פרסומת
דלג

להחזיר את אבא הביתה

מאת: אהובה מאמוס ● צילום: מערכת ערב ערב ● 4/7/2018 19:29 ● ערב ערב 2870
אלישע גור אריה תושב אילת ובעברו אזרח מדינת ישראל שירד מהארץ, גילה כי אינו יכול להיכנס למדינת ישראל אפילו באשרת תייר על מנת לבקר את משפחתו ● בתו הגר מנהלת מאבק מול הרשויות בטענה כי מניעת כניסתו כתייר אינה מאפשרת לו להתייצב במשרדי משרד הפנים פיזית כנדרש לצורך השבת אזרחותו ● לאחרונה העלתה הבת עצומת מיילים תחת הכותרת: "מחזירים את אבא שלנו הביתה" ● במשרד האוכלוסין וההגירה טוענים: “בני משפחתו של אלישע פנו בבקשה להשיב את אזרחותו וקיבלו מענה מפורט ורשמי מה עליהם לעשות"
להחזיר את אבא הביתה
נלחמת לאפשר לאביה לבקר את אמו בת ה-90. הגר גור אריה

הגר גור אריה, תושבת אילת, מנהלת מאבק ארוך שנים מול משרד הפנים, על מנת לאפשר לאביה אלישע המתגורר ב-20 השנים האחרונות בחו"ל לחזור לגור באילת. בשלב הזה מבקשת המשפחה לאפשר את כניסתו לארץ על מנת שיוכל להסדיר את מעמדו וזאת לאחר שבפעמים האחרונות שניסה להיכנס לביקור בארץ, סורבה כניסתו. בני המשפחה טוענים כי לא עודכנו מדוע מסורבת כניסת האב שוויתר בעבר על אזרחותו הישראלית: "גם אם ויתר על האזרחות עדיין הוא יכול להגיע כתייר, "טוענת בתו הגר, "אמרו שכדי להסדיר את אזרחותו עליו להגיע למשרד הפנים, אבל איך הוא יעשה זאת אם לא מאפשרים לו להיכנס לארץ אפילו כתייר". הגר מבקשת מתושבי אילת להיכנס ולחתום על עצומת מיילים אותה היא מדוורת בימים אלה תחת הכותרת: "מחזירים את אבא שלנו הביתה". 

 

"כל פעם אומרים משהו אחר"


הגר מספרת כי במשך 25 שנים מתגורר אביה בשוויץ, שם הקים מספר עסקים שונים בהם עסקים בתחום המזון, ובהם מסעדות, ברים ועוד. אחת המסעדות, לדברי הגר, היתה מסעדה לבנונית אותה פתח אביה עם שותף שבעברו היה תושב לבנון וכיום הינו תושב שוויץ. בכל אותן שנים היה אביה מגיע לביקורים בארץ ולא היו בעיות, לפני חמש שנים ביקש אבא להיכנס לארץ לביקור כתייר ועוכב בנמל התעופה בן גוריון לאחר 24 שעות עיכוב הוחלט להחזירו לשוויץ ולא לתת לו להיכנס לארץ. בניסיון להבין מדוע?, עודכן כי מדובר בהוראה מדרגים גבוהים. במהלך התשאול נשאל אבא גם על השותף הלבנוני שבזמן זה כבר נפרדו דרכיהם מספר שנים קודם לכן".
אנחנו לא ממש בטוחים מה סיבת הסירוב כי כל פעם אומרים משהו אחר: פעם זאת הוראה מדרגים גבוהים בלי לתת הסברים למה?, פעם שזה בגלל השותף הלבנוני, אומנם הם לא שותפים יותר אך השותף רכש מאבא את המסעדה לפני מספר שנים ומשלם לו עבור הרכישה בתשלומים חודשים", היא מספרת. 

 

עצומה: "ושבו בנים לגבולם"


לאחרונה החלה הגר מפיצה בקרב תושבים בקשה לחתום על עצומה שהפיצה במייל תחת הכותרת, "מחזירים את אבא שלנו הביתה". ביום שני השבוע שיתפו את העצומה כ-660 אזרחים ומטרתה של הגר להגיע ל-1000 מיילים. בעצומה נכתב: "אנו בני משפחתו וחבריו של אלי (אלישע), מבקשים מענה וטיפול בהול ללא כל דיחוי בעניין השבתו של אלי הביתה. אלי חי בשוויץ ב-20 השנים האחרונות, אך כשהוא מבקש להיכנס ארצה לבקר את מולדתו הוא מקבל יחס שווה לאחרון העבריינים. אלי מנותק מהארץ ושורשיו נמצאים כאן פזורים בכל הארץ". בהמשך מפורטים בני משפחתו ומקום מגוריהם: "אמו שולמית חולה ולעת זקנה מתגוררת בחיפה ואחיו  - שעל סף עיוורון – מתגורר באזור השפלה וחיפה. בנותיו באילת וחבריו ומשפחתו המורחבת בכל חלקי הארץ. כל פנייתנו למשרדי הממשלה השונים –נתקלו בהתעלמות גורפת או בתשובה חמקנית. אנו שולחים מכתב זה ומבקשים ממך, כי אכפת לנו. יש לך את היכולת לשנות את גורלו של אלישע. בידיך הכוח לקיום המצווה החשובה של קירוב לבבות יהודים. "ויש תקווה לאחריתך נאום ה' ושבו בנים לגבולם", הגיע הזמן לתת מענה בעניין בעל חשיבות שכזו...".
 
האם אבא נחשב יורד מהארץ? האם ביקש לעשות עלייה? 
"אבא ירד מהארץ וויתר על האזרחות שלו על מנת לקבל אזרחות שוויצרית. בשלב הזה אנחנו מבקשים כי יוכל להיכנס לבקר אותנו בני משפחתו באילת כתייר. במשרד הפנים אומרים כי אם הוא רוצה לטפל בהחזרת אזרחות ישראל הוא מחויב להגיע אליהם פיזית אך איך הוא יגיע אליהם אם לא נותנים לו להיכנס לארץ אפילו כתייר".

כבר יותר מחמש שנים שהוא מסורב כניסה, מדוע החלטת דווקא כעת להפעיל עצומת מיילים? 
"בגלל שאבא בודד ואני לא יכולה לראות את זה יותר. הייתי אצלו שלושה חודשים וקשה לי לראות אותו ככה. עצומת מיילים עשיתי מכיוון שבכל פעם ששלחתי מכתבים למשרדים השונים היו מתעלמים. במסגרת עצומת המיילים יש יוזר שכל מי שנכנס ללינק ולוחץ 'שלח מייל', העצומה נשלחת למשרדים הממשלתיים הרלוונטיים . לא צריך למלא שום דבר רק ללחוץ". 

האם יש יעד במספר כמות המיילים שאת רוצה להגיע ? 
"כן היעד הוא 1000 מיילים שיפציצו את המשרדים". 
ממשרד האוכלוסין וההגירה נמסר: "מר אלישע גור אריה היה בעבר אזרח ישראלי ואינו עוד, לאחר שוויתר על אזרחותו לפני שנים רבות. לאור העובדה שאת התהליך הוא עשה, תמוהה הפניה שלכאורה מדובר באזרח. בני משפחתו פנו בבקשה להשיב את אזרחותו וקיבלו מענה מפורט ורשמי מה עליהם לעשות. כך או כך, התשאולים שבוצעו לו בשדה התעופה אינם תשאולים של הרשות ויש לפנות לגורם הרלוונטי.

ביקשנו ממשרד האוכלוסין וההגירה להתייחס לטענת המפחה לפיה נמנעת כניסתו של אבי המשפחה גם כתייר, ולו על מנת להתייצב במשרדי משרד הפנים לצורך הסדרת אזרחותו מחדש, מהמשרד נמסר:
"אין לנו כוונה להסדיר את הנושא בכלי התקשורת. בניגוד למה שהם אומרים הם כן פנו בכתב בנושא החזרת האזרחות ונמצאים איתנו בקשר קבוע".

ממשרד הפנים נמסר : "הנושא נמצא בטיפול דוברות רשות האוכלוסין  וההגירה שהינם יחידה נפרדת ממשרד הפנים יש לפנות אליהם לקבלת התייחסות".


חדשות אילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש