פרסומת
דלג

דרמה במצפה: רגע לפני שנכנס לתפקיד פוטר מנכ''ל המצפה התת ימי החדש

מאת: אהובה מאמוס ● צילום: מערכת ערב ערב ● 24/8/2018 20:39 ● ערב ערב 2877
רגע אחרי שחתם על חוזה העסקה כמנכ''ל המצפה התת ימי החדש, הודיעו לחיים רוגטקה כי המינוי לא אושר ● רוגטקה היה צפוי להיכנס לתפקיד מנכ''ל האטרקציה המובילה באילת כבר בתחילת חודש ספטמבר, ואף ערך הכנות לקראת מעבר משפחתו להתגורר בעיר ● במצפה טוענים לבעיית זמינות והיעדרויות בשל עיסוקיו הנוספים של רוגטקה ומוסיפים: ''הבנו שמדובר בפילוסופיות ניהול שונות, מדובר בהחלטה אמיצה'' ● רוגטקה: ''המצפה התת ימי הפר עמי את החוזה באופן בוטה בכל קנה מידה: חוזי, ערכי, מוסרי וחברתי''
דרמה במצפה: רגע לפני שנכנס לתפקיד פוטר מנכ''ל המצפה התת ימי החדש
עדיין מחפשים מנכ

זמן קצר לאחר עזיבתו של מנכ"ל המצפה התת ימי באילת יוסי אני, מינתה הנהלת המצפה התת ימי באילת את חיים רוגטקה כמנכ"ל האטרקציה. ההודעה על המינוי הועברה לעובדים לפני כשבועיים, לאחר שרוגטקה חתם על החוזה וכבר הכין את משפחתו לקראת מעבר לעיר אילת (כולל השכרת דירה). אלא ששבוע לאחר שהודיע באופן רשמי על המינוי, הודיע השבוע ארז בן נון, המנהל התפעולי של חברת האם, וממלא מקום המנכ"ל, כי מינויו של רוגטקה מבוטל. מקורבים לרוגטקה מספרים כי הוא התרגש מאוד מהמינוי, ואף עשה את כל ההכנות לקראת המעבר עם משפחתו לאילת ממעלה אדומים. הרומן של רוגטקה עם אילת אינו ראשוני. עברו המקצועי כולל בין השאר את ניהולן של האטרקציות 'עיר המלכים' ופארק האתגרים 'טופ 94' באילת . ניהול אטרקציות אינו חדש לרוגטקה שניהל בעברו גם את פארק מיני ישראל.

 

זה שעזב


לפני כשלושה שבועות שלח יוסי אני מי שכיהן כמנכ"ל המצפה התת ימי הודעות לכל חבריו ומכריו. בהודעה כתב אני: "שלום חברים, רציתי להודיע לכם שאחרי 11 שנים נפלאות כמנכ"ל המצפה התת ימי באילת, אני מסיים את תפקידי בחודשים הקרובים. אני יוצא לדרך חדשה עם אתגרים חדשים". 

אני כיהן כמנכ"ל המצפה באילת ב-11 השנים האחרונות. בשנות כהונתו נבחר המצפה מספר פעמים כאטרקציה המובילה והרווחית במדינת ישראל. אני גם היה שותף בהקמת בריכת הכרישים ודאג לפינה קבועה בערוץ 2 בה עדכן על מצב השונית ועל הפעילות הנעשית במצפה: פעילות שיקום אלמוגים, גידול סוסוני ים, צבי ים ועוד. כמו כן עידכן על פעילות בתי הספר והגנים שהיו חלק מהשמירה על השונית. בשנה האחרונה הוביל אני את המצפה לקבלת תואר המלווה בפרס הוקרה של משרד המסחר והתעשייה כאטרקציה הנגישה בישראל,  זאת לאחר שזכו בתואר מספר פעמים מעמותת נגישות ישראל. לצד אלו, הקפיד אני על העסקה של אנשים עם מוגבלויות, ודאג לשימור הצוות ולרווחתו. 
הידיעה על סיום תפקידו הותירה את אנשי המצפה מופתעים. אלו סיפרו בהערכה על מנכ"ל אכפתי ותומך. לצד זאת היו עובדים שאמרו כי הכתובת הייתה על הקיר.  מקורבים לאני טענו כי ההחלטה לסיים את תפקידו הגיעה על רקע חילוקי דעות לגבי אופי הניהול . "אני היה מנכ"ל שדרש עבודה, אבל גם ידע לשמור על האינטרסים של העובדים. כאשר היתה תחלופה בהנהלה, הוא נדרש לעבוד נגד צו ליבו וזה מה שהוביל להחלטה על סיום תפקידו", סיפר מקורב לאני. 

 

וזה ש(כמעט) בא


כאמור רוגטקה מונה למנכ"ל המצפה והיה צפוי להתחיל את תפקידו בשניים בספטמבר. אלא שביום רביעי שעבר, הגיע ארז בן נון, המנהל התפעולי של חברת האם  למצפה התת ימי, כינס את המנהלים והודיע כי המינוי של רוגטקה בוטל.
מקורבים לרוגטקה טוענים כי הביטול נעשה בשל התערבות של גורמים מקומיים "שלכלכו" את שמו של רוגטקה. עוד ציינו כי יתכן וההחלטה לבטל את המינוי, באה על רקע מלחמה שניהל רוגטקה בעבר רוגטקה מול המצפה, כשיצא נגד "אילת אטרקציות", חברה של המצפה המחזיקה בדוכני מכירת אטרקציות במלונות ובאזורי תיירות נבחרים. אז טען רוגטקה כי מכיוון שהמצפה הוא מונופוליסט ומחזיק בכל דוכני האטרקציות בעיר, לא ניתנת חשיפה מספקת לאטרקציות אחרות .  במצפה מכחישים את הטענה מכל וכל, ובמכתב שיצא לרוגטקה מטעמם, פורטו נימוקים נוספים לביטול ההסכם, ביניהן טענות להיעדרויות, קיום עסקים נוספים ופערים ברמת הניהול. בנימוק השלישי מסתתרת ככל הנראה חוות דעת שלילית לה זכה רוגטקה מגורמים תיירותיים בעיר אילת, זאת בניגוד להמלצות שקיבל, כך גם מודים במצפה,  מגורמים מתחום התיירות מחוץ לאילת. בהנהלת המצפה בחרו לתת משקל יתר לממליצים האילתים, וזאת, לדברי מקורבים, בשל החשיבות שרואה המצפה להשתלבותו בקרב בעלי האטרקציות וגורמי התיירות הפועלים באילת. עיקר הטענות כנגד רוגטקה נוגעות כאמור לנוכחות וזמינות הודות לעיסוקים נוספים שלו, ובמצפה לפיכך לא ראו כיצד ניתן לגשר בין פילוסופיות הניהול השונות של הצדדים. במצפה רואים בהחלטה שנטלו החלטה אמיצה וסיכמו כי "ההחלטה הייתה טובה ועדיפה בסיטואציה הזו, לפני שיגרם נזק לצדדים".

ממשרד יחסי הציבור של המצפה נמסר: "מנכ״ל פארק המצפה התת ימי, מר יוסי אני, מסיים בסוף ספטמבר 11 שנים לכהונתו. כפי שציינו, בספטמבר היה אמור להיכנס מנכ״ל חדש לתפקיד, אך לאחר בדיקה נוספת שנערכה נמצא כלא מתאים. הנהלת המצפה, למרות אי הנוחות שבדבר, החליטה להמשיך את חיפושיה אחר מועמד/ת מתאים שיענה על דרישות התפקיד הן מבחינת ניסיון רלוונטי והן מבחינה אישית ויתאים לתרבות האירגונית והניהולית של הפארק".
בתגובה אמר חיים רוגטקה: "הסיבות שבגינן החליטה הנהלת המצפה התת ימי להפר את ההסכם איתי הנן בגדר רכילות, חוסר דיוק ובחלקן אף שקרים. המידע שבידי מוכיח אלף מונים את שנאמר להנהלת המצפה הן על ידי והן נאמר אודותיי על ידי אחרים ובחיוב מלא. כל השאר, הנו בגדר רכילות זולה ונמוכה הנאמרת על ידי בעלי אינטרסים נגועים, שחלקם אפילו לא מכירים אותי באופן אישי. אין בין דבריהם כפי שנמסרו לי, לבין המציאות כל קשר. הנהלת המצפה התת ימי הפרה עמי את החוזה באופן בוטה בכל קנה מידה : חוזי, ערכי, מוסרי וחברתי. אני שומר על זכותי להגיב בפירוט בזמן ובמקום המתאים , זאת תוך שמירה על זכותי לנקוט בהליכים נגד כל מי שפגעו בי ו/או בשמי הטוב ". 


חדשות אילת - ערב ערב באילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש