פרסומת
דלג

צה''ל חושף: הגדר הגבוהה בעולם

מאת: רותם נועם למערכת ערב ערב באילת ● צילום: דובר צה"ל ● 23/5/2018 20:40 ● ערב ערב 2864
צה''ל הציג את חבילת ההגנה המלאה על שדה התעופה הבינלאומי רמון ● בין היתר תמצאו כאן את הגדר הגבוהה בעולם – 26 מ' לצד לוחות פלדה החסינים פגזים ומרגמות ● וזה רק החלק שהותר לפרסום ● המועד החדש לפתיחתו הצפויה של הנמל עומדת כרגע על מרץ 2019
צה''ל חושף: הגדר הגבוהה בעולם
26 מטר שמכסים כל זוית אפשרית של טילי כתף

בשבוע שעבר הציג צה"ל את מערך ההגנה הכולל של נמל התעופה רמון, הנושק לגבול עם ירדן ונראה שהוא עושה הכל על מנת למנוע תסריט אימים כמו זה של הפלת מטוס הנוסעים הרוסי בשדה התעופה בשארם שבסיני. שדה רמון אמור לקלוט מאות טיסות בינלאומיות ולמעלה מאלף טיסות פנים ארציות, בשנה, והוא מותאם לקליטת מטוסי נוסעים ומטען גדולים. בין היתר הולכת ונשלמת הקמתו של מכשול פיזי ומודיעיני הנמתח לאורך 34 ק"מ, בין אילת לקיבוץ סמר, שיהווה חלק מתכנית האבטחה הצבאית של השדה, שפתיחתו נכון להיום מתוארכת למרץ 2019 (לא סופי). מסלולי השדה סמוכים לגדר הגבול עם ירדן, מה שהופך את האזור לרגיש במיוחד. אמנם לא ניתן להשוות בין הגבול עם ירדן לבין הגבול עם סיני, שם שולט דאע"ש. במקרה הירדני מדובר בשיתוף פעולה הדוק בינינו ובין הממלכה ההאשמית, ורמת סיכון נמוכה ועדיין, במערכת הביטחון לא הימרו בכל מה שנוגע לביטחון השדה. 

 

יותר גבוהה מגדר הגבול עם מצרים


כמכשול ראשון הוקמה גדר עצומת ממדים שגובהה 6 מ'. אך לדוגמה גובהה של גדר הגבול עם מצרים 5 מ' בלבד. הגדר עשויה לוחות פלדה שאינה ניתנת לקריעה. מתחת לפני הקרקע הוטמנו לוחות נוספים אשר מטרתם למנוע את משיכת הגדר באמצעות כלי רכב. 
אחד החששות הגדולים הוא מפני ירי טילי נ"ט מסוג קורנט אל עבר המטוסים שינחתו בשדה. לשם כך הקים צה"ל גדר נוספת עצומה פי כמה, המשתרעת לאורך 4.5 ק"מ ושגובהה מתנשא ללא פחות מ-26 מ'. גדר זו כוללת 186 עמודים והיא מורכבת מ-3 מיליון ברגים. משקלה הוא לא פחות מ-6,500 טון פלדה. ואכן, אם זו נשמעת לכם כמו הגדר הגבוהה בעולם אתם כנראה לא טועים. בצה"ל ערכו ניסויים ובחנו כל זוית חדירה אפשרית של טילים לשדה. בשאר חלקי הגדר ה"נמוכה" יותר מציינים כי היא חזקה מספיק על מנת לעמוד גם מול נגמ"ש עיקש. גדר כזו צפויה לקום גם מול רצועת עזה. 

 

ועדיין מרבית הגבול פרוץ


עלותו של מיזם הבטיחות הלאומי הזה עומדת על הסכום הפנטסטי של 288 מיליון ₪, ועם זאת היא אינה מכסה את כל שטח הגבול של ישראל עם ירדן. למעשה היא מסתיימת מדרום הרבה לפני מצדה, שם מתחילה גדר המערכת הישנה של ישראל וירדן הנמתחת עד למשולש הגבול עם סוריה בחמת גדר. באזור חמת גדר מתבצע שיתוף פעולה ישראלי ירדני נוסף, בו הקימה ישראל מכשול דומה בשטח הירדני הגובל עם החלק בדרום הגולן שנכבש על ידי דאע"ש בסוריה. 
השלמת המיזם אמנם משפרת את מצב הגבול עם ירדן שהיה פרוץ מאז ומעולם ועדיין שטח נכבד ממנו יוותר ללא מענה הולם גם לאחר השלמת הפרויקט. גבול זה  אינו מאופיין באירועים חבלניים אך הוא מועד לניסיונות חצייה של מבריחי סמים ומהגרי עבודה. 
מכשול מודיעיני חשוב לא פחות הם שלושה אתרי תקשורת, להם תרנים בגובה 64 מ' והם מצויים בשימושם של צה"ל, השב"כ והמשטרה. על תרנים אלה ממוקמים מכ"מים ומצלמות שסורקות את ירדן, כמו גם את ישראל בפריסת 360 מעלות.
בין היתר נדרש צה"ל לפנות משטח העבודה עליו הוצב המכשול, 17.5 ק"מ של שדות מוקשים שהניבו אלפי מוקשים ישנים, רובם נגד בני אדם. במטרה להתמודד עם מי השיטפונות הצפויים באזור, הותקנו בתחתית הגדר 56 מעברים ולהם סבכות הניתנות לפתיחה בכל עת שמזג האוויר דורש זאת. 
מלבד המכשול, פועלים באזור בכל עת כוחות חי"ר סדירים, הגדוד המעורב ברדלס וכן צוותי כוננות המצויים בפריסת קבע בשטח של היחידות המובחרות. בצה"ל מדגישים את שיתוף הפעולה עם הצד הירדני לו אינטרס מלא בשמירת השקט בגבול. 


חדשות אילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש