פרסומת
דלג

עיריית אילת חייבה אם לנקות את דירת בנה חולה הנפש

מאת: אהובה מאמוס ● צילום: חיים דוד ● 6/6/2018 19:10 ● ערב ערב 2866
עיריית אילת חייבה אם שבנה בן ה- 56 מוגדר כחולה נפש לנקות את הדירה בה הוא מתגורר בסמטת צין, בשל בעיות תברואה ● אלא שהבן לא אפשר לאם ולצוות הניקיון ששכרה להיכנס לבית למרות שכבר חודשים הוא מתגורר ברחוב כי ביתו מלא בחולדות וחרקים ● האם שהינה מבוגרת, חסרת אונים: "מצד אחד הבן שלי לא מוגדר מסוכן ולכן לא מאשפזים אותו, הוא הפסיק את הטיפול והוא לא מאוזן. מצד שני העירייה הודיעה לי כי אם אני לא אדאג לניקיון, הם יעשו זאת ויחייבו אותי, אני לא יודעת מה לעשות" ● עיריית אילת : “הטיפול בתושב על רקע מצבו האישיותי הינו באחריות משרד הבריאות”
עיריית אילת חייבה אם לנקות  את דירת בנה חולה הנפש
השכנים מתלוננים, אבל פתרון אין. סמטת צין

מה עושה אימא דואגת שבנה חי חיים מלאים בזבל לאחר שנקראה לנקות את ביתו אך הוא לא מאפשר זאת? מ. אמא לגבר בן 52 המוגדר חולה נפש שביתו מוזנח מלא בזבל חולדות וחרקים קיבלה הוראה מעיריית אילת,להגיע ולדאוג לניקיון הבית בו מתגורר בנה בשל בעיות תברואה חמורות שהתפתחו במקום. האם שאינה מתגוררת בעיר, שכרה חדר בדירת השכנה, ארגנה צוות ניקוי, אך בנה מסרב לאפשר לה או לצוות להיכנס לשטח הבית, אף שהוא עצמו אינו מתגורר בבית בשל מצבו ומבכר לגור ברחוב. האם מספרת כי כבר חודשים שבנה לא ישן בבית "הוא ישן ברחוב על ספסלים מכיוון שהבית שלו מלא בחולדות, עכברים, זבובים וחרקים". 
לדברי האם, בכל תקופה היא נדרשת להגיע לנקות את דירת בנה, אך בחלק מהמקרים היא עושה זאת כשבנה אינו בדירה אלא באשפוז. לפני שנה וחצי אף לקחה הלוואה ושיפצה את הבית, אך הוא חזר לקדמותו. לדבריה: "הפעם הזאת קשה במיוחד היות ובני מתגורר ברחוב וישן על ספסלים. ניצלתי את ההזדמנות ונכנסתי עם צוות ניקוי אך הבן שלי הגיע הביתה וסילק אותנו בצעקות. האם מספרת כי אין אף אחד שיעזור, לאחר שפנתה למרכז בריאות הנפש באילת וביקשה כי ישקלו לאשפז את בנה במחלקה לבריאות הנפש, נאמר לה כי יבדקו את מצבו. "הבעיה שהוא הפסיק לקחת את הזריקה שהייתה עוזרת לו כבר לפני שנים", היא מספרת", פניתי למשטרה לרווחה לכל גוף אפשרי שיעזרו לי להיכנס לביתו ולנקות אך אמרו לי שכיוון שהוא לא מהווה סכנה לעצמו או לסביבה ומכיוון שאני לא אפוטרופוסית ממונה, אי אפשר לעשות דבר. אני לא יודעת מה לעשות, מצד אחד הבן שלי לא מוגדר מסוכן ולכן לא מאשפזים אותו, הוא הפסיק את הטיפול והוא לא מאוזן. מצד שני, העירייה הודיעה לי כי אם אני לא אדאג לניקיון הם יעשו זאת ויחייבו אותי כספית. אני אישה מבוגרת וקשה לי מאד לרוץ ולהתמודד מול הבן שלי ומול הבירוקרטיה, אני לא יודעת מה לעשות". 
בתחילת חוד ש מאי השנה דיווחנו ב'ערב ערב' על תלונות השכנים בסמטת צין כלפי בנה שביתו מלוכלך וכתוצאה מזה כל הבניין מלא בזבובים, עכברים חולדות וריח רע, אז טענו השכנים כי הזבל גולש גם למרחב הציבורי. עיריית אילת מסרה אז בתגובה: "מדובר במקרה חריג שמפאת צנעת הפרט לא נוכל להתייחס אליו. פניות שהגיעו לגבי השטח הציבורי טופלו על ידי הפיקוח העירוני".


שאלנו את משרד הבריאות מה עושים במצב כה מורכב, כאשר האדם לא מזיק לעצמו, אך מסרב לטיפול למרות שהוא אובחן כחולה נפש. משרד הבריאות הפנה מצדו את האחריות לעיריית אילת: "נושא ניקיון והזנחת הדירה הפרטית אינו נמצא בתחום הפיקוח של משרד הבריאות. גורם המטפל בבנייני מגורים בשטח עיר אילת הינה עיריית אילת".


מעיריית אילת נמסר בתגובה: כאמור הטיפול בתושב על רקע מצבו האישיותי הינו באחריות משרד הבריאות. באשר לניקיון עד כמה שהמצב מורכב, האחריות היא של הדייר או במקרה זה של אמו. נעשו כבר מספר ניסיונות לסייע אך לצערנו הדבר חוזר על עצמו.


חדשות אילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש