פרסומת
דלג

שר הבריאות הבטיח לפני שנתיים להביא מסוק שישרת את בית החולים יוספטל, משרד הבריאות שנתיים אחרי ''בודקים היתכנות''

מאת: אהובה מאמוס ● צילום: י. בן יתח ● 2/11/2018 05:31 ● ערב ערב 2887
כמעט שנתיים עברו מאז הודיע שר הבריאות יעקב ליצמן כי יאשר מסוק להטסת חולים מבית החולים יוספטל ● בדוח מעקב ובקרה שנתי לשנת 2017 שהוגש לשר הבריאות, עולה כי הצבת מסוק בבית החולים נמצאת על סדר היום של המשרד אך נתקלת בבעיות תקציביות וביצועה הוערך ב-50% בלבד ● משרד הבריאות: ''הנושא מצוי בהליכי אישור למתווה ההפעלה וסיום בדיקת היתכנות להצבת המסוק באופן קבע בבית החולים'' ● יוספטל: ''התהליך התארך מעל הצפוי”
שר הבריאות הבטיח לפני שנתיים להביא מסוק שישרת את בית החולים יוספטל, משרד הבריאות שנתיים אחרי ''בודקים היתכנות''
מילים כמו חול ואין במה לטוס לסורוקה. מנחת המסוקים הצבאי ביוספטל

למעלה משנתיים עברו מאז הבטיח שר הבריאות יעקב ליצמן להעמיד מסוק לרשות בית החולים יוספטל. מסוק שישמש להטסת חולים ומקרים דחופים לבתי חולים אחרים ברחבי הארץ, ובכך יהפוך את בית החולים יוספטל לנגיש יותר. לפני כשנה הודיע משרד הבריאות כי הם פועלים להשגת המימון למסוק וכן להפיכת המנחת הצבאי המשמש כיום את בית החולים, למנחת אזרחי. ביוני 2017 בעת כניסתו לתפקיד אמר מנכ"ל קופת חולים כללית דאז נועז בר ניר, כי קיבל אור ירוק וכי יפעל להבאת המסוק לאילת. בינתיים הספיק בר ניר להתפטר מתפקידו במכתב שהעביר לכללית פרט את הסיבות שהובילו אותו להחלטה בהן: "השחיקה בתקציבים המועברים לקופה על ידי המדינה והרגולציה המכבידה".
בדו"ח מעקב ובקרה שהוכן על ידי משרד הבריאות והוגש לשר הבריאות נראה כי הצבת מסוק ביוספטל נמצאת על סדר היום, אך על פי הנתון שרשמו ברמת הביצוע נראה כי 50% בלבד בוצעו כאשר ככל הנראה מתייחסים במשרד למתן האישורים העקרוניים להצבת המסוק, וכן לכך שהסתיימה הכנת ופרסום ההנחיות המקצועיות בנוגע לפינוי מוטס בהמלצת מומחים והמועצה הלאומית לטראומה. בדו"ח נכתב, "פינוי מסוק מאילת: גובשו הנחיות מקצועיות והתוויות לפינוי מסוק. בוחנים יכולות להקמת מנחת קבע בשטח בית החולים ובתהליך לבחירת מודל מימון מתאים לפרויקט למול השותפים".
ואומנם עברו שנתיים מאז הבטיח שר הבריאות, וממשרד הבריאות נמסר השבוע כי: "הנושא מצוי בהליכי אישור למתווה ההפעלה וסיום בדיקת היתכנות להצבת המסוק באופן קבע בבית החולים". השאלה העולה היא כיצד אם כן שנתיים אחרי שהשר התחייב להציב מסוק, לאחר שגובשו כל ההנחיות המקצועיות ולאחר שבדוח משרד הבריאות שהוגש לשר בו טוענים במשרד כי העיכוב הוא תקציבי. עדיין בודקים במשרד הבריאות "היתכנות להצבת המסוק"?
לפני כשנה אמר מנהל בית החולים ד"ר אלדר ברקוביץ' ל'ערב ערב' כי "אני רוצה מאוד לקוות שבסוף 2017 תחילת 2018 יהיה לנו פרופלור באוויר האילתי". ד"ר אלדר אף התייחס באותה שיחה לשאלת המימון ואמר: "משרד הבריאות יממן את זה בין אם באופן ישיר ובין אם באופן עקיף... זה עסק לאומי, ולכן מי שיממן את זה בסוף זה משרד הבריאות: הוא אישר את זה ומבין שהוא צריך לשאת בהוצאה הזאת. עכשיו אנחנו דנים במנגנונים: מי יבקר, מי ישלוט על ההדק, זה לוקח קצת זמן כי יש פה כל מני גורמים שכל אחד רוצה לשלוט בכלי החדש". 

ממשרד הבריאות נמסר: "משרד הבריאות רואה חשיבות רבה בקידום שירותי הבריאות הניתנים בעיר אילת ובכלל זה גם בהצבת מסוק בעיר המיועד לפינוי מטופלים במצב חירום הדורשים מענה מהיר. הליך הצבת המסוק באופן קבע דורש אישורים רבים וכן התגייסות קופת חולים כללית, מד"א ולה"ק. הנושא מצוי בהליכי אישור למתווה ההפעלה וסיום בדיקת היתכנות להצבת המסוק באופן קבע בבית החולים".

מבית החולים יוספטל נמסר בתגובה: "התהליכים הבירוקרטיים של אזרוח המנחת על כל המשמעויות התכנוניות וקבלת האישורים הרגולטורים התארכו מעבר לצפוי. הנושא מטופל בעדיפות עליונה ע"י מנהל בית החולים".


חדשות אילת - ערב ערב באילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש