פרסומת
דלג

האם יש הצדקה ל’האב’ חרדי באילת?

מאת: אהובה מאמוס ● צילום: מערכת ערב ערב ● 6/6/2018 18:49 ● ערב ערב 2866
לאחר שהמשרד לפיתוח הנגב והגליל שלל מתן תקציב להקמת מרכז עבודה שיתופי (האב) במגזר הכללי באילת בשל אי עמידתה של העיר אילת בקריטריונים, אישר אותו המשרד לעיר אילת, להקים האב שישרת את המגזר החרדי וזאת בנוסף להאב שכבר פועל בעיר במימון העירייה וחכ"א ● כעת עולה השאלה האם ישנה הצדקה להשקעה של מיליונים בעבור אוכלוסייה של פחות מ-2000 איש? ● והאם יוכלו בהאב אילת לערבב בין התקציבים של ההאב החרדי להאב הרגיל, או שמא מדובר בתקציב "צבוע"
האם יש הצדקה ל’האב’ חרדי באילת?
"אם המשרד לפיתוח הנגב והגליל חושב שיש התכנות כלכלית אנחנו בעד". אודי שכטר

רק חמישה האבים חרדים אושרו  על ידי המשרד להקמה בכל רחבי הארץ, אחד מהם אושר כאמור באילת. אישור זה בא לאחר שבקשתה של עיריית אילת להקמת האב כללי נדחתה על ידי המשרד לאור כך שאילת לא עמדה בקריטריונים הנדרשים. כיצד אם כן עומדת אילת, בי מיעוט אולוסייה חרדית בתאנים להקמתו של האב חרדי? יצאנו לבדוק, אך לא קיבלנו תשובות.
על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) כ- 9 אחוז מכלל אוכלוסיית מדינת ישראל מוגדרת כחרדית. בשנת 2016 נרשמו על פי הלמ"ס באילת כ-50,100 תושבים. בהורדת כל האוכלוסייה עד גיל 19, מדובר על כ-20,000 בוגרים יהודים שחיים באילת בהנחה שתשעה אחוז מהם הם חרדים (אף שסביר כי באילת הנתון הזה נמוך יותר) הרי שמדובר בהקמת האב במיליוני שקלים עבור אוכלוסייה פוטנציאלית של כ- 1800 תושבי אילת בלבד. מאחר ומדובר באוכלוסייה חרדית, הרי שאחוז ההשתתפות שלה בשוק העבודה נמוך מהמגזר הכללי, כך למשל רק 50.7% מהגברים החרדים עובדים ו-72% בקרב נשים חרדיות, כך שהמספר האמיתי של תושבים חרדים להם רלבנטית הקמת ההאב עומדת על מאות בודדות.
'ערב ערב' פנה למשרד לפיתוח הנגב והגליל וביקש לדעת האם ישנה הצדקה למימון של האב חרדי באילת לאור גודל האוכלוסייה הפוטנציאלית, כמו כן ביקשנו לברר האם ניתן לערבב בין תקציבי ההאב החרדי לתקציב ההאב הרגיל הפועל כאמור במימונה של עיריית אילת, או שמא מדובר בתקציב "צבוע", שניתן להשתמש בו אך ורק לצרכי האוכלוסייה הייעודית. תשובות לשאלות אלו לא קיבלנו עד למועד סגירת הגיליון.

 

"המודל הארצי להאב זו אילת"


אודי שכטר, דובר ואחראי מערך המדיה של האב אילת, אמר ל'ערב ערב': "היו התייעצויות עם נציגי המגזר החרדי והדתי בעיר והם בהחלט חשבו שנכון להקים האב ייעודי למגזר. התקצוב יגיע מהמשרד לפיתוח הנגב והגליל ועיריית אילת. זה נעשה בשיתוף אתנו ויהיו תכניות משותפות, מנחים ומנטורים משותפים. אם אני חושב שזה יעבוד? אנחנו פה סוג של פיילוט בשבילם, יש האב פעיל שסומכים עליו. שר הכלכלה הכריז שהמודל להאב ברחבי הארץ הוא האב אילת". 


האם קיימת היתכנות כלכלית להאב חרדי באילת ? 
"אם המשרד לפיתוח הנגב והגליל חושב שיש התכנות כלכלית אנחנו בעד. מדובר בהחלטה כלל ארצית ובהאבים משלימים והתוכנית של המשרד לעשות השלמות במקומות בהם אין האב כמו בחבל אילות ובמקומות בהם יש חסרים למגדרים. באילת יש כיום 96 בתי כנסת (לדברי חיים עמר יו"ר המועצה הדתית, בניכוי בתי הכנסת שבמלונות, הכמות עומדת על כמחצית א.מ) . בנוסף, תעשיית ההייטק בירושלים התקדמה רבות בשנים האחרונות על ידי שילובם של חרדים בתחום הסטרטאפ וההייטק בעולם כולו מעריכים ומגייסים חרדים לתעשייה. 


חרדי שיגיע להאב אילת לא יתקבל?
"האב אילת מקבל כל אחד ללא הבדל דת, מין וגזע עם זאת לחרדים יש לפעמים בעיות לעבוד באזורים מעורבים ולכן הבעיה אינה במי אנחנו מקבלים אלא ברצון שלהם לעבוד במתחם ייעודי להם". 
אור חביב מנכ"ל האב אילת אמר בתגובה: "היוזמה של המשרד לפיתוח נגב גליל לפתיחת האב נוסף באילת מתואמת עם האב אילת כחלק מהרחבת פעילות תעשיית ההייטק בעיר. ההאב החדש יהיה האב חרדי שייתן מענה ייעודי לאוכלוסייה החרדית וישרת כאמור את אותן המטרות של האב אילת. האב אילת – המרכז לפיתוח יזמות, שהקימה העירייה לפני כשנתיים כחלק מפעולות לגיוון מקורות התעסוקה, מציג רצף הצלחות עם קהילה צומחת של כ-1000 יזמים ואנשי טכנולוגיה, עשרות סטארטאפים ומיזמים הפועלים במתחם עבודה חדשני, תכניות בשיתוף אוניברסיטאות, בתי ספר, גופי מחקר וגופי השקעה בארץ ובעולם. בפן הקהילתי יזם האב אילת תכניות יזמות רבות בתחומי  נשים יוזמות, רובוטיקה, ביוטכנולוגיה, תיירות, יזמות לבני נוער, הרצאות לקהילה ועוד. האב חרדי יאפשר כאמור הרחבת התחום גם לאוכלוסיות ייעודיות".

 

השקעה של 90 מיליון ש"ח


בהודעה שהוציאה דוברת המשרד, היא מציינת כי: "המשרד משקיע מעל ל-90 מיליון שקלים לטובת הקמה מתחמי עבודה משותפים (HUB) ליזמים ובעלי עסקים. בעולם התעסוקה, ובייחוד בעולמות ההייטק והסטארט-אפ, רווחת בשנים האחרונות תופעת חלל העבודה המשותף – HUB. מרחב עבודה זה טומן בחובו יתרונות רבים, בראשם סביבת עבודה משותפת המעודדת שיתופי פעולה, בעלויות מוזלות באופן משמעותי. הרשויות ידאגו לסביבת עבודה תומכת, המונגשת לאנשים עם מוגבלות, ושכוללת ציוד משרדי משוכלל לצד רשת Networking - בין היזמים עצמם, בין הקהילה המקומית ובין עסקים פוטנציאליים ברחבי הארץ והעולם. כחלק מהתוכנית, יספקו הרשויות מעטפת של שירותים מקצועיים שתתמוך בבתי העסק בהקמתו ובפיתוחו: בחירת רעיון למוצר או שירות, כתיבת תכנית עסקית, התאגדות ושיתופי פעולה עסקיים, מימון וגיוס הון, שיווק ופרסום ועוד. הקמת מרכז היזמות יהווה מתחם עבודה משותף ליזמים צעירים וזאת כחלק מהצעדים שעושה המשרד לפיתוח הפריפריה הנגב והגליל לצמצום הפערים החברתיים בארץ .ממחקרים שנעשו בתחום, עולה כי בישראל קיימת שרידות מוגבלת של עסקים חדשים, ומידי שנה נסגרים עשרות אלפי בתי עסק פרטיים – המהווים כ-30% מהעסקים הפרטיים במשק. המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל, אשר אחד מיעדיו הוא הגדלת הצמיחה הכלכלית תוך קידום ההון האנושי ויצירת מקומות תעסוקה, החליט להרים את הכפפה ולהקים מתחמי עבודה משותפים ליזמים קטנים ולבעלי עסקים עצמאים".  

 

’ערב ערב’ פנה למשרד לפיתוח הנגב והגליל וביקש לברר האם נבדקה על ידו כדאיות ההשקעה במיזם באילת, והאם התקציבים שיועברו יהיו תקציבים “צבועים” לחרדים בלבד, או שניתן יהיה לערבבם עם תקציבי ה’האב’ הרגיל הפועל בעיר?  במשרד התעלמו משאלותינו והסתפקו בתגובה הבאה:  המשרד לפיתוח הפריפריה הנגב והגליל פועל באופן מתמיד לצמצום פערים בכל רחבי הנגב, הגליל והפריפריה החברתית. בכדי לבסס יזמות צעירה לכלל המגזרים: כללי, ערבי וחרדי, המשרד פרסם קול קורא להקמת מתחמי עבודה משותפים (האבים) לאוכלוסיות אשר אין להם מתחם עבודה משותף ליד ביתם. 45 מתחמי העבודה המשותפים שמוקמים על ידי המשרד לפיתוח הפריפריה הנגב והגליל ברחבי הארץ יעודדו כניסת יזמים בכל המגזרים וחברות הייטק לפריפריה, יבססו תעסוקה איכותית, יחזקו ויגוונו את התעסוקה המקומית.
גם בעיר אילת מתגוררים חרדים ואין כל סיבה שאדם חרדי אשר מתגורר באילת לא יקבל את אותם שירותים שמקבל אדם חרדי במרכז הארץ, שכן מטרת הקול הקורא היא בראש ובראשונה צמצום פערים והגדלת אפשרויות התעסוקה והיזמות המקומית לכלל המגזרים.
יובהר כי בקשתה של עיריית אילת נעשתה בהתאם להחלטות הממשלה 631 ו 1453 ונועדה להקמת האב לציבור החרדי וזאת בשל העובדה שבאילת כבר פועל מתחם עבודה משותף המיועד למגזר הכללי.


חדשות אילת