פרסומת
דלג

בשנה הבאה תחרות סקסופון בינלאומית ע''ש מייקל ברייקר

מאת: אביבה דקל ● צילום: מערכת ערב ערב ● 5/9/2018 09:21 ● מה נשמע 564
וגם זה קרה במסגרת אירועי פסטיבל הג'אז באילת - השקתה של תחרות סקסופן בינלאומית שתתקיים בשנה הבאה, על שם הסקספוניסט מייקל ברייקר ז"ל ● בתחרות ישתתפו סקספוניסטים מכל הארץ והעולם ● הפרס הראשון בתחרות יעמוד על סכום של 10.000 $
בשנה הבאה תחרות סקסופון בינלאומית ע''ש מייקל ברייקר
מנציחים את זכרו של ברייקר

במהלך ימי פסטיבל הג'אז באילת, התקיימה מסיבת עיתונאים מיוחדת בה הוכרז על התחרות הסקסופוניסטים הבינלאומית ראשונה מסוגה באילת. במהלך השנה הקרובה, מקווים המארגנים שירשמו ואף יגוייסו לתחרות סקספוניסטים רבים מכל העולם, מקצועיים ומנוסים לצד תלמידי בתי הספר למוסיקה, שיעברו אודישנים במהלך השנה. לשלב חצי הגמר שיתקיים בתחילת פסטיבל הג'אז באילת בשנה הבאה, יגיעו הטובים ביותר. על פי התוכניות הגמר יהיה לאחד ממופעי הפסטיבל. 
במסיבת העיתונאים נכחו בין השאר המוזיקאי הרבי הנקוק, שחתם את ימי הפסטיבל השנה, ונגנים רבים שהכירו את מייקל ברייקר מקרוב וידעו לספר עליו, ביניהם אלי דג'יברי, המנהל האמנותי של הפסטיבל, סקסופוניסט בינלאומי בעצמו, שהופיע ומופיע בארצות שונות בעולם, ניגן עם הרכבים מכובדים שונים, והכיר היטב את מייקל ברקר.
ברקר ז"ל הופיע בפסטיבל הג'אז הראשון באילת לפני 32 שנה, והקשר שלו עם הפסטיבל באילת נשאר הדוק. כשחלה ונלחם על חייו, אירגן הפסטיבל התרמת מח עצם. מספר הנרשמים לרשימת התורמים בארץ ובעולם היה כה גדול עד כדי כך שלמרות שלא הצליחו למצוא התאמת תורם למייקל בריקר, בזכות מספר הנרשמים הגדול לתרומת מח עצם, הצליחו רבים להציל אלפי חולים אחרים.  
הרעיון ליזום תחרות סקסופוניסטים מכל העולם נולד במוחו של הרב אלפרט ומובילים אותו אלי דג'יברי, המנהל האמנותי של הפסטיבל, עו"ד גיא רון, יו"ר אגודת הידידים של הפסטיבל, אשתו  של מייקל, סוזן, דאריל פיט, המנהל הוותיק של מייקל והפסנתרן דני גוטפריד, שהיה המנהל האמנותי של הפסטיבל ב-22 שנותיו הראשונות.

 

מעודד, עוזר ורגיש


"אזנו של מייקל היתה תמיד כרויה ודלתו פתוחה בפני סקסופוניסטים ונגנים אחרים בראשית דרכם, או בפני כאלו שחוו משבר באמצע דרכם", סיפר אלי דג'יברי, "כשהייתי בן תשע עשרה, התגשם חלומי ופגשתי את הרבי הנקוק והזדמן לי לנגן עם האליל שלי. את שלוש השנים שניגנתי איתו לא אשכח כל חיי. אבל עוד דבר שלא אשכח הוא שערב אחד, כשניגנתי עם הרבי הנקוק, היה בקהל גם מייקל ברקר. הרגשתי שניגנתי נורא ואיום. כשירדתי מהבמה הרגיש מייקל מיד שמשהו איתי לא בסדר ושאל מה קרה? סיפרתי לו שלדעתי ניגנתי מאוד לא טוב. " על מה אתה מדבר? ניגנת מעולה", ענה לי מייקל וסיפר לי שגם הוא תמיד בטוח שהוא מנגן לא מספיק טוב. את המילים האלה לא אשכח אף פעם – מילים שאולי נאמרו רק כדי לעודד אותי, אבל הוציאו אותי מהרגשה שנכשלתי, ועזרו לי לחזק את הביטחון שלי כנגן. כזה היה מייקל. תמיד מעודד, עוזר ורגיש למצוקות של אחרים", סיכם דג'יברי. 
אחריו נשא נאום קצר הרבי הנקוק שאמר: "הנגינה בסקסופון היא תמצית מהותו של הג'אז. למייקל ברייקר היתה טכניקה שלא היתה לאף אחד אחר, ואם הסקסופון הוא מהות הג'אז, המוסיקה של מייקל, שהיתה טכניקה מושלמת, מעורבת ברגש ויצאה מהלב, היא נשמתו של הג'אז. התקליט האחרון שהקלטתי עם מייקל היה התקליט האחרון שהקליט בחייו, ואני לא שוכח את החווייה שהרגשתי תוך כדי ההקלטה – שמה שאני חווה בנגינה של מייקל הוא הדרגה הגבוהה ביותר של ההבעה המוסיקלית. ידעתי אז שימיו ספורים. באחת ההפסקות בהקלטה הוא אמר לי: "מצאתי מטרה נוספת לחיים, מלבד מלהיות סקספוניסט, מצאתי את ההזדמנות שמשום שחליתי, אוכל לעזור לכל כך הרבה חולים, שיוכלו להינצל בעזרת תרומות מח העצם שנאספו במטרה להציל אותי". ואכן, הכמות העצומה של הנרשמים לרשימת תורמי מח עצם להצלת חייו של מייקל ברייקר, הצילה הרבה מאד חולים ועזרה להם להבריא".


חדשות אילת - ערב ערב באילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש