פרסומת
דלג

דובי כהן מכריז על ריצה לראשות העיר: ''אם מאיר מפסיד בבחירות הוא יעזוב את אילת בדיוק כמו גבי קדוש''

מאת: רותם נועם למערכת ערב ערב באילת ● צילום: מערכת ערב ערב ● 23/5/2018 20:13 ● ערב ערב 2864
דובי כהן המתין עד לדקה ה-90, אך מבחינתו חמישה חודשים זה כל הזמן הנדרש לו על מנת לכבוש את כיסא ראש העיר ● ''אם אני לא מתמודד, החיים של מאיר הרבה יותר קלים'', הוא אומר השבוע בראיון ל'ערב ערב' ● עוד הוא אומר: ''אני זקוק לסיבוב השני לביטחון'' ● ''הארגון שנקרא עיריית אילת בראשותו של מאיר איבד את היצירתיות שלו'' ● ''מאיר עם כל הכבוד זה לא חולדאי, ברקת או דנילוביץ', ההבדל עצום. אני לא בטוח עד כמה למאיר חשוב בכלל מהתושב'' ● ''אצל מאיר חשוב מבחן החברות, אצלי חשוב מבחן התוצאה'' ● כהן אף מצביע על שינוי מגמה לטענתו ברחוב הפוליטי: ''בבחירות הקודמות כל הסיעות אמרו שהן תומכות במאיר מראש, הפעם כולם שותקים, זה שינוי אדיר מבחינתי''
דובי כהן מכריז על ריצה לראשות העיר:  ''אם מאיר מפסיד בבחירות הוא יעזוב  את אילת בדיוק כמו גבי קדוש''
''מאיר הגיע למצב שהוא מטפל בדברים הדחופים במקום בחשובים''. כהן בעת פתיחת מטה הבחירות שלו לפני 5 שנים

"חמישה חודשים לפני, אם אני לא מתמודד, החיים של מאיר הרבה יותר קלים. אני חושב שיש על זה הסכמה מקיר אל קיר וגם שאר המועמדים הבינו את זה. ברמה האישית מכרתי את כל עסקי וחיי אינם מתנהלים סביב הקטע הכספי, ועדיין לקח לי זמן לקבל את ההחלטה. חלק מהטקטיקה של ההמתנה היתה לאפשר לשאר המתמודדים להתבסס ולהתחזק".


מדוע זה חשוב לך?
משום שכל מתמודד כזה אוסף סביבו כמה מאות אנשים שאינם תומכי מאיר, אבל הם לא בהכרח אנשים שהיו מצביעים דובי וחשוב שתהיה להם האפשרות לבחור בית, אז נכון ש-50-60% טרם החליטו למי  להצביע, שזה המון וזה נובע מזה שאנשים עדיין רוצים לראות מי כל המתמודדים, אבל אם זה היה שוב מאיר מול דובי, ייתכן שהיינו רואים שידור חוזר של הפעם הקודמת. כעת, עם ריבוי המתמודדים, יש לאנשים יותר אופציות והסיכוי לסיבוב שני גדל מאוד ואני צריך את הסיבוב השני לביטחון.
שואלים אותי מדוע עכשיו, ואני מסביר שמאיר הוא ראש העירייה שנבחר בהליך דמוקרטי ויש לכבדו. אני הפסדתי לו מודה. מאיר הוא הריבון, הנותן והמחלק. מאיר היה זה שהחליט שדובי לא ראוי כראש אופוזיציה להיות אחראי על תחומי עשייה בעיר, והוא לא עדכן אותי בשום דבר שראוי היה לשתף. היו לי שתי אפשרויות לעלות על בריקדות, בחרתי שלא לעשות כן כי לא זו דרכי גם לא בעסקים, ולדעתי הוא יזכה או יפסיד על סמך ההתנהגות הזו. החמש שנים האחרונות הן המשך של עשור שקדם להן שבו אתה רואה את המקום הכי חם בארץ שרוי בקיפאון מוחלט. מלון אחד לא נבנה כאן. אין כאן חשיבה חדשה יותר. הארגון שנקרא עיריית אילת בראשותו של מאיר איבד את היצירתיות שלו. תבנה מלונות של כוכב שניים בלי שטחים ציבוריים ותמכור חדרים במחירי רצפה שיחזירו את אילת לתחרות העולמית ואז תראה איך בפעולת שרשרת כל מחירי חדרי בתי המלון בעיר יורדים. אבל מאיר החליט שהוא לא מעוניין בכך. מאיר עם כל הכבוד זה לא חולדאי, ברקת או דנילוביץ', ההבדל עצום. אני לא בטוח עד כמה למאיר חשוב בכלל מהתושב. למשל מאיר מעדיף באופן מובהק הקמה של שטחי מסחר רבים, הסיבה לכך היא כמובן הכנסות מארנונה שהן פי שלוש ממסחר מאשר ממגורים או מלונאות ואטרקציות, עכשיו אם תלך אל כל המקומות העזובים באזור התיירות, לפי המשנה של מאיר בקרוב מאוד הם יהפכו כולם לשטחי מסחר, בשל הסיבות הללו החלטתי להתמקד בבחירות בזק של 5 חודשים.

 

מתחייב שלא לחבור לאיחודים מאולצים. עם לימור להב וחיים עמר בבחירות הקודמות


מה הנושא הקריטי ביותר שיעמוד על סדר יומך אם תבחר?
אין ספק שנושא פינויו של שדה התעופה מהעיר וההכרעה כיצד ינוצל השטח שלו. כי כיום ישנה שם תכנית לשכונת מגורים וזה הדבר הכי נורא שיכול להיות. במקום זה צריך אולם קונגרסים ובתי מלון, לא דירות שיהפכו לשכונת רפאים של משקיעים מצרפת, ולא בתי ספר ולא בתי כנסת, שהרי אף אחד מאיתנו תושבי אילת לא יגור שם, רק משקיעים עשירים מבחוץ. הבניה שם חייבת להישמר נמוכה על מנת להעניק תחושה נעימה של ריביירה. ועם זאת קיים האתגר של לחבר את השטח לאילת, שלא יהיה מנותק מהעיר. בשבילי להיות ראש עירייה זה לא תפקיד אלא בפירוש שליחות. צמחתי כאן, אני חייב לעיר הזאת. אחרי שעשיתי וי על הקטע החומרי עסקי, אני בא ואומר שיתנו לי חמש שנים להקים כאן דור חדש של בני אילת שיהוו שדרת ניהול חדשה לעיר. כיום מתוך כל 1000 ילדים אילתים, 5000 לא יחזרו לעיר, ואז לנו ההורים שלהם לא יהיה מה לעשות כאן בזקנתנו, כי כל אחד רוצה להיות ליד המשפחה שלו בבגרותו. אם לא נדע לייצר כאן מקומות עבודה נמשיך לדשדש. אילת מחליפה בכל 6-7 שנים את מרבית אוכלוסייתה, זה נתון מדהים, זה לא סביר. בסקר שערכתי עלה ש-40% כלל לא מכירים אותי, כמועמד אני צריך להתחיל כמעט מהתחלה, והכל משום התחלופה האדירה של תושבים. עכשיו מאיר טוען שבאילת יש כ-60 אלף תושבים ואני אומר שהוא מטעה, הנתון הזה לא נכון, גם לי יש ארבעה ילדים שרשומים בתושבי אילת אבל לומדים וגרים בתל אביב, אני אומר לך שבאילת אין יותר מ-40-45 אלף תושבים ואני יכול לומר את זה בוודאות פשוט משום שב-15 השנים האחרונות לא נפתח כאן מקום עבודה משמעותי אחד ואם אין עבודה אז אין על מה לדבר על גידול באוכלוסייה, גם תחום הבניה למעשה נגמר באילת, אין לך כיום כמעט שום בניה למגורים בעיר, את רובע 6 סיימו כעאילו עם וילה פה וילה שם ורובע 2 תקוע, מה כן קרה, אנשים קנו כאן דירות להשקעה בלי סוף. ומה עוד קרה, תקציב העירייה זינק פי שלוש מ-120מיליון ל-530 מיליון בשנה, ואתה לא רואה את הכסף ומצבה הכלכלי של העירייה נוראי. ועכשיו בשנת בחירות המצב מתדרדר עוד יותר כי מאשרים תקציבים בלי שום בקרה. עם כל הכבוד אחרי 15 שנה מאיר לא מסוגל לחשוב על 'אילת אחרת', מה שהוא לא עשה ב-15 שנה הוא כבר לא יעשה.  


מאיר מתגאה בשורת הצלחות
כמו מה? השדה הבינלאומי? תסלח לי אבל זה ממש לא קשור אליו ולא היתה לו יד ורגל בפרויקט הזה שהוא מיזם לאומי וגם אותו עכשיו צריך לדעת איך לחבר לעיר והוא לא יודע. עכשיו במה מאיר מתעסק, בשדה דב, זו טעות, שדה דב יתפנה בסופו של דבר אין על כך עוררין. מדובר בשטח נדל"ני יקר מידי והזכות של בעלי הקרקע אינה ניתנת להפקעה, אז מה מאיר עושה, גונב כאן עוד שנה וכאן עוד חצי שנה, אבל זה כבר קרב אבוד, אני במקומו הייתי מתחיל לבנות כיום את הפתרונות שיסייעו להקל ולקצר את ההגעה דרך האוויר לאילת מנתב"ג, הייתי יושב עם רשות שדות התעופה ורואה איך יכולים להפוך את החיים שלנו כאילתים לקלים יותר, הייתי ומדבר על שאטלים מנתב"ג למרכז תל אביב, על בידוק מהיר לאילתים, על מחירי חניה הוגנים לרכבים בשדה, על איך דואגים שטיסות פנים ארציות לא יתעכבו על המסלול בגלל טיסות בינלאומיות, שזו עלולה להפוך לבעיה המרכזית בטיסות מנתב"ג. יותר מזה, גש לשר התחבורה ודבר איתו על הרחבת מסלולי כביש הערבה עד לצומת סדום, ומשם בחיבור לכביש שש אפשר לקצר את זמן הנסיעה לעיר ל-3 שעות, למה עבודות פיתוח הכביש נעצרו ביוטבתה? תחשוב כבר היום על איך פותרים את הבעיות של מחר, אבל מאיר תקוע בדברים שהם לא רלוונטיים כבר כמו רכבת לאילת. גם בקטע הזה מאיר מתעסק בדברים הדחופים במקום בדברים החשובים ואפשר לומר שהעיר מנהלת כיום את מאיר יותר מאשר הוא מנהל את העיר. קח לדוגמה את שדרות התמרים. אתם כבר יודעים שפישלתם שם בענק, מדובר באסון תחבורתי, למה לא לעצור להודות בטעות ולתקן? אבל זה לא קורה. תראה מה קורה עם הקרוואנים, יש תיירות שלמה שרוצה להגיע לעיר עם קרוואנים, כמה זמן צריך בשביל להכשיר להם מקום מוסדר עם מים, ביוב, מקלחות ושירותים? עכשיו אני לא אומר בחינם, דרוש מהם תשלום כלשהו, הם ישמחו לשלם. שום דבר לא נעשה. בתחום הפינוי בינוי לא קרה באילת כלום, בתחום ההתחדשות העירונית לא קרה כלום. הכל בקפאון.


איזה עוד בעיות אתה מזהה?
אחת הבעיות המרכזיות של אילת היא שהמון כסף זורם מתוך העיר החוצה. כל פעם שאתה קונה ברשת ארצית ולא בעסק מקומי הכסף יוצא מהעיר ולא לידיים אילתיות. מאיר בחזונו מדבר על מקומות עבודה, אבל רק בשנת 2017 נסגרו באילת סדר גודל של כ-500 בתי עסק, וכששואלים את מאיר מדוע, הוא מסביר שמדובר בבעלי עסקים שלא יודעים לנהל את העסק שלהם, אבל האמת היא שמדובר בעסקים שהיו רגילים למכור אחד לשני ולפתע נכנסו לעיר כל הרשתות הגדולות והכסף יוצא החוצה והמחזורים של העסקים המקומיים צנחו פלאים. אין שום סיבה שבעולם שהגנן של אילת יהיה ירושלמי. מאיר בשום מקום לא עזר לכלכלה האילתית. יש באילת 3000 עסקים שמהווים 70% מכלכלת העיר, עכשיו יש כמה אנשי עסקים מצליחים כמו חיים סלטי, בני זרח, אשר גבאי, אבל זה לא מספיק, זה מעט מאוד ביחס לאוכלוסייה. כאשי עסקים אני מרגיש כיום שהשוק הרבה יותר קשה מאשר הוא היה לפני 10 ו-15 שנה, לכן תפקידה של העירייה להיות קשובה ולסייע באופן אקטיבי לבעלי עסקים. אבל האמת היא שאני לא מאשים את מאיר, הוא לא מגיע מהעולם העסקי והוא פשוט לא מכיר אותו. התפקיד של ראש עירייה זה להביא לעיר יזמים ולברר איתם מה ניתן לעשות על מנת להקל עליהם לפתוח עסקים באילת, טפל להם בבירוקרטיה. 
תקלה נוספת היא בנייתו המתעכבת של בית העירייה שממתין כבר 15 שנה עם תכניות מוכנות. זה מהלך שאמור לחסוך לעירייה מיליונים והם לא מצליחים לקדמו. 
עוד נושא כאוב שקרוב ללבי הוא העדרו של בית אבות באילת, אז נכון שזה לא תלוי ישירות במאיר, אבל אם זה היה חשוב לו שקשישים אילתים יוכלו להמשיך לגור בעיר בכבוד זה היה קורה. אבל לא אכפת לו. הילדים עוזבים וההורים בעקבותיהם. אתה חושב שאם היית הולך עכשיו לרשתות של בתי אבות ומראה להם את הצורך באילת הם לא היו רוצות להכנס לכאן? בוודאי שכן. 


עשית סקר נוסף?
לא כרגע, משום אווירת הפחד השלטת ברחוב. אנשים מפחדים לומר שהם לא תומכים במאיר. לכן עדיף להסתמך על האווירה ברחוב. במערכת הבחירות הקודמת עובדי עירייה שתלו שלט שלי בבית פוטרו מעבודתם. יחד עם זאת יש היום הרבה יותר נכונות בקרב הציבור אחרי 15 שנה להחליף שלטון. זה מה שאתה שומע ברחוב. חייבים לעשות שינוי בעיר. אני מזכיר לך שמאיר נבחר על הטיקט של החינוך אז בואו נבחן אותו על סמך הישגיו בתחום, ועל מצב מערכת החינוך בעיר אין הרבה מה להרחיב כולם יודעים עד כמה מצבה לא טוב. עכשיו זה לא שאין כסף, יש כסף והרבה, הם פשוט לא יודעים מה לעשות איתו והתוצאות ממשיכות לדשדש. עכשיו זוג שיושב כרגע בתל אביב ושוקל האם לרדת לאילת דבר ראשון יבדוק את מערכת החינוך עבור ילדיו ואם היא לא טובה הוא לא יעקור לכאן. מאיר הגיע למצב שהוא מטפל בדברים הדחופים במקום לעסוק בדברים החשובים, 


מה הסיסמה עמה תרוץ?
"עושים, לא מדברים".


אתה ראש הסיעה היחידי שאף אחד מבני סיעתו לא ימליץ להעניק לו את המנדט שלו, יש לזה משמעות כספית לא קטנה במימון מפלגות
הנושא נבדק כרגע משפטית. אני לא בטוח בכלל שלימור ומומו ועיוש אלמליח יכולים לקחת את המנדט שלהם מהסיעה שלנו ולהעבירו לעצמם כי הם לא תרמו כלום לקבלת המנדטים בעבר, הם לא השקיעו שקל ולכן לא מגיע להם לקבל את המנדטים הללו, אך כאמור זה כרגע בבדיקה משפטית.


אתה בקשר עם שאר המועמדים?
אני מדבר עם כל המועמדים חוץ מלימור להב. ואני מקווה שכל המועמדים ילכו עד הסוף , משום שאני מאמין שלכל מועמד יש את היכולת להביא טוב יותר את כמה המאות תומכים שלו. ועם זאת אני גם יכול לומר לך שאני צופה שעוד לפני הסיבוב הראשון יהיו מועמדים שיודיעו על פרישה ותמיכה בי כמועמד לראשות העיר, אבל אני לא מבקש מאף אחד להצטרף אלי ולמוד מניסיון העבר אני גם לא אתפתה לחיבורים מאולצים כמו בפעם הקודמת. התובנה שלי היא שאתה לא נכנס למיטה עם אנשים שאתה לא מכיר. הרשימה שאתה ארוץ תגיע עד לקו הסיום, זו גם הבטחה שנתתי לאנשים שלי. 


יש כבר אסטרטג בחירות?
כן, שמו דוד יהלומי


התחלת עם חוגי בית?
נתחיל לעבוד אינטנסיבי ב-1 ביולי.


5 חודשים יספיקו?
כן, כי אם 50% עדיין לא החליטו למי להצביע, הם יצביעו רק ברגע האחרון לא היום.


יש כבר שמות ברשימה?
עדיין לא לפרסום, אבל צפויות הפתעות גדולות. ואגב, צריך לשים אנשים לא רק אלקטורליים, אלא גם כאלו שיוכלו יום אחרי הבחירות להתחיל לעבוד. 


יש עובדי עירייה שאתה כבר יודע שילכו הביתה?
אין ספק שנדרש ריענון בקרב מנהלי אגפים, צריך ראש יצירתי יותר מהקיים, אבל לא תמיד הבעיה היא באשים, אלא במי שהנחה אותם מה לעשות, לכן אני לא יכול לומר לך חצי שנה לפני הבחירות אם דרורי ילך או יישאר, כי מה שקובע אצלי בסופו של דבר זה מבחן התוצאה, בניגוד למאיר שמה שקובע אצלו זה מבחן החברות, עכשיו חברות זה טוב ויפה במישור העסקי אולי אבל לא כשאתה מנהל עיר וטובת התושב צריכה להיות לנגד עיניך. יש עובדי עירייה ששרתו כבר מספר ראשי ערים וזה בסדר גמור במבחן התוצאה ויש משרות אמון שברור שיתחלפו. בבחירות הקודמות אמרו שאם דובי יבחר אז הוא יבטל את המתנ"ס, זו שטות. 


מה לגבי תמיכה של סיעות קטנות בך?
בבחירות הקודמות אף שיעה בלי יוצא מן הכלל, לא רק שלא אמרה אני תומכת בדובי, אלא כולם אמרו במפורש שהם תומכים במאיר. הפעם דברים השתנו. כולם שותקים. אף סיעה לא מצהירה מראש על תמיכה במאיר והן מחכות לראות מה ילד יום. זה שינוי גדול מאוד מבחינתי. 


בניגוד למאיר שייבש אותך מעשייה אתה מתחייב לשתף חברי מועצה גם מהאופוזיציה?
כן בהחלט. אם מישהו מהאופוזיציה יראה שהוא עובד, אז אני אשמח להשתמש בכישוריו בין אם תמך בי ובין אם לא. אתה לא יכול לריב עם כולם, זה כלל שלמדתי בעולם העסקי, לכן מי שירצה לעבוד בעירייה ויפגין כישורים וישתלב עם הצוות יוכל לעשות כן גם אם לא תמך בי.


אתה תיתן תפקיד אופרטיבי למאיר אם תנצח?
האמת היא שאני לא רואה את מאיר נשאר בעיר אם הוא מפסיד, זה יהיה סיפור גבי קדוש שפשוט התפטר מהמועצה ועזב אחרי ההפסד.


חדשות אילת