פרסומת
דלג

דוח מחקר של הכנסת: ''בידי עיריית אילת מיפוי מבנים בסכנה מפני רעידת אדמה''

מאת: רותם נועם למערכת ערב ערב באילת ● צילום: מערכת ערב ערב ● 3/10/2018 17:09 ● ערב ערב 2883
דוח מקיף שפרסם מכון המחקר של הכנסת בדק את מוכנותן של הרשויות המקומיות בישראל בעת רעידת אדמה ● הממצאים מטרידים ● על אף שבידיה רשימה של המבנים המסוכנים כבר למעלה משנה, לא מצאה לנכון עיריית אילת לפרסם את הרשימה וליידע את הציבור במיקומם ● עיריית אילת: נושא מיפוי בניינים גבוהים ומסוכנים מגיע מתוך ניתוח המענה לתרחישי חירום. המידע קיים בידי כל גופי החירום וההצלה”
דוח מחקר של הכנסת: ''בידי עיריית אילת מיפוי מבנים בסכנה מפני רעידת אדמה''

דוח של מחקר ומידע של הכנסת, העוסק בהערכות ובמוכנות של הרשויות המקומיות בישראל לרעידת אדמה קובע כי בידי עיריית אילת מיפוי מפורט של מבנים מסוכנים וכי ברשותה מפה של העיר ובה מסומנים בנייני קומות על עמודים ומבנים הנדסיים שבהם זוהו נזקים. דוח זה הינו תוצאה של תכנית האב הלאומית להתמודדות ישראל עם רעידת אדמה משנת 2012. תכנית זו דרשה מהרשויות המועדות להעריך מראש את אזורי הסיכון שבהן על פי אופי וסוג המבנה, ובפרט מבנים ישנים, הפגיעים יותר לרעידות אדמה. הדוח מצא כי ישנה שונות גדולה בין רשויות מקומיות ברמת המיפוי שהן עורכות וקבע כי אין בקרה של ביצוע המיפוי. בישראל כ-80,000 מבנים שנבנו לפני 1980 ורק 1900 מהם (2.4%) חוזקו נגד רעידות אדמה, רובם ככולם בין גדרה לחדרה, שכן הדוח מציין את העדר הכדאיות הכלכלית שבהפעלת תכניות תמ"א 38 לחיזוק מבנים נגד רעידות אדמה באזורי פריפריה, שכן התמורה הפוטנציאלית בעבור שתי הקומות הנוספות אנה מאפשרת שולי רווח מעל עלויות חיזוק המבנה. עוד קבע כי רעידת אדמה עלולה להביא, מעבר למספר הגבוה של חללים, גם לכ-170,000 עקורים אשר יזדקקו למקומות מחסה, ולעיתים לפינוי מבתיהם. עד היום הוכנה תכנית לקליטת 430,000 תושבים בבתי ספר ובבתי מלון ברחבי הארץ.
עוד עולה מהדוח כי בידי פס"ח (פינוי, סעד, חללים) יש חמש מכולות קרור אשר כל אחת מהן יכולה לשמש להשהייתם של 48 חללים עד לקבורתם. המכולות נמצאות באילת, חיפה, ירושלים, עפולה ותל אביב. כמו כן ערכה פס"ח חוזה נצור לאספקתם של עוד 40 מכולות קרור בהתראה של 72 שעות. לדברי אלי מועלם, ראש פס"ח, מכולות אלה יספיקו לאחסנתם של כ-2000 חללים. הוועדה ציינה כי ככל הנראה לא כל החללים יגיעו באותו הזמן לתר"ח (תחנת ריכוז  חללים) וכי במקביל תתבצע קבורה המונית. 
המסמך נכתב לבקשתו של ח"כ דוד אמסלם, יו"ר וועדת הפנים והגנת הסביבה.

 

כך זה נראה בפעם האחרונה שהאדמה רעדה. רעידת האדמה באילת 1995 ● צילום: יהודה בן יתח (ארכיון) 

 

'ערב ערב' פנה לעיריית אילת וביקש לדעת מדוע לא תפרסם את רשימת המפנים המסוכנים שברשותה. כן ביקשנו לברר האם קבעה עיריית אילת תבחינים להכריע אילו גופות יושהו במכולות ואילו יקברו בקברים המוניים. כן ביקשנו לברר האם לעירית אילת תקציב ייעודי להערכות לרעידות אדמה או שמא היא מתקצבת סעיף זה מתוך סעיף החרום המלחמתי. 

מעיריית אילת נמסר: "מפאת מיקומה הגיאוגרפי של העיר אילת ועל מנת להיות מוכנים בחירום מתרגלת העירייה באופן עקבי בשיתוף גורמי החירום בכלל ופיקוד העורף בפרט, התמודדות עם תוצאות של רעידת אדמה. תרגילים מתקיימים גם במוסדות החינוך. זה המקום לציין, כי המענה שהציגה העירייה בפני פיקוד העורף ורשות חירום לאומית להתמודדות עם רעידת אדמה משמש כמודל לרשויות אחרות. עוד נציין, כי בביקורת האחרונה למוכנות הרשות לחירום קיבלה העירייה ציון 96 מהגבוהים ביותר במחוז דרום. זאת ועוד העיר אילת הינה חלוץ בנושא הכשרת מתנדבים ותלמידים לנושא חילוץ קל ממבנים. נכון להיום פעילים 30 תלמידים וכ 100 מחלצים בוגרים, אשר מוכנים לסייע במענה לכוחות ההצלה. ויש כוונה להמשיך לבצע הכשרות תלמידים וגיוס מתנדבים ליחידה זו. זאת ועוד, מובילה העיר אילת בארץ בחיזוק מבני חינוך מפני רעידות אדמה וכן חיזוק מבנים. לאחרונה חוזקו בתי הספר אופיר, עציון גבר, יעלים, אולפנה וימין הרצוג. בהמשך יחוזקו חב"ד ,אלמוג וגולדווטר. בכל בתי הספר הותקנו גלאי רעידת אדמה האמורים להתריע כ 15-20 שניות לפני הרעידה, על מנת לאפשר יכולת תגובה מהירה יותר.
לעניין המחסן, בדיקה מול אילן חדידה – מנהל אגף חירום וביטחון בעירייה מעלה, כי לעיריית אילת יש מחסן חירום בגודל 350 מ''ר עם ציוד חירום הכולל נגררי תאורה ניידת, ערכות נגררות של ציוד חילוץ והצלה, שמיכות , ומזרונים, ועוד ציוד רב שנקנה באופן שוטף מתקציב הרשות ובסיוע משרדי ממשלה, רשות חירום לאומית ומינהל החירום של משרד הפנים. הציוד שנרכש הוא בהתאם למענה הנדרש לתרחישי הייחוס בתוכנית רב שנתית .
נושא מכולת הקירור הנמצאת בנמל אילת אמורה לתת מענה ראשוני לאסון רב הרוגים. רשות פס"ח עליונה מבצעת תרגילים וביקורות לרשות המקומית באופן סדור וקיים נוהל מתואם מול מחלקת פס"ח של משרד הפנים. במקרים קיצוניים רשות פס"ח עליונה תשלח לעיר מכולה נוספת על פי צורך. 
נושא מיפוי בניינים גבוהים ומסוכנים מגיע מתוך ניתוח המענה לתרחישי חירום. המידע קיים בידי כל גופי החירום וההצלה זאת על מנת להגיב בזמן הקצר ביותר לאזורים עם פוטנציאל גדול יותר להיפגע, בעיקר בניינים ישנים שנבנו לפני 1988 מאז חל תקן בנייה שאמור לשרוד רעד אדמה. התוכניות הינן מבצעיות ומשמשות כאמור את גופי ההצלה. במקביל פועלת העיר אילת בשיתוף משרד השיכון לחיזוק מבנים. במסגרת זו נמשכות העבודות לחיזוק ושדרוג מבנים בשכונת אופיר. העבודות 1111 לקראת סיום ולאחריו בבניינים 1104, 1110. בשלב ב' יבוצעו עבודות בבניינים 1135, 1136, 1137. בתקציב כולל של כ – 20 מיליון ₪. עיקר העבודות, הן חיזוק המבנים כנגד רעידות אדמה ושיפוץ כללי של הבניינים, כולל תשתיות פיתוח וחזות הבניינים. העבודות באחריות חברת עמידר, במימון משרד הבינוי והשיכון, בליווי מינהלת שכונות ותיקות בעירייה ובשיתוף בעלי הנכס".


חדשות אילת - ערב ערב באילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש