פרסומת
דלג

נלחמים בתופעת הנושרים מצה''ל באילת

מאת: רותם נועם למערכת ערב ערב באילת ● צילום: מערכת ערב ערב ● 30/11/2018 16:43 ● ערב ערב 2891
אילת אמנם ממוקמת בראש טבלת ערי הדרום בנתוני הגיוס לצה"ל, אך הנתון הזה מסתיר את העובדה כי כ-21.4% מהמתגייסים בעיר נושרים מהשירות טרם סיומו וכי אחוז היוצאים לקצונה באילת צנח בשנתיים האחרונות ב-50% ● כחלק מהמלחמה בתופעות אלו ירדה השבוע משלחת מטעם האגף הביטחוני חברתי במשרד הביטחון לעיר והעבירה סדנאות לעידוד לשירות קרבי ומשמעותי לשכבות י"א
נלחמים בתופעת הנושרים מצה''ל באילת
מדוע ירדה היציאה לקצונה באילת ב-50%? כנס 'אילת מתגייסת' לתלמידי י"א השבוע

במסגרת הפעילויות שמוביל האגף הביטחוני חברתי במשרד הביטחון בשיתוף צה"ל להגברת המוכנות והנכונות לגיוס לצה"ל, נערכו בין התאריכים 27-28.11 בשכבות י"א- י"ב סדנאות לכאלף תלמידים והוריהם בשישה מוסדות חינוך על יסודי בעיר  (תיכון ע"ש בגין, תיכון ע"ש רבין, תיכון גולדווטר, ברנקו וייס, קידום נוער והישיבה תיכונית). השנה מציין פרויקט חשוב זה עשור לפעילותו.
האגף הביטחוני חברתי במשרד הביטחון שם לו למטרה את חיזוק הזיקה ועידוד הנכונות והמוכנות בקרב בני הנוער לשירות משמעותי וקרבי בצה"ל. לעיר הגיעה משלחת של 30 אנשי האגף המלווים בלוחמים ולוחמות, שהעבירו סדנאות לתלמידים והוריהם. במהלך הסדנאות נחשפו התלמידים למרכזיות של צה"ל בחברה האזרחית ולחשיבות הרבה בגיוסם לתפקיד משמעותי. המנחים הכינו את התלמידים לצו ראשון תוך למידת הערכים עליהם צה"ל מושתת.
בנוסף לסדנאות הבוקר עם התלמידים התקיימו גם סדנאות ערב להוריהם של התלמידים בשכבות י"א, וזאת על מנת לרתום את ההורים למעורבות ושיתוף פעולה לטובת תהליך הגיוס של ילדיהם. בסדנאות נוצר שיח בין המנחים לבין ההורים בו הסבירו גם להורי התלמידים את משמעות הגיוס של ילדיהם ואת התהליך עצמו שמתחיל מרגע קבלת הצו הראשון ועד הגיוס.

 

 

אחוז הנושרים מצה"ל באילת מהגבוהים בארץ


בעיריית אילת מתגאים בנתוני הגיוס לצה"ל שעמדו בשנת 2017 על 83.9%, עלייה של 3.6% לעומת השנה הקודמת, מה שמיקם את בני אילת המתגייסים לצה"ל גם בשנת 2017 כמו בשנה הקודמת לה, במקום הראשון בדרום באחוזי הגיוס לצה"ל. אכן גאווה המצדיקה את שלטי העידוד שנתלו ברחובות בעיר ועליהם הכיתוב: "העיר אילת דורגה במקום הראשון בגיוס לצה"ל מבין ערי הדרום. בני ובנות אילת, כולנו מצדיעים לכם". אלא שבעיריית אילת לא מיהרו לפרסם את הנתון הלא מחמיא, כי באותה נשימה מציגים בני אילת את אחד הנתונים הגבוהים בארץ בנושא הנשירה מצה"ל. בשנת 2016, אמנם אחוז המתגייסים לצה"ל באילת עמד על 80.3%, אלא שאחוז הנושרים מצה"ל באותה שנה עמד על 21.4%, לעומת ממוצע נושרים ארצי שעמד על 14.8% ו-16.4% נושרים במחוז הדרום, במילים אחרות- זה יפה שיש באילת הרבה מתגייסים אלא שמשום מה, רבים מהם אינם שורדים את משך כל השירות הצבאי. לכך יש להוסיף את הירידה של כמעט 50% מקרב המתגייסים האילתים לצה"ל שהולכים על קצונה והרי לכם מצב שמציג את הגאווה האילתי בעין קצת אחרת ומצדיק פעולות הסברה כמו אלו שנערכו השבוע בעיר על ידי משרד הביטחון.

 

אילת מדשדשת בנתוני הגיוס גם מול ערי פיתוח אחרות


על פי דוח "התמונה החינוכית" שמפרסם משרד החינוך מדי שנה, והכוללת גם את נתוני הגיוס לצה"ל בערים השונות, עולה כי נתוני הגיוס לצה"ל וההתנדבות לשירות לאומי לשנה"ל תשע"ז (2016-2017) באילת עמדו על כ- 92.3% מהבנים שהתגייסו לצה"ל כשרק 85.7% מהבנות בעיר התגייסו. מנתוני השירות הלאומי נמצא כי 6.9 אחוז מהבנות שירתו בשירות לאומי ולעומת 2.2 אחוז מהבנים. מדובר בעליה קלה בכמות המתגייסים בהשוואה לשנת תשע"ו שם כמעט 89.9% מהבנים ומעל 87% מהבנות התגייסו לצה"ל באותה שנה.
דוח ערי הפיתוח שפרסם מכון המחקר של הכנסת שפורסם ביוני השנה, מצא כי כאשר בוחנים את מיקומה של אילת ביחס ל-65 ערים אחרות לגביהן אוסף צה"ל נתונים, ממוקמת אילת במקום ה-18, ומבין ערי הפיתוח היא ממוקמת במקום השלישי מלמעלה. בכל הנוגע לגיוס בנות עומדת אילת במיקום הארצי 24, ובין ערי הפיתוח במקום 4.
דליה ינקו, סגנית ראש האגף הביטחוני חברתי וראש היחידה להכנה לצה"ל וגדנ"ע במשרד הביטחון: "אנו מבקשים להודות לעיר אילת על שיתוף פעולה מיטבי בעשור האחרון להכנת בני הנוער לשירות קרבי ומשמעותי בעיר. אנו מודים למנהלות בתי הספר על החיבוק החם והובלה של עשייה ערכית בבתי הספר, ושימור תחושת המחויבות של התלמידים והסגלים בעניין זה".


חדשות אילת - ערב ערב באילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש