פרסומת
דלג

אם לילד אוטיסט: ''העלילו על בני כי אונן בפני מדריכה''

מאת: אהובה מאמוס ● צילום: רותם נועם למערכת ערב ערב באילת ● 4/7/2018 19:27 ● ערב ערב 2870
אם לילד אוטיסט יצאה במלחמת חורמה לטיהור שמו של בנה אשר הוכפש לטענתה על לא עוול בכפו לאחר שמדריכה במרכז השיקומי 'אלונים' פרשה את התנהגותו מול המחשב כאוננות ● האם התלוננה במשטרה, שסגרה את תיק החקירה לאור אופיו האזרחי של הסכסוך ● משרד הבריאות ועיריית אילת מעורבים אף הם ● כל הגורמים לרבות אלונים נמנעו מלהגיב לגופן של טענות בשל חיסיון וצנעת הפרט, אך הדגישו כי המקרה מוכר ומטופל
אם לילד אוטיסט: ''העלילו  על בני כי אונן בפני מדריכה''
גורם המקורב למדריכה סיפר: ''האירוע המדובר עבר פרשנות של הצוות הבכיר''. מרכז שיקומי אלונים

אם לילד המוגדר בתחום הספקטרום האוטיסטי מנהלת בשבועות האחרונים מלחמת חורמה לטיהור שמו של בנה שהואשם לטענתה שלא בצדק כאילו הטריד מינית. "הסיפור החל לפני כשנה וחצי לערך", מספרת האם, "הבן שלי הגיע למרכז השיקומי "אלונים" כילד הסובל מבעיות אוטיזם, וביקש לדבר עם העובדת הסוציאלית המנהלת האת המרכז, עמה נהג לשוחח מעת לעת.  למרות שנענה על ידי המדריכה במקום מספר פעמים כי היא איננה, המשיך בבקשה. לבסוף, אחרי שחזר על בקשתו מספר פעמים חזר הביתה. זמן קצר לאחר מכן נודע לי כי המדריכה ששהתה באותו היום במרכז, דיווחה על המקרה למנהלת המרכז וטענה כי בני נכנס לחדרה פתח את המחשב ועשה מעשה מגונה לעצמו. מאחר שלא היו תקדימים לעניין המעשה המיני, ביקשתי לבדוק את מקלדת המחשב והאזור שלדבריה היה המקום בו פרק את יצרו". מספרת האם "בני כמובן הכחיש זאת בכל תוקף. באותו הזמן מספרת האם כי החלה לקבל תגובות ממדריכים חדשים ומאנשי מקצוע שהגיעו למרכז השיקומי שטענו בפניה כי הם מודעים למקרה. האם שחשה את הפגיעה שחווה בנה בעקבות החשיפה שלטענתה הינה שקרית ונעשתה רק כדי לכתוב דו"ח פנתה למשטרה והגישה תלונה בגין פגיעה נפשית ולשון הרע. במקביל פנתה בכתב למשרד הבריאות ולעיריית אילת. במכתב ששיגרה כתבה: "הוצאת דיבה ולשון הרע של מדריכה (שמה שמור במערכת א.מ) מ"אלונים" אשר העלילה על בני שהוא עשה מעשה מגונה בסניף. לאחר בדיקה שערכתי עולה כי בשנת 2016 דיווחה המדריכה למנהלת אלונים כי הבן שלי הגיע למשרד וחיפש אותה ואונן במשרד של המנהלת. היא דאגה לספר את אותה עלילה לכל צוות המדריכים, הן בעל פה והן בקבוצת הוואצאפ. בשיחה שקיימתי עם המדריכה ועובדת סוציאלית (שמה שמור במערכת א.מ) הכחישה את הנושא וטענה שלא אמרה שום דבר מיני". האם ממשיכה לתאר את הפגיעה הנפשית שחווה בנה ופגיעתה שלה כתוצאה מכך וממשיכה לתאר את התנהלות המדריכה לכאורה. האם מציינת כי פנתה ליזם המפעיל את המרכז באילת: "מסרתי לו מה עשו לבן שלי וכי אני יודעת שפוגעים במתמודדים נוספים ובצוות שעזב והוא אמר לי שהבן שלי בשבילו הוא בסך הכל שני אחוז רווח. האם ראוי ונכון שיתייחסו למתמודדים בעירנו כשני אחוז, האם הייתם מוכנים שיתייחסו כך לילדכם?". לתימוכין בדבריה הציגה האם צילומי מסך מהודעות שהועברו על ידי המדריכה בקבוצת הוואצאפ וכן הקלטות של שיחות עם גורמים באלונים: "בהקלטות אומרים עובדים במקום כי נחשפו לסיפור על ידי המדריכה. אחת מהעובדות הסוציאליות מסרה לי כי התיאור שתיארה המדריכה היה כי הילד שלי, היה ב'אובר' התלהבות ונראה כאילו חווה סוג של אורגזמה בגלל ההתלהבות שלו מהמחשב, אך אותה עו"סית ציינה כי התמונה שנמצאה על צג המחשב לא הייתה בעלת אופי מיני ורחוק מכך. בגלל זה הסיקה המדריכה מסקנה שהינה מסקנה שקרית".  
משרד הבריאות נכנס לתמונה
בעקבות מכתבה של האם שיגרה עו"ד גל הפנר, עוזרת ראש עיריית אילת, מכתב לרונית דודאי מנהלת תחום בריאות הנפש במשרד הבריאות. במכתבה ציינה עו"ד הפנר: "התושבת פנתה בעניין המקרה להנהלת אלונים אך אלו השיבו את פניה ריקם. ניכר מדבריה של התושבת ותיאור הטיפול בבנה כי נדרשת בחינה מעמיקה של הנושא על כל פרטיו. בסיום מכתבה ביקשה כי תטפל בפניה כ"גוף האמון ומכווין מקצועית את אלונים וכן להתייחסותך לדברים". משרד הבריאות השיב לאם כי פתח בברור הנושא עם הגורמים הרלוונטיים, "אנו נטפל בה במלוא תשומת הלב עם השלמת הבדיקה נשוב ונודיעך על ממצאינו", כתבו מהמשרד לאם. 


גורם המקורב למדריכה סיפר: "האירוע המדובר עבר פרשנות של הצוות הבכיר, לא נאמר על ידי המדריכה דבר על מעשה מגונה. היא סיפרה כי המתמודד הגיע באותו יום כשהוא בסערת רגשות, המדריכה לא הכירה אותו כל כך ולכן לא ברור מי היה האחראי להפצת הנושא המיני מלכתחילה". 

 

תגובות


מחברת אלונים נמסר בתגובה: "אנו בחברת אלונים שיקום בקהילה, מחוייבים למתן שירות מקצועי, איכותי ומיטבי, לכלל מקבלי השירות, ופועלים במקצועיות לא מתפשרת. לא נוכל להתייחס לאירוע ספציפי זה בשל חיסיון. תגובתנו נמסרה למשרד הבריאות. אנו מאחלים למתמודד המשך בחירות נכונות, עשיה טובה והצלחה".  

במשטרת ישראל אישרו את דבר הגשת התלונה ומסרו: "הוגשה תלונה שעניינה כפי שצוין בפנייתך אך מאחר ומדובר בהליך שמקומו להתדיין בהליך אזרחי הוחלט על הפסקת הליך החקירה".

ממשרד הבריאות נמסר: "מפאת סודיות רפואית לא ניתן להתייחס למקרה הספציפי. הנושא מוכר למשרד הבריאות ומטופל מול המשפחה וכן מול חברת אלונים".


חדשות אילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש