פרסומת
דלג

יום הבוחר - כל הספינים, השמועות, התקוות והתוצאות

מאת: רותם נועם למערכת ערב ערב באילת ● צילום: מערכת ערב ערב ● 2/11/2018 06:08 ● ערב ערב 2887
12 רשימות למועצה ● שבעה מועמדים לראשות העיר ● 23,416 קולות כשרים ו-86 קלפיות ברחבי העיר ● 'ערב ערב' מסכם את יום הבוחר ומלווה את המועמדים והרשימות בחגיגת הבחירות שטרם הסתיימה באילת ● החל משעות הבוקר העמוסות, דרך הספינים, הלכלוכים, הפרגונים וההפתעות ● כל הסיפורים שמאחורי הקלעים של יום הבחירות 2018
יום הבוחר - כל הספינים, השמועות, התקוות והתוצאות
עדיין אין הכרעה. יצחק הלוי וכהן מצביעים עם רעיותיהם

9 בבוקר, שלמה ביטון מתחיל את הבוקר בבי"ס גלים. איך שמגיעים וכבר שמועה נטענת מכיוון המחנה של דובי כהן לפיה יחבור מומו למאיר בסיבוב שני ויפרוש מהמרוץ. הספין הזה לא תופס כמו ששום ספין שישלח במהלך היום ועוד ישלחו רבים, לא יתפוס.  
במקביל מתחילות שמועות על ניקוב פתקים בקלפיות. מהמטה של מומו מזניקים את איציק חי מנהל הבחירות שיתערב והוא מבטיח לשלוח את הצוותים שלו לשטח. זו תהיה הסנונית הראשונה לאינסוף תלונות להשחתות שיובילו בהמשך להחלטה דרמטית של וועדת הבחירות באילת לאשר חלק מהקולות הפסולים מראש. מומו מצביע בינתיים, מצטלם ולחלק מהאנשים שניגשים אליו מבטיח "אנחנו הולכים על סיבוב ראשון". 

 

דממה במטה מח"ל קול אילת


אל השטח מגיע מתן בארי, הכוכב האמיתי של מערכת הבחירות הזו. בשעה זו הוא עדיין לא יודע מה מצבו. בשטח דנים על סרטון "ברוך קבלו 2" שהוציא בערב קודם מומו. מתן בארי לא חושב שהסרטון של מומו ישנה משהו לאילתים, "הם אדישים", הוא אומר ולא יודע עד כמה הוא צדק. בסוף היום כשבכל הארץ יספרו 4% הצבעה יותר מהמערכת הקודמת ב-2013, באילת ירשמו שני אחוזי הצבעה פחות מ-2013. אדישות היתה שם המשחק במערכת הנוכחית, או שמא יש ויקראו לה אי הצבעת מחאה, או מחאה שקטה, אבל על שיטת המסומנים של מאיר יצחק הלוי והפגיעה שפגעה בהערכות המטה שלהם, עוד נדון בהמשך.
בינתיים, במטה 'ים' של יהודה מורדי, מתקבלת הודעה שאין מים בבית ספר 'גלים' ו'ים סוף', ומלי מלמולה שמהנדסת את המטה, משנעת למקום משלוחים. בכלל כל המטות הגדולים עבדו בצורה מאורגנת מול כוחותיהם בשטח ולא ניכר מחסור באוכל או שתיה לאורך כל היום. תושבים ותיקים נכנסים למטה 'ים' על שדרות התמרים לברר את מיקום הקלפי שלהם. אחת הפעילות ניגשת לומר לי: "עקבתי אחרי הכתבות שלכם בשבועות האחרונים פשוט פגז", לא בהכרח טקסטים שהיית מצפה לשמוע במטה של מורדי. באחת העמדות קורס האינטרנט וצביקה האחראי על חדר המצב מפרט באוזני: "יש לנו ממריצים בכניסה לבתי הספר, אלו  צעירים שהבאנו מבתי הספר. ברובד השני יש לנו 40 משקיפים שפרושים בכל הקלפיות". 
עוד הודעה מגיעה על כך שבבי"ס ים סוף נעלמה חבילת הפתקים של מורדי. "יש כאלה ששמים דבק בקצה כדי שידבקו הדפים", מסביר לי צביקה. עד סוף היום יתרבו הודעות על השחתת פתקים בקלפיות ואפילו על ניסיון של פעילים של אחד המועמדים לפסול קלפיות שלמות באמצעות פתקים מקומטים. בינתיים במטה מח"ל קול אילת בראשותו של אולג צ'רנמוריץ דממה. מבין ארבעת המטות שהיו באחריותי, הוא המטה שתפקד הכי פחות טוב לאורך כל היום. למעשה הוא נראה משועמם וחסר עבודה כמעט משעות הבוקר המוקדמות. בהמשך המצב רק הלך והחמיר ובשעות הלילה בעוד שאצל מורדי יתגודדו עשרות סביב צגי המחשב, אצל אולג אפשר יהיה לשמוע סיכה נופלת. הדממה והדכדוך מורגשים שם עוד הרבה לפני סגירת הקלפיות. פעיל ליכוד וותיק מסביר לי: "במטה של מאיר כבר הורידו מטוס אחד של 250 בוחרים, לא ברור כמה אבל צפויה שרשרת אווירית מהמרכז כל היום". במטה של מאיר מחשבים שהוא צריך 8000 כדי לקחת ב 40 אחוז כבר בסיבוב הראשון, חישוב שיתגלה כגבולי ביותר לאור תוצאות האמת. "אתה לא מבין באיזו רמה מתנהל המטה של מאיר", מסבירים לי אצל אולג (מח"ל ליכוד), "תוכנות, מחשבים, רשימות 'מסומנים' ואפילו 3 עמדות שנפתחו בבתי המלון להסעת עובדים. אף מטה לא עובד כך, הם מסודרים כמו מחנה צבאי".

 

תוגת המפסידים, להב וביטון בשעות אופטימיות עדיין

 

רס"ן שמועתי עובד שעות נוספות


שמועה מגיעה מהשטח לפיה כונסה ישיבה בבתי המלון של ישרוטל והעובדים קיבלו הנחיות להצביע מאיר, "הסרטון של מוכר הסיגריות נגד ליאור רביב הכניס לאנשי הרשת אש בעיניים", אומרים בליכוד, אבל חצי שעה לאחר מכן מי שהודיע על הפגישה עם העובדים חוזר בו ומסרב לאשר מחדש. פייק ניוז? או לחץ שהופעל עליו? אין לדעת. 
לקראת הצהריים מופצת הקלטה של דובי מקלל תושבת, המתנדבים מתגודדים לשמוע, אחותו של כהן, מירב כץ שחולשת על עמדת הכניסה בגולדווטר מבטלת את ההקלטה: "שומעים במובהק שזה לא הקול של דובי", היא חותמת עוד אחד מהספינים הרבים שישלחו במהלך היום בווצאפ. מהמטה של סיבוני מתקשרים לדווח על פתקים שנעלמים מהקלפיות. מישהי מתקשרת להכפיש את סטס שעומד לדבריה בכניסה לבי"ס אופיר ולוחץ ידיים לחרדים: "זה נראה לי 'פישי'", היא אומרת ולא שוכחת לציין את השמועה לפיה זכה דינקין לקבל ברכה מהרב ברלנד שהורשע בעבירות מין בנשים, "את נשמעת כמו פעילה" אני אומר לה, "מה פתאום", היא מנסה לשכנע ללא הצלחה. טלפון אחר מעדכן שמוכר הסיגריות מאושפז בטיפול נמרץ בשל אירוע לבבי, האם יגיע להצביע? נראה שלא. בינתיים הקלטת "של דובי" מולידה קמפיין Me Too, ולפחות עוד שני אנשים מהליכוד נשבעים לי שדובי סימן אותם והודיע להם שיבוא עמם חשבון אחרי הבחירות. מ'בגין' מגיעה הודעה שהושחתו פתקים חלקם קושקשו, חלקם הועלמו, התופעה כך נראה רק הולכת ומחמירה. מנכ"ל העירייה מתראיין ומודיע כי יום הבחירות מתנהל כסדרו והשעה כבר רבע לאחת בצהריים, בקרוב יתרוקנו המטות, ואנשים יפרשו להחליף כוחות, בגדים לאכול משהו ולחזור לקראת הערב המותח. ב'צעירי אילת' האווירה מנומנמת, רק עמדה אחת פעילה, וביחס למטות האחרים, ובטח ובטח שביחס לגודל ההצלחה, נראה כאילו הארגון של המטה לא עומד בתחרות עם מורדי. אך אל תתנו למראה עיניים להטעות אתכם. גם כאן דואגים לחלוקת אוכל לפעילים. אצל מורדי יורדים על כריכים ואצל מומו עמלו 12 נשים לילה שלם על הכנת 1000 סנדוויצ'ים ליום הבוחר. רעב איש לא יצא מכאן היום, זה בטוח.

 

אחוזי הצבעה נמוכים


אצל מומו במטה שקט מבחוץ אבל רוחש מבפנים. כעשרים בני נוער יושבים על רשימות מצביעים ובצד השני מתארגנים על ארגזי הסנדוויצ'ים. לפתע תלונה מצד המחנה של סיבוני על גניבת פתקים. אחרי כמה פעמים מגישים תלונה במשטרה. מכיוון הליכוד ומאיר מתלוננים על חיילים שמנסים להצביע בעיר הבה"דים עם חוגר אך ללא הצלחה, שכן דורשים מהם ת.ז. או דרכון. בדיקה מול איציק חי מעלה שאין מה לעשות. חוגר לא תופס. את הצהריים מעביר נתן בארי בראיון ברדיו, עד לשעות הערב הוא עדיין לא יצליח להבין האם אחוז ההצבעה הנמוך, שכולם כבר מבינים שעומד בעוכרי הבחירות השנה, טוב או רע לצעירים. סביב 14:00 מופצת הודעת סמס בתפוצת נאט"ו לפיה צעירי אילת חברו למועמד סטס דינקין. מתן בארי מכחיש, ואף מגיש תלונה במשטרה על מרמה.  בהמשך היום תצא הודעה דומה על חבירה של מורדי לסטס. מי עומד מאחורי הספינים? האצבע המאשימה מופנית אל עבר המטה של סטס. "אבל אף אחד לא מאמין לסמסים האלה", אני אומר למורדי, "על מה אתה מדבר", הוא משיב לי, "קיבלתי עשרות הודעות וטלפונים מאנשים שלקחו את זה ברצינות וכתבו לי שהם מצטערים שבחרו בי". מורדי לא עובד על הדבר לסדר היום ובהמשך ישלח הודעת וידאו זועמת שמכוונת את החיצים אל סטס שהולך ומתברר כיריבו המר בבחירות ומי שהותיר לו אבק. מהמטה של דובי מתעוררים להגיב על 'קלטת הקללות' - מדובר בפיברוק, טוענים שם בחום. אבל לא בטוח שמישהו עוד טורח לאשש מה אמת ומה לא ביום המופרך הזה. אם עד אחת וחצי בצהריים הצביעו באילת 14 אחוזים בלבד שהם כ-7500 איש, זה לא הרבה. עד רבע לשבע בערב הנתון הזה יטפס ל-31% בלבד. ליד המטה של מומו עוצר אותי בחור דתי עם פאות, "אז לאן נושבת הרוח", הוא שואל ואני אומר לו ש-14 אחוז עד 14 זה מעט. "מעניין", הוא ממלמל, "אני בקושי שומע מאיר ברחובות אולי אחד על כל חמישה, בטוח יש סיבוב שני". אלא שמהמטה של מאיר טוענים בעקשנות, שהצליחו להביא לקלפי למעלה מ-8000 איש מתוך רשימת 12,000 מסומנים שלהם. עם נתון כזה יש להם את ה-40 אחוז בכיס, מחשבים בחשש אצל מומו. בינתיים בגולדווטר רפי הוכמן בא להצביע. מישהו ניגש ללחוץ יד ואומר לו: "עזבו מאיר או סיימון, תרוץ אתה שוב לראשות". הוכמן מחייך ומשיב לו, "אנחנו כבר גמרנו". דין הבן של סטס חולש על העמדה המרכזית בגולדווטר, "צפויה הפתעה" הוא מנבא את מה שכולם נבין רק בשעות הקטנות של הלילה, "לא הולך להיות סיבוב שני" חוזה דין, "גם במועצה צפויה הפתעה שלנו ושל סטס". לפחות לגבי סטס הוא צדק. ברקע מתנגן הג'ינגל של דובי כהן. מורדי  מסיים סיבוב בגולדווטר והולך לאכול, הוא לא אכל מהבוקר. אחוז הצבעה נמוך זה טוב למאיר, אני אומר לו, להיפך הוא חוזה את העתיד, אחוז הצבעה נמוך רע למאיר כי אלה שנגד יוצאים להצביע. יותר קשה להוציא מהבית את אלה שבעד".
מירב אחות של דובי אומרת שבעמדה אצל מאיר בגולדווטר שקט, "מהבוקר לא נכנס אליהם אף אחד, לעמדה של מומו ניגשו שניים ואלינו לדובי כל הזמן עוברים ללחוץ יד להגיד שתומכים", היא מפרגנת גם לצעירי אילת שצמודים אליה. אחרי הכל גולדווטר הוא מעוזה של אילת הוותיקה ודובי כהן מזוהה עם המגזר הוותיק של פורשי הוכמן. "העמדה של מאיר מאוד שקטה", אני מקנטר את מורדי, "זה בגלל שהוא בטוח לגמרי בניצחון", הוא משיב לי. בשלוש עולה מומו לדבר ברדיו, משם הוא ימשיך לגולדווטר, שם הוא פוגש את בני גמליאלי יוצא בדיוק מהצבעה. גמליאלי מחמיא למומו על הקמפיין המוצלח, אבל הוא עצמו איש של מאיר. עד 3 בצהריים רק 18 אחוזי הצבעה. איפה כולם? תוהים הפעילים, אולי יגיעו בערב. אחת התושבות ניגשת למומו ואומרת לו:  "כל המתמודדים הגיעו לכאן, אבל רק אתה עצרת ללחוץ את היד שלנו".
עד שעות הערב ממשיכים המטות השונים להתנהל בעצלתיים. אחוזי ההצבעה הנמוכים מצליחים לערער גם את טובי הפרשנים. למי זה טוב? מנסים כולם להבין. מישהו מזכיר שגבי קדוש אמר שרק עם 50% הצבעה אפשר להחליף את מאיר. האווירה במטות משתתקת. נכנסים לכוננות ערב.

 

פייסבוק פשוט לא קלע לדעת הקהל


מי שליווה את מערכת הבחירות לפני חמש שנים זוכר מטות עמוסים לעייפה במאות תומכים, אז החלוקה היתה ברורה מי למאיר ומי לדובי. הפעם ההתפזרות על אינסוף מטות נותנת את אותותיה גם בכמות הפעילים בכל מטה. בשעה עשר וחצי הנוכחות במטות דלילה למדי. אצל מאיר עשרות בודדות, וכך גם אצל סטס, מורדי ומומו. באף אחד מהמטות לא ניכרת אווירת ניצחון וגם לא כזו שמבטאת אופטימיות זהירה. מורדי מסביר לי את ההבדל בין שיטת הספירה שלו את תומכיו לעומת זו שמפעיל מאיר. אצלו יש רשימה של 12,000 מזוהים כי אצלו אם אתה תומך וודאי, אז כל המשפחה הגרעינית שלך מסומנת כמוך, לא מצלצלים לבדוק, אנחנו עברנו אחד אחד וסימנו רק מי שאמר מפורשות שהוא תומך בנו, לכן הרשימה שלנו קטנה יותר, אבל מועדת פחות לטעויות. התזה הזו תתרסק לו בפנים בהמשך הערב. אבל מצד שני גם למאיר, שלפחות על הנייר מצליח להביא את רוב רובה של רשימת המסומנים שלו, שבסופו של יום תוקעת לו סכין בגב ולא מיישרת קו עם התזה. אם יש מטה שהבין את תבוסתו כבר בתחילת הערב זהו המטה של מומו. כבר מהספירה הראשונה מתברר שהקרב לא יהיה בינו לבין מאיר כפי ששידר בשבועות האחרונים בפייסבוק. בכלל, אם ישנה מסקנה גורפת מהמערכת הפרועה שהתנהלה בעיר בשבועות האחרונים זה שפייסבוק זו חתיכת פייק ניוז שלא מעלה ולא מורידה דר מבחינת המצביעים. בפייסבוק מי שצועק יותר חזק מרגיש חזק, אבל אין לכך שום אחיזה בידיים המכניסות את הפתקים מאחורי הפרגוד. למעשה המטה של מומו דועך כבר עם תחילת ספירת הקולות. לאורך הערב הוא ילך ויתרוקן ובמטה חשים את סטירת הלחי שהעיף להם סטס דינקין כמו לכל היתר. לסיים במקום הרביעי זה לא מה שמומו קיווה לו, אפילו את המקום השלישי המכובד נטלו ממנו. מומו עצמו כבר לא יגיע לכאן ובשתיים וחצי בלילה יקפלו כאן ציודים ויתחילו לחשב בעצמם מסלול מחדש. בשמונה בערב מתן עוד פוגש אותי במצפה ים. במקום פועלת עמדת די ג'יי כמותה הציבו הצעירים בכל הקלפיות. מתן מתגאה בקמפיין השונה שעשו ומצביע על תמונות העשייה שהציבו במקום הכרזות הרגילות. אבל אפילו הוא עוד לא מבין מה המשמעות של אחוז הצבעה נמוך בעבורו. 
עוד מטה שקורס ולא מגיע לישורת האחרונה הוא מטה מח"ל קול אילת של סיעת הליכוד ואולג צ'רנמוריץ. על אף התמיכה המובהקת במאיר הם חשים את הקושי הרב לגרד את אחוז החסימה. הדיכאון נשקף מעיני כל. אבל הדרמה הגדולה עוברת לשני המטות האחרים שתחת סיקורי - המטה של מורדי ומטה הצעירים.  אני מתיישב עם עשרות התומכים של מורדי שמתגודדים סביבו רק כדי לשמוע זעקות שבר על ההתרסקות המתממשת. מורדי לא מאמין שעשו לו את זה. אם בצהריים הוא עוד נשמע מופתע כשאמר לי שהוא לא פוגש בקלפיות את כל אותם מאות האנשים שעזר להם במהלך הקדנציה, כעת הוא כבר מדבר בקול רם על בגידת הציבור בו. קלפיות חזקות מבחינתו חזרו ריקות מפתקים. "ריסקו את הסיעה", הוא קובל "וכל הקולות הלכו לצעירים ולאחדות שמסתמנים חזקים". תומכיו אומרים לו "יהודה תתפטר, אל תיכנס למועצה כזו, לא מגיע לאילת איש כמוך". אין ספק מורדי הוא המפסיד הגדול של הערב אותו יסיים עם שני מנדטים כנראה (ללא ספירת הנכים, החיילים והעודפים). את העלבון ניתן לראות על פניו של מי שהאמין שהוא מחזיק בטיקט החברתי וגילה שכל הקרדיט עבר לאחרים, ומילא לצעירים, אבל לפנים חדשות כמו סטס? על העלבון הזה קשה להתגבר אפילו יותר. במטה הצעירים הולכת ומסתמן גודל ההישג. בהתאמה מתמלאת הרחבה תומכים ולקראת אחת בלילה המקום רוחש. אצל מומו מקפלים ציודים וממלמלים שהכל קרה באשמת מערכת המחשוב שנפלה במהלך היום ומנעה מהם, לדבריהם, להגיע אל 2500 'מזוהים'.


חדשות בחירות 2018 אילת - ערב ערב באילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש