פרסומת
דלג

טעות טכנית עלתה בייקור דירות מחיר למשתכן באילת ב-100 אלף ש''ח

מאת: אהובה מאמוס ● צילום: רותם נועם ואיה פלשקס ● 14/12/2018 15:58 ● ערב ערב 2893
חברת הבניה "עמרם אברהם" טוענת כי טעות טכנית שביצעה בהגשת מכרז לבניית פרויקט מחיר למשתכן ברובע 6 הביאה לפסילת הצעתה ● וכתוצאה מכך זכתה הצעה המייקרת את הדירות בפרויקט ב-100 אלף ₪ לדירה ● בית המשפט לעניינים מינהליים דחה את העתירה וקבע: "בין מסמכי הערבות שהוגשה לאלו של הערבות שנדרשה, הבדלים מהותיים שאינם ניתנים לריפוי"
טעות טכנית עלתה בייקור דירות מחיר למשתכן באילת ב-100 אלף ש''ח
האזור בו מתוכנן לקום פרויקט מחיר למשתכן ברובע 6

בית משפט לעניינים מנהלים בבאר שבע דחה עתירה מנהלית שהגישה חברת הבניה עמרם אברהם כנגד רשות מנהל מקרקעי ישראל ומשרד השיכון וכן כנגד חברת הבניה "האחים אוזן" בטענה כי מכרז במחיר למשתכן אליו ניגשה, נפסל בשל טעות טכנית. החברה טוענת כי ההצעה שהגישה הייתה זולה בכחמישה מיליון שקלים מההצעה הזוכה של חברת "האחים אוזן", ואילו הייתה זוכה היא, היה מחיר הדירות מוזל בכמאה אלף שקלים לדירה. העתירה הוגשה על ידי עורכי הדין אילן בומבך ושמוליק ספיר.

 

7,555 ₪ למ"ר במקום 6,814 ₪ למ"ר


בעתירה מציינת החברה כי מדובר במכרז לבניית 84 יחידות דיור בשכונת השחמון 6 כאשר 50 מהן ימכרו במסגרת מחיר למשתכן. החברה טוענת כי המכרז שהגישה נפסל בשל טעות טכנית שנבעה מכך שנוסח הערבות שהגישו נלקח מחוברת המכרז והתייחס לערבות אותה ממלא הזוכה במכרז  וכי מדובר בפגם טכני מכיוון שסכום הערבות המופיע בו תקין, וכך גם משך תקופת הערבות, כפי שנדרש במסמכי המכרז. חברת עמרם אברהם טענו כי הצעתה של החברה שזכתה במכרז "האחים אוזן", הייתה יקרה בהרבה מהצעתם, המחיר שהציעה חברת "האחים אוזן "עמד על 7,555 שקל למ"ר לעומת המחיר בהצעת עמרם אברהם שעמד על 6,814 שקל למ"ר. בעתירה נכתב: "הפער בין ההצעות מסתכם בייקור של כ-100 אלף שקל לכל אחת מהדירות המיועדות למכירה במסלול מחיר למשתכן". עמרם אברהם מבקשים לפיכך מבית המשפט המחוזי, כי יבטל את החלטת ועדת המכרזים ויורה על זכייתם במכרז וכן על הקפאת כל ההליכים עד למתן החלטה.

 

ביהמ"ש: "סיכויי העתירה נמוכים"


כאמור, דחה בית המשפט לעניינים מנהלים בבאר שבע את העתירה בטענה כי סיכויה נמוכים. בית המשפט קבע כי קורים מקרים בהם ישנה טעות סופר בכתיבת ההצעה, אך "על פניו, מקרה זה אינו נמנה על המקרים החריגים בהם ניתן להכשיר פגם בערבות. בסיבות לדחיית העתירה ציינה השופטת גאולה לוין: "במקרה זה קיים שוני מהותי בין הערבות שצורפה להצעה לבין הערבות שנדרשה על פי מסמכי המכרז. לא מדובר בטעות סופר אלא בהמצאת מסמך שונה בתכלית. אין המדובר בהבדלי נוסח מינוריים או בפגם טכני. כתב הערבות שצורף הוא כתב ערבות לביצוע חוזה והוא שונה מהותית מערבות לקיום הצעה. המבקשת צירפה למעשה מסמך אחר מהמסמך שנדרש במכרז. גם אם החלפת נוסח הערבות נעשתה בתום לב, הדבר אינו מאיין את ההבדלים המהותיים". עוד קבעה השופטת: "הטענה כי ועדת המכרזים לא הפעילה שיקול דעת, סיכוייה להתקבל אינם גבוהים. ועדת המכרזים לא פסלה את ההצעה באופן שרירותי. היא נימקה את ההחלטה בכך שהערבות שצורפה אינה לפי הנוסח הנדרש. גם אם מדובר בהנמקה תמציתית, הנמקה היא. אין מחלוקות כי אכן הערבות אינה לפי הנוסח הנדרש. כאמור, לא מדובר בפגם בנוסח הערבות אלא בכתב ערבות שונה בתכלית מהנוסח הנדרש. ההבדלים הם בשם המוטב, בפרק הזמן בו מתחייב הבנק לשלם למוטב, ובזיקה של הערבות לחוזה ספציפי שמספרו נרשם בכתב הערבות. למעשה, אין כל וודאות שהבנק היה מכבד את כתב הערבות במקרה הצורך". השופטת קבעה כי חברת עמרם אברהם תשלם סך של עשרת אלפים שקל לרשות מקרקעי ישראל ומשרד השיכון, ופסקה כי העותרת תשלם סכום דומה לחברת "האחים האוזן ".


חדשות אילת - ערב ערב באילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש