פרסומת
דלג

מכת מוות לאילת: שר הפנים אריה דרעי קבע - העיר תיסגר בשבת

מאת: רותם נועם למערכת ערב ערב באילת ● צילום: ווקיפדיה ● 19/9/2018 13:34 ● ערב ערב 2881
שבועות ספורים לאחר הודעתו של ראש הממשלה כי שדה דב ייסגר, סופגת אילת מכה אנושה מכיוונו של שר הפנים שסירב לאשר את חוק העזר העירוני שחוקקה עיריית אילת במטרה להקדים ולעקוף את התיקון לחוק המוכר כ''חוק המרכולים'' ● המשמעות: החל מסוף השבוע הקרוב אמורים להסגר כל בתי העסק הפועלים בעיר בשבת ● בעיריית אילת ציינו כי לא התקבלה הודעה רשמית בנושא אך הדגישו כי העירייה תפעל להילחם בהחלטה בכל מחיר ● ''ברור שהעיר אילת איננה יכולה לשרוד החלטה כזאת שמשמעותה פגיעה אנושה בכלכלת העיר המושתתת רובה ככולה על תיירות עם דגש מיוחד על תיירות סופי שבוע וגידול בתיירות הנכנסת מחו״ל'', נאמר בהודעת העירייה ● במפלגת ישראל ביתנו מתנגדים למהלך שביצע השר בניגוד מוחלט להבטחתו קודם להעברת התיקון, ומבקשים לזמן את דרעי לשימוע בוועדת הפנים
מכת מוות לאילת: שר הפנים אריה דרעי קבע - העיר תיסגר בשבת

למרות ניסיונה של אילת, לצדן של ארבע עיריות נוספות להחריג עצמה מ"חוק המרכולים", שר הפנים אריה דרעי דחה את בקשתה לאישור חוק עזר עירוני שחוקקה שבועיים טרם כניסת התיקון לחוק לתוקפו, המתיר פתיחת בתי מסחר בשבת באילת. המשמעות, פגיעה אנושה בעסקים בעיר אילת שרוב פרנסתם מושתת על סופי השבוע העמוסים וכן פגיעה בעסקים הפתוחים 24/7. 

 

משרד הפנים: "אין מדובר בצורך חיוני"


מי שעתרה ראשונה לבג"ץ בנושא היתה עיריית ראשון לציון, שכמו עיריית אילת חוקקה חוק עזר המתיר פתיחת עסקים בשבת כשבועיים טרם כניסתו לתוקף של התיקון המתיר לשר הפנים לשקול במשך 60 יום האם לאשר או לפסול חוקי עזר גם שיקולים העוסקים ביום המנוחה השבועי. תיקון זה מוכר בשם "חוק המרכולים". סמכות כזו אמנם כבר היתה מסורה לשר הפנים גם בגרסתו המוקדמת של החוק ואולם אז נדרש כי יפעיל סמכות זו רק במקרים חריגים. התיקון בא להקל על השר לפסול חוקי עזר המתירים פתיחת עסקים בשבת ולמעשה צפה את הפניה שתעשה לבג"ץ וביקש לעקרה מהשורש. 

אלא שכאמור גם חמש הרשויות שפעלו חקיקתית טרם כניסת התיקון לתוקף, מצאו עצמן נדחות על ידי השר. במכתב ששיגר מנכ"ל משרד הפנים מרדכי כהן לעיריית ראשל"צ ולמחלקת הבג"צים, הוא כתב כי על פי עמדת משרד הפנים, אף שחוק העזר אושר שבועיים לפני חוק המרכולים, חוק העזר עדיין כפוף לתיקון בחוק, ומשכך אין לו בסיס כל עוד הוא לא אושר על ידי שר הפנים. מעבר לטענה זו, דחה שר הפנים את בקשת עירית ראשל"צ לפתיחת מרכולים בשבת, מאחר ופתיחת העסקים בשבת אינה עומדת בקריטריונים של "צורך חיוני" לפתיחתם ביום המנוחה השבועי. "ככל שמטרת ההצעה הינה לעגן בחוק את המצב הקיים בפועל, קרי לקבוע בחוק שאותם עסקים - שבמשך שנים היו פתוחים בימי מנוחה בניגוד לחוק - ימשיכו להיות פתוחים בימי מנוחה, אזי לא רק שאין מדובר בביצוע מלאכת איסוף הנתונים וביצוע האיזונים הנדרשים לצורך שקילת קיומם של הצרכים החיוניים והיקף בתי העסק הנדרש לצורך צרכים אלו, כנדרש וכמתחייב בהתאם להוראות הפקודה", כתב המשרד בתשובתו לבג"ץ.


עיריית אילת: "טרם התקבלה הודעה רשמית"


בדומה לעיריית ראשל"צ ושלוש עיריות נוספות, חוקקה גם עיריית אילת תיקונים לחוק העזר העירוני, לפיהם באזורי התיירות וכל האזור שמזרחה לכביש 90, תתאפשר פתיחת עסקים בשבתות. כמו כן סומנו מספר אזורים מחוץ לקו זה, למשל החוף הדרומי, שדרות התמרים ומרכז תיירות. בנוסף לפי התיקון, ישמר מצבם של עסקים שפעלו עד כה בסופי שבוע והם יוכלו להמשיך ולפעול בשבתות. החוק אושר על ידי כל סיעות המועצה. 
השבוע נודע כאמור כי השר דחה את בקשת עיריית אילת וכי חוק המרכולים יופעל גם בעיר אילת, אף שעיריית אילת מיהרה לחוקק את חוק העזר שלה קודם לכניסתו לתוקף. בעיריית טוענים כי לא התקבלה הודעה רשמית על דחיית חוק העזר, וכי למדו על החלטת השר מהתקשורת. במכתב ששיגרו  הרשויות המקומיות בהן חוקק חוק העזר טרם הרחבת סמכויות השר נכתב: "השלטון המקומי מתנגד נחרצות לתשובת השר, כפי שהועברה לרשויות המקומיות. אנו סבורים שכל אזרח בכל רשות מקומית, רשאי ליהנות משרותי בתי עסק שונים בשבת, בתנאי שאושר חוק העזר הראוי במועצת הרשות המקומית, וזאת ללא צורך בנימוקים מיוחדים נוספים. פניית מנכ"ל משרד הפנים נעשתה תוך פגיעה חמורה בזכויותיהם של תושבי מדינת ישראל ובאיחור בלתי סביר בעליל, שאינו מכבד כלל ועיקר את החוק במדינת ישראל שכן חוקי העזר הללו אושרו כדין טרם תיקון החקיקה בכנסת". בהמשך המכתב נכתב: "מהלך זה של משרד הפנים הינו התערבות פוליטית גסה בניהול הרשויות המקומיות ומהווה משום חזרה לתקופות חשוכות אותן איננו רוצים להחזיר בעת הזו. הרשויות כמו גם עיריית אילת מבהירים כי יפעלו בכל הכלים העומדים לרשותם לרבות פניה לבג"ץ על מנת למנוע יישום חוק המרכולים בעיר אילת ועל מנת למנוע פגיעה בעסקים ובצביונה של העיר".

 

ישראל ביתנו: "נזמן את השר לשימוע בוועדת הפנים"


במפלגת ישראל ביתנו שהתנגדה לתיקון הודיעו כי בכוונת המפלגה לזמן את השר דרעי לשימוע בפני וועדת הפנים. ח"כ מירב בן ארי מסיעת כולנו טענה בשידור באתר הכנסת כי החוק, גם אם יעבור, ככל הנראה לא ייושם, לדבריה" זה כמו איסור מכירת חמץ, אין מקום בארץ שלא מוכרים בו חמץ כך שאני לא רואה את ההשפעה של החוק בשטח". עם זאת יש לקחת בחשבון את עמדת בג"ץ שהחלה את מרוץ השדים, לאחר שקבע כי התנהלותן של הרשויות בצורה של העלמת עין מחוקי העזר שלה עצמה אינה מקובלת עליו וכי הוא דורש כי הרשויות יאכפו את חוקי העזר או ישנו אותם בהתאם למצב בשטח. כאמור סוכל ניסיונן של רשויות שניסו לעקוף את התיקון לחוק. 
ח"כ עודד פורר מסיעת ישראל ביתנו צוטט באותו שידור: "אם החוק הוא כלום אז בואו לא נצביע ולא נקדם. חוק המחייב שמירת שבת, יקדם הפוך, במקום לקדם מערכת יחסים משותפת יקדם שנאה". לדבריו, "שר פנים לא יכול לקבוע לרשות מקומית מה יהיה צביון העיר. אם מועצה מקומית החליטה יש קואליציה והרוב מחליט. סגירת עסקים באילת תהווה מכה קשה לעיר שרוב תושביה מתפרנסים מתיירות. השר מנצל את סמכותו לרעה, מה שעלול לגרום לנזק כלכלי לעסקים". בסיעתו של ח"כ פורר ביקשו לזמן את השר דרעי לשימוע בוועדת הפנים במטרה שוועדת הפנים תפעל לבטל את החלטת השר. 
עיריית אילת מסרה בתגובה: "ראשית יצוין כי לא התקבלה הודעה רשמית ככל ויש כזו ממשרד הפנים וניתן רק להצטער שהודעה כזו מגיעה מכלי תקשורת (עיתון ״כיכר השבת״). אנו נלמד את ההחלטה כשזו תתקבל. בכל מקרה, ברור שהעיר אילת איננה יכולה לשרוד החלטה כזאת שמשמעותה פגיעה אנושה בכלכלת העיר המושתתת רובה ככולה על תיירות עם דגש מיוחד על תיירות סופי שבוע וגידול בתיירות הנכנסת מחו״ל. על כן, עיריית אילת תפעל בכל הכלים העומדים לרשותה, הציבוריים והמשפטיים לרבות במקרה הצורך גם פנייה לבג״ץ. אנו מקווים, כי השכל הישר יגבר והעיר אילת תוחרג ובכל מקרה הסטטוס קוו הקיים באילת הוא זה שיישאר!!! העיר אילת היא עיר פלורליסטית שלאורך כל השנים ידעו לחיות בה אחד ליד השני בהרמוניה מלאה, שומרי מצוות ושאינם שומרי מצוות. לכן, לא ניתן לאף גורם להפר את ההרמוניה ו/או לפגוע בעיר אילת". 


חדשות אילת - ערב ערב באילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש