פרסומת
דלג

פורטרט מקומי - אדר קרוצ'י - הפכה תחביב למקצוע

מאת: ציפי קרליק ● צילום: ציפי קרליק ● 4/9/2018 09:54 ● מה נשמע 564
אילת מלאה בגיבורות וגיבורים מקומיים עם חזון ועשייה קהילתית. לא כולם עושים זאת בהתנדבות וחלקם עושים זאת תמורת תשלום ועדיין בשם החזון הקהילתי. נשמח לשמוע מי הם, מנער/ה ועד מבוגר/ת.
פורטרט מקומי - אדר קרוצ'י - הפכה תחביב למקצוע

 

הפכה תחביב למקצוע

 

מי? אדר קרוצ'י בת 28, נשואה + ילד + כלב וחתול  ספרית כלבים.


איך התחלת לעשות את מה שאת עושה ?  
"התנדבות עם בעלי חיים והצלתם, הייתה שם תמיד. בבית תמיד היו כלבים, ואני תמיד הוספתי עוד. בשנת 2013 קיבלתי פיצויים לאחר תאונה, והחלטתי לעזוב את אילת לטובת לימודי אסיסטנטית בבית דגן. לאחר עבודה במודיעין בחנות חיות, אליה הייתה צמודה מספרה, הגעתי להחלטה שזה המקצוע שלי ולא טעיתי.
בשנת 2014 עברתי לגור בבת ים, ובמשך השנה עבדתי במספרה בתוך חנות חיות. שנתיים אחר כך חזרתי לאילת וכמה חודשים אחר כך, ב- 26.9.16 'ספאפיס' נפתחה לראשונה.

תגובות אנשים והמשפחה לעשייה שלך?
"נולדתי להורים 'עסקיים'. מבחינתם ספרות כלבים, וכל ההתעסקות סביב בעלי חיים הייתה מיותרת ובגדר זה לא עסק ריאלי. מצד שני, למזלי, הם הורים מאוד תומכים. הם נתנו ויתנו לי לעשות את הטעויות שלי, ותמיד יהיו שם כדי לתפוס אם אפול. במקרה הזה הטעויות לא היו גדולות, והיוו אבני דרך למקום בו אני נמצאת היום כך שהיום התמיכה כמובן הרבה יותר גדולה.

איפה היה החיבור שלך לצד החברתי, למה התחלת בזה?   
"כשהייתי ילדה התנדבות פחות הייתה על הפרק, אבל תמיד מצאתי מישהו שצריך עזרה.
בגיל 10 בערך, מצאתי את פאפי, שהמספרה קרויה על שמו- גור שחור, יונק, זרוק בתוך קרטון, צורח. לקחתי אותו הביתה, סעדנו אותו, ולאחר שכנועים קלים הוא נשאר אצלנו. מאז התחיל אצלי החיידק החברתי.

 


ספרית ועזרה לבעלי חיים?
"בדרך כלל מי שמגיע אליי ממקום של מצוקה, אלו דווקא הכלבים הגזעים, ההיפואלרגנים, אלו שעולים אלפי שקלים. אלו בהזנחה מתמלאים בראסטות, פצעים ודלקות. כשכלב נמצא במצב כזה, הוא סובל מכאבים איומים. את רואה ומרגישה את השחרור כשהתספורת נגמרת והוא חופשי. במקרה אחד היה חתול, שהיה כולו גוש דבק צהוב, כמו החומר איטום שהופך לקצף. עבדנו עליו יומיים כדי להוציא הכל, לצערי לבסוף הוא לא שרד"
.
מה החלום?
"אני חושבת שזה כמו אצל כל פעיל או אוהב בעלי חיות- להרוויח מלא כסף בכדי לפתוח חוות הצלה ענקית. תעסוקתית, החלום הוא להצליח לעסוק בזה כל חיי. לפתוח פנסיון חופשי, ואולי אפילו טיפולי, מספרה ענקית עם מספר עמדות, חנות, וטרינר, בקיצור מרכז ענק בו הכל מתרכז במקום אחד".

מה חושבת שיכול לעזור לשנות דברים?
"בראש ובראשונה זו הממשלה. כשאין חוקים ברורים, ומרגיש שהכל סותר, וגם החוקים שיש לא נאכפים, אנחנו בבעיה. צריך לשנות את החוק, ולתחום את המורשים למכור כלבים שיהיו מגדלים עם תעודות שיעברו ביקורות על בסיס קבוע. כל כלב/ה היוצאים לבית, ייצאו רק לאחר שיעוקרו/יסורסו ורק לאחר בדיקה שהבית מתאים ומבין מה כרוך בגידול בע"ח.
כל מה שאני אומרת מבוסס על מה שיש היום במדינות אחרות. הבעיה מתחילה ונגמרת בקומבינות ובאנשים שמנסים לעשות כסף".

 אפשר לשנות דברים באמצעות נתינה? 
"הנתינה וההסברה יכולות לשנות הרבה, הן כבר שינו. היום המודעות גדולה, אבל לא מספיק.
החזון הוא להגיע ליום שהמסר הועבר, ותהיה ביקורת, שלא ימיתו עוד כלבים בריאים (היום ממיתים 120,000 כלבים בשנה).

מה בקרוב ?   
"בחודשים הקרובים המספרה עוברת שינוי. היא כבר לא תהיה ניידת, מכיוון ויהיה פנסיון ביתי, בו אצטרך להיות על מנת לשמור על הכלבים. סופסוף אוכל לעזור בבית אומנה לדניאלה ולאילת אנימלס, ולהיות בסביבת האהבה הגדולה שלי, בעלי חיים".


חדשות אילת - ערב ערב באילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש