פרסומת
דלג

''רק כשהבן שלי שמע את צליל הרוח הבנתי כמה הוא לא שמע קודם''

מאת: מירב לוי דיאמנט למערכת ערב ערב באילת ● צילום: מערכת ערב ערב ● 1/8/2018 19:58 ● ערב ערב 2874
מה עושה אבא גרוש, פושט רגל, שהבן שלו חייב מכשיר שמיעה לתפקוד יום יומי אבל עם כל הרצון הטוב אין לו את היכולת הכספית? ● ש', תושב אילת, פנה בצר לו לחבריו בקבוצת 'אבא פגום' ● תוך חודשיים עזרו לו החברים לעמוד במטרה ורכשו עבור הילד מכשיר שמיעה ● המנכ"ל והבעלים של חברת 'שטיינר' מכשירי שמיעה, שקרא על היוזמה במדור החברה של 'ערב ערב', מבקש כעת לשדרג את מכשיר השמיעה של הילד למכשיר הטוב ביותר שקיים בשוק, בעלות של אלפי שקלים נוספים ● "אף פעם לא עמדתי במקום של להזדקק למשהו", אומר השבוע ש' הנרגש ● "היום אין לי מילים להודות לכל האנשים הטובים שעזרו לנו"
''רק כשהבן שלי שמע את צליל הרוח הבנתי כמה הוא לא שמע קודם''

על זה בדיוק נאמר כוחה של מילה מודפסת. לפני שבועיים פרסמנו במדור החברה של 'ערב ערב'  - 'מותק', תמונה וכמה שורות שסיפרו איך קבוצת הפייסבוק 'אבא פגום', התארגנה בהפלגה מיוחדת לתרום כספים לטובת ילד אילתי שזקוק למכשירי שמיעה. רצה הגורל ומי שקרא את השורות האלו היה אריק שטיינר, הבעלים והמנכ"ל (דור שלישי) של חברת מכשירי השמיעה 'שטיינר' המובילה בארץ. באותו רגע היה למנכ"ל ברור שהוא רוצה להגיע לאבא ולילד ולתרום לו את מכשיר השמיעה הטוב ביותר שקיים בשוק. חשב וגם עשה. נציגת החברה שיצרה קשר עם מערכת העיתון כבר בשבוע שעבר, חוברה על ידינו לאביו של הילד. עכשיו הם במגעים לקידום העניין. "נשמח להעניק לילד את מכשיר השמיעה הטוב והמתקדם בשוק", הבהירה השבוע רוני הכט, יחצ"נית חברת 'שטיינר', שפתחה לאחרונה סניף ראשון באילת.

 

מצטערים, התינוק לא שומע


כשטל (שם האמיתי שמור במערכת), כיום בן חמש וחצי, רק נולד, כבר בבדיקת השמיעה הראשונית בבית החולים אובחנה אצלו בעיית שמיעה. בגיל 14 יום בלבד כבר נדרשו הוריו לעלות עמו בדחיפות לבית החולים 'שניידר' כדי לבדוק את מצבו של התינוק, מאחר ובאילת לא היה הציוד הנחוץ לבדיקה הנדרשת. "עלינו עם תינוק קטנטן בחורף, בקור ובגשם לבית החולים", נזכר ש', אביו של טל, בתחילת המסע שנמשך בפועל מאז ועד היום, כשבממוצע אחת לחודש וחצי במרוצת השנים שחלפו, נדרש הילד לעלות לבדיקות חוזרות בבית החולים. "האבחנה של הפרופסור הגדול הייתה שמדובר במים באוזניים כתוצאה מהלידה. לא ביג דיל", מספר ש', "דובר על כך שלקראת גיל שנתיים הילד יעבור ניתוח כפתורים, משהו שלא מעט ילדים עוברים במהלך חייהם הצעירים". ש' שמודה כי הוא אבא יוצא דופן, שמעריץ את בנו היחיד והבכור מבהיר: "חיינו בבועה שהכל יהיה בסדר. אף אחד לא נתן לנו את התחושה שיהיה מעבר". הוא מספר על הקושי לעמוד שם בדרך לניתוח ולראות את הבן שלך שוכב על המיטה, מורדם בהרדמה מלאה, עם מסכת החמצן על הפנים ולחכות בציפייה מורטת עצבים עד ליציאתו מחדר הניתוח. "אבל עברנו גם את זה". אלא שבבדיקות הבאות של טל התברר כי למרות ניתוח הכפתורים מצב השמיעה בשתי האוזניים לא השתפר. "זו הייתה חרדה של ממש. המשכנו בדיקות וטיפולים עד שזמן קצר לאחר מכן התברר שמדובר בפגיעה עצבית מולדת שגרמה לשמיעה שלו להיפגע בסדר גודל של 50 אחוז בכל אוזן". במילים פשוטות, טל כמעט ולא שומע. "זה לא היה משהו גנטי או משהו שקרה בדרך או בלידה, אלא פשוט מום מולד שלא היו לו הרבה הסברים", מבהיר האב.

 

חברי אבא פגום בהפלגה למען המטרה. עופר אשורוב (שמאלי)

 

כשהאסימון נופל לך ואתה לא יכול לעזור


במקביל לנסיעות, לבדיקות ולטיפולים ולימים הלא קלים שעברה המשפחה, גם במקרה הזה חוו בני הזוג פרידה, כשאביו של טל מסדיר מול גרושתו הסדרי ראייה רבים ככל שניתן על מנת להמשיך ולשמור על קשר רציף עם הילד החשוב לו כל כך. אם לא די בכל אלו, ואולי בין השאר כתוצאה מכל אלו, עבר האב פשיטת רגל והגיע למצב כלכלי קשה אותו לא הכיר מעולם. "כשאתה בא מלמעלה הכי קשה לך להיות למטה", הוא מודה היום, אלא שלמרות הקושי הוא עשה כל שביכולתו על מנת שלא להחסיר מבנו דבר. בגיל שלוש וחצי הובהר להורים כי בנם זקוק למכשיר שמיעה. "ולא מדובר רק במכשיר שמיעה לילד, אלא גם במעין כפתור שמותקן על הבגד של מי שעומד מולו על מנת לסנן את קולות הרקע החזקים שיכולים להפריע לילד בשמיעה ובהסתגלות למכשירי השמיעה", מסביר עופר אשורוב, חברו של ש' מקבוצת הפייסבוק 'אבא פגום', שייכנס עוד מעט בצורה הכי דומיננטית לתמונה.
המכה שנחתה על בני הזוג הייתה כפולה. "לא יכולתי להפנים שהבן שלי צריך מכשיר שמיעה", מודה ש', "אתה כל הזמן מנסה לדחות את זה מתוך אמונה אמיתית שזה יהיה בסדר והוא ישמע, אתה מנסה, מתקשה לדמיין את הבן הקטן שלך הולך עם מכשיר שמיעה על האוזניים, ובעיקר לא מצליח להבין עד כמה הבן שלך לא באמת שומע", הוא מודה היום. אלא שבשלב מסוים כשהבין כי הבן שלו נפגע מבעיית השמיעה לא רק במישור הפיזי אלא גם ובעיקר במישור החברתי, התחיל הדבר לחלחל אצל האב שהבין שאין עוד מנוס אלא לרכוש את מכשיר השמיעה. "העיכוב ההתחלתי לא היה בגלל הכסף", מודה ש', "אלא בגלל אי היכולת שלך כהורה לקבל את זה. אבל אז אתה שם לב שאתה מדבר עם הילד שיושב מאחוריך ברכב והוא כל הזמן שואל אותך "מה? מה?", הילד עולה הביתה בוכה כי החברים לא רוצים לשחק אתו וכשאתה יורד למטה לברר מה קרה, אתה מגלה שכשהחברים החליפו משחק, הבן שלך לא שמע את זה ולא שיתף פעולה. אתה מבין שאי היכולת שלך לקבל את המצב לאשורו פוגעת בבן שלך ובסופו של דבר אין מנוס אלא לצייד אותו במה שיעזור לו ויעשה לו טוב יותר- מכשיר שמיעה".

אלא שעכשיו, כשנבדקה עלות המכשיר הנדרש התברר כי מדובר בסכום של כ – 24 אלף ₪. "כשהאסימון נופל אצלך, אתה מבין שזה משהו שהיה צריך לקרות כבר אתמול", אומר ש', "מצד שני אין סיכוי שיש לך את הסכום הזה. לכונסי הנכסים אין שום רגשות, הם לא מוכנים לשמוע שיש לך בעיות ולהתפשר ולהנמיך מעט את סכום ההחזרים החודשיים שלך כי אתה חייב לעזור לבן שלך. פניתי לכל עמותה או גורם אפשרי שמבטיחים לעזור בשעת צרה, אבל חוץ מלדבר, בפועל אף אחד לא עושה יותר מדי. המדינה מבטיחה להשתתף בעלויות, אבל קודם לכן אתה צריך לרכוש את המכשיר, לשלוח את המסמכים הנחוצים למשרדים המסוימים ואז לגלות מה סדר גודל ההשתתפות של המדינה, שזה בפני עצמו הזוי לגמרי". וככה כשאבדו מצדו כל הסיכויים לעזור לבנו, ש' לא הסכים להרים ידיים והחליט לפנות בצר לו למקום האחרון שעוד נותר לו בדרך - לקבוצת הפייסבוק אליה הוא משתייך מזה מספר חודשים - 'אבא פגום'.

 

הכי לא פגומים


מזה מספר חודשים שש' משתייך לקבוצת 'אבא פגום'. במהלך התקופה הזו הוא הבין עד כמה חברי הקבוצה באילת עוזרים לחברי הקבוצה ולקהילה בכלל. "אתה מבין שגם אם אין לך כסף יש לך עוד הרבה דברים שאתה יכול לעזור בהם", הוא אומר ומספר איך באחד הימים כשכמה מחברי הקבוצה ישבו יחד על בירות וצפו באחד ממשחקי המונדיאל החשובים, התקבלה פתאום הודעה בקבוצה שלבחורה יש מקרר לתרום, איך כולם עזבו באחת את המשחק, חשוב ככל שיהיה ונסעו מהר לאסוף את המקרר והעבירו אותו לגורם שלישי שהיה צריך אותו. "פתאום כשלא היה לי עוד למי לפנות, החלטתי לאזור אומץ ולפנות לחברי הקבוצה שלי", הוא מספר ומודה שזה היה אחד הדברים הכי קשים שעשה בחייו. "כשאתה רגיל להיות תמיד בצד שנותן, תורם, עוזר ועושה למען אחרים, הכי קשה לך לבקש ולהיות זקוק לעזרה". ואף על פי כן הוא נפגש עם כמה מהגברים ובבכי מר גולל בפניהם את הסיפור. "אני בחור רגיש באופיי", הוא מודה, "על אחד כמה וכמה כשזה נוגע לבן שלי. אין לך מושג איך שאני בכיתי בפגישה הזו. לא בכיתי אלא התייפחתי ממש כמו ילד קטן". מהר מאוד הרימו החברים את הכפפה ויצאו לדרך בפרויקט שנועד לגייס כספים לטובת רכישת מכשיר השמיעה לבנו. עכשיו, לראשונה, פגש ש' והכיר אנשים שעד אז היו עבורו בעיקר שם נוסף בקבוצה הגדולה. פתאום הבעיה שלו, הפכה להיות הבעיה שלהם. זה התחיל בפוסט אנונימי שהם העלו בקבוצה, אבל כמו שבדרך כלל קורה, כשמדובר בפוסט אנונימי העזרה קטנה יותר. כשהתרומות נתקעו היה להם ברור שש' חייב להזדהות, כדי שייראו שיש באמת מישהו מאחורי הסיפור וכדי שההיכרות האישית אתו תעזור להמשך התרומות. ובאמת, אחרי אין סוף התלבטויות ולאחר שלא נותרה לו עוד ברירה, העלה ש' בקושי רב פוסט גלוי בו גולל את סיפורו האישי וביקש את עזרת חברי הקבוצה. והעזרה לא איחרה להגיע. ש' אורבך, מנהל 'מכבי דנט' באילת, ובעיקר עופר אשורוב, ממובילי הקבוצה באילת, היו הדוחפים הראשיים. "יותר מעזרה כספית, את מבינה פתאום שיש כאן אנשים שעוטפים אותך, דואגים לך, מחזקים", מספר ש', "יותר מכולם היה זה עופר אשורוב שלקח על עצמו במאה אחוז לקדם את הנושא. הוא לא הרפה ולא מרפה לרגע. בן אדם נורמטיבי עם משפחה, ילדים, עבודה, ששם אותך במרכז העניינים והוא אפילו לא הכיר אותי קודם. הוא העלה מסרונים, פוסטים, רץ לאנשים לאסוף מהם כל שקל שהיו מוכנים לתת, הוא ספג את המצב הנפשי הקשה בו הייתי נתון, ראה אותי ואת הילד ולא נשאר אדיש. כשאני מסתכל על כל מה שהוא עשה למעננו בתקופה הזו קשה לי להאמין עד כמה בן אדם יכול לתת מעצמו. לומר עליו שכולו לב, זה מעט מידי ביחס למה שהוא עשה, הוא לקח את העניינים על עצמו ברמה שהפך להיות הסנן הראשון בדרך. במקומות בהם אני לא הייתי מסוגל, הוא היה מדבר במקומי ובשמי, מגייס תורמים, עזרה וכל מה שרק אפשר". ש' מספר על בעלי עסקים בעיר שהגו רעיונות לעזור, "ביניהם יקי, הזכיין החדש של סניף ה'בורגר ראנץ' באילת שהציע לתרום 10 ₪ מכל מכירת מנה לחברי 'אבא פגום'. שלומי מ'ישראל ים' תרם את סירת האקסטרים שלו המדהימה לטובת הפלגה של הגברים בקבוצה, כשכל אחד התבקש לשלם 50 ₪ סכום שכולו הועבר 
לטובת המטרה. פגשתי במהלך התקופה הזו אנשים שאין להם הרבה אבל הם רצו לעזור וכל אחד נתן מה שהיה באפשרותו. יום אחד צלצל אלי נהג משאית שאני לא מכיר, הוא הגיע עד אלי הביתה, חיבק אותי חזק והרגיע ושם לי משהו ביד. אחרי שנסע ראיתי שהוא שם לי ביד 400 ₪. התקשרתי אליו ואמרתי לו שהוא הגזים. לא היה צורך לתת כל כך הרבה. אבל הוא רק הבטיח שיעשה עוד עבודות וייתן עוד. זה לגמרי לא היה קל לקבל. אבל אין לי אפילו מילים להודות על כל מה שנעשה עבורנו בימים האלו".

 

"גם כשאתה בקנטים אתה יכול לעזור"


עופר היה גם האיש שהתלווה אל ש' וגרושתו כשטל קיבל לאחרונה את מכשירי השמיעה שנרכשו עבורו תודות לכספים שאספה הקבוצה. "הפכתי להיות הבן המאומץ שלו", צוחק ש' בתודה. "הוא צילם את טל עם מכשיר השמיעה והעביר לחברי הקבוצה בשידור ישיר את שלב ההתאמה ואת הרגעים הראשונים שטל שמע. "פתאום אני רואה את הילד שלי פורח. אז נכון שלפעמים זה מציק לו ולא נוח, אבל כשאתה מגלה שהבן שלך פתאום מבין שכוס פלסטיק שמקמטים עושה רעש, או שומע את הקול של הרוח ומתלהב, שומע את הרעש שהכפכפים עושים, רק אז אתה מבין כמה החסרת ממנו בכל התקופה שלא הבנת, בתקופה שלא הצלחת להפנים שהבן שלך זקוק למכשיר שמיעה. אז נכון שרואים את זה ונכון שהוא לא כמו כולם עכשיו, ועדיין זה מתגמד לנוכח העובדה שהוא שומע ומאושר. הוא קופץ וטוב לו ולי אין מילים. פתאום את מגלה שאת משתייכת לקבוצה שבה אתה לא רק נותן אלא גם מקבל. פתאום אתה מבין את גודל העשייה של הקבוצה הזו, את גודל העשייה של כל אחד ואחד מאלו שעשו למענך ואני פשוט מאושר שהתגברתי על הקושי ועל הבושה ופניתי לקבל את עזרתם. הקבוצה הזו עוד לפני המקרה שלי מילאה אותי. כמי שהיה גרוש, נשא על גבו את כל הצרות ודי התבודד בבית, הקבוצה שינתה אותי מקצה לקצה, שחררה ונתנה לי להבין שגם כשאתה בקנטים אתה יכול בעצמך לעזור לאחרים".  

"הסיפור הזה של הילד והאבא שרוצה לעזור לבנו אבל לא יכול נגע לי בנקודה הכי כואבת שיש", מספר השבוע עופר אשורוב, ה'מלאך הטוב' של ש', ומי שעמד בראש מבצע ההתרמה. "הבחור שקודם לכן הכרתי רק בשם ותמונה פנה אלי בקטע של לשתף ולפרוק ומאותו רגע היה לי ברור שאני לוקח את זה על עצמי ויהי מה". עופר שמסביר בהווה על מכשירי השמיעה כאילו היה מבין גדול בתחום, מודה שאף פעם לא היה קשור לנושא עד שהגיע ש'. "למדתי הכל תוך כדי תנועה", הוא צוחק, "קודם לכן כבר ידעתי איזה כוח יש לקבוצת 'אבא פגום', אבל המבצע הזה רק חיזק אצלי את ההכרה בכוחה של הקבוצה. פעם נוספת גם הייתי עד לכך שלאילתים יש לב רחב והם יעזרו ויתרמו בכל מה שצריך, זה מדהים בכל פעם מחדש להיתקל בזה. נכון להיום ש' ואנוכי הפכנו לחברים על בסיס יום יומי, אני מרגיש שהפכנו למשפחה. לראות את הילד ברגע הראשון שמחברים לו את מכשיר השמיעה, מגלה עולם חדש של קולות ורעשים זה היה מראה מרגש שלעולם לא אשכח".

בימים אלו חברו ש' ועופר לרוני מחברת 'שטיינר' שמלווה את טל הילד כל הדרך למכשיר השמיעה החדש והטוב יותר, שכן על מנת לקדם את קבלת מכשירי השמיעה, התפשר האבא על מכשיר מעט יותר זול. עכשיו, בעקבות תרומתה של חברת שטיינר, יוכל טל ליהנות ובגדול מהמכשיר הכי טוב שיש.
’ערב ערב’ ימשיך ללוות את הסיפור 


חדשות אילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש