פרסומת
דלג

קפאון בענף הנדל''ן באילת: בחמש השנים האחרונות נבנו באילת רק 191 דירות בנות 2 חדרים

מאת: רותם נועם למערכת ערב ערב באילת ● צילום: רותם נועם למערכת ערב ערב באילת ● 1/8/2018 19:15 ● ערב ערב 2874
למרות מצוקת הדיור בשנים האחרונות בישראל לא בונים דירות קטנות ● מניתוח נתוני הלמ''ס שנערך על ידי ’אלדר שיווק’, עולה כי רק 2% מהבנייה בישראל הם של דירות קטנות בנות שני חדרים ● באילת המצב טוב יותר, אך עדיין רחוק מלענות על הביקושים ● על פי הנתונים, בחמש השנים האחרונות נבנו רק 191 דירות בנות שני חדרים מתוך התחלות בנייה של 435 דירות
קפאון בענף הנדל''ן באילת: בחמש השנים האחרונות נבנו באילת רק 191 דירות בנות 2 חדרים
באילת בדומה לשאר חלקי הארץ, לא מעוניינים בבתים לזוגות צעירים ויחידים בשל שיקולים כלכליים. שכונת המאפייה

לדברי רוני כהן, מנכ"ל אלדר שיווק, "בישראל לא נבנות מספיק דירות קטנות לעומת הביקושים. בחינת הפילוח של מספר הנפשות במשקי הבית בישראל מעלה כי בשנת 2016 19% ממשקי הבית כללו נפש אחת, 24% ממשקי הבית כללו שתי נפשות, כלומר 43% ממשקי הבית בישראל כוללים עד 2 נפשות – רווקים ורווקות, גרושים וגרושות, אלמנים ואלמנות, משפחות חד הוריות ועוד. לאוכלוסיות אלו לא ניתן מענה במסגרת הבנייה החדשה בישראל".
באילת הביקושים גבוהים יותר. לדברי היזם האילתי אבי כראל, "אילת זו עיר נופש וכבר היום עוד לפני ששדה התעופה החדש נפתח יש עלייה חדה בכניסת תיירים לעיר ובביקוש לחדרים ודירות נופש קטנות. כאשר ישבנו לתכנן את מתחם באטרפליי בדקנו את השוק וגילינו שבשנים הקרובות צפוי גידול של 43% בביקושים לדירות קטנות וחדרי נופש וזה עוד לפני שידענו על חברות ענק כמו בריטיש איירוויז ולופטהנזה המתכננות להשיק קווי תעופה סדירים לעיר".
העיר שמובילה בהתחלות בנייה של דירות קטנות היא תל אביב עם 3372 דירות 2 חדרים בחמש השנים האחרונות ואחריה בפער ניכר ירושלים ורמת גן. אילת ממוקמת במקום ה-12 בדירוג הערם בהן מוקמות הכי הרבה דירות בנות 2 חדרים. במקום השני ירושלים עם 1620 התחלות בניה של דירות כאלו, במקום השלישי רמת גן עם 941 התחלות בניה, ולאחריה אשדוד (740), רשל"צ (466), אשקלון (305), חיפה (297) ורמלה (296). מסיימות את הרשימה מעלה אדומים (309 וכפר ורדים (25).
מומחי נדל"ן מעריכים כי הסיבה לכך נעוצה בתמריץ הנמוך שיש לראשי ערים לבנות דירות למגורים בכלל ודירות מגורים קטנות בפרט, זאת מאחר והקמתן של דירות מגורים גוררת אחריה עלויות נלוות עצומות בצורת תשתיות ודרישה להקמת מוסדות ציבור שעלותם גבוהה, מאידך גיסא הארנונה המשולמת על ידי דירות למגורים הינה בתעריף הנמוך ביותר, לעומת זו המשולמת על ידי משרדים, מסחר ותיירות. לפיכך ברורה העדפתם של ראשי ערים לבניית מתחמי משרדים ולא שכונות מגורים, וודאי שלא כאלה בהן דירות לזוגות צעירים או יחידים. גם באילת ניכרת המגמה כאשר בשכונת המאפיה שבמרכז העיר ,למשל, תוכננו בתחילת הדרך מבני מגורים בהם דירות בנות 2-3 חדרים, אלא שלבקשת הקבלנים, אושר בסופו של דבר לשנות את תמהיל הדירות לדירות בנות 4-5 חדרים. תהליך דומה עבר גם פרויקט יוסי אברהמי שמאחורי מרכז רכטר וניתן לראות מגמה דומה גם בכל הפרויקטים שאושרו לבניה בשחמון בשנים האחרונות.


חדשות אילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש