה מ- 80 קמ"ש, לא היה אחד שלא הודה בפה מלא כי זו הייתה חוויה של פעם בחיים. פעם בחיים, כי מי יודע מתי בפעם הבאה ייצא המרוץ השני בחשיבותו בעולם (אחרי הטור דה פראנס) מגבולות אירופה ויחזור לישראל.
אז מה הפלא שהמיליארדר סילבן אדמס, אחד מבעלי 'סייקלינג אקדמי', האיש שהזרים מיליוני דולרים להנהלת הג'ירו רק כדי שיחרגו ממנהגם ויגיעו לישראל לרגל יום חגה, הסתובב בין הרוכבים ועל הבמה כמו גיבור הערב. אחרי הכל הוא באמת גיבור.
לראשונה במרוץ, השתתפו בו גם שלושה רוכבי אופניים ישראלים שעמדו לראשונה בקריטריונים הנדרשים לכניסה לתחרות.

 


אילת במייטבה


אם באילת היה מי שחשש כי האילתים לא יגיעו לעודד, הרי שבפועל האילתים לא אכזבו. למעלה מ- 5000 איש הגיעו לחזות בסיום המרוץ. גם ההפקה האילתית ואגף הספורט בעירייה, יכולים לסמן וי גדול על הכנות לא פשוטות שנדרשו בדרך לביקור הבזק של הרוכבים בעיר, היערכות עירונית שכללה בין השאר פירוק ויישור כיכרות לאורך ציר התחרות, יצירת מייצגי אופניים וורודים, גינון אמנותי, צביעת כיכרות בורוד, הצבת שלטים ומחסומים וסגירת כבישים.
470 רוכבי אופניים, מרביתם ילדים, יצאו ברכיבה מאורגנת בהפקה של עיריית אילת מתיכון 'רבין' בעיר לכיוון מתחם התחרויות שם נהנו הבאים ממופעי רחוב לאורך ציר התחרות. בתי המלון באילת ועסקים התקשטו בשלטי ברכה לג'ירו והחגיגה הייתה שלמה כשקבוצת הרוכבים הגיעה לעיר ומעליה חגו שני מסוקים, שהעבירו בשידור חי וישיר את תמונות התחרות כמו גם את תמונות נופיה המרהיבים של אילת לכמיליארד צופים בכל רחבי העולם. רגע אחרי שהרוכבים הראשונים חצו את קו הסיום של 229 הקילומטרים ואחריהם הגיע גם הפלטון הבא ושאר הרוכבים, התכנסו כולם על הבמה הססגונית לטקס חלוקת הפרסים המרגש שנראה לקוח היישר מערוץ הספורט.

 

 

השכנים בערבה לא נשארו אדישים


גם תושבי הישובים לאורך כביש 40 וכביש 90 לא נשארו אדישים לממרות האופניים ובשבוע שלפני הגעתו לאזור כבר נערכו לקראת ויצאו לכבישים עם מיצגים מושקעים שכללו בין השאר שירים ונגינה, פסלים סביבתיים מחבילות חציר וזוגות אופניים, מנופים מקושטים, שלטי ענק והכל כמובן בצבע הורוד. בקיבוץ נאות סמדר שקדו על מיצג אופניים אותו אפשר היה לראות היטב ממעוף המסוק. על בית האומנויות המרהיב שבמרכז הקיבוץ ניצבו ילדים ומבוגרים שנופפו בסרטים ורודים ורקדו. אפילו נווה חריף הקיבוץ הקטן והשכן הצליח להוציא לכביש כמה עשרות מתושביו. בצומת קטורה פגשו את הרוכבים תושבי קיבוץ לוטן עם כיפה גאודזית ורודה שהוכנה במיוחד, מנוף משולט וחולצת ענק וורודה עם הכיתוב- ARAVAWAY שנתלתה בצומת. מחזות דומים הפתיעו את הרוכבים בלב המדבר ליד הקיבוצים גרופית, קטורה, יטבתה, סמר, אליפז, באר אורה וקיבוץ אילות. לאורך כל הרכיבה באזורים אלו נהנו מיליוני צופים בעולם שצפו במירוץ בשידור חי מנופי המדבר היפהפיים. וכמובן כשהמירוץ הגיע לאילת, נהנו הצופים ממראה העיר הדרומית הנהדרת.

 

והיו גם זוכים


רוכב האופניים האיטלקי, איליה ויויאני מקבוצת 'קוויק סטפ' חצה ראשון את קו הסיום לאחר ספרינט מדהים שנתן בשלבי הרכיבה האחרונים ובכך השאיר מאחוריו את שני יריביו הצמודים. בניצחונו זה באילת השלים ויויאני דאבל, לאחר שניצח גם בקטע הרכיבה השני יום קודם בין חיפה לתל אביב.  על הבמה זכה ויויאני בפרס על הניצחון הכפול, בפרחים (אותם זרק לקהל) ובדאבל נשיקה המסורתית המוענקת לזוכים. בסיום קטע הרכיבה בישראל הוביל את התחרות רוהאן דניס מאוסטרליה בשנייה אחת בלבד לפני אלוף השנה שעברה הרוכב ההולנדי טום דומולאן. עוד זכו בפרסים על הבמה באילת, הרוכב המפתיע בקטע הרכיבה של ישראל ומלך ההר שטיפס בזמן הקצר ביותר את הגבעה התלולה בואכה צומת ציחור.
ביום שני שלאחר ההגעה לאילת, קיבלו הרוכבים יום מנוחה לפחות מרכיבה לטובת שינוע הרוכבים והאופניים חזרה להמשך התחרות באיטליה. שם תימשך התחרות עוד 18 ימים.

 

ורק לאייס מול לא הגיעו


בסיום התחרות המתינה לבאי הפנינג האופניים חגיגה בקניון 'אייס מול'. על הבמה הופיעה רינת מלכת הילדים ובהמשך כוכבי הצעירים קטריקס ודורון ביטון, אלא שלצערם של המארגנים רק כמאה איש הגיעו לשלב הזה של ההופעות, ככל הנראה מאחר והבאים לא הבינו כראוי היכן ממוקמת בימת ההופעות. משראו כי על בימת הפרסים לא מתחילה ההופעה, עזבו אילתים רבים את האזור, משאירים על הבמה את האמנים מאוכזבים כמו גם את בעלי קניון ה'אייס מול' שטענו כי העירייה לא הייטיבה לפרסם את האירוע, וכמו כן לא הודיעה על בימת חלוקת הפרסים לרוכבי האופניים כי ישנם עוד אירועים על בימת ה'אייס מול'. כך או כך, הקומץ שהגיע נהנה ובגדול מהופעה חצי פרטית של הכוכבים.
אחרי עבודה והתארגנות ארוכה, המשיך מרוץ הג'ירו הלאה וחזר לאיטליה. עכשיו כבר תוהים בארץ ובאילת האם הצלחת האירוע תשכנע גם את מנהלי מרוץ האופניים הטוב בעולם- הטור דה פראנס לצאת את גבולות אירופה ולבקר בישראל. ימים יגידו....
 


חדשות אילת

שתפו את הכתבה בפייסבוק

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש