פרסומת
דלג

הקיץ הכי מוצלח שלי

מאת: אביבה דקל ● צילום: מערכת ערב ערב ● 4/7/2018 11:47 ● מה נשמע 555
מאיר יצחק הלוי הדריך חבורות רחוב, יוסי בדש הילד ניצח על חבורה שאספה תפוחי אדמה, מומו ביטון נהנה עם אבא, סיימון בן דוד לא ישכח את קייטנת בית הספר אלמוג, סטס דינקין עשה את זה בעיקר בכדורסל, דובי כהן עבד עם אבא, לימור להב עשתה חיים בקייטנה של ישרוטל, טל לייזרוביץ נפש בעיקר באילת, איציק מיויאל ביקר את המשפחה ורוברט סיבוני שילב בין עבודה לכייף● המועמדים לראשות עיריית אילת נזכרים בחופשות הקיץ שעשו להם את זה
הקיץ הכי מוצלח שלי

 

הדריך חבורות רחוב 


מי? ראש העירייה המכהן, מאיר יצחק.

החופש הגדול הזכור ביותר לראש העירייה מאיר יצחק הלוי הוא החופש הראשון בו התחיל להתנדב כמדריך חבורות רחוב בשכונת הקטמונים בירושלים. "זו גם הייתה הפעם הראשונה שנחשפתי לפשע ועבריינות נוער, תופעות אותן לא חוויתי בבית הוריי. האתגר הגדול שניצב בפניי היה להוציא את הנערים ממעגל הפשע ולחשוף בפניהם אפשרויות אחרות, בריאות יותר ונכונות יותר לעתידם. אני חושב שאיי שם, בשכונת הקטמונים של שנות ה – 70, החלטתי שעשייה ציבורית היא שליחות מדהימה".

 

“נצלו לטעינת מצברים”. ראש העירייה מאיר יצחק הלוי ונכדו דיוויד


איך היית מעביר בדרך כלל את החופש הגדול כילד?
"כאח לשבעה אחים ואחיות, ביליתי את מרבית זמני בחופשות הארוכות בעזרה לאימי ז"ל. בבית לא היו אמצעים לשליחת האחים לפעילות קיץ מסודרת, ואימי, כשיצאה לעבוד, השאירה את הטיפול באחים הצעירים בידינו. כך בילינו את מרבית החופש. ולמרות שנראה כאילו 'פספסנו' את החופשה, הרי שבראייה לאחור, העזרה לאמא גיבשה את המשפחה והפכה אותנו לאחים טובים יותר ובעיקר לחברים".

מה הכי אהבת בחופש הגדול?
"כמו כל אחת ואחד מאיתנו, ובמיוחד בקצה גיל העשרה, אווירת החופש עשתה את שלה ומרבית מחוויותי מתקופות אלו מסתכמות בהאזנה למוסיקה, ריקודים והמון מפגשים עם חברים טובים המלווים אותי עד עצם היום הזה".

מה הכי לא אהבת ולמה?
"לא זכורות לי חוויות רעות מחופשות הקיץ. ככל נער, אני מניח, שהדבר ה'רע' בחופשת הקיץ היה סיומה"...

מה אתה מאחל לילדים שיצאו זה עתה לחופשת הקיץ שלהם?
"לנוער המופלא שלנו, איתו ביליתי המון בימים האחרונים, אבקש לאחל חופשה מהנה, בריאה ובטוחה. נצלו את חופשת הקיץ לטעינת מצברים, להתנדבות ונתינה, להנאה ולאינספור חוויות חדשות ומרגשות. אך חשוב מכל- שמרו על עצמכם".  


 

יחי תפוחי האדמה


צילום: שלומי דעיי
מי? עורך הדין יוסי בדש

 


איזה חופש גדול גדול זכור לך לטובה? 
"באופן כללי ימי החופש הגדול לא זכורים לי לטובה. גרנו יחסית רחוק מהחברים לכיתה, ולכן לא אהבתי את החופש הגדול ורק חיכיתי שייגמר.
אבי עבד בשני מקומות עבודה (במפעל דשנים וכסנדלר אחר הצהריים ואימי גם היא עבדה בשתי משרות ניקיון: בבית חרושת אתא ובבית הספר), כך שבמרבית היום הייתי לבד. זכור לי החופש שלאחר כיתה ח', בהיותי בן 13 וחצי. יצאתי לבד לשדות מסביב לקרית אתא (כפר אתא)ולשדות הקיבוצים אושה ורמת יוחנן וקיבוץ כפר מכבי בעונת קטיף תפוחי האדמה. סיקרן אותי הקומביין שקטף והלכתי אחריו. 
ניגש אלי המנהל ושאל אם אני רוצה להרוויח קצת כסף. מיד אמרתי "בוודאי", והוא ביקש ממני לאסוף מהקרקע תפוחי אדמה שנפלו מהקומביין. בסוף היום הוא  צייד אותי בשקית תפוחי אדמה לקחת הביתה ושאל אותי אם יש לי חברים שרוצים לעבוד. הוא ביקש שאביא אותם כבר למחרת בבוקר, שאעשה רשימה, ואני אהיה אחראי עליהם. למחרת התייצבנו כשישה עשר ילדים עם רשימה שמסרתי למנהל העבודה, והתחלנו לעבוד באיסוף תפוחי האדמה שנשרו מהמכונה. עבודה זו נמשכה כשישה שבועות, כאשר כל ילד קיבל ממני משכורת, ובנוסף הביא הביתה תפוחי אדמה להורים. החופש הזה שינה לי הרבה. בפעם הראשונה הרגשתי  שאני "שווה" והיו לי הרבה חברים. זו הייתה הפעם הראשונה שלא רציתי שהחופש הגדול יגמר, וזה נמשך עוד שנתיים רצופות".

איך היית מעביר בדרך כלל את החופש הגדול? 
"בעיקר המצאנו משחקים בסביבה הקרובה. היינו עולים לגבעת המשטרה שגרנו למרגלותיה (בית הספר לשוטרים), ושם עקבנו אחרי תרגילי הסדר של השוטרים והכלבים של בית הספר".

 

ניצח על איסוף תפוחי האדמה. בדש

 

מה הכי אוהב בחופש הגדול?
"היום אני אוהב בחופש הגדול את הזמן שבו הנכדים יכולים להגיע אלי ואני 'מקלקל' אותם ומפנק בלי די, כך שהם ייהנו מהחופש וינצלו את האפשרות להשתחרר. אני אוהב גם את העובדה שיש פחות עומס תנועה בכבישים לפחות בשעות הבוקר כי אין כבר תלמידים בדרך לבית הספר".

מה לא אוהב בחופש הגדול? 
"לא אוהב את השלב שבו החום וחוסר התעסוקה של הילדים גורם להם לצאת מגדרם, וההורים נואשים, בעיקר אלה שידם אינה משגת לעשות עם הילדים משהו נוסף על השעמום של הטלוויזיה והמחשב".

מה מאחל לילדים שרק יצאו לחופש?
"האיחול שצריך להיות לדעתי הוא תפילת הדרך. שיצאו בשלום ויחזרו בשלום, עם הרבה חוויות ואנרגיה להצליח. שילמדו לכבד את השני והשונה.אין כמו חופשה מהנה עם אבא


צילום: יניב ביטון
מי? מומו ביטון

 

“שתהיה חופשת מנוחה ובילויים”. מומו ביטון

איזה חופש גדול זכור לך לטובה?
"החופש הגדול שהכי זכור לי לטובה, היה כשהייתי בן 11 בשנת 1976. אבא שלי ז"ל לקח אותי ואת האחים שלי לים עם ארגז של 4 קילו עוגיות 'פתי-בר'. הוא הכריז על תחרות 'אליפות שחייני הפתי-בר'. תנאי התחרות היו די פשוטים - מי שניצח בתחרות השחייה, קיבל 'פתי-בר'. ניצחתי ארבע פעמים, ויותר כבר לא יכולתי לזוז. באליפות הזו ה'פתי-בר' ניצח"....

 למה דווקא החופש הגדול הזה? 
"החופש הזה זכור לי במיוחד בזכות הבילוי עם אבא שלי. אבא שלי עבד באותו הזמן קשה מאוד ב'סולל בונה', ולכן אני זוכר איך הערכתי את זה שאבא היה מפנה את הזמן ולוקח אותנו לים. כשאני נזכר ברגעים המאושרים האלה, אני מתמלא בגעגוע".

מה הכי אהבת בחופש הגדול?
"להיות ילד אילתי בחופש הגדול היה מאוד מיוחד. אני בטוח שהחוויה שלנו בקיץ הייתה שונה מרוב ילדי הארץ. מה שהכי אהבתי זה את הבילוי בים עם משפחה וחברים, ואת ההזדמנות להיות אדון לזמן שלי". 

 

עשה חיים עם אבא. ביטון

 

מה לא אהבת בחופש הגדול?
"שהינו צריכים לחלוק את העיר שלנו עם המוני נופשים. אבל ככל שהתבגרתי, הבנתי, שזו אילת שלנו, וכשהיא מלאת נופשים זה מצבה הטוב ביותר".

מה אתה מאחל לילדים שרק יצאו לחופש?
"אני מאחל לכל ילדי אילת, ולשלי בפרט, חופשת קיץ מלאת מנוחה ובילויים. אני רוצה שישמרו על עצמם ויהיו זהירים. אני מקווה שזו תהיה גם הזדמנות לבלות עם המשפחה ולצבור חוויות ילדות שיישארו בזיכרון שלהם לכל החיים". 
“רציתי תוספת של חודשיים לחופש הגדול"


צילום: בוריס קורוסונסקי
מי? סיימון בן דוד

 

“שתהיה עיר נוער”. סיימון בן דוד

 

החופש הגדול שסיימון הכי זוכר לטובה הוא ביימי הקייטנה של בית הספר 'אלמוג' שהיה אז ממלכתי א'. "כל קיץ הייתה לנו קייטנה למשך 25 יום – ירדנו לים ואני זוכר את הכובע, המימייה, הלחמנייה עם השוקו ואת הארטיק של יוסק'ה גלידה".

בדרך כלל איך היית מעביר את החופש הגדול?
"גם בעבודה וגם בכייף. בקיץ עזרתי לאבא להביא מהסבחה את השיח הקוצני ששימש לטפטפות, וכשלא עבדתי עם אבא, הייתה לי כל העיר אילת כקייטנה אחת גדולה. היינו יורדים לים למגלשות ולרפסודות, עוזרים לדייגים למשוך ולהוציא את הרשתות מהים, ובערבים מתאספים בחוף של מוקי מלצר ורואים סרטים על מסך בחוף. הסתובבנו באום רשרש, כל הבקתות עמדו אז במקומן לפני שהרסו אותן, והייתה בקתה אחת על שפת הים שבה הסתתרנו מהשמש וצפינו בסירות הדייגים. צעדנו ברגל עד לאי אלמוגים וטיפסנו על ההר הלבן. היינו ילדי חופש וכל העיר הייתה הקייטנה שלנו".

 

אהב את החופש. בן דוד (ימני)

 

מה אהבת בחופש הגדול?
"הכל. כל מה שרציתי היה עוד חודשיים של חופש. החופש הגדול היה גם אמצעי לברוח מהבית שהיה קטן וצפוף, והעיר לעומת זאת הייתה עיר של מרחבים שיכולנו ליהנות בה בלי הגבלה באותם ימים".

מה אתה מאחל לילדים שיצאו לחופש?
"שתהיה להם באילת עיר נוער שיוכלו לבלות בה את הזמן בחוגים ובכל מה שמעניין אותם, ושכל הפעולות בים ובבריכה תהינה חינם אין כסף בקיץ לכל הילדים – שכן מי כמוני, שאני אב לילדים, יודע שכל שנה נאלצים ההורים להתמודד מול מחירי הקייטנות. בנוסף אני מאחל לילדים שהעיר אילת תהיה עבורם עיר מחבקת, אוהבת ומכילה".


 


לשלב בין חופש לעבודה


צילום: ניצן כהן
מי? דובי כהן

 

“לשלב בין חופש לעבודה” דובי כהן

 

החופש הגדול שדובי כהן הכי זוכר לטובה הוא אותו חופש בו נסע עם כל המשפחה למעין חרוד. "הייתי אז בן שבע ונסענו עשרה אנשים ב'וגוניר' – היה צפוף, אבל זה לא הפריע לאף אחד להיפך. בלילה ישנו על הדשא, כשמעלינו הכוכבים. את הזיכרון של החופש הזה אני שומר בלבי  ולעולם לא אשכח".

איך היית מעביר את החופש הגדול בדרך כלל?
"מגיל מאוד צעיר החופש הגדול לא היה ממש חופש עבורי. זה היה הזמן לעבוד ולעזור לאבא שלי שמעל'ה כהן ז"ל".

מה הכי אהבת בחופש הגדול?
"את הזמן שלי עם אבא".

 

ילד של ים. כהן

 

מה לא אהבת בחופש הגדול?
"שהחברים שלי היו בחופש ובילו, ואני לא".
“מה אתה מאחל לילדים שיצאו לחופש?
"הילדים שלי תמיד עבדו בחצי מהחופש הגדול, ובחצי השני עשינו טיול לכל המשפחה. אני מאחל להם שמנהג זה ימשך. צריך תמיד לשלב עבודה וחופש,  כי אם לא עובדים החופש הוא לא חופש".


 

“לא אהבתי שהחופש כזה גדול"


צילום: עופר חג'יוב
מי? לימור להב

 

“שיתנתקו קצת מהמסכים”. לימור להב

 

החופש הגדול אותו לימור לעולם לא תשכח הוא החופש בו הייתה בת שבע. "התגוררתי במושב סמוך ליער בן שמן. אז היו קייטנות אמיתיות של משימות בשטח, שוקו ולחמניה, שירים ופעילות. קייטנה שכל כולה מוקדשת לאהבת הארץ". 

מה היה מיוחד בחופש הזה?
"באותה תקופה הוא לא הרגיש לי מיוחד, כי זה מה שהכרנו כילדים, וממילא לא היו אופציות נוספות בחופש הגדול. היום בדיעבד, עצוב לי לחשוב שהבנות שלי כבר לא יחוו קייטנות מהסוג הזה. אני עדיין יכולה להריח את הריח של הלחמנייה העגולה וריח האורנים ביער בן שמן – מבחינתי, זה היה הריח של החופש הגדול של ילדותי".

איך היית מעבירה כילדה בדרך כלל את החופש הגדול?
"כשהתגוררתי באילת, אימי הייתה מנהלת רכש במלון 'המלך שלמה'. בכל קיץ, רשת 'ישרוטל' הפעילה קייטנה לילדי העובדים, קייטנה שכולם רצו להיות בה. לא רק שהקייטנה הייתה עשירה בפעילויות, הכי כייף היה, שגם פינקו אותנו עם האוכל של המלון. כשהייתי נערה, כבר עבדתי במלון בחופשת הקיץ, וזו הייתה עבודה קשה מאוד, אבל גם כייפית וסיפוק גדול".

מה אהבת ולא אהבת בחופש הגדול?
"אהבתי שזה חופש. ולא אהבתי שהוא גדול"....

"מה את מאחלת לילדים שיצאו לחופש?
"אני מאחלת להם שיתנתקו קצת מהמסכים וישקיעו את הזמן שלהם בפעילויות אחרות. מצד שני, אני די מרחמת עליהם, כי חופש גדול באילת זה אומר שעמום אחד גדול שלא נגמר. אבל אני בעיקר מאחלת להם, שבחופש הגדול הבא, אני כבר אהיה ראש העיר שלהם, כי אז הם ממש לא ירצו שהחופש ייגמר".


 

הכי חשוב- להתנתק מהכל


צילום: שקד המאירי
מי? עו"ד טל ליזרוביץ

 

“שיעשו מה שהם אוהבים”. טל לזרוביץ’

 

כילד החופשה הגדולה שזכורה הכי לטובה לעו"ד ליזרוביץ' היא זו של שנת 1972 כשהיה רק בן חמש. "דודי גר אז באילת, והיינו מבקרים אותו כמעט כל שנה. בשנת 1972 התארחנו במלון 'עציון' במרכז 'רכטר' בעיר. זו היתה הפעם הראשונה  שהייתי במלון. עד היום אני זוכר את החוויה המיוחדת, בעיקר את השפע בארוחת הבוקר בחדר האוכל. זה הזכיר לי את הארוחות בחתונות ובר מצוות מאותה תקופה, אבל זה היה שונה ובשעות הבוקר. מעבר לכך אהבתי את הדרך הארוכה לאילת, למרות שעשינו אותה אז ברכב לא ממוזג. אהבתי את הים ואת הנוף ואת תחושת השינוי והחופש. בחופשה הספציפית הזו טיילנו לאזור הפיורד בסיני, שם  גם הצטלמנו. סיני היתה אז חלק מישראל וביקור באילת כלל בדרך כלל גם גיחה לחוף הצפוני של סיני.  אני זוכר שהחוף בסיני היה מלא באוהלים של נופשים, כמו שהחוף הדרומי של אילת  מלא בחופשות וחגים".

איך היית מעביר בדרך כלל את החופש הגדול?
"בעיקר במשחקים עם חברים בשכונה בתל אביב שם נולדתי וגדלתי. הרבה ים, ובדרך כלל חופשה קטנה בארץ עם משפחה וחברים – לרוב באילת, אבל גם  קרה שנסענו לטבריה או מקום אחר".

מה הכי אהבת בחופש הגדול?
"את תחושת החופש עצמה. את הבילוי בחוף הים, ואת האפשרות לשחק מחוץ לבית עם חברים עד שעות ערב מאוחרות יחסית".

 

לרוב, חופשה באילת. ליזרוביץ’

 

מה לא אהבת בחופש הגדול?
"לא אהבתי את חוברות שיעורי הבית שקיבלנו לחופש. האמת שגם לא אהבתי בדרך כלל את הקייטנות שהוריי שלחו אותי אליהן לשבוע בערך".

מה אתה מאחל לילדים שיצאו לחופש?
"שייהנו, שיעשו מה שהם אוהבים, ושישתדלו לבלות כמה שיותר עם המשפחה והחברים, וכמה שפחות מול מחשב ומול הסמרטפון. אני ממליץ לקרוא ספר,  לא משנה איזה ועל מה. תנסו לבחור מה שמעניין אתכם, גם אם זה לא כייף ולא קל. זה אימון מצוין למוח. מדף לדף ומספר לספר הקריאה תהיה יותר קלה ויהיה לכם כיף ומעניין. נסו גם "להתאמן" בלהתנתק מהטלפון וכל האפליקציות לכמה שעות. תזכרו שהמכונה הזו אמורה לשרת אתכם ולא ההיפך. כשהייתי בחופשה באילת, הילדים וגם המבוגרים היו מנותקים מכל טלפון, זה תרם המון לתחושת החופש האמיתית, הכל המתין כמה ימים. ואם מדברים על התמכרויות, אי אפשר לדבר על 'מכור' מבלי לדבר על העולם שיש לנו כאן מתחת לים -  אני ממליץ מאוד לשנרקל, ולמי שכבר הגיע לגיל – לנסות לצלול".


 

ביקורים אצל המשפחה המורחבת


מי? עו"ד איציק מויאל

 

 

עורך הדין מויאל לא ישכח אף פעם את החופש הגדול כשהיה בן 12, בשנת 1984. "זו הייתה הפעם הראשונה שיצאתי מאילת לבדי. 
נסעתי לבקר את אחותי הבכורה שגרה בזמנו בקריית אונו במסגרת לימודיה באוניברסיטת 'בר אילן'. היא לקחה אותי לטיול בתחנה המרכזית הישנה בתל אביב, שם נחשפתי לראשונה לצבעוניות שבעיר הגדולה. לימים להקת 'טיפקס' כתבה עליה את השיר 'התחנה הישנה'".

איך היית מעביר כילד את החופש הגדול?
"ביקורים אצל המשפחה המורחבת, בילוי בחוף ימה של אילת, משחקי כדורגל אינסופיים בשכונה, צפייה בסדרות שהיו משודרות בחופש הגדול למי שזוכר (האיים האבודים, מנהרת הזמן)".

 

ביקורים אצל המשפחה. מויאל

 

מה הכי אהבת בחופש הגדול?
"אהבתי לבקר את המשפחה המורחבת: דודים, סבתא וסבא ז"ל".

מה לא אהבת?
"אהבתי פחות שלפעמים החופש נראה לי ארוך מדי".

מה אתה מאחל לילדים שיצאו לחופש?
"תיהנו כמה שיותר, ותשמרו על עצמכם".


 

אף על פי ולמרות העבודה


צילום: יוסי זמיר
מי? רוברט סיבוני

 

“שיצברו חוויות” רוברט סיבוני

 

רוברט הילד הגיע ארצה בגיל 14. שנתיים וחצי אחר כך ירד לחופשה באילת, וזו החופשה שנחרטה הכי טוב במוחו. "זה היה בשבילי רחוק מאוד מהבית. מעולם לא עזבתי לפני כן את הבית והמשפחה למספר ימים", הוא נזכר. "לעזוב את הבית לעשרה ימים רצופים היה בשבילי משהו חדש ושונה. הרגשתי שאני צריך להוכיח בגרות. אילת, המקום אליו הגעתי, היה גם כן בבחינת חוויה מסחררת. הייתי מלא התפעלות מהמקום – עיר חופש- נופש מדהימה, וים שאין כמותו בשום מקום. אולי החופשה הזו הייתה הסיבה שבסופו של דבר הגעתי לגור באילת וקבעתי בה את ביתי".

איך היית מבלה את החופש הגדול בדרך כלל?
"בעבודה כמובן. עבדתי בעבודות מזדמנות, בעיקר בתחום המסגרות. עבדתי בחום ובשמש. גרנו בלוד ומצאתי עבודה בסביבות תל אביב. עבדתי כי הייתי צריך לעזור כלכלית בבית". 
  
מה אהבת בחופש?
"את העובדה שאחרי יום עבודה יצאתי לבלות. הלכתי לים, לקולנוע, נפגשתי עם חברים במועדונים. היה כייף".

 

שילב בין עבודה לכייף. סיבוני

 

מה לא אהבת בחופש? 
"לא היה משהו שלא אהבתי. אהבתי מאוד את החופשות, למרות שעבדתי קשה ועזרתי לאסוף כסף לקראת שנת הלימודים הבאה".

מה אתה מאחל לילדים שיצאו לחופש?
"אני מאחל להם שייהנו, שיצברו חוויות, שימצאו דרכים לעשות דברים שלא עושים במסגרת הלימודים. שייהנו הכי טוב שאפשר כל אחד בגבולות שלו ובמה שמתאים לו".


 

חופש ברוסיה - חופש אחר


מי? סטס דינקין
 

“שיהנו מכל רגע”. סטס דינקין


החופש הגדול שזכור לסטס דינקין במיוחד הוא החופש במחנה אוהלים בהרי קוקז, שם עבר חוויות שונות והרפתקאות ומפגשים עם חיות בר. "את הפגישה עם דוב לא אשכח, למרות שמעולם לא היינו נתונים בסכנה. הייתי אז בן שמונה, ואני זוכר שאף לרגע לא הרגשתי שאני בסכנה מוחשית".
 
איך בדרך כלל היית מבלה את החופש הגדול?
"ברוסיה החופש הגדול זה לא כמו בישראל. הילדים והנוער יוצאים למחנות למשך חודשיים. אני מגיל 8 הייתי כדורסלן, וכל קיץ ביליתי בחופש במחנה אימונים והתאמנתי. עד גיל 15- 16 הייתי במחנות ספורט, ובגיל 17 – 18, בנוסף למחנות הספורט, היינו גם במחנות של הכנה לצבא, בהם הבנים למדו את כל הקשור בנשק ובטקטיקה, ועברו אימונים לקראת השירות הצבאי, והבנות למדו עזרה ראשונה. מגיל שש הייתי כדורסלן וגם כשעליתי לישראל בגיל 18, גוייסתי לצה"ל כספורטאי מצטיין”.
 
מה אהבת בחופש הגדול?
"את הרגשת השחרור. בבית הספר היתה משמעת ברזל ובחופש יכולנו להרגיש קצת שחרור מעול המשמעת".

 

פגישה עם דב. דינקין


 
מה לא אהבת בחופש הגדול?
"את הגעגועים להורים, לסבים וסבתות שבאו לבקר אותנו אחת לשבועיים. מאוד התגעגעתי למשפחה, אבל מצד שני, מאוד אהבתי את מחנות הקיץ".
 
מה אתה מאחל לילדים שיצאו לחופש הגדול?
"שישמרו על עצמם – על הבריאות ועל הבטיחות, שיהנו מכל רגע ויחזרו ללימודים בכוחות מחודשים".


חדשות אילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש