פרסומת
דלג

עוד פרויקט ענק של יצחק הלוי מקבל ברקס: החברה להגנת הטבע נגד פארק המים בטקסס ראנץ'

מאת: אהובה מאמוס ● צילום: מערכת ערב ערב ● 2/11/2018 05:23 ● ערב ערב 2887
שבוע לאחר עצירת העבודות על קריית הספורט הבינלאומית, החברה להגנת הטבע מגישה ערר לבית המשפט נגד הוועדה המקומית, רשות הרישוי ולונה ווטר פארק אילת בע''מ בבקשה לעצור את היתר הבנייה שניתן לאחרונה למטרת הקמתו של פארק מים על חורבות הטקסס ראנץ' הנטוש ● זאת לטענתם, מכיוון שהתוכנית אינה מפורטת אלא כללית ולכן לא ניתן לתת מכוחה היתרי בנייה ● בחודש יוני השנה הודיעה היועצת המשפטית לעירייה כי אין בסמכותה של הוועדה המקומית לתת היתרי בניה לתוכנית וכי המוסמכת לדון בהיתרים היא הוועדה המחוזית
עוד פרויקט ענק של יצחק הלוי מקבל ברקס: החברה להגנת הטבע נגד פארק המים בטקסס ראנץ'
תמך פומבית ברשימתו של יצחק הלוי לבחירות. ליאור רביב מנכ

החברה להגנת הטבע הגישה ערר לבית המשפט המחוזי בבאר שבע נגד הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה אילת, רשות הרישוי המקומי ולונה ווטר פארק אילת בע"מ, בטענה כי היתר הבנייה שנתנה הוועדה המקומית לתכנון ובניה באילת לחברת לונה ווטר אילת בע"מ להקמת פארק מים על שטח הטקסס ראנץ' לשעבר אינה בסמכותה של הוועדה המקומית וכי עליה להיות נידונה בסמכות הוועדה המחוזית. החברה להגנת הטבע טוענת כי היתר הבניה ניתן לתוכנית מתאר כוללת חדשה בה נכללים שטחים פתוחים בהם לא מותרת כל בנייה. כמו כן טוענת החברה להגנת הטבע כי ההיתר ניתן שלא כדין למרות שהוא כולל בקשות שונות להקלות. 
בחודש אפריל השנה, נחשף הסיפור ב'ערב ערב', בכתבתו של רותם נועם, תחת הכותרת: פארק המים בטקסס ראנץ', אטרקציה בדרך? או תרגיל בחירות?, כך כינו אז גורמים בעירייה את אישור בקשתה של חברת לונה ווטר פארק לאפשר לה להרוס את מבני הטקסס ראנץ' ולגדר את המקום כאתר בניה. "למקום עוד אין תכנית מפורטת אלא רק תוכנית בינוי שמכוחה לא ניתן להוציא שום היתר בניה", הסבירו אז ל'ערב ערב' אותם גורמים. ואכן, וועדת הרישוי עצמה נאלצה לבטל ב-2017 את החלטת מליאת המועצה מ-2016 שאישרה שלא כדין זכויות בנייה של שטחי שירות ועוד לא אמרנו מילה על בעיית החניה במקום שעלולה לגזור גזר דין מוות על האטרקציה, שגם כך תתקשה להוכיח התכנות כלכלית בהיותה פארק המים הקטן בעולם, כאשר מולו מתוכנן פארק המים הענק, הצפוי להיבנות מצפון לאילת. עיריית אילת הגיבה אז לדברים כך: "כל ניסיון להפוך את העניין לפוליטי, כדרכו של העיתון, הוא ניסיון נואל", ואולם אצל הגופים הירוקים טרם נאמרה המילה האחרונה בקרב הבלימה של הפרויקט.
בערר שהוגש בשבוע שעבר, חוזרת למעשה החברה להגנת הטבע על טיעונים אלה בבקשה לבטל את החלטתה של הוועדה המקומית: "על-פי הדמיות שהציגה הוועדה לתכנון ובנייה, פארק המים המבוקש כולל בינוי גבוה במיוחד המתנוסס לעשרות מטרים מעל פני הקרקע ומרכיבי תאורה צבעונית חזקה ומתחלפת. פארק המים צפוי לפעול גם בשעות החשיכה והפעילות בו תייצר, כך יש להניח, רעש חזק. כל אלה יחדיו חוברים כדי ליצור מפגע סביבתי וזאת באזור רגיש במיוחד – פתחת נחל שלמה, שהיא שמורת טבע מזה וחוף מפרץ אילת מזה. נוסיף כי שאלה שלא הובררה עד תומה היא מרחקו של המתחם מקו החוף; בפרט האם הבקשה להיתר הבנייה היא בתחום 100 המטרים בו אסורה הבנייה". נכתב בערר. 
החברה טוענת כי הוועדה נתנה את היתרי הבניה בתאריך 6 בספטמבר 2018 בעוד שלנציגי החברה להגנת הטבע נודע על כך רק כחודש לאחר מכן וכי נציגי החברה להגנת הטבע לא זומנו כלל לאותה פגישה. 
החברה טוענת כי הבקשה להיתר בנייה מסתמכת על תוכנית כוללנית ולא תוכנית מפורטת ולכן אין לוועדה המקומית סמכות לדון בהיתרי הבנייה בשל השינויים וההקלות הנדרשים בה, וכי בהעדר תכנון מפורט ומאושר כדין הסמכות לדון בה היא של הוועדה המחוזית. 
החברה מביאה את דבריה של היועצת המשפטית לוועדה המקומית, עו"ד דפנה ישראלי כפי שעולה ממכתב ששלחה בחודש יוני 2018 לוועדה, בו סברה כי הוועדה המקומית נעדרת סמכות ליתן את היתר הבנייה המבוקש מכיוון שהתוכנית לפיה נתנו היתרי הבנייה מסתמכת על תוכנית ישנה ומכיוון שהתוכנית שהוגשה משנה את תוכנית המתאר "במצב דברים חוקי זה, בו הופקדה תוכנית מתאר על ידי הוועדה המחוזית לא ניתן לתת היתר בנייה בתחום התוכנית שאינו תואם את הוראותיה אלא באישור הוועדה המחוזית". 
לאור אלה, מבקשת החברה להגנת הטבע מוועדת הערר להורות על ביטולו של היתר הבנייה. 
במקביל הוציאה החברה להגנת הטבע פנייה לתושבי אילת בבקשה כי יתמכו ואף יצטרפו לערר שהגישה החברה: "אילתים וחברים של אילת שלום", כתבו, "אנו מבקשים את תמיכתכם ועזרתכם בשימור שפך נחל שלמה בו נפגשים הים והמדבר. החברה להגנת הטבע הגישה ערר על החלטת הרשות המקומית להוציא היתר בניה להקמת פארק מים של "לונה ווטר" בשותפות עם חברת ישרוטל בקצה של נחל שלמה (טקסס ראנץ). לידיעתכם ולמען הסר ספק מאושרת כבר תכנית אחרת להקמת פארק מים ענק בחלק הצפוני של העיר. כתבנו מכתב אותו אנו מפנים לוועדת הערר שדנה בנושא. זמננו קצוב! אנא, קראו את המכתב ואם הנושא מדבר ללבכם העתיקו- הדביקו ושלחו אותו עם שמכם, ת.ז. ומספר טלפון כחתימה לכתובת מייל: shanist@iplan.gov.il  אחרי שחתמתם ושלחתם אנא הפיצו". בנוסף התבקשו התומכים להצטרף לערר שהגישה החברה: "החוף משמר את חוויית המפגש הפשוטה והבסיסית של התושב והתייר עם הים. בשל כך, בעיני, החשיבות שבשמירת צביון הטבע הפראי של אזור החוף הדרומי צריכה להיות בראש סדר העדיפויות, וכל שינוי או פגיעה באזור זה צריכה להילקח בכובד ראש. המיקום המתוכנן של פארק המים הוא בקצה של שמורת טבע, ממש במפגש של המדבר והים! המערכת האקולוגית היא עדינה ושברירית וכבר עתה נמצאת במצב משברי. עומס נוסף על המערכת, לכלוך, רעש וכו' שאטרקציה כזאת תוסיף לאזור, רק תגביר את הלחץ ואת הפגיעה באיזון העדין של האזור.
נוסף על כך, התשתיות באזור זה לוקות בחסר. כבר עכשיו בעונות השיא אנו חווים פקקים אדירים הפוגעים בחוויה של התייר ובאיכות החיים של התושב. הכנסה של אטרקציה מרכזית נוספת לאזור מבלי לשדרג את התשתיות תגרום לעומס נוסף שהתשתיות הקיימות לא יוכלו להכיל. שלא לדבר על כך שבשעת חירום לא יוכלו כוחות ההצלה והחירום להתקרב לאזור ולתת מענה. ידוע לנו שקיים תכנון מתקדם להקמת פארק מים ענק בחלק הצפוני של העיר, באזור שהפגיעה שלו לסביבה ולחיים בעיר תהיה קטנה בהרבה, והשאלה המתבקשת היא למה צריכים שני פארקי מים בעיר?
לעניות דעתי, פארק מים אחד גדול ומושקע ייתן מענה מספק לצרכים של התיירים והתושבים בעיר. אי לכך, עולה בי התנגדות גדולה להקמת פארק מים בקצה של נחל שלמה, באזור החוף הדרומי. אני מבקש מוועדת הערר לצרף אותי לערר שהגישה החברה להגנת הטבע לתוכנית להקמת פארק מים.

תיק בניין: 2550980 מס' בקשה 2016346 בקשת רישוי זמין 3017641001 (החלטת רשות הרישוי שנדונה בתאריך 6.9.2018)" לסיום הם כותבים "בבקשה מכם, קטעו את המחדל באיבו".


חדשות אילת - ערב ערב באילת