פרסומת
דלג

האם נסוגה ישראל מפרויקט תעלת הימים?

מאת: מערכת ערב ערב ● צילום: מערכת ערב ערב ● 19/9/2018 14:11 ● ערב ערב 2881
הירדנים מתקשים למצוא גורם מממן לתעלת הימים שתחבר את ים סוף עם ים המלח ותפתור על הדרך את מצוקת המים שלהם ● אלא שבמשרד ראש הממשלה קיבלו רגליים קרות מהפרויקט שעלול להביא לייקור עלויות המים לחקלאים ● שמזהירים מצדם מפני אסון שיביא לקריסת החקלאות בארץ
האם נסוגה ישראל מפרויקט תעלת הימים?

 

אף שתמכה במשך שנים בפרויקט, כחלק מחיזוק היחסים בין שתי המדינות, נראה כי ישראל אינה מעוניינת עוד בפרויקט תעלת הימים שאמור לחבר את ים המלח עם ים סוף באמצעות צינורות רחבים שיזרימו מים לימה הגוועת. 

ישראל קיבלה, כך נראה, רגליים קרות בכל הנוגע למיזם תעלת הימים שעלותו המוערכת עומדת על 10 מיליארד שקל. על פי ההסכם שבין המדינות, מחויבת ישראל לרכוש מהירדנים מים במחיר גבוה למדי של דולר לקוב. אך לשם ההשוואה משלמים החקלאים כיום מחיר הנמוך מהמחיר הצרכני העומד על 2-2.2 שקל לקוב. כשמורידים מסך זה את סך הסבסוד לחקלאים, יורד הסכום עוד יותר. בנוסף להסתייגות הישראלית, עומד גם הקושי של הירדנים לגייס את הסכום הנדרש להקמת הפרויקט. סך הכל המדובר על כ-35 מיליון קוב מים לשנה, שיתורגמו ל-35 מיליון דולר בשנה, שיתווספו ל-45 מיליון דולר שתעלה הפעלת החלק הישראלי של התעלה. 
כאמור בעוד שבמשרד לשיתוף פעולה אזורי, עליו מופקד השר צחי הנגבי, מעוניינים בקידום המיזם בעוד שבמשרד ראש הממשלה נסוגו מהכוונה להשלימו. עלויות החיבור של התעלה לתשתיות המים הקיימות בערבה מוערכת ב-1.3 מיליארד שקלים לבדה. 
לאור הסיכון כי ייקור רכישת המים מהירדנים יגרור העלאה של הסכומים אותם משלמים החקלאים למדינה במסגרת חשבונות המים, טוענים הלוביסטים של החקלאים כי תעלת הימים תחסל מחצית מהחקלאות בישראל, זאת מאחר והסכומים שמשלמים החקלאים משמשים לצורך עלויות הפיתוח של מערכת המים במדינה. 
ישראל הציעה בעבר לירדנים להקים צינור חלופי לתעלה מהים התיכון ואולם הירדנים התנגדו. בתכנון המיזם מעורב הבנק העולמי.  תעלת הימים נחשבת פרויקט משמעותי, שלא לומר קריטי עבור ירדן, הסובלת ממצוקת מים חריפה הגורמת להפסקת הזרמת מים לבתים כמה ימים בשבוע. במסגרת הסכם השלום עם ירדן התחייבה ישראל להזרים מים מאזור הכנרת, וההתחייבות אכן מתבצעת - חרף מחאת חקלאים בצפון ומצבה של הכנרת.


חדשות אילת - ערב ערב באילת