פרסומת
דלג

מי מזמין יועץ תחבורה בחופש הגדול?

מאת: מירב לוי דיאמנט למערכת ערב ערב באילת ● צילום: חיים דוד ● 12/10/2018 10:34 ● ערב ערב 2884
בעיריית אילת ובבית הספר 'גלים' מנסים כבר שנים למצוא פיתרון לבעיית הנגישות לבית הספר בשעות הבוקר ובעיקר בשעות הצהריים ● עשרות רבות של מכוניות שנדחסות לרחוב הצר בו זמנית מסכנות את מעבר התלמידים במקום ● אלא שעד שכבר הוזמן למקום יועץ תחבורה, זה קרה בחופש הגדול ופתרון אין ● מה עושים? מחכים שאולי בעיריית אילת יביאו אותו שוב, הפעם בתזמון הנכון ● ''אנחנו על זה'', מבהירה יו''ר וועד בית הספר וקוראת להורים לגלות אחריות בחנייה נאותה במקום ● ''אם ההורים יגלו מינימום אחריות ולא יחנו איפה שהם רוצים, 80 אחוז מהבעייה במקום תיפתר'' ● עיריית אילת: ''בדיקה מול הגורמים ההנדסיים בעירייה מעלה, כי כלל לא זומן יועץ תחבורה למקום''

חמש שנים עברו מאז אויישו כל הכיתות בבית הספר גלים, שנחשב בהווה לבית הספר עם כמות התלמידים הגדולה ביותר בעיר בקרב בתי הספר היסודיים. כיום עומד מספר תלמידי בית הספר על 519 תלמידים, ואגב כך מתווסף אליהם מספר עצום של רכבים שמגיעים בשעות הבוקר להוריד תלמידים בבית הספר ובשעות הצהריים לאסוף. עכשיו התברר כי מיקומו של בית הספר לא תואם את הרחוב הצר לצידו ממוקם שביל הגישה לבית הספר. "אם בשעות הבוקר המצב אצלנו בחוץ צפוף, הרי שבשעות הצהריים המצב חמור עוד יותר, שכן אם בבוקר הורדת התלמידים מתפרשת על פני חצי שעה לערך, הרי שבצהריים כל ההורים מגיעים בשעה 13:30 והבלאגן במקום שולט", מבהירה אלה לרדו, יו"ר וועד ההורים הבית ספרי ומוסיפה: "ניחא בלאגן, אבל כשמדובר בסכנה לתלמידים, אסור לנו לעבור על המצב לסדר היום". היא עצמה נלחמת גם היום על מציאת פיתרון הולם לבעייה, אלא שמה שהיה מוכר וידוע גם בשנים שעברו, טרם קיבל את הפיתרון הנכון. "מצד אחד, עם כל הכבוד, אנחנו אמורים להציף בעייה אבל אין לנו את היכולת והכלים למצוא לה פיתרון", היא אומרת. "מצד שני, אי אפשר לומר שלא נעשו ועדיין נעשים ניסיונות מצד הרשות העירונית לפתור את הבעייה, אלא שכל מה שנעשה עד היום לא ממש הועיל". כך למשל כדי לנסות להוריד את העומס מהכניסה הראשית לבית הספר, נפתח בשעות הבוקר והצהריים גם השער העליון של בית הספר. אלא שגם זה לא מצילח להוריד את העומס על שער הכניסה הראשי. "אם בבוקר עוד יש 'חבק נשק וסע' וההורים לא מתעכבים, הרי שבצהריים כל ההורים מגיעים יחד, כל אחד מחפש מקום לעצור בו את הרכב ומאחר ומ ישלא מוצא מקום קרוב, לא בוחל בשום אמצעי", מבקרת לרדו גם את ההורים שלטענתה לא זו בלבד שלא מקלים על המצב הקיים אלא אף מחמירים אותו. "לא יתכן שהורה ינסה לעצור כמה שיותר קרוב לבית הספר כדי לא ללכת כמה צעדים בחום ואגב כך יחנה בחנייה כפולה או אפילו משולשת, יחנה על מעבר החצייה עליו אמורים לעבור הילדים או יחנה על מדרכה כשהוא חוסם את מעבר התלמידים", היא אומרת.

 

 

תזמון גרוע


לאחר סיור שהיא קיימה במקום לפני החופש הגדול עם סגן ראש העירייה אלי לנקרי ויו"ר וועדת התחבורה יהודה מורדי, סוכם על הבאת יועץ תחבורה מקצועי למקום על מנת שימצא אולי את פיתרון הקסם, אלא שעד שזה כבר הגיע, זה קרה בתקופת החופש הגדול, כשבמקום לא היו רכבים והיועץ לא יכל לקבל את תמונת המצב הקיימת ביום יום. "זו הייתה טעות ידועה מראש", מצרה לרדו, "הרי כשלא רואים את הדברים על חי, לא יכולים לקבל את תמונת המצב הנכונה והאמיתית. אז הוא נתן המלצות על פס ההפרדה הלבן בקרבת בית הספר ועל החנייה הקטנה הסמוכה אבל לא דיבר כלל על מעבר החנייה הגדול מול בית הכנסת כי הוא לא יכל לדעת כמה ילדים חוצים אותו בכל יום ולא ראה את הרכבים שחונים על מעבר החנייה ומפריעים לילדים לעבור בבטחה. בקיצור", היא מבהירה, "הוא נתן לא נתן המלצות וכרגע אין עדיין פיתרונות. הפיתרונות היחידים שלנו נכון להיום הם העזרה שאנחנו מקבלים מהדיה סיטרוק, האחראית העירונית על זהירות בדרכים שמתגברת את בית הספר, ומבצעי אכיפה שמבצעת מול בית הספר משטרת אילת בכל פעם שאני מבקשת. את קולטת שאני צריכה להתקשר למשטרה אחת לכמה זמן ולבקש מהם לשלוח אכיפה ולתת דוחות להורים כי הם לא מסוגלים להבין את זה לבד?", היא אומרת בכעס. "אני יכולה לבוא בדרישות ובקשות לראשות עד מחר, אבל אני גם צריכה להפנות את האצבע המאשימה כלפי ההורים. אם התנהלות ההורים במקום תהייה תקינה, 80 אחוז מהבעייה תיפתר. את בית הספר הרי לא יזיזו עכשיו לשום מקום. גם אם היום אפשר לבכות על המיקום הלא נכון של בית הספר, זה מצב קיים, עכשיו צריך להמשיך ולנסות למצוא פיתרון מתאים וטוב".

ומה אם יקטינו את כמות התלמידים בבית הספר ואגב כך יקטינו גם את כמות הרכבים שמגיעים בכל יום?
אלה: "גם על זה כבר חשבנו ואנחנו גם מנסים ליישם. במנהל החינוך מקפידים הקפדה ייתרה שלא להעביר לבית הספר שלנו תלמידים שלא מאזור הרישום, אלא שכשמדובר באחים של תלמידים שכבר לומדים בבית הספר, לא ניתן לעשות כלום גם אם המשפחה כבר עברה אזור מגורים. חשבנו להפוך את הכביש מול בית הספר לחד סיטרי אבל הדיירים ברחוב הביעו התנגדות נחרצת, אישרו הקמת מחסום כך שרכבים לא יפריעו למעבר בטוח של התלמידים, תקציב עירוני כבר יש אבל עכשיו התברר כי מיקום המחסום בעייתי כי הוא ליד ביוב ועמוד חשמל שכונתיים וצריך להוציא מסמכים מההנדסה כדי לברר שהמחסום לא יפגע בתשתיות. בקיצור מנסים אבל בינתיים לא ממש מצליחים".

אז מה יהיה?
"אנחנו על זה. בימים שבין יום כיפור לסוכות, ראש העירייה מאיר יצחק הלוי הצטרף אלי לסיור במקום בשעות הצהריים וראה במו עיניו את הסכנה שנשקפת לתלמידים במקום. לאחר שהבין כי הגעת יועץ הבטיחות לבית הספר בתקופת החופש הגדול לא הועילה ולא הייתה במקום, הוא הבטיח לזמן את היועץ שוב, בזמן אמת, בתקווה שכבר בקרוב נדע מתי זה יהיה".

מעיריית אילת נמסר בתגובה: "בדיקה מול הגורמים ההנדסיים בעירייה מעלה, כי כלל לא זומן יועץ תחבורה למקום. כאמור פתיחת שני השערים בבית הספר נועדה לווסת את התנועה ולהפחית מהעומס בכניסה הראשית לבית הספר".


חדשות אילת - ערב ערב באילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש