פרסומת
דלג

חלום מצולם

מאת: רותם ג'קסון ● 10/10/2018 12:31 ● מה נשמע 569
זה כבר לא חדש שאילת והערבה סימנו להן כמטרה לכבוש את זירת הפסטיבלים הבינלאומיים ● אחרי שעשו וי על פסטיבל גא'ז, יוגה, בירה ואוכל, החל משבוע הבא נוכל להוסיף לרשימה גם את פסטיבל הצילום בערבה הראשון בארץ ● את מה שלא ידעו למנף בעיריית אילת, עשו השכנים בערבה, ונתנו אור ירוק לשני חובבי צילום אילתים שחיפשו את הגורם הנכון להרים יחד איתו את הפסטיבל ● אחרי ארבע שנים של הידפקויות על דלתות, ורגע לפני שהרימו ידיים, יוצא הפסטיבל לדרך ● הכינו את העדשות
חלום מצולם

בסוף  השבוע  הבא  בין ה - 18-20 (חמישי עד שבת), יתקיים לראשונה בארץ פסטיבל בינלאומי לצילומי טבע בערבה  ARAVA PLANET  שיכלול תחרות נושאת פרסים, סדנאות צילום, הרצאות, כתות אמן ונופי מדבר מרהיבים. אחרי עשרות שנות צילום וארבע שנות פעילות מבצעית מתסכלת להרמת הפסטיבל, דודו אזולאי ומיכאל אליגולשווילי, שני תושבי אילת, חובבי צילום מושבעים, שכל מטרתם הייתה להנגיש את אזור המדבר המופלא בו אנו גרים לצלמי טבע, כמעט הרימו ידיים. רגע לפני שזה באמת קרה, הם החליטו לפנות לשכנים מצפון- "מועצה אזורית חבל אילות" וקיבלו תשובה חיובית- הפסטיבל יוצא לדרך. אורחי  PLANET ARAVA ייהנו מאירוח בקיבוצי הערבה על בסיס לינה וארוחת בוקר והשתתפות בכל הפעילויות של חבל אילות בסוף השבוע הזה.

 

מיכאל אליגולשווילי
דודו אזולאי


 
"כל מה שתמיד חלמנו היה לייצר מפגשים בין צלמים בינלאומיים, לצלמים מקומיים לשם העשרה והדרכה", מודה דודו אזולאי בצניעות. "אני וגם מיכאל חובבי צילומי טבע. מעולם לא צילמנו לפרנסתנו, אבל מאז ומתמיד בער בנו הצורך להעצים את הטבע מבחינת תושבי אילת והערבה. בשנת 2014 יזמנו בשיתוף משרד התיירות האילתי את תחרות הצילום "טבע מבעד לעדשה", שנערכה עבור תושבי אילת והערבה.  הוצאנו הרבה כסף מכיסנו בשביל הפרוייקט הזה. במשך 3 שנים הצגנו את תערוכת "טבע מבעד לעדשה", הזמנו צלמים לתחרות וקיבלנו תמונות של צלמים מכל מיני מקומות בעולם שטיילו באזור ושלחו לנו את התמונות שצילמו בשביל להשתתף בתחרות. זו גם הייתה הסיבה שהעירייה הסכימה לתרום את מוזיאון "אילת עירי" להצגת התערוכה, אבל לצערנו עיריית אילת לא הראתה שום נכונות לתמיכה נוספת. אנחנו למדנו את כל נושא של הפקת אירוע מא' עד ת' לבד. אנחנו לא באים מרקע של הפקות או משהו כזה. אני בכלל איש שיווק ומכירות שעובד בדפוס "אל דן" ומיכאל, עיתונאי עצמאי בעל אתר אינטרנט ומעצב גרפיקה. רוב הלקוחות שלו הם מהמגזר הרוסי. דאגנו בעצמנו לכל השיווק, לתערוכה עצמה, ההדפסה על קנבס, והרבה שעות עבודה שהקדשנו לזה ועשינו את זה באהבה גדולה עם הרבה רצון ונתינה למנף כאן תרבות אחרת. התערוכה הייתה מוצלחת מאוד ואנחנו רצנו עם התוכניות קדימה להפקה של פסטיבל. לצערנו, בעירייה לא מצאו לנכון לתמוך ברעיון ומשלא קיבלנו מענה לסיוע נוסף או לתקציב, פנינו עם הרעיון להפקה של פסטיבל צילום בינלאומי למועצה אזורית חבל אילות. לשמחנו הם הרימו את הכפפה ונתנו חסות לפסטיבל ובכך הוכיחו שמשתלם להמשיך לנסות. לפעמים שואלים אותנו - למה אתם עושים את זה? והתשובה היחידה שאנחנו יכולים לתת היא שזו האהבה שלנו. לראות את הטבע בהגדלה מבעד לעדשה. כמו אדמה יבשה חרוצה שמתוכה בוקע צמח שהתאמץ לצאת מהיובש הזה ולגדול. יש לזה משמעות גדולה . זה ממש מאבק בין האדמה היבשה לבין החיים", הוא מסביר באהבה. 

 

צילומים: ארז הרנשטט \ אילן ביאל

 

למה התעקשתם על קונספט של פסטיבל? 
"נטו בשביל לייצר תיירות צילום בערבה. יש לנו כבר פסטיבל אוכל, בירה, ג'אז, יוגה, אז למה לא להעשיר את ההיצע ולפלח שוק נוסף? זוהי הזדמנות נהדרת לצלמים מתחילים, השואפים להעשיר את הידע שלהם בצילום, ללמוד מהמורים הטובים והמקצוענים ביותר. הזדמנות למפגש והחלפת ידע וכן גם להעלאת הערבה על מפת הצילום העולמי. הנוף המדברי המדהים של הערבה הוא שילוב מנצח של טבע מדברי בן אלפי שנים עם חיות וציפורים נודדות, כל זה הינו מקור ליצירת תמונות עוצרות נשימה ונדירות כאחת. יש פה לוקיישנים מדהימים לצילום ויש פה חשיפות למקומות מופלאים. רק אתמול נחשפתי להר יהורם כשיצאנו לחפש לוקיישן לצילום כוכבים אסטרונומי עבור סדנת צילומי הלילה. המדבר שלנו מרהיב ביופיו. אנחנו רוצים שהערבה תהיה נקודת תיירות צילום בינלאומית. הפסטיבל יערך פעם בשנה, אבל במהלך השנה אנחנו מתכננים להמשיך במפגשים וסדנאות בליווי מקצועי כדי לייצר את התמונה הנכונה לתחרות של השנים הבאות. לשם כך הבאנו לפסטיבל השנה את מיטב צלמי הטבע בעולם. בינהם: כריס גורמנסוול, בעל שם עולמי בתחום צילום הטבע שתמונותיו מתפרסמות בתוכניות של BBC, במגזינים כמו ה'נשיונל ג׳אוגרפיק', הוא זכה באינספור פרסים ובתואר איש השנה באירופה בתחום צילום טבע. לשמחתנו, הוא נתן את הסכמתו לשפוט ולהרצות בפסטיבל. 

מה צפוי לנו בפסטיבל? 
"הפסטיבל יארך בימים חמישי עד שבת. במהלך סוף שבוע אחד יתקיימו שבע הרצאות, שמונה סדנאות בשטח, צילומי לילה, כיתות אמן ותחרות צילומי טבע מאזור הערבה נושאת פרסים בסך 11000€ לזוכים. הפרס הראשון יעמוד על סכום של 5000€. אחד הסעיפים בתקנון מאפשר לשלוח לתחרות תמונה שצולמה בחמש השנים האחרונות בערבה. נכון להיום צפויים להגיע לאירוע כ- 400-500 איש, ויש תוכנית מסודרת להסעות לכל מיני נקודות צילום. השופטים שנבחרו עבור התחרות הינם מטובי המרצים בארץ אשר זכו באינספור פרסים בינלאומיים, כאשר לכל שופט יש התמחות בתחום מסוים, לכל אחד יש נישה בראיית הצילום הכולל, ביניהם הצלם הישראלי יוסי אשבול עטור השבחים והפרסים, צלם וצפר - חלוץ צילום הטבע המקצועי בישראל ומוביל בתחום חיות הבר והציפורים. צילומיו זכו לפרסים וציונים לשבח בתחרויות ברחבי העולם. הוא יערוך הרצאה על צילום תוך שמירה על חיות הבר וטבע בכלל. 

 

צילום: חן טופיקאן
צילום: אבי מאיר
צילום: אלכס שפירא


עוד יגיעו לפסטיבל: האלוף במי״ל יצחק איתן, צלם וחובב טבע ישמש כיו״ר חבר השופטים.
רועי גליץ, מייסד בי"ס לצילום "גליץ", אחד מצלמי הטבע המובילים בעולם ושגריר של ארגון גרינפיס העולמי. הוא מתעד בעלי חיים הנמצאים בסכנת הכחדה במקומות הפראיים בעולם, מהקוטב הצפוני ועד לאנטארקטיקה. צילומיו זכו בפרסים בינלאומיים רבים ולחשיפה תקשורתית נרחבת בארץ ובחו״ל, בין היתר ב- BBC וב-National Geographic.
רון מנדיל, שותף מנכ״ל  ב-״סטודיו גברא", בית ספר לצילום מקצועי הפועל בלב התעשייה הישראלית, צלם אופנה ופורטרטים.
שחר כהן, מנכ״ל מכללת צילום קרית אונו. נחשב לאחד מבכירי צלמי הטבע בארץ כבר 32 שנה. עיקר התמחותו הוא צילום הטבע הארצישראלי ועל כך זכה בפרס ״החברה להגנת הטבע". כהן ירצה על צילומי חיות בטבע ויערוך בלילה סדנא על צילום אסטרונומי. 
וגולת הכותרת הינה השתתפותו של כריס גומרסל, מטובי צלמי הטבע של ימינו עם מעל 30 שנות תיעוד של הטבע. כמו כן, הוא צלם הבית בחברה להגנה על ציפורים  (RSPB) מזה 24 שנים וב-2007 זכה בפרס איז הדנה בצילום באירופה. תמונותיו פורסמו במגזין  BBC היוקרתי. גומרסל משמש גם נציג של חברת Nikon באירופה ומוזמן להרצות באוניברסיטאות נחשבות באנגליה.

דמי רישום לפסטיבל: 400 ₪
לפרטים והרשמה  08-6616976
 https://aravaway.co.il/events/39/ 
אתר רשמי :http:// planetarava.com
פרטים נוספים:
 054-7082552 | 052-7211733 | 08-6616976


חדשות אילת - ערב ערב באילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש