פרסומת
דלג

באילת לא קידמו, פסטיבל הצילום התקיים בחבל אילות

מאת: מירב לוי דיאמנט למערכת ערב ערב באילת ● צילום: מערכת ערב ערב ● 2/11/2018 05:45 ● ערב ערב 2887
הצלחה רבה נרשמה לפסטיבל הצילום 'פלאנט ערבה' שהתקיים לראשונה בערבה הדרומית ● 120 צלמים מכל הארץ ● שופט בינלאומי בכיר ופרסים בסך 9000 אירו ● אלא שאת הפסטיבל הזה שלטענת המארגנים, שני תושבי אילת, שבאילת לא מיהרו לקדם, לקחה בשתי ידיים המועצה האזורית חבל אילות ● ''עצוב שעיריית אילת לא האמינה בנו'', אומר השבוע דודו אזולאי ממארגני הפסטיבל ● התמונה הזוכה- מעוף הפלמינגו של ארז הרנשטט תושב אילת ● יוסי חן, מנכ''ל תאגיד התיירות: ''עשינו כל מה שיכולנו כדי לקדם את הפסטיבל, לצערנו למארגנים לא הייתה סבלנות. הכוונה לארגן יחד עם חבל אילות את הפסטיבל בשנה הבאה''
באילת לא קידמו, פסטיבל הצילום התקיים בחבל אילות
התמונה הזוכה במקום הראשון ● צילום: ארז הרנשטט

במשך שלושה ימים בסוף השבוע שעבר התקיים בערבה הדרומית פסטיבל הצילום 'פלאנט ערבה' שבשנתו הראשונה משך אליו 120 צלמים מכל רחבי הארץ, ואפילו צלם אחד מחו"ל שהאריך את שהותו באילת לטובת השתתפות בפסטיבל. במשך שלושה ימים ישנו משתתפי הפסטיבל בישובי הערבה הדרומית, עברו סדנאות ופעילויות שונות, כשגולת הכותרת הייתה תחרות הצילום הגדולה שנחלקה לכמה וכמה קטגוריות, כשאת התמונות הזוכות בחר צוות שופטים נחשב עליו נמנו הצלמים יוסי אשבול ורון מנדיל מישראל וצלם הטבע הבריטי הנודע כריס גומרסל, שגם שבה את הנוכחים בסדנת צילום מרתקת שהעביר. וכשתחרות הצילום כללה סך פרסים של 9000 יורו, אין פלא שהתחרות משכה אליה גם צלמים, שאמנם לא הגיעו בפועל, אבל טרחו לשלוח צילומים, שכן בתחרות יכלו להשתתף גם צילומים שלא צולמו בסוף השבוע של התחרות. כזו בדיוק הייתה התמונה שזכתה במקום הראשון הכללי של התחרות וקטפה פרס על סף 5000 יורו. תמונתו של הצלם חובב הטבע ומדריך טיולי השטח באילת, ארז הרנשטט, הבעלים של 'אקו טיולים', שהקסים את שופטי התחרות בתמונה של כ – 200 פלמינגו במעוף בסמוך לבריכות המלח של אילת על רקע הרי אדום בשלל צבעיהם הקסומים.

 

מקום ראשון בקטגוריית מאקרו  ● צילום: אביב עציון


"התמונה צולמה בחורף האחרון", סיפר הרנשטט ל'ערב ערב' לאחר הזכייה. "זה היה יום חורף יפה בשעות אחר הצהריים כשיצאתי עם חבר לרכיבת שטח על האופניים. באזור בריכות הפלמנגו ראיתי את השמיים מצד אחד שחורים משחור ומהצד השני השמש הציצה נמוכה בשלבי שקיעה וצבעה את ההרים באדום. כהרגלי לא יכולתי להישאר אדיש למה שראיתי וכשברקע כל אלו להקת פלמגו, הוצאתי את המצלמה שאני לוקח איתי תמיד, בדיוק בגלל רגעים כאלו וצילמתי". ארז שלח לתחרות כמה וכמה תמונות לקטגוריות השונות ולצד השכייה במקום הראשון עם התמונה המנצחת הוא זכה בעוד כמה וכמה מקומות שניים עם תמונות נוספות. רגע לאחר שהוכרז כזוכה הגדול, הכריז הרנשטט כי הוא בוחר להעניק את כספי הזכייה לגוף שתורם ועוזר לנצרכים. מאוחור יותר הבהיר ארז ל'ערב ערב' כי יעניק חלק מהזכייה ככל הנראה לעמותה הפועלת בניצוחו של חיים זהבי מאילת.
עוד כללה תחרות הצילום קטגוריית צילום ציפורים ובעלי חיים, נוף, אסטרונומיה, צילום מאקרו וסיפור מצולם ברצף, כשההגדרה הברורה הייתה שעל כל הצילומים להיות מצולמים אך ורק באזור הערבה הדרומית.
בין הזוכים היו תושבי אילת נוספים ביניהם: הצלם אביב עציון מאילת, מנהל אזור אילת בחברת 'אלקטרה', שזכה בכל קטגוריית המאקרו (יש לציין כי השופטים לא ידעו מי צילם את התמונות), בצילומים של ישימונית תמנע, עכן גדול ומברישימון הערבה. צלם הטבע דורון ניסים, איש רשות שמורות הטבע והגנים זכה במקום ה-1 בקטגוריית תמונות ברצף העוקבת אחרי עלילות הפלמנגו המגיעים אל בריכות המלח בערבה. בקטגוריית נוף ואסטרונומיה זכה במקום ה-1 הצלם יובל רמוס בצילום ליילי בפארק תמנע. דני הדס, חקלאי ממושב פארן, זכה במקום ה-1 בקטגוריית ציפורים וחיות בצילום של צבי, אותו צילם דקות אחדות לאחר סיומה של סדנת צילום בשטח.

 

צילום: דורון ניסים

 

כשבאילת לא ממהרים, חבל אילות זוכה


שני תושבי אילת, חובבי צילום עמדו מאחורי היוזמה של אירגון והפקת הפסטיבל 'פלאנט ערבה'- דודו אזולאי ומיכאל אליגולשווילי שכבר לפני ארבע שנים הבינו את הפוטנציאל הטמון בפסטיבל צילומים באזור אילת. מתוך כוונה למשוך לאזור כמה שיותר צלמים הם התחילו כבר אז עם תחרות צילומים קטנה של אילת והערבה 'טבע מבעד לעדשה'. פנייתם אז לקבלת חסות מעיריית אילת נענתה בכך שראש העירייה מאיר יצחק הלוי יגיע לברך בסיום האירוע. בשנה שלאחר מכן הם קיבלו מהעירייה את מוזיאון אילת עירי לקיים בו את התחרות. "את הפרסים היינו צריכים 'לגרד' בעצמנו", מספר השבוע דודו אזולאי, "כי העירייה לא הייתה מוכנה לתת כסף לאירוע. בשנה השלישית המשכנו באותה צורה, כששנה לאחר מכן קיבלנו פנייה ממשרד התיירות, שם הבינו את הפוטנציאל והציעו לנו- בואו נעשה מזה פסטיבל בינלאומי". לטענת אזולאי במשך חצי שנה הוא ושותפו לרעיון אגולשווילי למדו איך מקימים פסטיבל ומה עושים. לדבריו בפרוטוקול לסיום פגישה בינם לבין ראש העירייה דובר על כך שהעירייה תקצה לטובת הפסטיבל סכום של 80 אלף ש"ח. "אלא שמאז הזמן עבר ושום דבר לא זז", אומר אזולאי. כשנדמה היה לשני חובבי הצילום כי נתקלו שוב בקירות אטומים, הגיעה אליהם הפנייה מהחברה הכלכלית חבל אילות, שהציעה לקיים את הפסטיבל אצלם. "ומכאן הדברים התחילו לזוז. החברה הכלכלית של חבל אילות נתנו לטובת האירוע מעל 150 אלף ש"ח והם היום מודים על כך שכן האירוע זכה לשבחים והיה להצלחה גדולה. כבר היום יש לי ביד הסכם חתום על כך שבפסטיבל בשנה הבאה יקחו חלק 200 צלמים חברי הקבוצה 'מצלמים בתחילת דרכם'. על זה יש להוסיף עוד מעל 100 צלמים שהיו השנה, והיד עוד נטוייה שכן כל מי שהשתתף השנה הוא השגריר הכי טוב שלנו מחוץ לאילת. אנחנו מתכוונים לעשות עבודת שיווק חזקה ולהביא לשנה הבאה גם צלמים מחו"ל כך שמבחינתנו השמיים הם הגבול".

 

קטגוריית חיות וציפורים מקום שני ● צילום:  שרון יהונתן עורקבי


לא עצוב לכם כשני תושבי אילת שאת החזון שלכם לא הרימו בעיר שלכם אלא דווקא במועצה האזורית הסמוכה? "חבל לנו מאוד, בעיקר כי בעיר שלנו ככל הנראה לא האמינו בנו ולא האמינו שנצליח להרים פסטיבל כזה. והנה זה קרה. אנחנו חתומים לשנה הבאה עם החברה הכלכלית חבל אילות להמשך הפסטיבל אם כי אנחנו אף פעם לא סוגרים דלתות ונשמח עדיין ותמיד אם חבל אילות ועיריית אילת ימצאו את הדרך לשתף ביניהם פעולה סביב הפסטיבל שיהיה גדול יותר ואפילו מוצלח יותר. האזור שלנו מצא לפרוייקטים כאלו וליוזמות שיכולות למשוך לעיר אנשים מחוץ לאילת. אם תשאלי אותי מה הכי עצוב בכל הסיפור הזה- ששלחתי כתבה שנעשתה על הפסטיבל המוצלח ואף אחד מהעירייה לא טרח לצלצל, לברך ולפרגן".


מנכ"ל תאגיד התיירות יוסי חן מחה השבוע על התלונות שהשמיע דודו אזולאי ממארגני פסטיבל הצילום והבהיר כי הייתה כוונה לקדם את הרעיון ולסייע אלא שהמארגנים לא המתינו והמשיכו הלאה. "צר לנו שכך קרה. בשנה הבאה הכוונה לקדם את הפסטיבל יחד עם חבל אילות".


חדשות אילת - ערב ערב באילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש