פרסומת
דלג

ההורים זועמים: ''המורה ערכה סיור מחוץ לבית הספר ללא אישור''

מאת: אהובה מאמוס ● צילום: רותם נועם למערכת ערב ערב באילת ● 14/12/2018 15:36 ● ערב ערב 2893
במסגרת שיעור מולדת הוציאה מורה מבי"ס חב"ד את התלמידים לסיור בבית קברות לחיות ● מעדויות ההורים עולה כי הסיור יצא שלא בידיעת המנהלת וללא תאום מוקדם מול חדר המצב של משרד החינוך ● לטענת ההורים קיימה המורה בסיום הסיור תחרות ריצה בין התלמידים בחזרה לבית הספר, כשנדרש מהם לחצות את הכביש העוקף העמוס ● "מה היה קורה אם תלמיד היה נחבל, נדרס, או חלילה מוכש על ידי נחש", הם שואלים ● משרד החינוך: "הנושא טופל משמעתית ● הוער למורה על הוצאת התלמידים"
ההורים זועמים: ''המורה ערכה סיור מחוץ לבית הספר ללא אישור''
האזור בו סיירו התלמידים ללא ידיעת הוריהם

מורה לאנגלית בבית ספר חב"ד החליטה להקנות לילדים נדבך נוסף באהבת הארץ, ובמסגרת סיור מולדת בחרה לקחת את הילדים לסיור בהרים, בבונקרים הצבאיים הישנים שממוקמים במעלה ההרים סמוך לכביש העוקף, ומשם השקיפו התלמידים על בית הקברות העירוני ולבסוף קינחו את הסיור בבית קברות מאולתר לחיות הנמצא בהרי אילת סמוך למבנה "אשכולות פיס". אלא שהסיור לא תואם עם הנהלת בית הספר ונעשה על דעת המורה בלבד, כך לפחות  טענה מנהלת בית הספר בפני הורים שהגיעו להתלונן בפניה. לדברי ההורים: "המנהלת טענה כי ההחלטה להוציא את הילדים משטח בית הספר נעשתה על דעתה של המורה בלבד ללא אישורה. אבל איפה ההורים בתמונה", הם שואלים, "מדובר בילדים בכיתה ג', שהיא הוציאה מבלי שקיבלה את אישור ההורים, הן לסיור ההזוי והן לכך שתוציא את הילדים משטח בית הספר. הסיור גם לא תואם עם חדר המצב של משרד החינוך". 

 

"המורה הראתה לנו איפה סבתא שמתה"


ההורים מספרים כי שמעו מילדיהם על הסיור: "המורה לקחה אותנו להרים, שם טיפסנו על ההר הגבוה ונכנסנו לבונקרים שנשארו שם מהזמן שהצבא היה שומר על אילת משם. המורה הראתה לנו גם איפה סבתה שמתה נמצאת, וראינו את בית הקברות. חלק פחדו אנחנו לא פחדנו. אחר כך היא הסתובבה אתנו בהרים והגענו לבית קברות שיש בו הרבה כלבים וחתולים ועוד חיות. אני לא יודע איזה כי יש שם רק את השם שלהם". ההורים מספרים כי כשנשאלו ילדיהם וחבריהם איך הגיעו למקומות ואיך חזרו, השיבו אלה כי המורה עשתה להם תחרות מי יגיע ראשון לבית ספר וזה היה מאד מסוכן כי היו הרבה מכוניות והכביש הוא גדול".
מאוחר יותר התברר כי אמו של אחד התלמידים הלומדים בבית הספר נסעה באותה שעה בכביש העוקף וראתה את הילדים רצים מכביש לכביש. היא עצרה את המכונית ושאלה את המורה מה הם עושים, המורה אמרה לה כי יצאה איתם לסיור. אני כועסת מאד אני לא שולחת בובות לבית הספר ואני לא מוכנה שיוציאו את הילדים שלי כשלא אישרתי להם לצאת. כרגע אנחנו דורשים תשובות ממפקח משרד החינוך ומהנהלת בית הספר מה יהיה עם המורה הזאת". 

 

מה דרשתם ? 
"דרשנו שהמורה הזאת לא תוכל להיות אחראית על הילדים שלנו, כי התברר לנו שזאת לא הפעם הראשונה שהיא מעורבת במקרה כזה. אני לא מצליחה להבין איך גורם חינוכי לוקח על עצמו כזאת אחריות ומוציא ילדים משטח בית הספר לכבישים ולהרים ואף עורך בין בנים תחרות ריצה בין הכבישים תוך סיכון חייהם".
לדבריה: "אמרו לנו שנעשתה שיחת אזהרה עם המורה אבל לא נותנים לנו תשובות מה נעשה בעניין. במידה ולא יטפלו בעניין אני מתכוונת להוציא את ילדי מבית הספר. זה חוסר אחריות".

 

"לו היה ילד חלילה נופל, נעקץ או מוכש?"


בנוסף, מופנה זעמם של ההורים כלפי הבחירה שעשתה המורה: "איך יתכן שלוקחים ילדים קטנים לראות קברים, בין אם מדובר בקבר של אדם ובין אם מדובר בקבר של חיה, מה הקשר לשיעור מולדת ואיפה הערך החינוכי", הם שואלים. אנחנו לא שוללים שילמדו את הילדים על בעלי החיים, כי כולנו בריאה של אלוקים, אבל למה ללמד ילדים רכים על מוות. מעניין סביב מה היה נושא השיעור שהביא את המורה לקחת את התלמידים לבית קברות. עד לרגע זה לא קיבלנו תשובה שיכולה לשפוך אור על ההחלטה ההזויה". בנוסף, טוענים ההורים לסכנות אליהם נחשפו הילדים: "לטפס על הרים גבוהים יש חשש לנפילה או לפציעה לא היה חובש במקום, בנוסף הבונקרים ישנים וחשוכים, מי יודע אם אין שם נחשים ועקרבים, מה הייתה עושה המורה לו ילד היה חלילה נופל, נעקץ או מוכש על ידי נחש, וגם הקטע ההזוי שהיא נתנה לילדים לרוץ בכביש הסואן בדמות תחרות, איך אפשר לתת לילדים בכתה ג' כאשר היכולת שלהם לזהות רכב במרחק מוגבלת, ולרוץ בכבישים העמוסים, הרי ילדים הם תחרותיים כל כך וסביר שיראו לנגד עיניהם את התחרות ולא את הסכנה שהעמידה אותם המורה". לדברי ההורים, "כשפנינו למנהלת בית הספר, היא אמרה כי לא ידעה על הסיור, איך יתכן שמנהלת לא יודעת שתלמידי כיתה שלמה יוצאים משטח בית הספר בשעות הלימודים, איך יתכן שהשומר אישר את היציאה ללא מתן הודעה מראש, רק כי מורה החליטה? ואם תבוא או יבוא מורה שיחליט לקחת את התלמידים לים או גרוע מזה לפגוע בהם, מה אז תגיד המנהלת שהיא לא ידעה?". ההורים טוענים כי כל יציאה משטח בית הספר, גם אם מדובר ביום עיון או סיור לימודי המתקיים במוסד לימודי אחר מחייב חתימת הורים "אפילו המורה הזאת יודעת את זה" ה אומרים " אז מה אם מדובר באתר קרוב לבית הספר עדיין המורה הייתה צריכה לחצות איתם כביש ולהיכנס איתם לאזור מבודד , הררי שיש שם הרבה פסולת בניה וכדומה ". אחת האימהות סיפרה " בשלב מסוים אמרו לנו זה ממש באזור , מה הילדים שלכם לא הולכים ברגל הביתה? לא הולכים לבד? ואני אומרת אם הורה בוחר שילדו יצעד לביתו אחר שעות הלימודים זאת זכותו והוא לוקח על כך אחריות אבל אני לא מוכנה שמישהו אחר ייקח אחריות על הילד שלי מבלי לידע אותי ולקבל את אישורי שאני אדע איפה הוא נמצא. סביר להניח שלא הייתי מאשרת יציאה לסיור בבית קברות, כל בית קברות שהוא, לדבריה " ידוע לי שאחד הילדים חווה מוות במשפחה, ושמעתי כי הסיור וההתעסקות עם הנושא השפיעה עליו."

ממשרד החינוך נמסר: "אשר לסיור שקיימה המורה לתלמידים בסביבת בית הספר ללא קבלת היתר מהמנהלת, יצוין כי הנושא טופל משמעתית וכי הוער למורה על הוצאת התלמידים, אולם לא ידוע לנו על קיומו של "בית קברות לחיות" באזור ואף העירייה שללה קיומו של כזה".  

מעיריית אילת לא נמסרה תגובה עד למועד סגירת הגיליון.


חדשות אילת - ערב ערב באילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש