פרסומת
דלג

אורן סמיקון, האיש שלא מפסיק להתעמת עם הרשויות, נדחה במחוזי

מאת: רותם נועם למערכת ערב ערב באילת ● צילום: עומר כרמון ● 14/12/2018 15:59 ● ערב ערב 2893
האיש שלא מפסיק להסתבך עם הרשויות הצליח לעשות זאת שוב ● בית המשפט המחוזי דחה את ערעורו של אורן סמיקון על פסק דין בתביעות קטנות שדחה את דרישתו לחייב את חברת חשמל להתקין בדירתו תלת פאזי, אף שעיריית אילת הבהירה כי לא תנפק אישור בשל כך שבדירה נעשו שינויים שלא כדין ● לאור התנהגותו הבוטה של סמיקון בבית המשפט גזר עליו השופט אורינוב באופן חריג הוצאות בגובה 4000 ₪ ● עם זאת הפחית בית המשפט המחוזי את הסכום ב-1000 ₪ לאור חוסר המידתיות ביחס לערך התביעה ● "בסופו של דבר מדובר בצו להוצאות ולא בעונש", פסק המחוזי
אורן סמיקון, האיש שלא מפסיק להתעמת עם הרשויות, נדחה במחוזי
"האשים את בית המשפט עצמו בקשר "הון שלטון" עם חברת החשמל והעירייה". אורן סמיקון

אורן סמיקון הוא דמות צבעונית ומוכרת באולמות בתי המשפט ובתחנת המשטרה. בשש השנים האחרונות הוא הצליח להתעמת עם עיריית אילת והעומד בראשה, חכ"א, משטרת ישראל, נמל אילת, וכעת מצטרפת לרשימה גם חברת חשמל. מהחלטת בית המשפט המחוזי עולה כי סמיקון הגיש תביעה קטנה באילת ובה דרש כי חברת חשמל תתקין בדירתו תלת פאזי, שכן הפאזה היחידה הקיימת כרגע בדירה מסכנת את חייו ועלולה לגרור התלקחות בדירה. בחרת חשמל הבהירו כי היו שמחים לעשות כן לו רק היה מציג בפניהם היתר איכלוס מעיריית אילת, זאת מאחר ובדירתו בוצעו שינויים ללא היתר כדין. עוד נטען כי בית המשפט לתביעות קטנות נעדר סמכות לדון בתביעה מסוג "צו עשה" והוא מוגבל לתביעות כספיות. עוד טרם הדיון פרסם בית המשפט החלטה לפיה יש ממש בטענה הדיונית וכי מומלץ לסמיקון למחוק את תביעתו, אך הלה סרב לשמוע את הצעת בית המשפט ואף האשים את בית המשפט עצמו בקשר "הון שלטון" עם חברת החשמל והעירייה. לגופו של ענין, טען כי המצב הנוכחי יוצר סיכון לביתו ולגופו, נוכח עומס היתר על החשמל, וכבר נגרמו שריפות מספר פעמים. הוא לא חלק על כך שיש בניה בלתי חוקית בביתו, בכך שהנכס חולק באופן היוצר יחידת דיור שלא כדין. עם זאת, לטענתו, קנה את ביתו במצב זה, ולא הוא ביצע את העבירה. סמיקון טען כי האחריות רובצת לפתחה של העירייה, אשר מסרבת ליתן היתר בדיעבד למצב הבניה הנוכחי. בית המשפט המחוזי לא ראה עין בעין עם סמיקון, ובדחותו את בקשתו לקבל היתר לערער על פסק הדין, קיבל למעשה את עמדת בית המשפט לתביעות קטנות באילת, 
"החלטת בית המשפט לתביעות קטנות נכונה", קבע המחוזי. "יתרה מכך, החלטת בית המשפט לתביעות קטנות להציע למבקש למחוק את תביעתו, יום מראש ושוב בפתח הדיון, הייתה נכונה וראויה, כדי לחסוך בהוצאות הצדדים. אמנם, יש להיזהר מנקיטת עמדה חד משמעית מראש. אולם, כאשר בית המשפט מזהה שגיאה בולטת על פני הדברים, ויכול לחסוך הוצאות לשני הצדדים, טוב עושה אם מעמידם על הקושי מראש. במצב דברים זה,  משסירב המבקש לעשות למחוק, ועמד על קיום דיון חסר תוחלת בעליל, שמע אותו בית המשפט, שמא תהיה טענה משכנעת בפיו. אולם, לאחר שבמהלך הדיון לא הצליח המבקש לשכנע כי הצדק עמו בכל זאת, נכון וצודק היה להורות על תשלום הוצאות המשיבה על הצד הגבוה...כאשר הוצעה למבקש דרך לחסוך בהוצאות והוא לא עשה כן, לא היה מנוס מחיוב בהוצאות בסכום המכסה היטב את ההוצאות הריאליות של המשיבה (חברת חשמל).  אמנם, יחסית לערך התביעה, הסכום שנפסק נוטה לצד הגבוה, אך אין לומר כי מדובר בסכום מופרז, ובוודאי שאין הדבר מצדיק מתן רשות ערעור...בפרוטוקול הדיון נרשמו דברים קשים ביותר מפי המבקש כלפי בית המשפט", נקבע. "המבקש לא רק הביא לקיומו של דיון מיותר למרות הסברי בית המשפט, אלא גם התנהג בחוצפה, דיבר סרה בבית המשפט ואמר דברים שלא ראויים להישמע. נוכח שילוב הדברים, עצם הדיון המיותר, ההתמשכות המיותרת וההתנהלות המכוערת בדיון, הראויה לכל גינוי, לכאורה רשאי היה בית המשפט להטיל ההוצאות.
למרות דברים אלה, מצא בית המשפט לנכון להוריד את סכום ההוצאות שנפסקו למדינה בסך 2000 ₪ ל-1000 ₪, לאחר שמצא את טענתו של סמיקון כי המדובר בפסיקה בלתי מידתית.

 

אורן סמיקון: "אני איש של מחאה"


בתגובה ל'ערב ערב'" אמר סמיקון בנובמבר 2017: "אני איש מחאה. אני לא התכוונתי לפגוע, אני סך הכל שיתפתי ולא שמתי לב מה עשיתי. אני מנסה ליצור חוקה שתגרום ל-120 חברי כנסת לא לשקר. אני אנטי אלימות". 

  • ינואר 2013 - סמיקון מפגין מול העירייה בדרישה להקים פארק מוטורי. הוא מניף שלט גדול עליו נכתב "הון שלטון עולם תחתון". העירייה הגישה תלונה במשטרה.
  • אוגוסט 2013 - ראש העירייה מאיר יצחק הלוי ובנו איתמר, מגישים תלונה במשטרה נגד סמיקון על שהפגין מול בניין העירייה בקריאה להחלפת ראש העירייה. יצחק הלוי טען כי סמיקון עוקב אחריו ותמונה שהעלה לפייסבוק היא הסתה לרצח. 
  • אוגוסט 2013 - כתב אישום מוגש כנגד סמיקון על כך שאיים על בא כוחה של החברה הכלכלית של עיריית אילת (חכ"א) וכן על מנהל המעגנה, לאחר שקיבל מכתב דרישה מחכ"א להסדיר בתוך 14 ימים את היתר השיט של כלי שיט ברשותו.
  • מרץ 2014 - סמיקון, מוזמן לשימוע לפני פיטורין, לאחר שנקט ביוזמה עצמאית ובאמצעות טרקטור של הנמל הכשיר דרך עפר המחברת בין שטחי אכסון הרכבים בנמל, לשכונת שחמון 6.
  • מאי 2015 - סמיקון מזוכה מכתב אישום שייחס לו נהיגה בחוסר זהירות, מכיוון שהסיע את בנו בטרקטור ללא חגורת בטיחות. בבית המשפט התברר כי לטרקטורים אין חגורות בטיחות, וסמיקון לא נסע בכביש, אלא רק פינה מקום לניידת המשטרה שנכנסה למגרש החנייה.
  • נובמבר 2017 - סמיקון משתף בפייסבוק תצלומים של בעלי תפקידים בהם ראש הממשלה, מפכ''ל המשטרה ופרקליט המדינה בלבוש נאצי. המשטרה ביקשה לעצור אותו ל-48 שעות, אך בית המשפט שחררו למעצר בית. בסופו של דבר נסגר תיק החקירה מחוסר ראיות.

חדשות אילת - ערב ערב באילת