פרסומת
דלג

האם רשות הטבע והגנים תתיר יבוא אלמוגי נוי?

מאת: אהובה מאמוס ● צילום: מערכת ערב ערב ● 9/5/2018 20:02 ● ערב ערב 2862
חודשיים לאחר שהרחיבו את רשימת דגי הנוי המותרים ליבוא ● ברשות הטבע והגנים שוקלים להרחיב גם את רשימת האלמוגים המותרים בייבוא ● המשמעות, מזהירים אספנים – סכנה למפרץ אילת ● "פקח שייכנס ממחר לחנות לא יידע ולא יוכל לדעת האם הדג או האלמוג שבאקווריום הוא ברישיון או שהוצא בניגוד לדין ממפרץ אילת ● רשות הטבע והגנים: "הרשות מקיימת תהליך מקצועי בנושא, בשיתוף חטיבת מדע של הרשות לבחינת הרחבת ההיתרים, אך חשוב לציין כי זהו רק תחילתו של התהליך ועד להודעה חדשה הרשימה הקיימת בלבד היא המותרת”
האם רשות הטבע והגנים  תתיר יבוא אלמוגי נוי?
חגיגה לאספנים, חשש למפרץ. אלמוגי שונית בים האדום

לאחר שרשות הטבע והגנים אישרה במרץ השנה  את הרחבת היבוא של כמעט כל זני דגי הנוי - במהלך שזכה לביקורת על כי הוא עלול להקשות על פקחים לפקח על בעלי החנויות שלא ימכרו דגים שלא ברישיון -  החלה הרשות תהליך דומה, שמטרתו להרחיב גם את רשימת היבוא של זני אלמוגי נוי. כיום מותרים ביבוא מספר קטן בלבד של אלמוגים. 
מספר ערן, אספן המחזיק בביתו אקווריום דגי ים נדירים: "כיום מותר לייבא כ-4-6 זני אלמוגים לנוי. אין ספק שהרחבה של מספר האלמוגים המותרים ביבוא טובה עבור האספנים. להערכתי יתירו את יבוא כל זני האלמוגים, מה שיעמיד בסכנה את האלמוגים החיים במפרץ אילת". 
לדבריו, "ראינו זאת עם הרחבת הרשימה של יבוא דגי נוי גם כאלו שחיים במפרץ אילת ולדעתי זה מה שיקרא עם האלמוגים. יהיה קשה עד בלתי אפשרי לדעת האם האלמוגים שבידי בעלי החנויות מקורם ביבוא בהיתר או באיסוף לא חוקי מים סוף בכלל וממפרץ אילת בפרט. לא חסרים גנבים ושודדי טבע שמגיעים לאילת באישון ליל ומוציאים מהים אוצרות טבע מוגנים. מכאן שיקשה כיום מאוד על פקחי הרט"ג לאכוף את הנושא. הרשות למעשה ירתה לעצמה ברגל, שכן פקח שיכנס לחנות ובעל החנות יציג בפניו תעודת ייבוא מתימן או מדינה אחרת, לא יוכל לדעת האם הדגים שהוא רואה מולו כרגע בחנות הם פרי אותו יבוא בהיתר או שמא מדובר בערבוב בין אלמוגים שיובאו בהיתר לאלמוגים מוברחים או גנובים שהוצאו מים סוף ואפילו ממפרץ אילת. האכיפה בנושא הופכת למעשה לכמעט בלתי אפשרית ועוד לא דיברנו על הסכנה שבהכנסת מינים לא מוכרים מאקווריומים לים, מה שעלול לערער את כל המערכת האקולוגית במפרץ".

ברשות הטבע והגנים מאשרים כי אכן הנושא מצוי על המדוכה וכי הם דנים בו בימים אלה. בשיחה עם יתיר שמיר, בבכיר ברשות הטבע והגנים, הוא הסביר: 

האם ניתנה הנחייה חדשה , ביחס ליבוא אלמוגים? 
"לא ניתנה הנחייה חדשה. מזה שנים רבות ישנה רשימה המתירה יבוא של מספר מינים. אנו שוקלים להקל בעניין בעתיד. הנושא נמצא בדיונים ביננו לבין חטיבת מדע. הדבר לא יקרה מחר בבוקר. עד להודעה חדשה הרשימה הקיימת היא הרלוונטית".
מרשות הטבע והגנים נמסר: "הוראות רשות הטבע והגנים בעניין ייבוא וסחר באלמוגים קיימות מזה מספר שנים למען שמירתם ולא השתנו לאחרונה. ישנה רשימה מוגדרת המתירה יבוא של מספר מינים בלבד. בימים אלו הרשות מקיימת תהליך מקצועי בנושא בשיתוף חטיבת מדע של הרשות לבחינת הרחבת ההיתרים, אך חשוב לציין כי זהו רק תחילתו של התהליך ועד להודעה חדשה הרשימה הקיימת בלבד היא המותרת. בנושא יבוא דגים החלנו לאחרונה הקלות לאחר השלמת תהליך בחינה מעמיקה שהעלה כי הדבר לא צפוי לפגוע בטבע ובאדם. זאת בין היתר בזכות פעילות פיקוח ואכיפה יעילה לאורך רצועת החוף והשמורות בים סוף, שבימים אלו מקבלת גם תגבור משמעותי במסגרת הקמת יחידת פיקוח דיג ברשות הטבע והגנים. תהליך דומה כאמור בנושא האלמוגים טרם הושלם".


חדשות אילת

שתפו את הכתבה בפייסבוק