פרסומת
דלג

עיריית אילת מעוניינת בהקמת שוק איכרים, אך האם עומדת בתנאי הסף?

מאת: מערכת ערב ערב ● צילום: מערכת ערב ערב ● 19/9/2018 14:06 ● ערב ערב 2881
25 רשויות ברחבי הארץ, ביניהן אילת, נעתרו לקול קורא שפרסם משרד החקלאות להקמתם של שוקי איכרים, שמטרתם להוזיל את מחירי הפירות והירקות באמצעות שיווק ישיר מהמגדל לצרכן ● הדוכנים יוענקו ללא תמורה מצד החקלאים ובתמורה תהנה הרשות מתמיכה כספית ● אלא שלא ברור כיצד תעמוד עיריית אילת בתנאי הדורש כי בשוק המקומי ימכרו 16 סוגי פירות וירקות שאינם גדלים בערבה ● עיריית אילת: "לכשייסגרו כל הפרטים נשמח כמובן לעדכן"
עיריית אילת מעוניינת בהקמת שוק איכרים, אך האם עומדת בתנאי הסף?
ומה יאמרו על שוק האיכרים רוכלי השוק העירוני לשעבר?

25 שוקי אוכל צפויים לקום במהלך השנה הקרובה ברחבי הארץ, ביניהם בעיר אילת. המדובר ביוזמה של משרד החקלאות שמטרתה להוזיל את מחירי הירקות והפירות לציבור באמצעות הנגשתם שלא באמצעות רשתות השיווק. המשרד פרסם בשנה שעברה קול קורא לרשויות המקומיות וכאמור 25 מהן ובתוכן אילת נענו. כל רשות שעמדה בתנאי הסף שקבע המשרד תקבל סיוע בגובה 330 אלף שקל עד 750 אלף שקל, בהתאם למספר הדוכנים שיעמדו לרשות החקלאים. המשרד דורש כי השווקים יהיו מקורים ויפתחו לקראת סוף השבוע בימי שישי במשך כל חודשי השנה, לפחות חמש שעות ביום. רשות שתביע בכך עניין תוכל לפתוח את השוק גם בימים נוספים במידה ותרצה בכך. 

אלא שלפחות בכל הנוגע לאילת עולה השאלה כיצד תעמוד עיריית אילת בדרישת המשרד לפיה בשוק ימכרו 16 סוגי פירות וירקות על פי רשימה סגורה שקבע משרד החקלאות ושמהווה "סל בסיסי", ביניהם:  תפוח מוזהב וסמית, אבוקדו, אשכולית, פלפל אדום, חציל, גזר, בצל, תפוחי אדמה, בננות, אשכולית, תפוזים, לימונים, מלפפונים ועגבניות. חלק ניכר מרשימה זו אינו מגודל בערבה על ידי מגדלים מקומיים.  עוד נקבע כי מחירם של הפירות והירקות לא יעלה על המחיר הסיטוני העדכני של מחירון "תוצרת הארץ" המתפרסם באינטרנט והרשויות אף נדרשו להציב מחירון בכניסה לשוק האיכרים המיידע את הצרכנים על המחירים שבהם יימכרו המוצרים הבסיסיים, ואף לא לגבות כל תשלום מהחקלאים עבור הצבה או הקמה של דוכן באירועי שוק האיכרים, גם לא בעבור חשמל, דמי ניהול, מים, ארנונה, שירותי ניקיון, שירותי פינוי פסולת ודמי שירות. תנאי זה עלול להעלות את קצפם של הרוכלים מהשוק העירוני שאוחד לפני מספר חודשים עם אירועי חמישי בשדרה, שחלקם מוכרים פירות וירקות, אך נדרשים לשלם לעירייה בעבור השימוש במתקניה.
רשויות נוספות שמשתתפות במיזם הן: רחובות, נתניה, יהוד, גני תקווה, ירוחם, קריית מוצקין, שדרות, אשקלון ומודיעין. 

מעיריית אילת נמסר בתגובה: "חלק מקידום החקלאות באזור אילת והערבה, עיריית אילת אכן מקדמת מול משרד החקלאות הקמת שוק איכרים באילת. לכשייסגרו כל הפרטים נשמח כמובן לעדכן".


חדשות אילת - ערב ערב באילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש