פרסומת
דלג

נעים להכיר – ההורים שהם הרבה מעבר להורים

מאת: אביבה דקל ● צילום: מערכת ערב ערב ● 14/12/2018 16:08 ● ערב ערב 2893
הם משקיעים שעות על גבי שעות מזמנם החופשי לטובת הילדים של כולנו ● מעורבים בכל עניין, יודעים הכל, נלחמים, משנים ונותנים לצוות הפדגוגי ולהנהלת בית הספר את הרוח הגבית לפעול ● אלו הם היו''רים של וועדי ההורים בבתי הספר ● לאחרונה התקיימו בכל בתי הספר בעיר בחירות לוועדי ההורים ● 'ערב ערב' מביא הצצה ראשונה אל היו''רים הנבחרים, אלו שכבר היו שם ואלו החדשים ● מה הם שמו להם למטרה לשנות בבתי הספר ● ואיך זה שלמרות חשיבות הנושא, ההורים לא ממהרים להתנדב
נעים להכיר – ההורים שהם הרבה מעבר להורים

די לקרוא את הנתון הפשוט שאומר כי רק חמישה מתוך היו"רים הנבחרים בבתי הספר באילת הם יו"רים חדשים, כדי להבין שאין הרבה קופצים על תפקיד יו"ר וועד ההורים של בית הספר (לצד העובדה שהיו"רים המכהנים הם פשוט טובים). בניגוד ל'קרב על הוועד', כאן לא תפגשו קמפיינים במסדרונות בית הספר, איומים וגם לא הבטחות לבוחרים. נהפוך הוא, ההורים, שאיך לומר בעדינות, מפחדים מ'התיק', נשארים שוב ושוב כצופים מהצד ומעדיפים לבחור ביו"ר המוכר והקבוע, שיודע את העבודה ומה עושים. ואם כבר בתחום התנדבותי עסקינן, אז שמישהו בעיריית אילת יסביר לנו ולתושבים, איך זה שעד היום אף קבוצת וועד ההורים לא זכתה בשום תואר עירוני על התנדבות רבת שנים. הם עצמם כבר הגיעו למסקנה ש"מקבלים אותנו כמובן מאליו". 
רגע אחרי שכל בחירות הוועדים בבתי הספר הסתיימו וכבר יש מעל מניין חברים בפורום ההורים העירוני, יצאנו לבדוק מקרוב מי הם היו"רים בבתי הספר בעיר, מה גורם להם להשקיע שעות רבות למען הצלחת בית הספר, מה הם רוצים לקדם יותר מכל במהלך השנה? וגם קיבלנו מהם מסרים ברורים להורים. נעים להכיר.

 

יותר הערכה לפורום ההורים העירוני

 


מי? אייל סורגיט, יו"ר פורום ההורים העירוני זו השנה השנייה. משמש בפורום מזה עשר שנים. קודם לכן שימש כיו"ר וועד ההורים בהרי אילת 5 שנים וסגן יו"ר גולדווטר. נשוי+ 3 (הילדים לומדים בבתי הספר גולדווטר, רבין ועציון). 


למה לך את זה?
"מתוך הרצון לתרום, להיות מעורב בסביבת הלימודים של הילדים ומתוך רצון לנסות להשפיע ולשנות על פי הצורך".


הדבר ששמת לעצמך לשנות?
"ראשית כל לקדם את נושא בטיחות הילדים ושיפור האקלים החברתי בבתי הספר, לנסות לשפר את המצוי על מנת שתהייה סביבה נוחה ובטוחה לילדים. להילחם בביטולי השעות ושיפור מצב התנועה מול בתי הספר. כמו כן להמשיך לטפל בנושא תשלומי ההורים ולנסות להקל מהם את הנטל עד כמה שאפשר".


מה טוב בבתי הספר שלנו?
"יש צוותי מורים איכותיים ומשובחים".


מה טעון שיפור?
"לצערי המרחק הגאוגרפי שלנו משאר חלקי הארץ יוצר מחסור במורים בתחומים שונים".


מסר להורים?
"להיות יותר מעורבים בחינוך ילדיהם ובכלל, מה שבסופו של דבר ישליך גם על הילדים שלהם, להיות מעורבים יותר בוועדי ההורים, לתרום לטובת קידום האקלים החברתי, לקום ולהצטרף לוועד ולא לחכות שאחרים יעשו את העבודה בשבילם. מעבר לזה, הייתי רוצה שפורום ההורים העירוני יקבל יותר הכרה מההורים ומעיריית אילת, ושההורים יידעו שמאחורי כל שינוי וכל מהלך יש וועד הורים שמייצג אותם וראוי להערכה, חיזוק ושיתוף פעולה. לא כל אחד יודע עד כמה העבודה המוטלת על כתפיו של יו"ר בית הספר היא גדולה, קשה ומורכבת".


 

שיפור סביבת הלימודים

 


מי? מוטי אלבז, יו"ר  חדש לוועד ההורים בבית הספר 'ימין הרצוג. בן 52, נשוי +4 - שלושה בנים ובת זקונים אחת בשם שי לי, שלומדת בכתה א' בבית הספר 'ימין הרצוג'. ביום יום משמש מוטי בתפקיד סמנכ"ל טכנולוגיות ב"אלגטק" – מפעל גידול מיקרו אצות בקטורה. 


למה אתה צריך את זה בכלל?
"עשיתי את זה כי אני רוצה להיות יותר מעורב במה שקורה בבית הספר עם בת הזקונים שלי. עם הגדולים לא היה לי זמן להיות מעורב בנושאים האלה משום ששירתתי בצבא הקבע בחייל הים. עכשיו כשאני גימלאי, החלטתי להקדיש זמן לנושא".


מה שמת לך כמטרה להוביל השנה בבית הספר?
"בעיקר וקודם כל שיפור סביבת הלימודים של התלמידים. ליצור עבורם סביבה טובה, לעזור לצוות החינוכי, לסייע להם ולהקל עליהם בדברים שאנו כהורים יכולים לתרום. להיות חלק מהעשיה בבית הספר".


מה טוב בבית הספר?
"הצוות החדש יחסית ובראשו מנהל המקדם את בית הספר בצורה טובה".


מה טעון שיפור?
"סביבת התלמיד. אני נפגש עם הורים בבתי ספר אחרים ורואה את ההבדלים. כאבא לילדים שלמדו ביסודי בבית הספר 'צאלים' ובתיכון ב'גולדווטר' וב'רבין', ראיתי את המשאבים בבתי ספר אחרים וההבדל ביניהם ובין בית הספר 'ימין הרצוג' הוא שמים וארץ. יש הרבה מה לשפר בשטח הנראות, הריהוט וכל הצרכים של התלמיד. אני מתכוון לעשות הכל על מנת שבית הספר יקבל טיפול מיוחד בהתיחס לגילו. המבנה הוא מאד ישן ודורש טיפול יסודי גם בדברים יסודיים כמו כסאות נכונים, ארונות אחסון, וילונות, לוחות כתיבה ולוחות מודעות ועוד. יש הרבה מקום לשיפור".


מסר להורים?
"המסר שלי הוא שכדי להצעיד את בית הספר קדימה, צריך שיתוף פעולה מלא של ההורים עם הוועד ועם ההנהלה ויחד לנסות לפתור כל בעיה בצורה תרבותית ומסודרת. ושההורים יהיו יותר מעורבים".


 

יותר שעות פרטניות לתלמידים

 


מי? תקווה מיכלין, יו"ר בית הספר 'היובל' זו השנה השנייה ברציפות. נשואה, אמא ל-2 ילדים ביולוגים ול-3 ילדים של הבעל. אמא לתלמיד כתה ו' בבית הספר. ביום יום משמשת כרוקחת בבית המרקחת 'מיכלין' בעיר.


למה לך את זה?
"כבר הרבה שנים שאני מעורבת בפעילות בית הספר, עוד מאז שהבת שלי למדה בו. חשוב לי לעזור כי אני מעריכה את המערכת, חשוב לי לתת בין השאר בשביל הדוגמה בבית וגם בשביל עצמי".


מה הדבר המרכזי ששמת לעצמך כמטרה לקדם השנה בבית הספר?
"את שיתוף הפעולה בין ההורים למערכת ברוח טובה ותוך שיתוף פעולה פורה".


מה טוב בבית הספר?
"התחושה שדלת ההנהלה פתוחה תמיד. בית הספר מציע פעילות מגוונת לתלמידים, והצוות משתדל שלא לוותר על אף אחד. שתי כיתות התקשורת שפועלות בבית הספר לילדים עם צרכים מיוחדים הם גאוות בית הספר ומעלה על נס את ההשתלבות וההפרייה ההדדית בין הצוות לתלמידים".


מה טעון שיפור?
"השגת יותר שעות פרטניות לתלמידים ושלכל ילד תהייה אפשרות ללמוד בקצב שלו. זה תהליך שכבר התחיל ויכל להיעשות טוב יותר אם היו יותר תקציבים".


מסר להורים?
"הילדים שלכם בידיים טובות. הייתי שמחה לראות בבית הספר יותר מעורבות הורית מתוך הבנה שכל הורה שתורם למערכת, תורם לביתו הוא. בסופו של דבר כשיש יותר מעורבות הורית כולם מרוויחים - בית הספר, האקלים הבית ספרי והילדים. מסר חשוב לא פחות הוא שגם אם יש טענות, תמיד כדאי להעביר את המסר ברוח טובה. בשורה התחתונה המערכת רוצה בטובת הילד".


 

לשדרג את מתקני החצר בבית הספר

 


מי? קטי דגן, יו"ר וועד ההורים בבית הספר 'מצפה ים' זו השנה השלישית. בת 46 נשואה+ 5 ילדים. אחת מבנותיה לומדת בבית הספר. ביום יום היא מעצבת אירועים וחינות, ובעלת חברה בשם "קטי דגן, הפקות אירועים וחינות".


למה לך את זה?
"אין דרך אחרת לשמש דוגמה לילדיי מלתת למען הקהילה. ככל שההורים יהיו יותר מעורבים, יהיה לנו חינוך טוב יותר לילדינו".


מה שמת לעצמך כמטרה להוביל בבית הספר?
"אני עובדת בשיתוף פעולה עם בית הספר, שמתי לי למטרה לעזור ולקדם כל פעילות חינוכית שעולה מהצוות. למשל בישיבת צוות משותפת עלה רעיון להקים בבית הספר חדר שיהפוך למעצמה שמטרתו להעצים את התלמידים. עלו מספר רעיונות לפעילות בתוך החדר, כך שהרעיון כולו הוא של שיח מצמיח שמעצים את התלמיד- לגלות את החוזקות שבו ומשם לצמוח.
רעיון נוסף  - לשדרג את פינת החי הקיימת בבית הספר. בזכות שיתוף פעולה עם ההורים אנחנו מצליחים לקדם פרוייקטים לרווחת התלמידים".


מה טוב בבית הספר?
"האווירה המשפחתית התומכת, דלתות המנהלת וסגניתה תמיד פתוחות, וההנהלה תמיד קשובה לצרכי הילדים.  בית הספר ממנף באמצעות החונכות ערכים חברתיים - משהו חשוב המשפיע מאוד לטובה על התלמידים. כיושבת ראש וועד ההורים אני נהנית לראות את תלמידי בית הספר מתגייסים למען הקהילה".


טעון שיפור?
"מתקני חצר בבית הספר. הייתי רוצה לראות יותר מתקני ספורט בתוך בית הספר כמו שיש בפארק ספורט בעיר, כדי לעודד את הילדים לפעילות ספורטיבית".


מסר להורים: "נתינה למען בית ספר חשובה ומשמעותית. אם כל אחד ימצא את הדרך לתרום ולהיות מעורב בדרך שלו - זכינו".


 

הבו לנו מורים

 


מי? דבירה גרינבלט, יו"ר חדשה בבית הספר 'אורים'. היא אמנם החלה את התפקיד באמצע שנת הלימודים שעברה, ואולם השנה נבחרה רשמית לתפקיד. בת 46, יש לה בן אחד הלומד בכתה ט' ב'אורים' והשני תלמיד כתה ו' בבית הספר 'גלים'.


למה לך את זה?
"כדי לדאוג שהילדים יקבלו כל מה שהם צריכים לקבל ולהיות מעודכנת בכל מה שקורה".


מה שמת לעצמך כמטרה להוביל בבית הספר?
"לפני תחילת השנה דאגנו שבית הספר החדש יהיה מוכן כך שיהיה בו כל מה שצריך. עבדנו מול כל הרשויות כדי שהכל יהיה מוכן לקראת השנה החדשה. מטרה נוספת היא להשיג לילדים שלל פעילויות וכמובן לפעול לשינוי  השם שיצא לחינוך המיוחד בעיר".


מה טוב בבית הספר?
"הכל חדש ויש לנו מרחבים גדולים יותר. כמו כן, האיבזור החדש עונה על כל הצרכים".


מה טעון שיפור?
"מה שאנחנו צריכים זה מטפלים פרה רפואיים שמוכנים לעבוד עם החינוך המיוחד באילת. חסרים גם מורים לחינוך מיוחד במקצועות השונים. אנו פונים בנושא למנהל החינוך והם מנסים לעזור אבל לצערי יש הרבה מטפלים שמסרבים לבוא ולעבוד באילת".


מסר להורים?
"המסר שלי הוא דווקא להורים לילדים של החינוך הרגיל- שילמדו את הילדים שלהם שגם ילדים עם צרכים מיוחדים הם ילדים כמו כולם, וגם הם צריכים חברים ורוצים לשחק. השינוי בהתייחסות מתחיל בבית".


 

שיפוץ החטיבה הצעירה

 


מי? שרון הרוש יו"ר בית ספר 'צאלים', בת 43, אמא לתלמיד בכתה ג' בבית הספר. זו שנה ראשונה בה נבחרה לתפקיד היו"ר לאחר שבשנה שעברה שימשה כסיו"ר. בהווה מנהלת הום סנטר באילת.


למה לך את זה?
"מאוד חשוב לי כל נושא ההווי בבית הספר. חשוב לי שההורים יהיו מחוברים לכל מה שקורה בבית הספר. יש בו שינויים נפלאים, ואנחנו כהורים מאוד מחוברים לתהליך. למרות הקושי בתפקיד, אני לוקחת אותו על עצמי מתוך הבנת חשיבות העניין, מה גם שהילד עצמו הופך לשותף לתהליך ולחשיבות בית הספר, ההתנדבות והנתינה".


מה שמת לעצמך כיעד השנה להוביל בבית הספר?
"שותפות גדולה יותר מצד ההורים שלא קשורים לוועד. מדובר בבית ספר קהילתי וחשוב שכל ההורים יהיו מסונכרנים ושותפים לתהליכים בבית הספר. אני עושה את זה עם הרבה שיתוף פעולה מצד המערכת".


מה טוב בבית הספר?
"כל הנושא של לימודי האקדמיה, נושא חדש שנכנס לפעולה בשנה שעברה ומאפשר לכל תלמיד לבחור את נושאי הלימוד שלו על פי עניין והחיבור שלו לנושא".


מה טעון שיפור?
"שיפוץ החטיבה הצעירה וגם זה כבר משהו שהובטח לנו כי ייכנס לתהליך שיפור בשיפוצי הקיץ הבאים".


לסיכום, מסר להורים?
"למרות שאנחנו מובילים את וועד ההורים, לכל אחד מכם יש חלק חשוב בעשייה".


 

לחשוף את פעילות בית הספר לקהל

 


מי? סנדרה אהרוני, נבחרה זו השנה הראשונה לשמש כיו"ר בית הספר 'אופיר'. בת 38, נשואה +2. לסנדרה שני ילדים בבית הספר (ד', ו'). ביום יום משמשת סנדרה כמנהלת פעילות חברת התקשורת 'פרטנר' באילת.


למה לך את זה?
"כי אני מאמינה שיש הרבה מקום לשינוי ולשיתוף פעולה בין ההורים והמורים. אני מאמינה שהורים יכולים לתרום הרבה לפעילות בית הספר ושאני יכולה לפעול לחיזוק הקשר בין ההורים ומערכת החינוך".


מה שמת לעצמך כמטרה להוביל בבית הספר?
"לקדם את נושא הבטיחות, כמו למשל זהירות בדרכים ובטיחות אישית בבית הספר. יצירת קשר עם יו"רים ותיקים ובתי ספר אחרים וללמוד מהם מה עושים. אני מאוד רוצה לחזק שיתוף פעולה עם הקהילה הקרובה לבית הספר, לחשוף את הקהילה לפעילויות המתקיימות בבית הספר. בית ספרנו הוא בית ספר לאמנויות, היייתי רוצה שהסביבה הקרובה תכיר את מקהלת בית הספר למשל ואת מגמת האמנות. את המקהלה באמצעות הופעות, ואת מגמת האמנות באמצעות תערוכות שתוצגנה בבית הספר". 


מה טוב בבית הספר?
"אני חושבת שבגלל שיש לנו ילדים מכל מיני מגזרים, קיימת בבית הספר חשיפה ענקית שתורמת המון לילדים בנושאים כמו הרצון להכיר את השונה ולכבד את האחר".


מה טעון שיפור? 
"אני יו"ר חדשה ועדיין לא יודעת".


מסר להורים?
"בית הספר 'אופיר' יכול להעניק חוויה אחרת לילדים המצטרפים. אני בחרתי בבית הספר למרות הריחוק הגאוגרפי של מקום מגוריי, בגלל הפשטות, בגלל החשיפה לכל הקהילות באילת ובגלל הערך המוסף שילד יכול לקבל דרך  מגמת האמנות ומגמת הספורט, וגם כמובן בגלל הצוות ו והמגובש בבית הספר. בבית ספר 'אופיר' מקבלים הילדים בסיס מצויין להמשך דרכם בחטיבות הביניים והתיכונים. המסר העיקרי שלי הוא שהורים ישתפו פעולה ויסמכו יותר על צוות המורים ועל הצוות הפדגוגי העושים עבודה מצויינת".


 

יותר משאבים לטובת הילדים

 


מי? רינת טרבולסי, משמשת כיו"ר בית ספר 'אלמוג' זו השנה השנייה ויו"ר גני הילדים בעיר. בת 41, אמא ל-3 (שניים לומדים בבית הספר בכתות ג',ו'). ביום יום עובדת ב'און ליין' ומשמשת כיועצת שינה לפעוטות.


למה לך את זה?
"כדי לתת, להשפיע, לעזור, כדי לעשות שינוי".


הדבר ששמת לעצמך לשנות השנה?
"אני מכניסה משהו אחר לבית הספר. מוציאה קצת מהשיגרה הרגילה, ומביאה את הילד שבי. כל מה שקשור לילדים אני שם, הפתעות, מסיבות, להעניק, לתת. אני אוהבת את הלצאת מהשגרה וחושבת שחשוב לעשות פאן בדרך אחרת. יש את הפאן הפדגוגי עליו אחראי צוות בית הספר ויש אותי. זה כמובן רק הצד הכייפי של התפקיד שהצבתי לעצמי לצד כל ייתר המשימות שעומדות בפני היו"ר".


מה טוב בבית הספר?
"מה שהקסים אותי בבית הספר שלנו זו המשפחתיות, החממה, הנתינה, ההענקה, היכולת לראות כל ילד וילד. זה מה שמבדיל אותנו לדעתי מבתי ספר אחרים".


מה טעון שיפור?
"יש דברים לשפר אבל לאוו דווקא בבית הספר עצמו. הייתי רוצה שיהיה יותר כסף, שיהיו יותר משאבים לרווחת הילדים, למרות שכבר היום יש המון מלגות ופרויקטים. עדיין, תמיד יש מה להוסיף".


מסר להורים?
"תסמכו על המערכת. הם יודעים מה נכון ומה טוב עבור הילדים, אבל באותה נשימה תהיו עם יד על הדופק".


 

להקשיח את המסגרות

 


מי? פאולה בן דוד, יו"ר ועד הורים בבי"ס 'ברנקו וייס' מזה חמש שנים. בת 54, אם לחמישה. בנה לומד בבית הספר. ביום יום היא מפיקה ברדיו 'קול הים האדום' ובשעות הערב עובדת בחנות לכלי בית.


למה לקחת על עצמך את התפקיד הזה?
"בראש ובראשונה כי אני נהנית מהעשיה הזו. אני עושה למען הילדים ב'ברנקו וייס' כי איכפת לי ואני עושה מה שאני עושה מכל הלב ובאהבה ענקית".


מה שמת לעצמך כמטרה עיקרית להוביל בבית הספר?
"שיהיה טוב לילדים ולתת להורים את המקום שלהם. יש לי נסיון בבתי ספר אחרים, שם לא היה עם מי לדבר. ב'ברנקו וייס' יש מקום מכובד ואוזן קשבת לילד וגם להורה. אנחנו יוזמים פעילויות להורים עם העובדת הסוציאלית, פגישות תמיכה, ערבי גיבוש עם הורים אחרים. אני עובדת בשיתוף פעולה עם הילדים, ההורים והמורים, כדי להפוך את בית הספר למשפחה תומכת גדולה.


מה טוב בבית הספר?
"הכל טוב. היחס בין המורים לילדים, הקשר התמידי בין ההורים למורים, שאצלנו הוא קשר ישיר. אם ילד עובר חוויה קשה, מיד מפעילים את כולם ונותנים את כל העזרה והתמיכה שהוא זקוק להם. אצלנו יש שיתוף פעולה מלא בין ילדים, הורים וצוות המורים. אצלנו הכתות קטנות, והמורים מגיעים ומחבקים כל ילד".


מה טעון שיפור?
"לדעתי המסגרות לא קשוחות מספיק. יותר מדי מפנקות. צריך להקשיח מעט את המסגרות כדי שילדים יגיעו בזמן לבית הספר ולא יחכו שהמורה יתקשר בכל בוקר להגיד להם לבוא. מצד שני לא להקשיח מדי, כי המסגרת הקיימת היא טובה. אבל גם יותר מדי טוב זה לפעמים לא טוב".


מסר להורים?
"הילד שלכם נמצא בבית ספר שהוא ברכה לילדים ולכם, ואני מדברת כאמא ששלושה מילדיה גדלו במסגרת אחרת ורק כשהגעתי ל'ברנקו וייס' הבנתי עד כמה הייתי מנותקת ממה שקורה בבית הספר. בברנקו וייס יש וועד הורים שאפשר לפנות אליו בכל בעיה וכדאי מאוד שההורים ישמרו על קשר. אני תמיד מוכנה שיפנו אלי ועושה זאת  באהבה רבה".


 

לשפר את הבטיחות הסביבתית

 


מי? ד"ר אורן קסוס, שנה שנייה משמש כיו"ר בית ספר 'ים סוף', בן 43, נשוי+ 3, רופא שיניים ביום יום.


למה לך את זה?
"כי איכפת לי מבית הספר, מהילדים, מההורים ובכלל, אני אוהב לתרום ולעשות למען. זה מקום שיש בו הרבה עשייה ודברים טובים אז למה לא? כל זמן שאני יכול לעזור- אז באהבה רבה".


הדבר הכי חשוב ששמת לעצמך השנה כמטרה?
"לחזק את הקשר בין ההורים למורים ולתלמידים. ליצור כבוד הדדי במשולש החשוב הזה, שתהייה אווירה של שיתופיות, תמיכה הדדית, לתת גב למורים כשנדרש ולאפשר להם להעניק לילידנו חינוך באהבה".


מה טוב בבית הספר?
"יש לנו צוות, הנהלה ומורים מדהימים שהם מאוד מחבקים ואוהבים את התלמידים ונותנים המון מזמנם".


מה טעון שיפור?
"כרגע נושא הבטיחות של הילדים בגלל הסביבה הבית ספרית בה עובדים ובונים ונושא הבטיחות בדרכים שזה נושא חשוב. כרגע יש בעיה גדולה בכניסה לבית הספר ועל זה אנחנו עובדים במרץ".


מסר להורים?
"יש לנו בית ספר מדהים, בית ספר עם צוות והנהלה מדהימים וההורים צריכים להיו תגאים, לתרום ולעשות למען הרווחה והחברתיות של הילדים".


 

לצמצם את כמות התלמידים בבית הספר

 


מי? אלה לרדו, יו"ר בית הספר 'גלים' זו השנה החמישית. בת 49, נשואה+ 2 (שני ילדיה לומדים בבית הספר בכתות ג', ו'). ביום יום עובדת בהנהלת חשבונות.


למה לך את זה?
היא צוחקת: "החינוך של הילדים זה לא רק ציונים, חלק לא פחות חשוב הוא הערכים שנרכשים בבית הספר. ככל שמעורבות ההורים תהייה יותר גדולה זה יתרום לשני הצדדים. מעצם תפקידי כיו"ר, הילדים הפרטיים שלי לומדים את ערכי הנתינה. מעבר לזה, כשיש קשר תקין בין ההורים למערכת, זה תורם לקידום של כולם. במקום שאני נמצאת בו אני יודעת מה הצוות נותן לילדים שלנו, והצוות עושה עבודה נהדרת, אני גם יודעת מה הרשות נותנת. חשוב להיות במקום כאמצעי קישור כשדברים נופלים בין הכיסאות, חשוב להיות במקום כדי לבוא מהזווית של ההורים".


הדבר ששמת לעצמך למטרה השנה?
"שני דברים עיקריים- צימצום כמות התלמידים בבית הספר ונושא הבטיחות בדרכים בכניסה לבית הספר".


מה טוב בבית הספר?
"יש תוכניות העצמה טובות מאוד, הצוות החינוכי חזק, מנהלת בי תהספר החדשה, אורלית אפניאר זיקרי, הביאה לבית הספר שינוי מאוד מאוד חיובי עם מתן תשומת לב ושימת דגש על ילדים מאתגרים, היא בונה להם תוכניות ייחודיות ומבורכות כמו גם מנתחת התנהגות שיש לנו כיום בבית הספר שנמצא ברמה פדגוגית גבוהה".


מה טעון שיפור?
"יש צורך בכוח אדם נוסף ואיכותי, שלצערי חסר כיום בכל העיר, לצד זאת יש לשים דגש על הקטנת כמות התלמידים בבית הספר, כי היחס בין כמות התלמידים לגודלו הפיזי הוא גבולי וזה חיסרון גדול. מעבר לזה יש את המיקום הגאוגרפי הבעייתי של בית הספר שגורם לקשיי תחבורה".


מסר להורים?
"בראש ובראשונה יותר מעורבות הורית. ככל שמעורבות ההורים תהייה גדולה יותר, הילדים ובית הספר ירוויחו. מעבר לזה חשוב לזכור- אם ילד רואה את ההורה שלו בנתינה, זה מה שהוא ילמד".


 

לתקן את המזגנים הנוזלים

 


מי? עדי אזולאי, יו"ר וועד ההורים בביה"ס 'עציון גבר' זו השנה הראשונה, קודם לכן הייתה פעילה בוועד במשך שש שנים וגם שימשה כסגנית יו"ר. בת ארבעים, נשואה + 3 (כל השלושה לומדים בבית הספר ב',ד', ו'). עובדת בהנהלת חשבונות בחברת "פאן אין דה סאן" בהנהלת חשבונות ברשת 'המכולת שלי".


למה לקחת על עצמך את התפקיד?
"אני אוהבת לעזור ולתרום והעבודה הזו למען הילדים בבית הספר גורמת לי סיפוק רב. אני רוצה לתת דוגמא לילדים שלי וגם לילדים בכלל, שחשוב לתרום לקהילה. בכל מה שצריך אני תמיד שם". 


מה שמת לעצמך כמטרה להוביל בבית הספר?
"לגרום לכך שהילדים לא יהיו שקופים. כי למרות שיש לנו צוות מדהים, עדיין יש לדאוג שהילדים יקבלו כל מה שהם צריכים ויש לעשות כל מה שאפשר עבורם. חשוב להיות עם יד על הדופק ולשם כך אני בתפקיד".


מה טוב בבית הספר?
"הצוות המדהים. כל אחד ואחת, החל מהמנהלת שהיא שם בשביל כולם ודלתה תמיד פתוחה ועד לאחרון חברי הצוות. כולם מדהימים – ביחס, בתשומת הלב, בעזרה, בהתמדה – בכל דבר שצריך וזה מתבטא בילדים שתמיד שמחים להגיע לבית הספר".


מה טעון שיפור?
"תמיד יש מה לתקן. למשל פרגולה בפינת החממה, החלפת המזגנים המרעישים והנוזלים במזגנים חדשים בכל הכתות. בשנה שעברה עבר בית הספר שיפוץ גדול, כולל חיזוק בפני רעידת אדמה, אבל נושא המזגנים הוזנח. אני בטוחה שיהיו עוד דברים לשפר כי תמיד צריך לשפץ ולסדר, וזאת למרות שהמצב כרגע לא רע בכלל".


מסר להורים?
"שיהיו שם בשביל הילדים. שיהיו קשובים לעזור כשצריך וינסו לתרום מעצמם וזמנם אם אפשר. שיהיו עם היד על הדופק לגבי כל מה שהולך ברשתות החברתיות ושלא יעצמו עיניים".


 

לשפר ולחזק את מבנה בית הספר

 


מי? גיא מלר, יו"ר בית הספר 'גולדווטר' מזה שלוש שנים. בן 46 נשוי +3 (ילד אחד הלומד בבית הספר 'גולדווטר', בת בכתה י'ב ברבין והבכור משתחרר מצה"ל). ביום יום גיא הוא בעל משרד רואה חשבון ועדיין זוכר את עצמו כתלמיד ב'גולדווטר'.


למה לקחת על עצמך את התפקיד?
"זה המקום שלי לתרום מזמני ומנסיוני לקהילה ולהיות מעורב בחינוך ילדיי בפרט וילדי אילת בכלל".


מה שמת לך כמטרה להוביל בבית הספר? 
"בית הספר הוא מצויין ומצטיין. בית הספר מוביל מזה מספר שנים בתחום הרובוטיקה ומשתתף בהצלחה בתחרויות רובוטיקה ארציות ובינלאומיות. לאחרונה התחלנו לפתח קבוצת כדורסל בית ספרית שזכתה שנתיים באליפות המחוז והשנה אף הגיעו לרבע גמר ארצי. בין היתר אני פועל ודואג לשיפור הסביבה הלימודית והאקלים הבית ספרי".


מה טוב בבית הספר?
"יש לנו צוות הוראה מגובש ואיכפתי בניצוחה של אפרת זקס המנהלת, הרואה לנגד עיניו את הצלחת התלמיד הן בלימודים, הן בפרויקטים של מחויבות אישית וסביבה מגוננת המאפשרת לימודים בראש שקט".


מה טעון שיפור?
"המיזוג במסדרונות בית הספר ובקומות העליונות לא טוב מספיק. המבנה הוא ישן וידוע לי שהוא אמור לעבור חיזוק במסגרת הפרוייקט להגנה מפני רעידות אדמה ואת זה צריך לבצע בהקדם. כמו כן חשוב שכלל בתי הספר ידאגו שיהיו מספיק מורי סבב שיהוו מורים מחליפים בעת העדרויות של המורים הקבועים בשל מחלה או סיבה אישית חשובה כלשהי, וזאת על מנת למנוע ביטול לימודים כשהמורה הקבוע נאלץ להעדר".


מסר להורים?
"ראשית אני מודה להורים על האמון שהם נותנים בי ומבקש שימשיכו לעזור ולתרום לטובת בית הספר – כל אחד לפי יכולתו".שיפור ויזואלי נדרש

 


מי? אורלי פורמן, משמשת כיו"ר 'בגין' זו השנה השנייה. קודם לכן שימשה 7 שנים כיו"ר בית הספר 'אורים'. בשנה שעברה שימשה בשני כובעים- כיו"ר בגין ויו"ר 'אופיר 'עד שבתה סיימה באופיר את לימודיה. כיום משמשת גם כסגנית יו"ר 'גולדווטר'. בת 51, אמא ל-2 בנות (יב' בבגין וכתה ז' בגולדווטר).


למה לך את כל העשייה הזו?
"בגלל שאני חושבת שמעורבות הורית זה דבר מאוד חשוב. תמיד אמרתי שאיפה שהבנות שלי יהיו- אהיה שם. אם יש בעיות, חשוב שההורים יהיו שם. מעבר לזה זה כייף. אני אוהבת להיות פעילה ולכן גם משמשת כראש חולייה בסיירת הורים. אני נהנית לתת ולעזור לילדים היכן שרק ניתן.


הדבר הכי חשוב שמוביל בבי תהספר?
"הדאגה לרווחת הילדים מבחינה בטיחותית, ניקיון, תכנים נלוויים ולא פדגוגיים, להכניס רעיונות חדשים וכשיש אוזן קשבת, זה טוב. המוטו שלי הוא אף פעם לא להילחם, לבוא בטוב ולעבוד בשיתוף פעולה עם הרשות ומנהל החינוך. במלחמות הרי אין מנצחים".


מה טוב בבית הספר?
"יש לנו מנהלת מדהימה וצוות טוב, כולם רואים את הילדים בגובה העיניים, מקשיבים להם וזה מאוד חשוב".


מה טעון שיפור?
"יש מקום לשפר ויזואלית את בית הספר, אבל זה מן הסתם לא יקרה ביום אחד. בית הספר כבר ישן וצריך שינויים".


מסר להורים?
"לא להתערב אבל עדיין להיות מעורבים יותר. אם בית הספר טורח ועושה, מן הראוי שהורים יגיעו למפגשים. לצערי נכון להיום נרשמת נוכחות מועטה וזה מראה כאילו שלהורים לא אכפת מילדיהם וחבל שכך".


 

לשפר את תחזוקת בית הספר

 


מי? יוסי בלישה, יו"ר וועד ההורים בית הספר 'רבין' מזה שלוש שנים. קודם לכן שימש כסגן יו"ר במשך 4 שנים. נשוי פלוס 4, בן אחד לומד בבית הספר רבין. ביום יום הוא איש עסקים עצמאי".


מה שמת לעצמך כמטרה להוביל בבית הספר?
"לשים דגש על ביטחון הילדים. להתקין מצלמות בבית הספר ולהנהיג אורח חיים בריא. בימים אלו נבנה בפעם הראשונה בתוך בית הספר מתקן פארק ספורט. מטרה נוספת- הוזלת סל השאלת ספרים, שהשנה עולה 180 ש"ח במקום 280 ש"ח. כמו כן אנחנו מובילים תהליך להפיכת בית הספר לבית ספר ירוק עם דגש על איכות סביבה, מתכוונים להתחיל גידולים בחממות ועוד". 


מה טוב בבית הספר?
"ההנהלה וצוות המורים". 


מה טעון שיפור?
"תחזוקת בית הספר". 


מסר להורים?
"כל אחד יכול להשפיע. כל מה שצריך זה רק לבוא ולתת שעה או שתיים בחודש לנושא".


חדשות אילת - ערב ערב באילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש