פרסומת
דלג

תלונה: אין באילת מורה נהיגה לנכים

מאת: אהובה מאמוס ● צילום: אילוסטרציה ● 6/6/2018 18:55 ● ערב ערב 2866
ערבה בת ה-25 מאילת הסובלת משיתוק מוחי קל, נכת גפיים שנקבעו לה 76 אחוזי נכות, גילתה לאחרונה שלהוציא רישיון נהיגה כנכה באילת, זאת משימה בלתי אפשרית ● הפתרון הקרוב ביותר נמצא בבאר שבע ● אלא שעבור ערבה שאינה מסוגלת להתנייד בתחבורה ציבורית אין בכך כל פתרון ● משרד התחבורה מצדיק את התלונה, אך שולח כאמור את ערבה ללמוד בבאר שבע "הסמוכה" ● הישועה תבוא אולי מכיוונו של הביטוח הלאומי שבעקבות פניית 'ערב ערב' הבטיח לבדוק את האפשרות למימון שיעורי נהיגה במסגרת זכאותה של ערבה לשיקום מקצועי ● עכשיו רק נותר שאחד המורים לנהיגה בעיר ירים את הכפפה, ובהשקעה מינימלית ישיג לעצמו שליטה על פלח שוק בלעדי ועל הדרך גם יעשה מצווה
תלונה:  אין באילת מורה נהיגה לנכים
"במקום לעודד בן אדם שבוחר להתמודד עם נכותו ולחיות חיים רגילים הופכים את הנכות למשהו קשה יותר"

ערבה בן עמי סובלת משיתוק מוחין קל ומוגדרת כנכת גפיים. היא נעזרת בקביים מיוחדים לשם הליכה והיא אינה מסוגלת ללכת זמן ארוך. אך מכיוון שמדובר בבחורה צעירה, שנחושה לחיות חיים רגילים עד כמה שאפשר, היא משתמשת בכיסא גלגלים רק כשהיא ממש מתעייפת.  לאחרונה החליטה ערבה להוציא רישיון נהיגה כמו רבים מבני גילה. לאחר שגילתה כי המורה היחיד בעיר שלימד נכים באילת כבר לא מלמד, פנתה למשרד התחבורה על מנת שיעזרו לה למצוא פתרון שיאפשר לה ללמוד נהיגה באילת. לאחר שנדחתה בקשתה, פנתה באמצעות עו"ד מוריה דשתכי עוזרת למנהל נציבות תלונות המדינה.  בתאריך ה13 בדצמבר2017 קיבלה בן עמי תשובה מחנניה אפנג'ר מנהל אגף א' במשרד התחבורה מחוז באר שבע שאישר כי אכן טענתה של ערבה נכונה וכי אין מורה נהיגה לנכים באילת: "אפיון רכב ללימודי נהיגה והתקנת אביזרים לנכים מתבצע על  חשבון מורה הנהיגה ולפי שיקולו הכלכלי בלבד. משרד הרישוי אינו יכול להורות למורה נהיגה להתקין אביזרים ברכבו הפרטי, כמו כן משרד הרישוי אינו מעמיד לרשות תלמידי הנהיגה רכב ללימודי נהיגה, הדבר נעשה באופן פרטי על ידי המורה". אפנג'ר מסביר כי שוחח עם ערבה והציע לה מספר הצעות: "גב' ערבה דחתה את כל הצעותי על הסף. הצעתי לה לתאם עם מורה לנהיגה מבאר שבע שיש ברכבו את כל האביזרים הדרושים שירד לאילת יום בשבוע או יום בשבועיים וילמד אותה במרוכז באילת (4 או 5 ירידות כאלה) יכולים לפתור את הבעיה. פניתי למורה מבאר שבע הוא הביע הסכמתו לרדת לאילת ובעד שעות הנסיעה הלוך חזור הוא מבקש לגבות תשלום לפי ארבע שיעורי נהיגה בלבד לכל ירידה, בנוסף לשיעורים שיתבצעו בפועל". 
"במשרד התחבורה הציעו לי הצעה מקבילה כי אסע לבאר שבע ואעשה שם את השיעורים", מספרת ערבה, "אני לא יכולה לנסוע לבאר שבע היות ואני לא יכולה להתנייד בתחבורה ציבורית. היום כל ילד בן 16 שרוצה ללמוד נהיגה פשוט מוצא מורה מתאים משלם, עובר את מספר השיעורים שצריך ומוציא רישיון. התשלום עבור שיעור לנכים המבקשים להוציא רישיון הוא גבוה כמעט פי שניים מתשלום לשיעור נהיגה לאלו שאינם נכים, על זה נוסיף תשלום של ארבע שעות לפי מחיר של שיעור נהיגה ממוצע של 250 שקל זה אומר שכל שיעור נהיגה יעלה לי בממוצע 1000 שקל. 

 

לא נמצא בעל רכב שיסכים


אפנג'ר טען במכתבו כי הציע לערבה לאתר באילת בעלים שיש לו רכב פרטי נכה "שיש לו את כל האביזרים ועל ידי הוספת בלם נוספת וביטוח מתאים אני אאשר באופן חריג למורה נהיגה מאילת ללמד אותה נהיגה על אותו רכב". לדברי ערבה, "למרות החיפושים, לא נמצא בעל רכב שהסכים לזה".
ערבה פנתה בנוסף למוסד לביטוח לאומי בבקשה כי יעזור במימון השיעורים, לדבריה, "בביטוח הלאומי אמרו שמכיוון שאני לא משתמשת קבוע בכיסא גלגלים אני לא מספיק נכה ולכן אני לא זכאית לתשלום". 
היא מוסיפה, "יש לי 76 אחוזי נכות, שהם שלושה אחוזים פחות מאלו שכן משתמשים בכיסא גלגלים, רגל ימין שלי משותקת שיתוק מלא ורגל שמאל בקריסה, אני לא מבינה את התשובה הזאת, המטרה שלי היא לא להרגיש נכה אלא להתמודד עם מה שיש ולא להחמיר את המצב. אני משתדלת כל עוד אני יכולה לא להשתמש בכיסא גלגלים באופן קבוע. אני כן משתמשת בכיסא כאשר קשה לי. אני נכת גפיים ואני זקוקה לרישיון לא כי אני מפונקת אלא כי אני צריכה להתנייד ממקום למקום. אני לא יכולה כמו כל אחד לנסוע ברכב ציבורי או להזמין מונית. אני בת 25 ותלויה לגמרי באימא שלי או באחרים בהתניידות. מה יהיה עוד כמה שנים שאני כן ייעזר בכיסא גלגלים באופן מלא אני לא יכולה כל החיים להיות תלויה באימא שלי או באחרים". 

 

מבקר המדינה: אין מה לעשות


ערבה מספרת כי פנתה למבקר המדינה שיבדוק את הסוגיה: "התשובה של עו"ד במשרד הייתה כי אין מה לעשות וכי זה מה שיש. אם מורה לנהיגה לא רוצה להתקין מתקן עזר לנכים ברכבו אי אפשר לחייב אותו. זה מאד פוגע לשמוע תשובות כאלה, אני מבינה שכולם פועלים במסגרת המגבלות והנהלים שלהם אבל ציפיתי שיהיה משרד שירים את הכפפה ויעזור. יש עוד הרבה נכים כמוני אבל לא כולם נאבקים כמוני . מנהלים מאבק על הנגשה למקומות ציבוריים אבל שוכחים את אלו שרוצים לחיות חיים נורמליים עד כמה שניתן במסגרת המוגבלות שלי, ובמקום לעודד את הרצון נותנים להרגיש את הנכות עוד יותר...הציעו לנו שנפנה לראש העיר ונבקש תרומות שיעזרו במימון שיעורי הנהיגה", מספרת האם רחל בן עמי, "למה אנחנו צריכים להרגיש מסכנים שזקוקים לתרומות כדי שערבה תוכל בסך הכל לעשות מה שרוב בני גילה עושים ועבורה הוא צורך קיומי בהתניידות ממקום למקום. במקום לעודד בן אדם שבוחר להתמודד עם נכותו ולחיות חיים רגילים הופכים את הנכות למשהו קשה יותר". 

 

סיפורה של לוחמת מלידה


ערבה נולדה לפני 25 שנה בבית החולים יוספטל כפגה בשבוע ה – 28 ובמשקל 800 גרם  לאמה רחל. מכיוון שסבלה מבעיות התפתחותיות של הריאות ושל חלק מהמוח, הוטסה לבית החולים 'בלינסון' בפתח תקווה. בשלב מוקדם הציעו הרופאים לאם לנתק את התינוקת מהמכשירים ולמרות שהצוות הרפואי הבהיר לה, כי גם אם התינוקת תשרוד בסופו של דבר, היא תסבול מבעיות בריאותיות לא פשוטות, החליטה רחל שלא לאפשר זאת. לאחר ארבעה חודשים בטיפול נמרץ ב'בלינסון', עברה הפגה מאילת לבית החולים שניידר כשהגיעה למשקל 2.5 ק"ג, שוחררה לביתה באילת. בשנת חייה הראשונה, סבלה ערבה מתסמונת המוות בעריסה. כמה וכמה פעמים היא הוחייתה בביתה. בשנות התבגרותה עברה "טיפולים, פיזיותרפיה, ניתוחים הבית היה מלא במכשירים, תרופות, כיסא  גלגלים" סיפרה אימה בראיון לערב ערב שנערך בעבר. את השם ערבה היא קיבלה על שם המסוק הצבאי 'ערבה' בו הוטסה לקבלת הטיפול הרפואי, שהציל בסופו של דבר את חייה. ערבה נלחמה להתגייס לצה"ל גם לאחר שנדחתה מספר רב של פעמים ולבסוף אחרי מאבק ארוך , גויסה לשירות כמתנדבת.  

 

תגובות


ממשרד התחבורה נמסר : "בנושא מחסור במורי נהיגה לנכים באילת. במרבית הערים בישראל אין מורה מקומי והנכים מסתייעים במורים באזור הקרוב למקום מגוריהם. כך גם באילת, לצערנו אין מורה שבחר להתקין אמצעים מיוחדים לנכים, והם מסתייעים במורים מן המקום הקרוב ביותר. כאשר מגיעים לבחינה המעשית, לא אחת רשות הרישוי מנסה להקל על אוכלוסיית הנכים באילת באמצעות הקלות בתנאים הנדרשים במתקני הרכב".
משה ברגר דובר הביטוח הלאומי מסר: גב' בן עמי זכאית לשיקום מקצועי בביטוח הלאומי. השיקום המקצועי נועד לסייע ולהכשיר אנשים עם מוגבלויות להשתלב בעבודה באמצעות הכשרה מקצועית והשמה בעבודה. אנו נבדוק את האפשרות למימון שיעורי נהיגה במסגרת זכאותה לשיקום המקצועי. אנו ניצור עמה קשר ונעדכן אותה בנושא".


חדשות אילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש