פרסומת
דלג

שוטר אילתי עשה שימוש שלא כדין במאגרי המשטרה

מאת: אהובה מאמוס ● צילום: מערכת ערב ערב ● 6/6/2018 19:07 ● ערב ערב 2866
עו"ד מוטי גז מאילת החנה את רכבו במשעול האבובן ● דקות ספרות לאחר מכן קיבל טלפון ממשטרת אילת המורה לו להזיז את הרכב מהחניה הפרטית ● מחקירה שערך גז עלה כי המתקשר היה בעל הדירה הסמוכה לחניה שהינו שוטר סיור שלא היה בתפקיד באותו עת והפעיל את מאגרי המידע הפנימיים של המשטרה שלא כדין לצרכיו האישיים ● גז לא התעצל והתלונן על השוטר ותלונתו נמצאה מוצדקת ● אלא שבמשטרה חשבו שדי בהליך הדרכתי לשוטר הסורר
שוטר אילתי עשה שימוש  שלא כדין במאגרי המשטרה
בהליך ההדרכתי חידדו את ההנחיות כי אם שוטר אינו במשמרת, אסור לו לפעול גם אם זה במסגרת תפקידו. עו"ד קז

בחודש אוגוסט 2017 החנה עו"ד מוטי גז את רכבו בחניה ברחוב האבובן. היה זה יום שבת וגז נח את מנוחת הצהרים כשלפתע צלצול טלפון העיר אותו משנתו. כשענה לטלפון בו הופיע מספר חסוי הזדהה הדובר ואמר לו כי מדברים ממשטרת ישראל וכי רכבו חונה בחניה פרטית ועליו להזיזו בהקדם. 
עו"ד קז מספר: "דפקתי בדלת הבית שהרכב שלי חנה בסמוך אליו ויצאה אישה שאישרה כי אכן החניה פרטית והסבירה לי כי בעלה שוטר ותיכף יחזור הביתה. הבעל הגיע כשלגופו מכנסיים קצרים ואחריו מכונית עם ארון מפורק. ביקשתי כי יראה לי מסמך המאשר כי מדובר בחניה פרטית. הוא הראה לי מסמך לא ברור בטלפון הנייד והזזתי את רכבי". 
עו"ד קז לא היה שקט והחליט לבדוק את העניין שנראה לו תמוה. הוא התקשר למוקד 100 של המשטרה וכן למוקד באילת ושאל אם התקשרו אליו. "נאמר לי כי לא הייתה פניה בנושא חניה וכי אף אחד לא התקשר אלי. פניתי גם למחלקת הנדסה בעיריית אילת ובדקתי האם החניה הינה פרטית והתברר לי כי אין חניות פרטיות במשעול האבובן מלבד חניית נכה אחת". 
על פי החוק, במידה ויש אירוע הסגת גבול או חניה פרטית, כאשר פונים למוקד, נשאל הפונה האם מדובר בחניה פרטית או ציבורית. אם מדובר בחסימת מעבר ציבורי מתקשרים מהמוקד לאדם החוסם על פי מספר הרכב. במידה והמתלונן טוען כי מדובר בחניה פרטית הפעולה הראשונה שעושה המשטרה היא לשגר למקום ניידת. הסייר שמגיע צריך להיפגש עם המתלונן ולעשות פעולות במטרה לאתר את בעל הרכב ממנו הוא מבקש להזיז את רכבו, ובמקרים קיצוניים להזמין גרר להזיז את הרכב.
לאחר שהבין כי ככל הנראה השוטר ניצל את סמכותו כשהוא לא בתפקיד, השיג קז את פרטיו של השוטר ושלח מכתב תלונה מפורט למשטרת ישראל כולל הממצאים שהשיג. 
בפברואר השנה הודיעה לו המשטרה כי תלונתו נמצאה מוצדקת. "הנך מלין על שוטר סיור כי בעת היותו לא בתפקיד ניצל את סמכותו לרעה בכך שטיפל בעניין אישי בעת שזה היה כאמור לא בתפקיד". כותבת עו"ד שרית קביץ, "בדרך שבה השיג את פרטיך האישיים, פנה איליך טלפונית, הציג את עצמו כשוטר וביקש ממך להזיז את רכבך אשר חנה לטענתו בחנייה הסמוכה לביתו" נכתב, "בבדיקת התלונה סמכתי ידיי על נהלי ופקודות משטרת ישראל, לאחר גביית העדות מהשוטר והיומנאי באותה עת. לאחר עיון מעמיק בחומרי הבדיקה וניתוחם, מצא הגורם המוסמך כי תלונתך מוצדקת, לפי פקודותיה ונהליה של משטרת ישראל אל לשוטר לעשות שימוש במאגרי ידע של המשטרה שאינם נוגעים לתפקידו". בסיום המכתב מציינת עו"ד קביץ: "בהתאם לאמור מצא הגורם המוסמך כי יש לנקוט בהליך הדרכתי לאותו שוטר". 
גורם המקורב לשוטר מסר כי השוטר המדובר התגורר בשכירות בבית ברחוב האבובן וכי הוא חונה באופן קבוע באותה חניה. בעלת הדירה שהשכירה לו את הבית אמרה לו כי החניה המדוברת הינה חניה פרטית השייכת לבעלי הבית. היא אף שלחה לו תמונה בוואצאפ שמאשרת כי החניה בטאבו. כאשר ראה כי חנו במקום החניה שלו פנה כמקובל ליומנאי התחנה על מנת שזה יתקשר לבעל הרכב וביקש כי יגיד לו להזיז את רכבו. היומנאי בתום לב, הסביר לו כי הוא עסוק בשל ריבוי אירועים ונתן לו את הפרטים של בעל הרכב וביקש כי יתקשר בעצמו. "לדבריו, "השוטר המדובר הוא סייר שאם היתה תלונה על חניה או חסימת מעבר הוא זה שהיה מגיע למקום. ברור שאם אזרח היה מתקשר למוקד היו שולחים סייר אבל בגלל שזה תפקידו ביום יום זה נראה טבעי. בהליך ההדרכתי חידדו את ההנחיות כי אם אינו במשמרת אסור לו לפעול גם אם זה במסגרת תפקידו".

ממשטרת ישראל נמסר: " מבדיקת קצין תלונות הציבור נמצא כי הטיפול באירוע לא היה מקצועי, אך יחד עם זו נעשה בתום לב תוך שיקול דעת מוטעה וננקטו נגדו צעדים משמעתיים".


חדשות אילת