פרסומת
דלג

תלונה: כיצד יתכן שטרם הוצאו מכונות הממתקים והשתייה מאולמות הספורט?

מאת: אהובה מאמוס ● צילום: אהובה מאמוס ● 14/12/2018 15:34 ● ערב ערב 2893
במסגרת המאבק בהשמנה הוציא משרד החינוך הנחיה ברורה כי המזונות עתירי הסוכר יוצאו מבתי ספר ואולמות ספורט ● אלא שבעוד שבעיריית אילת הציבו את בעיית השמנת הילדים בראש סדר העדיפות החינוכית, לאחר שנמצא כי מעל לשליש מילדי העיר סובלים מהשמנה ● בפועל מוצבות מכונות לממכר משקאות ממותקים וממתקים בכל אולמות הספורט בעיר ● יעקב מלכה מנהל אגף הספורט בעיריית אילת: "עד סוף דצמבר המכונות יצאו מאולמות הספורט" ● משרד החינוך: "נשלחו מכתבים לכל מנהלי מוסדות החינוך בהם חודדו הנהלים ויישום התקנות... הורינו להם לפעול ליישום התקנות תוך שלושה חודשים"
תלונה: כיצד יתכן שטרם הוצאו מכונות הממתקים והשתייה מאולמות הספורט?

כמעט עשור עבר מאז הכריז משרד החינוך על תכנית לאומית למניעת השמנה בקרב תלמידים וקידם שורה של תכניות הסברה בבתי הספר. בחוזר מנכ"ל פורסמו רשימות המאכלים והשתייה המותרים לממכר בבתי ספר וכן באולמות ספורט בהם משתתפים ילדים במסגרת חוגים, אולמות אלה משמשים ברובם את תלמידי בתי הספר במהלך שעות הלימודים. במסגרת ההנחיות אסרו במשרד החינוך מכירת מזון מטוגן כגון שניצלים והמבורגרים, מאפים עשירים בשומן, כגון בורקס, מלאווח, ג'חנון, מזון מעובד כגון נקניקיות, מזונות עשירים בסוכר, כגון עוגות, עוגיות וממתקים שתייה קלה ממותקת, מזונות שמנים ומטוגנים, כגון צ'יפס וחטיפים מלוחים. מצד שני התירו למכירה פירות וירקות טריים, כריכים מקמח מלא מרוחים בממרחים מזינים, חטיפי דגנים או מנה אישית של דגני בוקר, יוגורט טבעי או לבן, מעדני חלב דלי שומן, מנה אישית של קרקרים וגבינה לבנה, מים, חלב, יוגורט, מיץ טבעי ומשקאות דאייט. בעיריית אילת הציבו את נושא הבריאות כחלק מסדר היום ואף הציגו סלוגנים: "אילת עיר בריאה", ו"אילת עיר של ספורט", אליהם נלוות שפע של פעילויות הסברה, הן בגני הילדים והן בבתי הספר, במסגרת תכניות לימוד לאורח חיים בריא ועידוד פעילות גופנית. אלא שהנחיות לחוד ומציאות לחוד. בפועל, מוצבות ברחבי בתי הספר ואולמות הספורט בעיר מכונות ממכר הכוללות שתיה מוגזת ושתיה עתירת סוכר לצד מכונות המציעות ממתקים, שוקולד, חטיפים וסוכריות. 

 

8% מילדי אילת סובלים מהשמנה חמורה


בחודש דצמבר 2017 פרסם משרד הבריאות נתוני השמנה של ילדי ישראל. מתוך 35 ערים שתוצאותיהן פורסמו, ממוקמת העיר אילת במקום ה-23 ונמצא כי יותר משליש מילדי העיר סובלים מעודף משקל המגיע אף להשמנה חמורה. מנתונים שפרסם משרד הבריאות עולה כי 34% (יותר משליש) מילדי אילת בגילאי 12-13 סובלים מעודף משקל והשמנה: 36% מהבנים ו-31% מהבנות.  אם לא די בזה הרי שיש בהם כ-8% עם השמנה חמורה, 14% עם השמנה ו-20% מהתלמידים מוגדרים כבעלי עודף משקל. מסקר שנערך על ידי ארגון הבריאות העולמי עולה כי ילדים רבים צורכים כמות גדולה של משקאות ממותקים ופחות פירות וכי שיעור נמוך של בני נוער עוסק בפעילות גופנית. 

הורים שילדיהם משתתפים בפעילות גופנית במסגרת חוגים במסגרות המתנ"ס טוענים כי החוגים נערכים באולמות ספורט שמשמשים את תלמידי העיר גם במהלך יום הלימודים. לדברי אחת האימהות: "הבן שלי משתתף בחוגי ספורט כגון כדורגל וכדורסל והבת שלי בחוג התעמלות. החוגים מתקיימים באולם הספורט בבית ספר רבין, אולם, אליו ישנה כניסה נפרדת בשעות הצהרים ואילו בשעות הבוקר האולם משמש את תלמידי בית הספר". לדבריה, "באולם מוצבות שלוש מכונות ממכר הכוללות שתיה כגון: קולה, נס תה ועוד, שהם עתירי סוכר. במקום מוצבת מכונה נוספת של ממתקים וחטיפים ומכונת קפה שגם הוא מגיע ממותק. במסגרת החוג דורשים מהילדים שלא לצרוך שתייה ממותקת וממתקים והמאמן כועס על מי שצורך, ומצד שני עומדים בפני הילדים הפיתויים בדמות מכונות הממכר שמוצבות ממש בפתח אולם הספורט, זה אבסורד".  

 

משרד החינוך דורש את יישום התקנות


לדברי אחד ההורים שילדיו משתתפים בחוגי ספורט: "מצד אחד מקדמים בעירייה ובמשרד החינוך פעילויות להעלאת המודעות בנושא אורח חיים בריא והנושא מונח על שולחן העבודה כחלק מתוכנית הליבה וכחלק מחוזר מנכ"ל, ומצד שני מציבים מכונות ממכר שמוכרות את כל מה שאסור על פי החוזר. הבעיה לדעתי היא כלכלית היות והזיכיונות הניתנים לבעלי העסקים המציבים את המכונות מכניסים כסף רב ולכן  השיקולים הכלכליים גוברים על הכל". לדבריו, "הבעיה אינה רק באולמות הספורט, גם בבתי הספר ישנם מכונות ממכר דומות, בעיקר בבתי הספר התיכונים. כך לדוגמא בבית ספר בגין בו לומד בני יש בכניסה לכל שכבה מכונות ממכר וכן באולם הספורט. התרענו על כך כבר לפני מספר שנים ותמיד הבטיחו שיוציאו אותן אבל עובדה שהן עדיין שם. בדקתי עם חברים ממרכז הארץ האם גם אצלם ישנם מכונות ממכר באולמות הספורט התשובה שלהם הייתה "מה זה עוד קיים?".
יעקב מלכה מנהל אגף הספורט בעיריית אילת הודיע השבוע כי המכונות יפונו עד ל-31 בדצמבר 2018 לדבריו, "לפני חמש שנים פנו אלי מבית ספר בגין ושאלו אם יוכלו להציב מכונות ולגבות כסף מהמציב. לפני שבועיים פנו אלי מהעירייה ואמרו שהמכונות לא מתאימות לפעילות העירייה ולחוזר מנכ"ל של משרד החינוך. במקביל הודעתי לזכיין כי עליו לפנות את המכונות עד ל-31 בדצמבר 2018 . כדי לא לפגוע במה שהשקיע נתתי לו את האופציה להשאיר את המכונות אך למכור בהן רק דברים בריאים  על פי חוזר מנכ"ל". 

ממשרד החינוך נמסר: "אכן, נהלי משרד החינוך אוסרים על ממכר שתיה ומזון עתיר סוכר במוסדות חינוך. מנהל מחוז הדרום במשרד החינוך, רם זהבי, שלח לפני כשלושה שבועות, מכתבים לכל מנהלי מוסדות החינוך בו חידד את הנהלים וחידד את יישום תקנות לפקוח על איכות המזון ותזונה נכונה במוסדות חינוך. במכתב הורה להם לפעול ליישום התקנות תוך שלושה חודשים" .
מעיריית אילת לא נמסרה תגובה עד למועד סגירת הגיליון.


חדשות אילת - ערב ערב באילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש