פרסומת
דלג

טוויסט בעלילה: היזם יואב איגרא: ''יש בידי אישורים ואני מתכוון לבנות בעמק ססגון ולא בחלופה''

מאת: אהובה מאמוס ● צילום: מערכת ערב ערב ● 30/11/2018 16:30 ● ערב ערב 2891
בשבוע שעבר נערך מפגש בו הוצגה תכנית החלופה לבניית מלון סמוך לפארק תמנע בנוכחות מיקי חברוני נציג קבוצת איגרא ● נציגי הארגונים הירוקים מרוצים מהחלופה המוצעת אך טוענים כי טרם נאמרה המילה האחרונה מאחר והפרזנטציה התעלמה מהקונפליקט הקיים בעמק ססגון, בין היזמים לוועדה הארצית, שפסלה את תכניתם המקורית ● היזם יואב איגרא: "נחדש את המענק ממשרד התיירות ונבנה בעמק ססגון. יכולנו להתחיל לפני שמונה שנים אך לא רצינו להתחיל פרויקט שאיום מרחף עליו"
טוויסט בעלילה: היזם יואב איגרא: ''יש בידי אישורים ואני מתכוון לבנות בעמק ססגון ולא בחלופה''
"עד היום עצרנו את הבניה, גם מתוך רצון לא לריב ולא להתקוטט". יואב איגרא

ביום רביעי שעבר פקדו כ-50 איש, את אזור עמק ססגון, "אזור המריבה", השוכן בצפון מזרח בקעת תמנע, כ-25 ק"מ מצפון לאילת וכ-3 ק"מ ממערב לכביש 90, וממערב לקיבוץ אליפז. סביב העמק ניצבות גבעות אבן חול נובית, ובלבו עובר "שביל ישראל". העמק מצוי מחוץ לגבולות פארק תמנע.
הסיבה למפגש: הצגה לציבור, של תוכנית לפיתוח בקעת תמנע. התהליך מקודם בשיתוף פעולה של חל"י ("חברה להגנות ים המלח" – זרוע ביצועית של משרד התיירות), לשכת התכנון המחוזית והמועצה האזורית חבל אילות. המפגש אורגן על ידי המועצה האזורית חבל אילות.
למפגש הגיעו כ-50 אנשים מכל יישובי החבל מאילת ואף ממרכז הארץ. אך הארגונים הירוקים מתייחסים למפגש בחשדנות מכיוון שלא ניתנה במפגש תשובה חד משמעית האם החלופה המוצגת באה במקום המקום המקורי בו אמור היה המלון להיבנות "בעמק ססגון". 
במהלך המפגש הציג ראש המועצה, חנן גינת, מצגת שכללה הסבר על המהלך לתכנון כולל בחבל אילות, ועסקה בתהליכים רחבים: השפעת שדה תעופה, מגמות בפעילות התיירותית, כולל התמקדות בתמנע בה מתוכננים שבילי אופניים, אמפי בן 3,000 מקומות, לינה באזור האגם, רכבל עתידי להר חכליל ועוד. "העיקר היה פירוט מעודד לגבי התהליך שבמסגרתו מקדמים באופן מעשי חלופה למלונאות, בצמוד למבואת הפארק", אמר. הדובר המרכזי היה המתכנן עמוס ברנדייס, שהדגיש את המחויבות שלו ושל מנכ"ל חל"י, שימי דניאל, לשקיפות מול הציבור. ברנדייס הדגיש כי תוכנית המלונאות בססגון הוגשה על ידי חל"י  ולא על ידי היזם יואב איגרא, ולמעשה היא אינה בגדר של תכנית מקודמת, אלא היא הוגשה "כדי לעצור את השעון", משום שהמועצה הארצית קצבה 9 חודשים לביצוע שלב זה ולא תבוטל סופית.
לעת עתה מעלה התכנית שהוצגה השבוע אבק בלשכת התכנון בב"ש. לעומת זאת, הדגישו, באזור המבואה נעשית עבודה מאומצת, תוך שיתוף פעולה עם אנשי מקצוע מובילים מכל התחומים. 

 


"לאחר הקרנת המצגת וההסברים ביקשנו שוב ושוב להבין אם חלופת המבואה היא בנוסף לתוכנית בעמק ססגון או במקומה וקיבלנו תשובות מתחמקות למדי, בנוסח "אנחנו מקדמים את התוכנית שהוצגה כאן הערב"; "אנחנו צריכים זמן". בינתיים, כך נראה, על הציבור להסתפק באמירות הכלליות האלה. נציג הארגונים הירוקים סיפר על המפגש: "מנכ"ל קבוצת איגרא, מיקי חברוני, נכח באירוע, אך לא השמיע את קולו בפומבי. בדברים שאמר לנו פנים אל פנים לאחר תום המפגש, הדגיש חברוני כי יש בידי היזמים אישור סופי לבנות בעמק ססגון – וכי הם מתכוונים לממש אותו". לדבריו, "חלופת המבואה אינה ראויה לבית מלון, והוא בטוח שעוד יתעוררו לגביה קשיים מול ארגוני הסביבה, זה מדאיג בהחלט", סיכם.
 
ומה עמדתכם לגבי מה שהוצג? 
"נציגי העמותה להצלת עמק ססגון: מברכים על התהליך ומחויבים לו. ביקשנו שהמלון בחלופה לא ייבנה בגודל שהוא "המקסימום האפשרי", אלא "המינימום ההכרחי אם נזכור שבזימון הרשמי כלל לא הוזכר הנושא המרכזי של הערב: הצגה של חלופת המבואה הדרומית, כצעד לקראת פתרון הקונפליקט בעמק ססגון. הם נשמרו שלא לומר מפורשות את מה שרצינו לשמוע: שהחלופה, כשמה כן היא, מחליפה את התוכנית בעמק ססגון. מאידך, רמזו שזה הכיוון. משמח מאוד שאנשים רציניים עובדים למען המטרה, האין זאת? ומצד שני, קצת מבאס שגם אחרי 11 שנים, הם "עדיין צריכים זמן". ". בנוסף, דורשים נציגי העמותה, "שמשרד התיירות יחדל לדבר בשני קולות, ובשעה שזרוע ביצועית שלו מקדמת את חלופת המבואה – הבכירים בירושלים מדגישים שהם תומכים בהקמתה של קריית הנופש בעמק עצמו". 

מה הלאה? 
"הצוות הרחב שמקדם את התוכנית ייפגש שוב במהלך דצמבר. הבה נקווה שהם ימשיכו בכיוון שתואר לעיל. הדרך עוד ארוכה, אבל לפחות יש דרך. בסה"כ היה אירוע חיובי מאוד. צעד חשוב בכיוון הנכון. הובהר לכל שבחבל אילות יש מאסה משמעותית של אנשים שחושבים שצפון בקעת תמנע ראויה להגנה מוחלטת. זהו הכיוון המסתמן, אבל זה לא נגמר עד שהחבר'ה בירושלים לא ירפו מהעמק, וגם יודיעו על זה פומבית".

 

יואב איגרא מסרב לפשרת המבואה


בהמשך לדבריו של חברוני, אמר השבוע היזם יואב איגרא ל'ערב ערב' כי בכוונתו לבנות בעמק ססגון וכי אינו מקבל את תכנית החלופה: "אנחנו עומדים על שלנו. אין לנו ארץ אחרת. זה המקום, זה מה שקנינו, על זה שילמנו ועל זה תכננו 15 שנה. הפוזיציה כיום היא שאנחנו נחדש את המענק ממשרד התיירות ואנחנו הולכים על עמק ססגון".

אם יש לכם אישורים למה לא בניתם עד היום? 
"יש בידנו את האישורים, יכול להיות שיהיה עוד דיון בוועדה המחוזית להתיישר עם כולם. עד היום עצרנו את הבניה, גם מתוך רצון לא לריב ולא להתקוטט. היה לנו אישור לגידור כבר לפני שמונה שנים ולא עשינו זאת, היו שאמרו שהיינו צריכים לעשות ובדיעבד עשינו טעות. אבל היו כאלו שאמרו שיקפצו מתחת לטרקטורים ולא רצינו להתחיל ככה פרויקט. מבחינת הפרויקט זאת הייתה טעות כי היינו כבר עובדים אבל היינו קנדים אלגנטיים ושילמנו בשביל זה".
 
ומה יקרה אם יהיה יזם שירצה לבנות בחלופה שהוצעה? 
"נגיד שיש מישהו, לא אנחנו, שרוצה את השטח השני בכניסה לפארק, יש עם זה בעיה טכנית מכיוון שזאת שמורת טבע. להוציא את השטח מהשמורה הטבעית זה סיפור בפני עצמו. צריך שינוי תמ"א ואחר כך  שינוי תב"ע , זה לא יקרה. אנחנו חכינו 15 שנה שם יחכו 20 שנה ואני לא חושב שיעמדו בתור", סיכם איגרא.

 

כרוניקה של מאבק שאין לו סוף

 

כזכור, לאחר החלטתה מחודש אוקטובר 2016 של הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה מחוז דרום שאישרה את בניית הקומפלקס שאמור היה להיות מורכב מארבעה מבנים: מלון ספא, מלון ספורט אתגרי, מלון ילדים שבנוי בתוך פארק מים, ומלון תיירות מדברית. כל המבנים אמורים היו להיות פזורים לאורך מתחם דמוי בועה, המכוסה באגמים ובנחלים שופעי צמחייה מוריקה. בחודש דצמבר 2017 פסלה הוועדה את התוכנית הקיימת, ושלחה את היזמים להכין תכנית חדשה. החלטת הוועדה מבטלת למעשה את התוכנית לבנות במקום מלון בן 300 חדרים שאמור היה להתפרש על שטח של 91 דונם, תוך שהיא מגבילה את שטחי הבינוי והפיתוח של התוכנית באופן מפורט ומאפשרת אותם במסגרת חלק מהאונה הדרומית של "אזור תיירות ונופש ב' על פי תכנית המתאר". אם לא די בכל אלה, פסקה הוועדה כי מאחר ועל השטח חלה תמ"א 8 בהיותו חלק מתוכנית שמורת טבע מוצעת, יחויבו היזמים לקבל את אישורה של המועצה הארצית לתכנון ולבנייה על תכניתם החדשה. הוועדה אף מציעה מפורשות כי "ייעודו של שטח האונה הצפונית (המוכנה גם עמק ססגון, ישונה לשמורת טבע מוכרזת". על בניה באזור רגיש כזה יוטלו מן הסתם מגבלות חמורות בנוגע לחומרי הבניה שיותרו על אופן שילובו תוך פגיעה מועטה ככל הניתן בסביבה הבראשיתית של המקום. 
עוד ציינה הוועדה כי ספק אם המלון אכן נועד להיות מבודד במקור, כפי טענת היזמים, אלא ההיפך הוא הנכון – המלון תוכנן מלכתחילה כך שיימצא סמוך למבואות הכניסה ולמוקדי הביקור במקום. "עובדה זו תומכת דווקא בעמדה לפיה אין מניעה, מבחינת סוג האכסון המלונאי, למקם מלון בחלופת המבואה הדרומית אילו היה הדבר אפשרי מבחינה סטטוטורית". קבעה הוועדה, שהורתה על תיקון התכנית המפורטת, באופן כזה שהשטח המלונאי הבנוי יוגבל לתא שטח של עד 40 דונם בלבד. פיתוח נוסף למטרות תיירות ונופש, אך ללא בינוי, יוגבל לתא שטח נוסף שיהיה צמוד אליו. ליזמים ניתנו 9 חודשים להגשת תכנית חדשה שהוגשה כאמור בחודש יולי השנה.
במקביל הודיע משרד התיירות על ביטולו של מענק בגובה 70 מיליון ₪ ממנו אמור היה הפרויקט המלונאי ליהנות, לאחר שפקע לטענתם המועד לתחילת העבודות. במשרד התיירות הזמינו את היזמים להגיש במידה והם מעוניינים בכך בקשה מחודשת. בדעתו של איגרא לחדש תביעה בנושא כנגד המדינה, שהוקפאה ב-2013.


חדשות אילת - ערב ערב באילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש