פרסומת
דלג

מי נתן למפגע הזה 'דגל כחול'? זוהמה והזנחה בחוף הדתיים

מאת: אהובה מאמוס ● צילום: אהובה מאמוס ● 9/8/2018 00:18 ● ערב ערב 2875
בפתח חוף הדתיים הממוקם במפרץ השמש, מתנוסס לו בגאווה דגל כחול המעיד על תו תקן עולמי של איכות שמשמעותו כי הרשות מחויבת כי החוף עומד בתו תקן סביבתי מחמיר ● בפועל זהו אחד החופים המוזנחים והמלוכלכים באילת ● ''השקיעו בחוף, החוף קיבל תו 'דגל כחול' שזה אומר שהחוף מדוגם, איפה מדוגם'', קובל מוריס מנהל החוף, ומצביע על מפגעים שונים ואפילו על צואה של אנשים שמסרבים לשבת על האסלות המלוכלכות והרותחות ● על חניות לנכים או אפילו מים זורמים וסבון ונייר טואלט אין בכלל מה לדבר ● עיריית אילת: ''הנושא הועבר לגורמים הרלוונטיים ויטופל בהתאם'' ● מעמותת אקו-אושן נמסר: ''אנו נעביר את הפניה לעיריית אילת שאמונה על נקיון, הנגשה ותחזוקה שוטפת ובהחלט נפקח ונבחן את תקינות החוף. באם נמצא כי החוף אינו עומד בסטנדרטים המחמירים ובקריטריונים המקצועיים של הדגל הכחול נשקול הסרת התו מהחוף המדובר''
מי נתן למפגע הזה 'דגל כחול'? זוהמה והזנחה בחוף הדתיים
אסלות מתכת לוהטות ● נייר טואלט ומים זורמים אין, צואה מרוחה יש

 

 

בעיריית אילת חשבו על האוכלוסייה הדתית והקימו לפני מספר שנים את חוף הדתיים בפאתי קו החוף הצפוני- מזרחי. בנקודה הנושקת לגבול הירדני ממוקמים שני חופים תחומים, האחד מיועד לנשים והשני לגברים. החוף משתרע לאורך 70 מטר בלבד ויש בו הפרדה מלאה, למהדרין. הוא מוקף כולו במחיצה אטומה לחלוטין בגובה 2.5 מטרים, שמנתקת אותו מהמתרחש סביבו. במרכזו מחיצה דומה נוספת שמפרידה בין אזור הגברים לאזור הנשים. בפתחו של החוף מתנוסס בגאווה "דגל כחול" ולצדו שלט המעיד כי מדובר בחוף שקיבל תו תקן עולמי של איכות. תו התקן מעיד על כך שהחוף עומד בסטנדרטים בינלאומיים גבוהים של שירותי הצלה, עזרה ראשונה, איכות המים, ניקיון החוף, שירותים, מקלחות, ברזיות וכדומה. עמידת החוף בסטנדרטים של הדגל נבחנת על ידי ועדה לאומית אחת לשנה. 

 

מי נתן למפגע התברואתי הזה 'דגל כחול'?


אלא שהרוחצים הדתיים המגיעים למקום אינם מבינים כיצד זה קיבל החוף את התו הבינלאומי ומדוע מגיע לו, לאור מצבו העגום, 'דגל כחול'. הרוחצים טוענים כי מדובר בחוף מוזנח , שאינו מנוקה ואינו מציע שירותים מינימליים עבור הרוחצים בו. 'ערב ערב' יצא לשטח על מנת לבדוק את הטענות: כאמור החוף מחולק לשני אגפים מגודרים בגדר עץ צפופה. כבר בכניסה לחוף נראה כי שכחו לסמן במקום חניות בכלל וחניות נכים בפרט , מבט מערבה מתגלה כי החוף הסמוך שאינו חוף מוכרז, קיבל חניות מסומנות והוא כולל גם ארבע חניות עבור נכים. 
עוד נמצא כי בכל אחד מהחופים ישנם שני תאי שירותים הנמצאים בכניסה לחוף, אלא שאלה קטנים ואינם יכולים לשמש כמלתחה. השירותים עצמם עשויים ממתכת (נסו לשבת ב-45 מעלות כשהשמש קופחת בחוץ. גם דלתות הכניסה לשירותים עשויות מברזל כולל הידיות. השירותים עצמם מלוכלכים מאד, הברזים לשטיפת ידיים רופפים ואינם מחוברים ועל מים זורמים אין מה לדבר. הביובים עצמם חשופים וסתומים והכיורים מלאים בחול ולכלוך. הפחים המיועדים לנייר מלוכלכים ונראה כאילו התמלאו קורוזיה. נייר טואלט אין בנמצא וסבוניה המלאה בסבון, הינה בגדר חלום באספמיה, באי החוף נאלצים להסתפק במתלה הריק. 
בנוסף, נמצא כי אין במקום גישה לחוף עבור נכים. בחוף הנשים יש מתקן כיבוי אש עם בטון תלוש ממקומו  שנשען על קיר העץ המקיף את החוף. בכניסה לחוף יש בוצה מחליקה, וכמו כן העצים בכניסה לחוף הם בעלי ענפים ארוכים המקשים על המעבר ואף נכנסים לעיניים. המקלחות בעלות זרם חזק מאד ללא הגנה כפי שקיימת בחוף הסמוך (שכזכור אינו חוף מוכרז) וזרם המים חזק מאד כך שאלו נשפכים בזרם לים. מאחר ולא קיים מחסום שיוכל לווסת את ירידת המים דרך הביוב, יוצרים המים בוצה לאורך כל הדרך. במספר ביקורים שערכנו במקום נמצאו זבובים רבים באזורי הבוצה, הן בכניסה לחוף והן ביציאה ממנו. כמו כן החוף אינו מכיל אפילו כיסא אחד שלא לדבר על ספסל, הפרגולות נותרות מיותמות מכיוון שלטובלים לא ממש נעים לשבת על החול שאינו נקי ואין מקום בו יוכלו המתרחצים להניח חפצים.

 

בהעדר מחסה ניתכים המים בעוצמה וזורמים לחוף


"העיקר להגיד שיש חוף לדתיים"


למוריס מנהל החוף מטעם עיריית אילת ומציל כבר 40 שנה בחופי אילת, הדבר חורה עד מאוד: "השקיעו בחוף, החוף קיבל תו 'דגל כחול' שזה אומר שהחוף מדוגם, איפה מדוגם", הוא קובל ומצביע על מפגעים שונים ואפילו על צואה של אנשים שמסרבים לשבת על האסלות המלוכלכות והרותחות. "יש כאן ריח של שתן את מריחה?", הוא שואל כאשר אני מזיזה פני בשל גל ריח לא נעים. כאשר אני שואלת את מוריס מי אחראי לניקיון החוף ומדוע אין כסאות, מלתחות והגנה מהרוח במקלחות ומים בברזים, ומדוע הביוב בתוך חדרי השירותים פתוח וסתום בלכלוך, הוא מסביר כי: "מגיע מישהו פעם ביום מנקה והולך". נציין כי הבדיקה בחוף נעשתה במשך מספר פעמים אקראיות ובשעות שונות, בכולן נמצאו אותם הממצאים המעידים על הזנחה פושעת. 
מוריס מסתכל בערגה על החוף הסמוך: "הנה תראי בעיניים שלך, עובדים על הניקיון של החוף עם גרניק  (מפוח עלים א.מ), אפילו פעם אחת לא נכנסו לכאן לנקות עם גרניק ושם זה אפילו לא חוף מוכרז". הוא מצביע על סוככי הרוח שהציבה העירייה בחוף הסמוך(השחפים) שאמור לשמור על הרוחצים מפני הרוח כשהם משתמשים במקלחות, "שם יש ברזיות, יש שולחן וכסאות לאנשים שרוצים לעשות פיקניק או סתם לשבת בחוף עם המשפחה ופה כלום. שם הכל מסודר ופה לא רוצים לעשות כלום. שם יש מקלחת עם מחיצה צבועה יפה שנותנת קצת צבע ופה כלום. כאן לרוחצים אין אפשרות לתלות תיק או לשבת. קרו מקרים שבאו אנשים מבוגרים או נשים בהריון ונתתי להם כיסא ממני, מה אני אשאיר אותן בלי, אין כאן גישה לנכים שיוכלו גם הם ליהנות מהחוף, הרבה פעמים הרמתי נכים ונתתי להם כיסא ממני שיוכלו לשבת אחרי שהם יוצאים מהמים. ראי בחוף הצמוד בנו עבורם ועבור הציבור הרחב חניות מסודרות עם אבנים משתלבות ופה אני כאן כבר 7-8 שנים והחניה רק דופקת את הרכבים. בנו כאן חוף יפה אבל לא מנקים ולא שומרים ולא מטפחים, העיקר להגיד שיש חוף לדתיים". הוא מצביע על הבוצה שנוצרת בשל לחץ המים של המקלחות ובוצה נוספת בכניסה לחוף ואומר: "כל העסק הזה של המים מביא הרבה יתושים וזבובים". 


למה לא מקימים כאן מזנון? האם עוברים כאן מוכרי ארטיק? 
"לא זה לא משתלם כלכלית". 


ומה עם המצילים, הם זוכים לתנאים נאותים או שגם להם יש תלונות?  
"אני אגיד שזה לא האידיאלי אבל אני לא מתלונן, אני מסתדר. בשבילי אני לא צריך כלום אבל אני דואג למתרחצים. אני זה שצריך להתמודד עם הטענות למה מלוכלך, למה אין ולמה ולמה". 
בהמשך הביקור נתקלנו בבניה שמתבצעת בחוף בצד של הנשים, במקום היו מספר נשים שסירבו להיכנס למים היות וגברים עבדו במקום, מוריס הסביר כי בקרוב יעברו הנשים לצדו השני של החוף ואילו הצד בו הן נמצאות כיום יהפוך בחלקו למועדון שייט עבור הציבור הדתי ואף יפתחו בצד הגדר פתח על מנת שיוכלו להוריד את הסירות לים". 
בינתיים הנשים עמדו והסתכלו על ילדיהם שהשתכשכו במים: "אין לי מקום לשבת", קבלה אחת הנשים, "מצד אחד הגעתי כדי לטבול עם ילדי וליהנות מיום כיף בים, אולם יש כאן גברים שמבצעים עבודה ואני לא יכולה להסיר את הבגדים ואפילו לא יכולה לשבת על החוף עם השמלה מכיוון שזה לא צנוע". 
טענה נוספת שעלתה מתיירת שהגיעה מצרפת ורחצה במקום היתה לגבי שעות הפתיחה: "מפורסם כאן שלט ששעות הפתיחה הן כל יום בין 09:00-17:00. כתוב ששעות פתיחה אלו הן גם בימי וערבי חג וכן בשבתות וחגים, אך זו הטעיה שכן בפועל הופך החוף לחוף פתוח לכלל המתרחצים בסופי שבוע וזה לא כתוב בשום מקום. ביקרתי בחוף ביום חמישי והגעתי ממלון הרודס בשבת, נאלצתי ללכת כי גיליתי שהחוף מעורב ונאלצתי לחזור למלון", היא מספרת, "מאד התאכזבתי". 
מוריס מודע לבעיה: "נכון", הוא מודה, "השלט לא מדגיש כי בסופי שבוע בשבתות וחגים מגיעה לחוף גם אוכלוסייה שאינה דתית, אין שילוט שמסביר לאוכלוסייה הדתית שיש עירוב בשבתות ולכן הרבה דתיים מגיעים לחוף וברוב הזמן הם מתאכזבים לגלות כי החוף עמוס ברוחצים שאינם דתיים". 


מעיריית אילת נמסר: "הנושא הועבר לגורמים הרלוונטיים ויטופל בהתאם".
פנינו לחברת אקו אושן לבדוק כיצד קיבל החוף דגל כחול ופירטנו בפני החברה את המפגעים שנמצאו בתגובה מסרה העמותה: "תודה רבה על פנייתך והסבת תשומת ליבנו. אקואושן הינה עמותה המקדמת שמירה על הסביבה הימית והחופית ורואה חשיבות עליונה בשמירה על חופי ישראל נקיים וראויים לרחצה. אקואושן מבצעת מספר ביקורות בשנה בחופי הדגל הכחול וממצאי הבדיקה ששלחת לנו אכן מדאיגים. אנו נעביר את הפניה לעיריית אילת שאמונה על נקיון, הנגשה ותחזוקה שוטפת ובהחלט נפקח ונבחן את תקינות החוף. באם נמצא כי החוף אינו עומד בסטנדרטים המחמירים ובקריטריונים המקצועיים של הדגל הכחול נשקול הסרת התו מהחוף המדובר.  אנו קוראים לכל תושבי אילת אשר מגיעים לחוף ואינם מקבלים את רמת השירות המובטחת לפי הקריטריונים של הדגל הכחול, עליהם ניתן לקרוא באתר אקואושן, לשלוח תלונה אלינו. כל תלונה מטופלת בהקדם האפשרי".

 

על פי המצויין באתר אקו אושן הנתונים לבחירת חוף כחול הם: 

 

"הדגל הכחול הינו תו איכות בינלאומי המוכר בעולם. הדגל הכחול ניתן לחופים ומרינות אשר עומדים בקריטריונים בינלאומיים בנושאי חינוך ומידע, איכות מים, בטיחות ושירותים וניהול סביבתי. הדגל הכחול הפך סימן למצוינות המוכר על ידי תיירים ואנשי מקצוע ויכול לעזור לקידום התיירות בחוף או במרינה."
הקריטריונים: 
על החוף להציע  פעילויות חינוכיות סביבתיות   לקהילה שבקרבתו ולפרסם מידע על המערכות האקולוגיות בחוף ובקרבתו, על השירותים הניתנים בחוף ומהם כללי ההתנהגות בחוף.
על החוף לעמוד בדרישות לאיכות מי הרחצה ולעמוד בדרישות תדירות דיגום המים, לפחות חמישה דיגומים לעונה.
החוף יעמוד בדרישות בנושאים כגון: איסוף אשפה, מחזור אשפה, אכיפת איסור כניסת רכבים לחוף, איסור לינה שאינה מותרת בחוף ובקרה ואכיפה של כניסת בעלי חיים לחוף.
ידאג החוף לתחזוקה שוטפת ונאותה של מתקני החוף, מספר מצילים ואביזרי הצלה נאותים, תכנית פעולה מוכנה למקרה של זיהום חמור, אכיפה, נגישות לנכים ( לפחות בחוף אחד לכל רשות) ומי שתיה זמינים ונקיים."
בחברהת אקו אושיין מדגישים כי על הרשות  המבקשת לקבל דגל כחול , חובה לשתף פעולה עם דרישותיהם "המשמעות הערכית של תכנית זו היא כי רשות מקבלת על עצמה, קריטריונים מחמירים, משקיעה מאמצים ומפנימה את עקרונות החשיבה הסביבתית במערכת." 


חדשות אילת - ערב ערב באילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש