פרסומת
דלג

הבניין שלנו הכי מסוכן בעיר

מאת: אהובה מאמוס ● צילום: אהובה מאמוס ● 4/7/2018 19:24 ● ערב ערב 2870
דיירי בניין דקר 4 במערב 7 חיים בפחד מתמיד ● אריחי החיפוי בבניין נופלים בזה אחר זה ומסכנים את העוברים והשבים ואת דיירי הבניין ● אלא שעלות תיקון הבניין מוערכת ב1-2 מיליון ₪ ולרוב הדיירים אין את הסכום הנדרש ● ראש העירייה מאיר יצחק הלוי הבטיח להתערב ולסייע כבר ב-2013, אך מאז לא רק שלא נמצא פתרון, כעת מקבלים הדיירים מכתבי איום ואזהרה מהעירייה לפיהם במידה ולא יפעלו לתיקון המצב תכנס העירייה בנעליהם ותתבע מהם את התשלום לאחר התיקון ● כמו כן הודיעה העירייה כי השימוש בחצרות הבניין אסור ● אחד הדיירים מתריע כי העירייה התרשלה מלעדכן את תיק הבניין במחלקת ההנדסה ומציג פסק דין בעניין דומה בו נקבע כי עיריית חולון תשפה דיירים שרכשו דירה לאחר תחילת נפילת האריחים ● עיריית אילת: “עפ"י חוק העזר למבנים מסוכנים האחריות היא של בעלי הבניין. ככל והדיירים אינם מסוגלים לבצע, יכולה העירייה להיכנס בנעליהם, לבצע את העבודות ולחייב את הדיירים"
הבניין שלנו הכי מסוכן בעיר

זיו דוראל תושב דקר 4 עושה הכל על מנת לדאוג שילדיו לא יהיו בקו האש בשל חיפויי קיר שנופלים לדירתו ולדירות השכנים בבניין כבר שנים ארוכות. "בשנת 2013 הסתובב ראש העירייה מאיר יצחק הלוי סמוך לבניין בו אני מתגורר. קראתי לו והראיתי לו את חיפויי הקיר שנופלים, הוא הרים במקום טלפון לאגף ההנדסה. מאיר הבטיח כי יעזור לנו לטפל בעניין ואף קיים פגישה במשרדו עם וועד הדיירים במהלכה הבטיח כי יבדוק את האפשרות לעזור גם במימון התיקונים, מספר חודשים לאחר ההבטחות שהיו לפני הבחירות שהתקיימו באותה שנה", מדגיש דוראל, "קיבלתי מכתב מהעירייה בו נכתב, כי בביקורת שנערכה בנכס על ידי מהנדסים מטעם הוועדה המקומית לתכנון ובנייה נמצא כי חיפויי הפסיפס בבניין דקר 4 מהווה סכנה למחזיקים או לציבור וקיים חשש כבד לביטחון הדיירים המתגוררים בבניין". במכתב נדרשו בעלי הנכס לבצע את תיקון החיפוי תוך 45 יום מקבלת ההודעה. עוד הוסיפה העירייה כי: "במידה ולא תמלא אחר דרישה זו לשביעות רצון הגורמים המקצועיים, רשאית העירייה לבצע את העבודות ולגבות מבעלי הנכס והשוכרים את עלויות הביצוע". 
בסיכום ישיבה שהתקיימה בשנת 2013  עם ראש עיריית אילת נאמד מחיר העבודות על סך של 800 אלף שקל. כיום טוען דוראל, כי עלויות הביצוע זינקו לסכום שנע בין 1-2 מיליון שקלים. לטענתו מדובר בתשלום שבין 30-50 אלף שקל לכל דייר. במשך חמש השנים האחרונות נפגשו דיירי הבניין מספר רב של פעמים עם גורמים בעירייה בדרישה שיעזרו להם לתקן את הנזק. "ב-2013 בישיבה הראשונה עם ראש העירייה הוא הבטיח כי יעזור לנו לטפל בעניין מול הקבלן מריו לזניק שבנה את הבניין, אולם מריו נפטר והחברה נסגרה", מספר דוראל. ביום שישי האחרון, טוענים הדיירים כי הבניין רעד בשל נפילות רבות של אבנים "שרק במזל לא פגעו באף אחד".  "הנפילות מסכנות לא רק את דיירי הבניין ואת הדיירים להם חצרות, אלא גם עוברי אורח עלולים להיפגע. הבניין ממוקם סמוך לבית ספר, גני ילדים ופארק קנדה ונפילות האבנים מסוכנות לעוברים והשבים", מזהיר משה, אחד מדיירי הבניין. 
ארבעה סקרי מהנדסים עבר הבניין וכולם קבעו כי הבניין מסוכן. בסקר שהגיש המהנדס רוני סתיו פשה לבקשת עיריית אילת נכתב: "לבניין קיימות שתי כניסות. מעל שתי הכניסות עצמן לא נראים משטחי פסיפס רופפים ולא קיימת סכנה בכניסה לבתים אך האזורים המסוכנים הינם חצרות הבתים...קיימת סכנה קבועה של נפילת אריחים אל החצרות של קומת הקרקע. בעת כתיבת דו"ח זה קיבלתי הודעה מהדייר זיו כי היו עוד נפילות של אריחים לאחר ביקורי. הנפילות ימשיכו כל עוד לא יטופלו החזיתות כמתואר. בעת סיורי הבהרתי לדיירים כי במצב הנוכחי, להבנתי עליהם לבצע גגון הגנה בחצרות שלהם, או להימנע מלהשתמש בחצרות". 
בשנת 2014 קיבלו מספר שכנים המתגוררים בדירות הקרקע ודוראל ביניהם, מכתבים ממנהל ההנדסה ותשתיות אגף רישוי פיקוח ובנייה בעיריית אילת בו נכתב: "בביקורת שנערכה בנכס שבנדון על ידי מהנדס מטעם הוועדה המקומית לתכנון ובנייה אילת ובהמשך למכתבנו המתריע כי המבנה מסוכן, הרינו להודיעך כי השהייה בחצרך מסוכנת וכי אין לבצע בהן כל שימוש". בהמשך המכתב מדגישה העירייה כי האחריות על תיקון חיפוי הקיר, על הדיירים. 

 

זהירות בניין מתמוטט. דקר 4


דוראל מספר כי על מנת למנוע נפילה של חיפויי קיר על ילדיו הציב חבלים ומחסומים בחצר על מנת שילדיו לא יגיעו לאזור הנפילות. "הילדים שלי גדלו לתוך זה שאסור להם להסתובב בחצר הבית בחופשיות כי אבן עלולה לפגוע בהם, קנינו דירת קרקע ואנחנו לא יכולים ליהנות ממנה כי כל רגע יכולה להיות הפגזה של אבנים".
דוראל מספר כי בתחילת השבוע ביקר במשרדי מחלקת ההנדסה וביקש לעיין בתיק הבניין. לדבריו: "ראיתי שהתיק לא מכיל אף מסמך חדש מלבד המסמכים שאני מכיר מהעבר, כשביקשתי לדעת מדוע לא מופיע מסמך המעיד על מסוכנות הבניין, העלו אותי קומה למעלה ושם סירבו למסור מידע, דבר שהוא מנוגד לחוק ואף נידון בשנת 2016 בבית משפט בחולון כאשר רוכשי דירה טענו כי רק לאחר קניית הדירה הבינו כי הבניין הוכרז כמסוכן. הדיירים תבעו את המוכרים ואת העירייה בטענה שלא עדכנה את תיק הבניין על המסוכנות, ובית המשפט פסק כי עיריית חולון התרשלה מכיוון שלא עדכנה את תיק הבניין ולא סיפקה מידע בזמן אמת על מצב הבניין ופסק במקרה זה כי על העירייה לשפות את הרוכשים". 

 

האריחים שהתנפצו

 

מעיריית אילת נמסר בתגובה: "בדיקה מול מנהל ההנדסה בעירייה מעלה, כי כלל לא הגיעה פניה אליהם לאחרונה, לכן תמוהה הפניה לעיתון בטרם פנו הדיירים לגורמים מקצועיים. מכל מקום, עפ"י חוק העזר למבנים מסוכנים האחריות היא של בעלי הבניין. ככל והדיירים אינם מסוגלים לבצע, יכולה העירייה להיכנס בנעליהם, לבצע את העבודות ולחייב את הדיירים".


חדשות אילת